Niedziela, 22 maja
Imieniny: Heleny, Julii
Czytających: 5629
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Mali i duzi wystąpili dla siebie – inauguracja Festiwalu Folkloru

Wtorek, 11 czerwca 2013, 9:45
Aktualizacja: 11:47
Autor: mestra
Jelenia Góra: Mali i duzi wystąpili dla siebie – inauguracja Festiwalu Folkloru
Fot. KD
Dzieci z jeleniogórskich przedszkoli i szkoły podstawowej oraz seniorzy spotkali się wczoraj (10.06) w Miejskim Domu Kultury „Muflon” na imprezie, która zainaugurowała Międzynarodowy Festiwal Folkloru. Najmłodsi występowali dla seniorów, a seniorzy dla dzieci. Wśród widzów były zarówno dzieci z jeleniogórskich szkół i przedszkoli, jak i seniorzy z domów opieki z regionu. Poprzez udział we wspólnej imprezie chcieli pokazać, że tradycja może połączyć pokolenia – nawet te, które dzieli znaczna różnica wieku.

Przedszkolaki z grupy „Żabki” z Przedszkola nr 11 w Sobieszowie pod czujnym okiem Marzeny Laszkiewicz i Marioli Kołcun zaprezentowały tańce ludowe, m.in. „Pląs” i „Klepane”. Z kolei grupa „Plastusie” z Miejskiego Przedszkola nr 27 w Jeleniej Górze przygotowała pieśni patriotyczne „Ojczyna”, „Piechota”, „Pierwsza kadrowa” i „Legiony”.

– Utwory patriotyczne to również folklor, to tradycja, z której wyrastamy, i o której nie możemy zapominać – mówi Marta Brudowska, która wraz z Katarzyną Jakubczyk przygotowała przedszkolaki do występu.
Po przedszkolakach na scenie pojawił się Zespół Tańca Ludowego, działający przy Szkole Podstawowej nr 2 w Jeleniej Górze, który zachwycił wiązanką tańców huculskich i greckich. Młodych tancerzy do występu przygotował Cezary Hobgarski.

Uczestnicy spotkania mieli również możliwość wysłuchania prelekcji Krzysztofa Chilarskiego – etnologa z Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Pstrążnej nt. Jakie elementy tradycji ludowej Pogórza Sudeckiego są obecne w naszej kulturze do dzisiaj.

Po krótkiej przerwie nadszedł czas na występ starszego pokolenia – w tej roli wystąpił zespół Sybiraczki i Kresowiacy.
Kolejne działanie w ramach projektu zaplanowane jest już na jutro – środę, 12.06. W godz. 9.00-14.00 w sali widowiskowej MDK „Muflon” odbędą się warsztaty artystyczne dla dzieci prowadzone przez regionalnych artystów z Polski. Będzie malowanie na szkle i tworzenie szklanej biżuterii, wyplatanie koszy, filcowanie oraz nauka tworzenia papierowych kwiatów. Wstęp jest bezpłatny – zorganizowane grupy proszone są o wcześniejsze zapisy.

Projekt „Międzynarodowy Festiwal Folkloru – Tradycja Łączy Pokolenia” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group