Czwartek, 25 czerwca
18°C Jelenia Góra
CZYTAJ RÓWNIEŻ
Edukacja Zmarła Jadwiga Dąbrowska Kryminał Groził śmiercią kobiecie i dzieciom Uzdrowisko Cieplice Nowość w Uzdrowisku Cieplice – kąpiel perełkowa w basenie termalnym Aktualności Wyrobiska Góry Wapiennej skrywają historię sprzed wieków Pogoda Popadało mało, a zniszczenia duże Aktualności Złoto dla KANS! Kuba Smolarek najlepszy w Gdańsku Piłka nożna Karkonosze z nowym trenerem Pogoda Balon nad Jelenią Górą. Tak wygląda pierwszy dzień lata z góry 112 Samochodem w drzewo Sport Ala ogrywa starsze koleżanki Aktualności Setki podpisów Inwestycje Powódź zostawiła ślady. Trwa odbudowa szkoły Kultura, rozrywka Roztańczona Noc Świętojańska pod Chojnikiem. Muzyka i magia do późnej nocy Aktualności Koncert Leniwca w Szwajcarce Tragedie i dramaty Błyskawica rozerwała kask. Rowerzystka przeżyła Aktualności Bóbr uwięziony w starym basenie Kryminał Czy możliwa jest zmowa 20-latka ze szkolną sekretarką? Mimo fałszerstwa były starosta nie straci dyplomu ukończenia studiów
reklamy

Matki z dziećmi bez grosza na święta?

Audio

Czytaj na głos

Autor: Angela 2 min czytania

Mieszkańcy Kowar twierdzą, że MOPS rozesłał do nich pisma z informacją, że samotne matki z dziećmi zostaną bez pieniędzy na Boże Narodzenie, bo placówka nie ma środków na wypłaty świadczeń rodzinnych i alimentacyjnych. To kłamstwo, pieniądze będą wypłacane jeszcze w grudniu – ripostuje dyrekcja MOPS– u i tłumaczy powód

reklamy
reklamy

– Kilka dni przed wypłatą świadczeń rodzinnych i alimentów Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kowarach porozsyłał listy do samotnych matek o braku pieniędzy na wypłatę tych świadczeń - mówi pani Sylwia z Kowar. – Zostawili nas bez pieniędzy na święta i na życie. Jak mam wytłumaczyć dzieciom, że nie będą miały co jeść na święta? Za co mam zapłacić rachunki? Pieniądze mają trafić do naszych kieszeni dopiero w styczniu, ale co z grudniem?! - dodaje pani Ewelina. – Niektóre osoby naprawdę żyją tylko z tych pieniędzy i co teraz mają zrobić? Nie wiemy czy to tylko u nas jest tak ,czy w całej Polsce, ale to już przesada.

Irena Kawałek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kowarach mówi, że jest to kłamstwo. Zapewnia też, że wszystkie osoby pobierające świadczenia rodzinne otrzymały go w terminie, 15 grudnia. – Ze względu na przesunięcie w tym roku terminów okresów zasiłkowych, problem z brakiem środków pojawił się w całym województwie dolnośląskim oraz w całej Polsce – mówi Irena Kawałek. – U nas niedobór tych środków w kwocie około 90 tysięcy złotych pojawił się w grudniu, w innych województwach tych pieniędzy brakowało już w październiku.

Plan na kolejny okres zasiłkowy do urzędu marszałkowskiego musieliśmy złożyć we wrześniu, wówczas nie przewidzieliśmy realnej kwoty, jak będzie potrzebna na wypłatę świadczeń. Poza tym zwiększyła się wysokość świadczeń rodzinnych i funduszy alimentacyjnych, stąd też wypłaciliśmy więcej pieniędzy niż przewidzieliśmy. Dlatego poinformowaliśmy osoby odbierające te świadczenia o przesunięciu terminów wypłat, ale jeszcze w grudniu. Prosiliśmy ich również o pozostanie z nami w kontakcie telefonicznym – dodaje dyrektorka MOPS. Jak mówią pracownicy ośrodka, na 658 rodzin pobierających zasiłki rodzinne tylko 19 z nich nie otrzymało jeszcze pieniędzy i to nie z winy placówki, ale dlatego, że złożyły wnioski po 10 grudnia i zgodnie z prawem pieniądze powinny otrzymać do końca stycznia 2010 roku. W ośrodku zabrakło natomiast pieniędzy na fundusz alimentacyjny, który pobiera 128 rodzin. Jak zapewnia dyrekcja MOPS – u te rodziny otrzymają pieniądze jeszcze w grudniu przed świętami.

- Złożyliśmy wniosek do wojewody o przyznanie nam brakujących pieniędzy, 90 tysięcy złotych i mamy już zapewnienie od Urzędu Marszałkowskiego, że te pieniądze zostały nam przyznane – mówi Irena Kawałek. Teraz czekamy, aż fizycznie pieniądze pojawią się one na naszym koncie. W najbliższych dniach pieniądze zostaną przekazane na konta osób pobierających świadczenia na konta fundusz alimentacyjny oraz te osób, które złożyły wnioski o świadczenia rodzinne po 10 grudnia. Tym, którzy pobierają od nas gotówkę świadczenia zostaną wypłacone najprawdopodobniej 21 lub 22 grudnia, razem ze świadczeniami pomocy społecznej.

reklamy

Ogłoszenia

Zobacz więcej ogłoszeń Więcej
Praca na dachu Firma o ugruntowanej pozycji na rynku zatrudni dekarza z doświadczeniem. Praca na stałe, gwarancja zatrudnienia przez cały rok. Umowa o pracę. Tylko … KSIĘGOWA / KSIĘGOWY Spółka ENERGOBEST z siedzibą w Jeleniej Górze zatrudni na stanowisko: Księgowa / Księgowy z doświadczeniem oraz znajomością programu Comarch Optima.… Przyjmę zlecenia brukarskie-kostka brukowa, obrzeża, krawężniki, ogrodzenia Przyjmę zlecenia na układanie kostki brukowej, montaż obrzeży, krawężników, ogrodzeń panelowych i nie tylko. tel: 691 138 070

Skomentuj

Komentarze są dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Nie ma jeszcze komentarzy.

reklamy
TikTokowa Jelonka