Czwartek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 3071
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Marzenia na szynach

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Wtorek, 14 lutego 2006, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 6 marca 2006, 23:01
Autor: konrad
Fot. archiwum
Czy będzie można przejechać koleją przez całą Kotlinę Jeleniogórską? Taki ambitny plan postawili przed sobą radni powiatowi. Podczas ostatniej sesji przyjęli dokument, który zobowiązuje ich do ponownego uruchomienia linii kolejowej Jelenia Góra-Karpacz.

Czy jednak nie są to jedynie pobożne życzenia? Powiat pieniędzy na to nie ma i długo mieć nie będzie. Linia kolejowa jest własnością PKP, które niechętnie pozbywają się własności.

Jednak członek zarządu powiatu Ryszard Grek jest przekonany, że pomysł ma szansę realizacji. Chociaż pieniądze to są ogromne, to jednak realne jest ich zdobycie w najbliższych latach z funduszy unijnych. Mowa o kwocie 380 milionów złotych na zmodernizowanie całego szlaku z Karpacza do Szklarskiej Poręby.

– Najważniejsze jest ponowne uruchomienie linii do Karpacza, gdyż istniejące jeszcze urządzenia ulegają ciągłej degradacji – wyjaśnia Ryszard Grek.
– Kolej płaci duże podatki za nieużywaną linię i jest skłonna przekazać ją gminom, którym zalega duże kwoty z podatku od nieruchomości. Gminy po przejęciu odcinków torowiska i urządzeń wejdą z nimi do spółki komunikacyjnej, która uruchomi pociągi na tej trasie.

Ryszard Grek zapewnia, że będzie to możliwe już w roku… 2014. A ma to być dopiero początek. Podobny projekt, zwany Euro-Tram powstaje po czeskiej stronie oraz na niemieckim pograniczu.

Czesi chcą najpierw uruchomić kolejowe przejście graniczne w Lubawce. Drugie może powstać w Harrachovie. Połączenie tych tras umożliwiłoby turystyczny ruch z Lubawki do Görlitz przez czeskie miasta.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~Cegla 13-04-2013 7:58
Sa firmy ktore zajmuja sie zbiorka funduszy. Powodzenia dla Projektu ! Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group