Sobota, 8 sierpnia
Imieniny: Cypriana, Dominika
Czytających: 5409
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Malowany dar

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 1 września 2007, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 1 września 2007, 7:39
Autor: AGA
Fot. Agnieszka Gierus
Pejzażyści śląscy w Muzeum Karkonoskim.

W piątek marszałek województwa dolnośląskiego Andrzej Łoś uroczyście przekazał Muzeum Karkonoskiemu w Jeleniej Górze kolekcję obrazów pędzla artystów tworzących na ziemi jeleniogórskiej w pierwszej połowie XX wieku.

Pejzaże ukazujące Karkonosze i inne malownicze zakątki podgórskich miejscowości pochodzą ze zbioru nieżyjącego już Edwarda Szymczaka, znanego kolekcjonera dzieł, który gromadził je od początku lat 90-tych minionego stulecia.

Zbiory Muzeum Karkonoskiego – dzięki urzędowi marszałkowskiemu i wdowie po kolekcjonerze Urszuli Szymczak, wzbogaciły się o 35 płócień i akwarel przedstawiających piękno regionu. Rzadkich – bo jak mówi Stanisław Firszt, dyrektor MK – coraz trudniej o cenne dzieła tego typu.

Na uroczystość przybyli samorządowcy, radni miejscy i wojewódzcy z Marcinem Zawiłą, pierwszym prezydentem Jeleniej Góry po 1989 roku oraz byłym kustoszem Muzeum Okręgowego (dawna nazwa Muzeum Karkonoskiego).

Nowe nabytki można oglądać w salach MK przez pięć dni.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~Forrest Gump 1-09-2007 10:54
Popatrz na 5 zdjecie od gory – 4 od dolu ,pani w bialym ubraniu sluchajaca mezczyzny w ciemnym garniturze , czerwony krawat . Oboje wydaja sie ciekawi , mezczyzna pokazuje znany znak 1/2 litra , czyli pol litra , a kobieta jest tak zainteresowana tym , ze dlubie sobie w paznokciach . Ludzie , ludzie , polacy ....reszte mozna tez skomentowac , na przyklad 4 zdjecie od gory , zezczyzna z wasami pokazuje ze byl na rybach i gdzies takiego karpia zlapal . Matko jedyna , ide sobie poogladac pozamykany basen , bo w Jeleniej Gorze juz nie wolno plywac .
~do10:54 1-09-2007 13:42
To Czernow i Obrębalski.Ta pani starym zwyczajem lubi pokazuchy?Czy ta pani jest dyrektorem Domu Handlowego na ul.Długiej?
~Czekam na odpowiedzi od marszałka 2-09-2007 9:58
A co z ze zbiorami Schaffgotschów z Cieplic panie marszałku. Mam nadzieję, że będą pana interesować wrażenia i wypowiedzi na jelonce i odpowie pan na to i inne pytania. Kontynuując: co obwodnica południową, co drogami dojazdowymi do Jeleniej Góry, dlaczego zarząd województwa nie dba o równomierny rozwój województwa, dlaczego zarząd województwa dba tylko o interes Wrocławia, dlaczego i na podstawie jakich przesłanek województwo zostało podzielone na część A / Wrocław i okolice/ i D/ np. Kotlina Jeleniogórska/ , czy zarząd województwa ma pomysł na rozwiązania komunikacyjne na terenie samej Kotliny, kiedy wreszcie zarząd zacznie rozmawiać z częścią D województwa, co pan sądzi o pomyśle by przydzielić regionom województwa większej samodzielności /uwolni to zarząd od zarzutów o kumoterstwie i kolesiostwie/, co pan sądzi o zarzucie pod pańskim adresem, że to pan kilka lat wcześniej uwalił dofinansowanie obwodnicy południowej,...itd
~Wnioski z obserwacji zdjęć 2-09-2007 10:14
Na zdjęciach wyraźnie widać zadowolone miny naszych ze świecznika jeleniogórskiego /przynajmniej tak się im wydaje/. Nie wiem czy podlizywanie się marszałkowi lub ostentacyjne pokazywanie niewolniczej uległości jest dobrą metodą na rzeczową, twardą, otwartą, partnerską współpracę z zarządem województwa wrocławskiego, przepraszam dolnośląskiego. Ci z Wrocławia to nieźli obserwatorzy. Jak obejrzeli sobie uległe zachowanie naszej wierchuszki na pewno doszli do wniosku, że nami nie warto sobie zawracać głowy i dalej zajmować się Wrocławiem. Jelenia Góra według tej oceny jest już dostatecznie spacyfikowana. Konkludując: czas w Jeleniej Górze na pokoleniowe zmiany. Czas na młodych, przebojowych, bez kompleksów.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group