Niedziela, 5 lutego
Imieniny: Adelajdy, Agaty
Czytających: 3059
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Matura, gdy zakwitną lipy

Sobota, 16 lutego 2008, 8:02
Aktualizacja: Wtorek, 19 lutego 2008, 8:28
Autor: TEJO
Dolny Śląsk: Matura, gdy zakwitną lipy
Fot. Archiwum
Resort edukacji planuje najpoważniejszą od kilkudziesięciu lat reformę kalendarza oświaty. Zgodnie z założeniami, egzaminy dojrzałości mają być przesunięte na lipiec, a początek zajęć wyznaczony na 20 sierpnia.

O rewolucji, nad którą pracują dolnośląscy urzędnicy oświatowi, napisała Gazeta Wyborcza. Pierwszy projekt trafi do MEN jeszcze w lutym.

Korekta roku szkolnego będzie bardzo poważna. Wszystko przez matury i wyznanie nauczycieli, że podczas egzaminów dojrzałości nie mogą się wyrobić z pracą pedagogiczną, bo są pochłonięci maturami. Zdaniem pomysłodawców tracą na tym zarówno uczniowie, jak i sami maturzyści. Dlatego najważniejszą zmianą ma być przesunięcie pierwszego tak poważnego egzaminu na lipiec.

– Zmiany, które proponuje Stowarzyszenie Dyrektorów Szkół Średnich, to rewolucja w szkole. Po pierwsze, matura miałaby być przesunięta nawet na początek lipca. To wydłużyłoby okres nauki maturzystom. Młodsze klasy byłyby już wtedy na wakacjach – pisze GW.

W szkolnym kalendarzu przybędzie także dodatkowy tydzień wolnego: na przełomie października i listopada. Za to początek roku wyznaczony zostałby już na 20 sierpnia.

Projekt jest konsultowany z nauczycielami, którzy nie są jego entuzjastami. Przede wszystkim dlatego, że ludzie zaangażowani w maturę straciliby cały miesiąc wakacji. A to właśnie przedłużone wolne „trzyma” wielu pracowników oświaty.

Nie brak też opinii pozytywnych: zdaniem niektórych pedagogów czasu na realizację programu jest za mało i wielu nie nadąża z jego realizacją w wyznaczonych godzinach lekcyjnych. Przesunięcie matury zapobiegłoby takim poślizgom. Ale tu z kolei denerwują się sami uczniowie, dla których wakacje trwałyby znacznie krócej. Teraz pomaturalne ferie to jeden z najdłuższych okresów wolnych dla młodych Polaków. Trwają od czerwca do września, jeśli 19-latkowi uda się dostać na wyższą uczelnię.

Entuzjaści zmian przekonują, że podobny kalendarz obowiązuje w wielu krajach UE, a w Polsce wciąż są jedne z najdłuższych wakacji. Opracowanie projektu nie oznacza jego wprowadzenia. Byłby on zaopiniowany przez MEN i przedstawiony w Parlamencie. Jeśli spodoba się posłom i senatorom, najszybciej może wejść w życie za dwa, trzy lata.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (29)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
99
Coraz lepiej
25%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
37%
Nie najlepiej
16%
Wciąż fatalnie
21%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group