Piątek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 10356
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Margarita z „Samobójcy?”

Środa, 12 marca 2014, 7:51
Aktualizacja: Czwartek, 13 marca 2014, 8:22
Autor: Elster
Jelenia Góra: Margarita z „Samobójcy?”
Fot. Archiwum Teatru
Marta Kędziora to „nowa twarz” Teatru im. Cypriana Kamila Norwida. W spektaklu „Samobójca?” w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego, według dramatu Nikołaja Erdmana w adaptacji Dany Łukasińskiej, gra rolę Margarity, kochanki radnego. Dziś (12 marca) w teatrze wraz z innymi aktorami zapozna widzów ze współczesnym dramatem „Cipelajda” Elżbiety Chowaniec. Reżyseruje Adam Biernacki.

Młoda aktorka, absolwentka wydziału aktorskiego wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, pracuje w jeleniogórskim Teatrze im. Norwida od tego sezonu, a już zdążyła stworzyć kilka różnych pięknych i emocjonalnych kreacji aktorskich.

W farsie „Kolacja dla głupca” Francisa Vebera w reż. Stefana Szaciłowskiego z rewelacyjnym Piotrem Konieczyńskim, która cieszy się wśród widzów niezmiennym powodzeniem, brawurowo wciela się w przekomiczną postać nimfomanki, totalnie zbzikowanej na punkcie spirytualizmu fanatyczki Marlene. Z kolei w dramacie psychologicznym w najlepszym gatunku „Blackbird” Davida Harrowera w reż. Grzegorza Brala gra ofiarę i jednocześnie oskarżyciela. Jako Una jest znakomita, dojrzała, a jednocześnie wciąż niezwykle dziewczęca.

W komedii kostiumowej rodem z XVII-wiecznej Francji - „Don Juan” Moliera w reż. Michała Kotańskiego bawi się widzami i z widzami. Grając Karolkę nie ma zamiaru rywalizować z głupiutką Marcysią (świetna Magdalena Kępińska). Odrzucona przez Don Juana nie czuje się upokorzona, tylko zraniona.

W spektaklu „Samobójca?” w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego wg Nikołaja Erdmana gra przekonywująco przewrotną i uwodzicielską Margaritę, kochankę radnego Aleksandra (w tej roli dobrze wypadł Robert Dudzik), sąsiada zza ściany tytułowego bohatera (w tę rolę bardzo dobrze wciela się Bogusław Kudłek), która z upodobaniem manipuluje swojego adoratora. Margarita wie, że jej środowisko szybko wszystko przebaczy i że nie ma powodu, by kryć się z Aleksandrem po jakichś odludziach. To właśnie Margarita dla niedoszłego samobójcy wypożycza instrument od muzykantów wielkiej orkiestry symfonicznej grającej w restauracji.

Marta Kędziora jeszcze jako studentka pod opieką Grażyny Krukówny wystąpiła z monodramem „Kamień na kamieniu” Wiesława Myśliwskiego na 42. Wrocławskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora WROSTJA 2008. Na ekranie debiutowała rolą Gaby w filmie krótkometrażowym „Chcę wstąpić do policji” (2010) w reż. Agnieszki Manii, który zdobył I Nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Filmów Amatorskich 2011 w Koninie. W 2011 roku broniła dyplom aktorski rolami w spektaklach: „Straż porządkowa - kompromis z teatrem” na podstawie dramatów Tadeusza Różewicza w reż. Uli Kijak oraz „Nasze miasto” Thorntona Wildera w reż. Jacka Jabrzyka. Na ubiegłorocznym 34. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu - wraz z grupą Sultan hagavik i Przyjaciele - odebrała główną nagrodę za Nurt Off za spektakl „Pasja: cała ta chujowa piosenka aktorska” w reż. Martyny Majewskiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group