Sobota, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 9388
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Masowe wypowiedzenia w szpitalu (aktualizacja)

Wtorek, 29 marca 2022, 16:33
Aktualizacja: 16:38
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Masowe wypowiedzenia w szpitalu (aktualizacja)
Fot. Przemek Kaczałko (archiwum)
Ponad 20 lekarzy Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej miało w marcu złożyć wypowiedzenia. Jak informuje portal wyborcza.pl, grozi to niedoborem anestezjologów i chirurgów od czerwca.
Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej w Jeleniej Górze cały czas działa stabilnie i niesie pomoc i opiekę medyczną pacjentom. Funkcjonowanie wielospecjalistycznego szpitala nie jest zagrożone. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego nadzorujący szpital wojewódzki w Jeleniej Górze jest w stałym kontakcie z dyrekcją placówki. Dyrekcja Szpitala prowadzi rozmowy z personelem medycznym, aby dojść do porozumienia i wspólnie wypracować rozsądne i satysfakcjonujące lekarzy warunki zatrudnienia - powiedział Michał Nowakowski, rzecznik prasowy marszałka województwa.

[AKTUALIZACJA]

Oświadczenie WCSKJ:

Renegocjacja warunków finansowych przez lekarzy
Wypowiedzenie umów kontraktowych przez część kadry wiąże się z renegocjacją przez nich warunków finansowych zatrudnienia. Dla przykładu – Kierownik Oddziału Urologii złożył nową ofertę na udzielanie świadczeń zdrowotnych i pełnienie funkcji kierownika oddziału od dnia 01.04.2022 r. Wszyscy chirurdzy z kolei zaznaczyli wprost w wypowiedzeniach, że intencją złożonych wypowiedzeń jest renegocjacja warunków umów kontraktowych. Obecnie, średnia kwota wynagrodzenia lekarza z Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej to kwota 59 tys. złotych, z kolei średnie wynagrodzenie lekarza na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii to kwota 47 tys. złotych.

Od 1 lipca lekarzom specjalistom zatrudnionym na umowę o pracę, przysługiwać będą podwyżki wynagrodzenia. Natomiast lekarze zatrudnieni na kontrakty nie mogą dokonywać w trakcie ich trwania zmian warunków (w przeciwieństwie do tego, jak ma to miejsce w przypadku umowy o pracę, gdzie wystarczy aneks do umowy, by zmienić jej warunki). Lekarze kontraktowi w takich sytuacjach wypowiadają kontrakty z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia liczonym od końca marca i upływającym z końcem czerwca. Pozwala im to od 1 lipca podpisać nowe kontrakty, co może dać możliwość zmiany warunków finansowych. Jest to powszechna praktyka w przypadku umów kontraktowych i jak wiadomo w środowisku lekarskim, ma znaczenie w obecnej sytuacji.

Rozstrzygnięcie konkursów na stanowiska Ordynatorów Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej
Kwestia działań, których celem jest zmiana kontraktów na korzystniejsze finansowo zbiegła się w czasie z realizowanymi konkursami na stanowiska Ordynatorów m.in. Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii i Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej. Dostrzeżono na oddziałach problemy i uchybienia w realizowanych obowiązkach zawodowych, jak nieobecność w szpitalu w trakcie godzin pracy, o czym informowali również sami pacjenci. Dyrekcja przystąpiła do weryfikacji i naprawy tej sytuacji – co personel lekarski odebrał jako próbę naruszenia dotychczasowego stanu na oddziałach.

W związku z tym, niektórzy członkowie kadry Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii złożyli 3-miesięczne wypowiedzenia. W nawiązaniu do tej sytuacji prowadzone są działania i nie jest przewidywane zagrożenie funkcjonowania oddziału. Konkurs na stanowisko ordynatora Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii został nierozstrzygnięty, zakończył się taką samą liczbą głosów oddanych na obu zgłoszonych kandydatów. Funkcję Ordynatora pełni bez zmian lek. med. Alina Rahman, dotychczas sprawująca tę funkcję.

W odniesieniu do sprawy w Oddziale Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej, doktor Jarosław Mączyński jest wybitnym specjalistą w zakresie ortopedii i intencją dyrekcji nie jest rozwiązywanie współpracy z Nim. Dyrekcja ceni merytoryczną pracę doktora Mączyńskiego jako lekarza specjalisty, jednak zauważono problemy w organizacji pracy oddziału - m.in. niewłaściwe prowadzenie dokumentacji medycznej, niewykorzystywanie potencjału oddziału. Doktor otrzymał wypowiedzenie z pełnienia funkcji ordynatora oddziału. Ponieważ w tej sprawie trwają jeszcze rozmowy z Doktorem, byłoby nie na miejscu omawiać publicznie ich przebieg, co mogłoby mieć wpływa na pozytywne dla obu stron ich sfinalizowanie. Po zakończeniu rozmów poinformujemy o przyjętych ustaleniach.

Ponadto Związek Zawodowy Anestezjologów, na który powołują się autorzy pisma skierowanego do Marszałka Województwa, nie jest znany, bo mówiąc wprost – nie funkcjonuje i nie działa. Można to odczytywać jako wprowadzanie odbiorców w błąd. Trzy największe związki zawodowe, działające w szpitalu, pomimo nacisków ze strony kadry anestezjologów, nie podpisały pisma do Marszałka Województwa w sprawie odwołania dyrekcji.

Dyrekcja placówki jest cały czas otwarta na rozmowy z personelem medycznym, aby osiągnąć wspólne stanowisko.

Istotne informacje dla sprawy - konkurs na ordynatora nie jest obligatoryjny
Jak w każdym szpitalu, wśród personelu mogą pojawiać się różne opinie na temat osób kandydujących na takie stanowisko. Jednak należy zaznaczyć, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa:

- Wygrana w konkursie na stanowisko ordynatora danego oddziału, nie obliguje dyrekcji do obsadzenia zwycięzcy na stanowisku ordynatora. Decyzja ta jest indywidualnym rozstrzygnięciem dyrekcji, a konkurs stanowi charakter doradczy.

- Konkurs na stanowisko ordynatora nie jest w żadnym stopniu obligatoryjny i nie musi być przeprowadzany. Dyrektor danej jednostki może powołać kierownika oddziału, który sprawuje pełen nadzór nad pracą oddziału.

- Sytuacja, w której część personelu jeszcze przed przeprowadzeniem transparentnego konkursu próbuje wpłynąć na decyzję komisji i dyrekcji oświadczając, że ordynatorem miałby zostać kandydat wskazany przez nich, jest niedopuszczalna.

Wobec takiego stanu rzeczy, dyrekcja żadnej placówki medycznej nie może ulegać szantażom czy próbom manipulacji, gdyż ma obowiązek, dla dobra placówki, realizować cele zarządcze, w zgodzie z prawem. Tym bardziej mając świadomość pewnych okoliczności i uchybień, o których niecelowo jest jeszcze mówić publicznie.

Z poważaniem
Biuro Prasowe Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej

Twoja reakcja na artykuł?

8
5%
Cieszy
12
7%
Hahaha
3
2%
Nudzi
11
7%
Smuci
34
20%
Złości
98
59%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (203)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
264
Nigdy
20%
Rzadko
42%
Czasami
25%
Często
14%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Koszykówka
Wichoś walczy z Liderem
 
112
Popalali, a policjanci ich złapali
 
Aktualności
Dzieje się w Polsce: próbował wepchnąć ich pod pociąg
 
Polityka
Radni debatują
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group