Środa, 23 czerwca
Imieniny: Wandy, Zenona
Czytających: 6442
Zalogowanych: 21
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Mała matura II. Po drugim dniu egzaminów w Gimnazjum nr 3

Środa, 13 kwietnia 2011, 14:52
Aktualizacja: Sobota, 16 kwietnia 2011, 17:10
Autor: Petr
JELENIA GÓRA: Mała matura II. Po drugim dniu egzaminów w Gimnazjum nr 3
Fot. Petr
Dzisiaj w gimnazjach w całej Polsce odbył się drugi dzień „małej matury”, tj. egzaminu wieńczącego naukę na tym poziomie edukacji. Tym razem, uczniowie zmagali się z częścią matematyczno–przyrodniczą. Jak im poszło?

W Gimnazjum nr 3 w Jeleniej Górze – całkiem nieźle. Biorąc pod uwagę komentarze, których chętnie udzielali uczniowie po zakończeniu egzaminu, pytania były: „do przejścia”. Co więcej, dla dużej grupy wypowiadających się, część matematyczno-przyrodnicza okazała się znacznie łatwiejsza od części humanistycznej, z którą zmagali się wczoraj.

– Czy zadania z matematyki, chemii czy fizyki były trudne? Z pewnością, wymagały wiedzy na tym poziomie, który zapewniła nam szkoła. Należało się dobrze zastanowić, przeanalizować postawiony problem no i rozwiązać, bo były to zadania do rozwiązania, nie jakieś zaporowe. Tak czy owak, dzisiejszy egzamin uważam za dużo łatwiejszy, niż ten wczorajszy. Rozprawka, którą musieliśmy napisać czy pytania z historii, na które należało odpowiedzieć na egzaminie humanistycznym, nastręczyły mi sporo trudności – mówi nam Adrianna Wałęska, uczennica 3 klasy Gimnazjum nr 3 w Jeleniej Górze.

– Przed wejściem na salę, byłam bardzo zdenerwowana! Naprawdę, odczułam wielką ulgę, gdy otworzyłam kopertę z zadaniami, które nie okazały się jakimś wielkim zaskoczeniem. Nie były to wprawdzie zadania najłatwiejsze, ale: „do przejścia”. Cieszę się, że jesteśmy już na półmetku, jeszcze tylko część językowa i spokój – dodaje Sara Trusewicz z tej samej szkoły.

Dwa dni egzaminów – za gimnazjalistami. Część językowa, z którą przyjdzie im zmierzyć się jutro, zakończy trzydniowe szranki i konkury o jak największą liczbę punktów, które zapewnią miejsce w upragnionym liceum czy technikum. Jakie nastroje panują wśród tychże w związku z nadchodzącym dniem finałowym?

– Jesteśmy ostatnim rocznikiem, dla którego część językowa jest swego rodzaju dodatkiem do części poprzednich. Jest ona znacząca jedynie dla tych, którzy myślą o wyborze kierunku o profilu ściśle związanym z danym językiem. Dla tych, którzy chcą iść do liceów plastycznych, ogólniaków, techników zawodowych, w tym także dla mnie, to „pestka”! Liczyło się wczoraj i dzisiaj, choć do języków też podchodzę poważnie – mówi nam Monika Tarnawska, zdająca w „trójce”.

Według dyrekcji gimnazjów w Jeleniej Górze oraz regionie, w tym roku egzaminy w tychże przebiegają bez większych problemów. Na szczególną uwagę, zdaniem Marka Przeorskiego, dyrektora Gimnazjum nr 3, zasługuje przede wszystkim: – Profesjonalne czy bardzo poważne podejście uczniów do sprawy. Gimnazjaliści mają świadomość rangi egzaminów, do których właśnie przystępują. Robią to w skupieniu, koncentracji, ze wszystkich sił starają się wypaść jak najlepiej. Nikt się nie spóźnia, nie wpada w ostatniej chwili, nie wychodzi przed czasem, co cieszy i zaskakuje – tłumaczy.

A co robią gimnazjaliści „po czasie”? Rzecz jasna, odreagowują. Ot, choćby w McDonald’sie, w którym można na luzie wymienić doświadczenia z innymi zdającymi. Wszystkim – życzymy powodzenia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group