Poniedziałek, 3 sierpnia
Imieniny: Lidii, Nikodema
Czytających: 7143
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Maturzyści! Łamcie pióra i złamcie klucz

Wiadomości: JELENIA GÓRA/KRAJ
Poniedziałek, 4 maja 2009, 7:38
Aktualizacja: 14:13
Autor: TEJO
Rafał Rosiński w piątek „odstresowywał się” grając w bilard. – Stres to najgorszy doradca – mówi.
Tysiące absolwentów szkół ponadgimnazjalnych przystąpią dziś (poniedziałek, 4 maja) do egzaminu maturalnego z języka polskiego. W kolejne dni – inne przedmioty. Pierwsza, tak poważna próba nerwów potrwa dla wielu maturzystów aż do końca maja.

Tegoroczną maturę charakteryzują nie giełdy, podczas których przewijają się przewidywania co do tematów, lecz dyskusja na temat sposobów „wbicia się w klucz”, czyli schematyczny sposób oceniania prac. Jak pisze Dziennik, nauczyciele i uczniowie przez wiele miesięcy ćwiczyli nie tylko powtórki z rozmaitych zagadnień języka polskiego, ale przede wszystkim próbowali „trafić” w schemat oceniana. Ten – mimo że mocno krytykowany w ubiegłym roku – wciąż obowiązuje i „zwalnia” maturzystów od indywidualnego myślenia.

Gazeta przypomina apel samego szefa Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, który przekonywał podchodzących do matury, aby twórcze pomysły odłożyli na inną okazję. A system ocenienia jest nieubłagalny: jeśli zdający pisząc o romantyzmie, nie użyje słowa „uniesienie”, straci punkt, nawet jeśli jego praca jest perełką. – Będziemy zastanawiać się, nie co poeta miał na myśli, ale co miał na myśli autor klucza – pisze jedna z internautek.
System oceniania matur ma być zmieniony, ale dopiero za rok. Póki co – zdaniem wykładowców akademickich – z powodu klucza rośnie pokolenie, które nie umie twórczo myśleć.

Jaki będzie wynik takich zmagań z nauką i „rozgryzania” klucza? Okaże się już w najbliższych tygodniach. Kiedy 19-latkowie (i starsi, którzy też do matury podchodzą) odetchną z ulgą ze świadectwem dojrzałości w dłoni. Lub na otarcie łez posłuchają przeboju Czerwonych gitar: „Znów za rok matura”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~fbp 4-05-2009 7:55
POWODZENIA MATURZYSCI:))!!!
~Sikor 4-05-2009 12:25
Jutro jest z obcego, a nie z dodatkowego ;)
~... 4-05-2009 12:45
jutro jest j.angielski (blad w artykule)... w srode wos, w czwartek niemiecki...
~ssssw 4-05-2009 13:30
Jutro jest angielski pisemny
~Iza 4-05-2009 14:11
Czy "uniesienie... ręki / ciężaru" też się liczy????? :))))))))))
~Iza 4-05-2009 14:14
P.S. W tekście o maturze z polskiego... co to znaczy "nieubłagalny"? xDD
~Ula 5-05-2009 9:19
O co chodzi z tym kluczem? O romantyźmie i "uniesieniu" jest wszędzie napisane, ale jak to się ma do innych epok? Te klucze są jakoś określone? Gdzie?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group