Sobota, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 8438
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Marszałkowskie stypendia dla studentów pielęgniarstwa

Czwartek, 1 lipca 2021, 17:10
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Marszałkowskie stypendia dla studentów pielęgniarstwa
Fot. Przemek Kaczałko
Podczas konferencji prasowej w Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej w Jeleniej Górze poinformowano o inicjatywie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, dzięki której studenci pielęgniarstwa mogą liczyć na dodatkowe stypendium w wysokości 1000 zł brutto.

To kolejne wsparcie na jakie mogą liczyć studenci pielęgniarstwa, bowiem oprócz uczelnianych (naukowe i socjalne), a także rządowego stypendium - mają szansę zdobyć środki z Urzędu Marszałkowskiego. Co ważne, wszystkie wyżej wymienione stypendia można łączyć. Wszystko po to, aby wykształcić jak najwięcej osób do tego niezwykłego zawodu, a także by pozostali przynajmniej przez pewien czas na lokalnych rynku pracy. Warunkiem otrzymania stypendium ma być uzyskanie średniej ocen na poziomie co najmniej 4,2 oraz deklaracja o podjęciu zatrudnienia w marszałkowskich podmiotach medycznych na okres 3 lat.

Pielęgniarstwo to piękny zawód, ale też niezwykle potrzebny. Jeżeli zabraknie nam kadr pielęgniarskich, ratowników medycznych, położnych - to szpitale będą musiały zostać zamknięte - podkreśla Wioletta Palczewska, rektor KPSW.
To niezwykle ważne, aby młodzi ludzie wiedzieli, że podejmując takie studia, będą mieli gwarancję stabilnego zatrudnienia. Dynamika wzrostu płac jest niespotykana w latach ubiegłych - oczywiście nie są to jeszcze zarobki, które wszystkich satysfakcjonują, ale rozmawiamy o osobach, które na rynek pracy wejdą za 3-5 lat. Wtedy będą inne zarobki - mówił Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa odpowiedzialny za ochronę zdrowia.

Na stypendium będą mogli liczyć studenci III roku KPSW na kierunku pielęgniarstwa. Jak podkreślali uczestnicy konferencji, miejsc pracy w zawodzie nie brakuje, a prestiż również z każdym rokiem rośnie.

Nie ma już podziału sprzed kilkudziesięciu lat, że pielęgniarka to dodatek do lekarza, tylko to wspólna praca zespołu - zaznaczył Nikolaj Lambrinow, dyrektor Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej, gdzie wielu studentów KPSW odbywa praktyki i łatwo znajduje zatrudnienie po studiach.

Ponadto senator Krzysztof Mróz przypomniał, że trwa procedura, aby w jeleniogórskiej uczelni uruchomić kierunek ratownictwa medycznego, co ma być kolejną odpowiedzią na potrzeby rynku pracy.

Twoja reakcja na artykuł?

2
17%
Cieszy
3
25%
Hahaha
0
0%
Nudzi
2
17%
Smuci
0
0%
Złości
5
42%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
199
Nigdy
22%
Rzadko
41%
Czasami
23%
Często
14%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
5 lat minęło
 
112
Popalali, a policjanci ich złapali
 
Aktualności
Dzieje się w Polsce: próbował wepchnąć ich pod pociąg
 
Polityka
Radni debatują
 
Aktualności
Ruszają po 27 latach
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group