Wtorek, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 5267
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Matki z dziećmi bez grosza na święta?

Piątek, 18 grudnia 2009, 8:37
Aktualizacja: 8:37
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Matki z dziećmi bez grosza na święta?
Fot. ...
Mieszkańcy Kowar twierdzą, że MOPS rozesłał do nich pisma z informacją, że samotne matki z dziećmi zostaną bez pieniędzy na Boże Narodzenie, bo placówka nie ma środków na wypłaty świadczeń rodzinnych i alimentacyjnych. To kłamstwo, pieniądze będą wypłacane jeszcze w grudniu – ripostuje dyrekcja MOPS– u i tłumaczy powód przesunięcia terminów wypłat.

– Kilka dni przed wypłatą świadczeń rodzinnych i alimentów Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kowarach porozsyłał listy do samotnych matek o braku pieniędzy na wypłatę tych świadczeń - mówi pani Sylwia z Kowar.
– Zostawili nas bez pieniędzy na święta i na życie. Jak mam wytłumaczyć dzieciom, że nie będą miały co jeść na święta? Za co mam zapłacić rachunki? Pieniądze mają trafić do naszych kieszeni dopiero w styczniu, ale co z grudniem?! - dodaje pani Ewelina. – Niektóre osoby naprawdę żyją tylko z tych pieniędzy i co teraz mają zrobić? Nie wiemy czy to tylko u nas jest tak ,czy w całej Polsce, ale to już przesada.

Irena Kawałek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kowarach mówi, że jest to kłamstwo. Zapewnia też, że wszystkie osoby pobierające świadczenia rodzinne otrzymały go w terminie, 15 grudnia.

– Ze względu na przesunięcie w tym roku terminów okresów zasiłkowych, problem z brakiem środków pojawił się w całym województwie dolnośląskim oraz w całej Polsce – mówi Irena Kawałek. – U nas niedobór tych środków w kwocie około 90 tysięcy złotych pojawił się w grudniu, w innych województwach tych pieniędzy brakowało już w październiku.

Plan na kolejny okres zasiłkowy do urzędu marszałkowskiego musieliśmy złożyć we wrześniu, wówczas nie przewidzieliśmy realnej kwoty, jak będzie potrzebna na wypłatę świadczeń. Poza tym zwiększyła się wysokość świadczeń rodzinnych i funduszy alimentacyjnych, stąd też wypłaciliśmy więcej pieniędzy niż przewidzieliśmy. Dlatego poinformowaliśmy osoby odbierające te świadczenia o przesunięciu terminów wypłat, ale jeszcze w grudniu. Prosiliśmy ich również o pozostanie z nami w kontakcie telefonicznym – dodaje dyrektorka MOPS.

Jak mówią pracownicy ośrodka, na 658 rodzin pobierających zasiłki rodzinne tylko 19 z nich nie otrzymało jeszcze pieniędzy i to nie z winy placówki, ale dlatego, że złożyły wnioski po 10 grudnia i zgodnie z prawem pieniądze powinny otrzymać do końca stycznia 2010 roku. W ośrodku zabrakło natomiast pieniędzy na fundusz alimentacyjny, który pobiera 128 rodzin. Jak zapewnia dyrekcja MOPS – u te rodziny otrzymają pieniądze jeszcze w grudniu przed świętami.

- Złożyliśmy wniosek do wojewody o przyznanie nam brakujących pieniędzy, 90 tysięcy złotych i mamy już zapewnienie od Urzędu Marszałkowskiego, że te pieniądze zostały nam przyznane – mówi Irena Kawałek. Teraz czekamy, aż fizycznie pieniądze pojawią się one na naszym koncie. W najbliższych dniach pieniądze zostaną przekazane na konta osób pobierających świadczenia na konta fundusz alimentacyjny oraz te osób, które złożyły wnioski o świadczenia rodzinne po 10 grudnia. Tym, którzy pobierają od nas gotówkę świadczenia zostaną wypłacone najprawdopodobniej 21 lub 22 grudnia, razem ze świadczeniami pomocy społecznej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
1052
Tak
26%
Nie
67%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group