Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Niedziela, 3 maja
Imieniny: Marii, Marioli
Czytających: 11252
Zalogowanych: 72
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Maturalny zawrót głowy

Środa, 1 marca 2006, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 6 marca 2006, 22:23
Autor: TEJO
Dolny Śląsk: Maturalny zawrót głowy
Fot. tejo
„Stres pod kontrolą” to hasło programu edukacyjnego, który jest skierowany do tegorocznych maturzystów. Mają go poznać także uczniowie jeleniogórskich szkół ponadgimnajalnych.

Pomysłodawcy chcą pomóc młodzieży w radzeniu sobie ze stresem przed maturą, w trakcie egzaminów oraz po nich.

Na program poświęcone są dwie lekcje. W ich trakcie uczniowie oglądają film, który przedstawia sześcioro maturzystów i ich problemy ze stresem. Po projekcji odbywa się dyskusja.

Wówczas uczniowie porównują swój stres do tego, przedstawionego na filmie. Później pedagog wyjaśnia, jak sobie można z tym poradzić.

Program skierowany jest nie tylko do maturzystów, ale i ich rodziców. Otrzymują oni ulotki z poradami, jak pomóc licealiści skutecznie przygotować się do matury. Specjaliści radzą też, jak rodzice mogą opanować własny stres. Często to właśnie rodzice bardziej denerwują się podczas matur niż sami bohaterowie tego wydarzenia.

W tym roku do materiałów edukacyjnych dołączono także płytę CD z filmem, na którym psycholog przedstawia zasady prezentacji. Będzie ona obowiązkowym elementem nowej matury z języka polskiego.

W ubiegłorocznej edycji programu w całym kraju wzięło udział 380 tys. osób, co stanowi 78 procent wszystkich maturzystów. Ale danych, czy program okazał się skuteczny, jeszcze nie opracowano.

Nauczyciele sądzą, że podobne działania przydałyby się w gimnazjach a nawet w szkołach podstawowych. Młodsi uczniowie są coraz częściej narażeni na poważny stres. Trzecioklasistów z gimnazjów czeka na wiosnę egzamin, a szóstoklasistów z podstawówek – testy.

Sonda

Te imiona noworodków królowały w marcu 2026 r. w Jeleniej Górze. Które byście wybrali?

Oddanych
głosów
752
Zofia
36%
Rozalia
14%
Julia
36%
Mia
14%
 
Głos ulicy
Do dziś lubię marchewkę – przypomina mi dzieciństwo
 
Warto wiedzieć
Ile pieniędzy potrzebujesz na emeryturę?
 
Rozmowy Jelonki
Harcerstwo bez telefonów. „Pokazujemy dzieciom, że prawdziwe życie jest poza ekranem”
 
Aktualności
Rajdowy pisk opon i walka o sekundy
 
Aktualności
Miejskie uroczystości 235. rocznicy Konstytucji 3 Maja
 
Aktualności
Festiwal Kwiatów na Zamku Książ
 
112
Pożar spod kół pociągu?
Copyright © 2002-2026 Highlander's Group