Sobota, 25 marca
Imieniny: Marii, Marioli
Czytających: 6881
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Maksimum wysiłku i koncentracji

Środa, 15 lipca 2009, 13:05
Aktualizacja: Czwartek, 16 lipca 2009, 7:46
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Maksimum wysiłku i koncentracji
Fot. TEJO
Dziewiąty dzień warsztatów „Lato w teatrze” przyniósł intensywną pracę nad poszczególnymi scenami, a także forsowny trening taneczny. Czasu do premiery coraz mniej, nic zatem dziwnego, że instruktorzy spieszą się nad opracowaniem całości przedstawienia „Histeryja”.

Młodzież, która sztukę o tym tytule przygotowuje w Jeleniogórskim Centrum Kultury, jest w znacznie mniej komfortowej sytuacji niż profesjonalni aktorzy. Rzadko się bowiem zdarza, aby sztuka powstawała w niespełna kilka dni, a tak jest w przypadku LWT.

– Dlatego niezmiernie ważna jest koncentracja i maksimum mobilizacji – uczulał dziś uczestników warsztatów Łukasz Duda, który ze swoją grupą ćwiczył, między innymi, bardzo efektowną scenę otwarcia. Nie brakuje w niej elementów akrobatycznych. Ale żeby efekt został osiągnięty, młodzi ludzie muszą jeszcze sporo pracy włożyć. Czasu tymczasem za wiele nie ma…

Tadeusz Rybicki ze swoim zespołem opracowywał, między innymi, „interludium”, rodzaj przejścia między scenami. Młodzież wciela się w rolę chóru i – sylabizując i jednocześnie rytmicznie krocząc – anonsuje kolejny epizod.

Na brak tańca z pewnością nie będą narzekali dziś uczestnicy warsztatów z grupy Daniela Jacewicza. Instruktor zafundował im niemal morderczą dyskotekę połączoną z improwizacją i figurami akrobatycznymi oraz biegiem. Wszystko w rytm przebojów, między innymi, znanej argentyńskiej grupy Gotan Project.

Warsztaty jednak to nie tylko praktyka, lecz także porcja wiedzy. Rano Tadeusz Rybicki tłumaczył młodzieży reguły automasażu i wyjaśniał, jak zbawienna może być ta technika dla ludzi związanych ze sceną. Pokazał też kilka ćwiczeń, które profesjonalni aktorzy wykonują, aby rozluźnić aparat mowy. I bynajmniej nie polegają one na powtarzaniu słownych łamigłówek. – Jedno z nich, tzw. spaniela, czyli parskanie przy jednoczesnym szybkim kręceniu głową, wykonywał niezapomniany Gustaw Holoubek – mówił Tadeusz Rybicki.

Uczestnicy LWT dostali też dziś kostiumy, w których wystąpią na niedzielnej premierze. Panie będą miały na sobie skromne, białe suknie, a panowie – takież spodnie. Wiadomo też, że w poniedziałek, 20 lipca, będzie miał miejsce jeszcze jeden, dodatkowy pokaz „Histeryji” dla jeleniogórskiej publiczności.

„Lato w teatrze” to projekt Instytutu Teatralnego im. Raszewskiego w Warszawie, który – wspierany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – trwa aktualnie na 9 scenach w całej Polsce. W Jeleniej Górze warsztaty są możliwe dzięki wsparciu urzędu miasta.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group