Piątek, 3 lutego
Imieniny: Błażeja, Oskara
Czytających: 9659
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Masz kryzys? To miejsce dla Ciebie

Środa, 18 grudnia 2019, 8:13
Aktualizacja: Czwartek, 19 grudnia 2019, 15:04
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Masz kryzys? To miejsce dla Ciebie
Fot. Przemek Kaczałko
"Nasza Fundacja" wspiera osoby, które doświadczają kryzysu zdrowia psychicznego. W tym celu powstało miejsce spotkań, które znajduje się przy ul. Bankowej w Jeleniej Górze, a dostępne jest w godzinach popołudniowych. Poza codzienną działalnością, w "PASuje" odbywają się też otwarte spotkania – pierwszymi gośćmi byli Leszek i Agata Różańscy z Kopańca.

Przestrzeń Aktywnej Samopomocy "PASuje" to nowe miejsce na mapie Jeleniej Góry. Skierowane jest do osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego (depresja, schizofrenia, choroba aktywna dwubiegunowa, zaburzenia lękowe, organiczne zaburzenia psychiczne czy kryzys emocjonalny).

Prowadzimy Środowiskowy Dom Samopomocy dla takich osób (placówka znajdująca się koło jeleniogórskiego MOPS-u - dod. red.) i od jakiegoś czasu mieliśmy pomysł, aby stworzyć miejsce popołudniowe dla osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego i w ogóle osób niepełnosprawnych. Często osoby z depresją są aktywne zawodowe, ale po pracy spędzają czas samotnie. Pomyśleliśmy, że poza ośrodkiem subwencyjnym, gdzie trzeba mieć decyzję MPOS-u, żeby uczestniczyć w zajęciach, które odbywają się w godzinach 8:00 - 16:00, to na Dolnym Śląsku, szczególnie w Jeleniej Górze brakuje miejsca, gdzie bez żadnych zobowiązań można przyjść na zajęcia - powiedział Rafał Biesiada z "Naszej Fundacji".

Placówka znajduje się przy ul. Bankowej 15 i póki co, jest otwarta w godzinach 16:00 - 19:00.

Mamy zajęcia plastyczne, muzyczne, fotograficzne, czy po prostu pogadać. Mamy też dwóch psychologów, którzy dyżurują - opowiada R. Biesiada.

Poza statutową działalnością, w placówce będą się odbywać ciekawe spotkania - pierwszymi gośćmi byli Leszek i Agata Różańscy, którzy są znani m.in. z odkrycia na nowo uroków Kopańca i promocji miejscowości z gminy Stara Kamienica.

Zapraszamy "zwyczajnych" ludzi, którzy sami muszą się zmagać z wieloma problemami. Za nami przepiękne spotkanie z Agatą i Leszkiem Różańskimi - była to opowieść o miejscu na końcu świata, o życiu sztuką, aktywizowaniu środowiska lokalnego, a jednocześnie przykład na to, że ograniczenia nie istnieją. Agata jest osobą niesłyszącą od dziecka - przyjechali tu pod koniec lat 80. XX wieku z Wrocławia. Kupili dom na samym końcu Kopańca, gdzie nie było drogi, nie mieli samochodu przez 5 lat. Codziennie chodzili 2,5 km z małymi dziećmi do szkoły... Mogło to wyglądać na szaleństwo, ale tak naprawdę zmienili tę miejscowość. Wieś jest teraz znana i lubiana - podsumował Rafał Biesiada.

"PASuje" funkcjonuje w ramach Dolnośląskiego Budżetu Obywatelskiego "Aktywny Dolny Śląsk" do końca 2019 roku. Pomysłodawcy miejsca spotkań liczą, że uda się pozyskać dofinansowanie na dalszą działalność i piszą kolejne wnioski, bowiem lokal wynajęli od Miasta na 3 lata.

Twoja reakcja na artykuł?

48
91%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
5
9%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1179
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group