Środa, 5 października
Imieniny: Apolinerego, Marcelego
Czytających: 5212
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: „Mąż i Żona” – to jeszcze próba

Środa, 29 czerwca 2016, 13:28
Aktualizacja: Czwartek, 30 czerwca 2016, 7:58
Autor: Robert Czepielewski
Jelenia Góra: „Mąż i Żona” – to jeszcze próba
Fot. Robert Czepielewski
Wczoraj (28.06) w jeleniogórskim Teatrze im. C. K. Norwida odbyła się próba dla mediów do sztuki „Mąż i Żona” Aleksandra Fredry. Premiera odbędzie się 1 lipca na scenie studyjnej o godz. 19.00.

Aleksander Fredro po pierwszym wystawieniu tej sztuki w 1821 r. miał sporo problemów natury obyczajowej. Oskarżany o rozwiązłość zmuszony został do zmiany zakończenia komedii. Po premierze, środowisko krytyków podzieliło się wzbudzając zachwyt u jednych, a oburzenie u drugich.

Jan Lechoń będący pod wrażeniem sztuki sto lat później napisał: "Perlista, pełna odcieni ironii, pełna szyku, poezja kształcona na najlepszych francuskich wzorach, wiersz tak giętki, złe charaktery oddane z takim wdziękiem".

Sztuka Fredry pomimo upływu wieków nadal cieszy się ogromnym powodzeniem. Marta Kędziora odgrywająca rolę Justysi zapytana, dlaczego warto przyjść na sztukę odpowiedziała: Dlatego, że Fredro jest niebywale współczesny i wdzięczny.

Co ciekawe reżyserujący przedstawienie Wiesław Cichy wprowadził do sztuki elementy musicalowe. - Wiersz, który jest podstawą sztuki Aleksandra Fredry nasunął mi pomysł, że część tekstu powinna zostać zaśpiewana - powiedział reżyser.

Aleksander Fredro
„MĄŻ I ŻONA”
reżyseria: Wiesław Cichy
scenografia i kostiumy: Małgorzata Matera
choreografia: Ewelina Adamska-Porczyk
muzyka: Rafał Karasiewicz
występują: Marta Kędziora, Iwona Lach, Anna Ludwicka-Mania, Jacek Grondowy, Tadeusz Wnuk

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group