Sobota, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 7444
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Makbet na… polskiej plaży – już dzisiaj w JCK

Sobota, 7 marca 2015, 9:45
Aktualizacja: Niedziela, 8 marca 2015, 8:29
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Makbet na… polskiej plaży – już dzisiaj w JCK
Fot. Tomasz Raczyński
W sali widowiskowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury odbędzie się dzisiaj (7.03) o godz. 18.00 premiera spektaklu „Mak–Pol” w wykonaniu młodych aktorów z grupy warsztatowej STA–ART. Na zainscenizowanej polskiej plaży poznamy losy Makbeta z tragedii Williama Szekspira.

Produkcja spektaklu trwała około trzech tygodni, w poszczególne role wcieliła się jeleniogórska młodzież w przedziale wiekowym od 13 do 20 lat. Młodzi aktorzy w znakomity sposób ukazują współczesnego Makbeta – zadufanego w sobie, cechującego się pychą.

- Staraliśmy się skoncentrować na połączeniu kilku współczesnych wątków, zachowaniu pewnej polskości, krytycyzmu wobec co niektórych zachowań. Przedstawienie tego na „polaczkowej plaży nowobogackich” jest precyzyjnym założeniem – wyjaśnia reżyser Łukasz Duda.

- Dla ludzi młodych, którzy będą przychodzić na ten spektakl jest to odskocznia od klasycznego ramola, którego każą czytać i „po bożemu” odbierać to, w jaki sposób pewne rzeczy są zachowane. Ten tekst nie odbiega praktycznie od oryginału, zostały dokonane pewne skróty myślowe, ale wszystkie wątki zostały zachowane -

Przedstawienie skierowane do młodych ludzi ukazuje sytuacje, w których uczestniczą na co dzień oraz w dorosłym życiu, kiedy to są karmieni sceną finałową, czyli „kiełbasa i frytki dla każdego”.

W obsadzie spektaklu “Mak-Pol” znaleźli się: Jan Łuć, Justyna Sieniuć, Małgorzata Kukiel, Aleksandra Gałka, Filip Łeszega, Martyna Gofryk, Natalia Giecewicz, Julia Byszkowska, Magdalena Mamzer, Krzysztof Nyderek, Klaudia Denderes, Szymon Stęchły, Wiktoria Jukniewicz, Sebastian Wiśniewski, Maciej Zawodny, Iga Szwed, Miłosz Kaliński. Jest to grupa warsztatowa, która uczestniczy w zajęciach z teatrów w JCK.

- Mam takie założenie, że nie można kogokolwiek odsyłać do domu, wszyscy biorą w tym udział w miarę swoich możliwości – powiedział Łukasz Duda. - Mam nadzieję, że każdy z nich wybierze własną drogę, która dla nich będzie najlepsza. Zawsze powtarzam: jeśli zdecydujecie się wiązać swoją drogę życiową z aktorstwem, pamiętajcie o tym, że jest to bardzo ciężki zawód i wymaga bardzo wielu wyrzeczeń, ale jeśli się zdecydują zawsze im pomagam przy egzaminach – dodał reżyser.

W rolę Makbeta wcielił się Jan Łuć, który pod okiem Łukasza Dudy „dojrzewa” od pięciu lat. Poza premierą (sobota, 7.03, godz. 18:00) zaplanowane są dwa przedstawienia zamknięte, na które już są zarezerwowane miejsca oraz jedno otwarte – w środę, 11 marca o godz. 18:00. Następnie „Mak-Pol” będzie prezentowany w kwietniu oraz najprawdopodobniej podczas tegorocznej „Pestki”.

Scenografię zaprojektował Łukasz Duda, muzykę napisali: Piotr Pawlak i Patryk Kryński. Dramaturgia - Paweł Pawlik. Dźwięk – Robert Kuryś, światło – Łukasz Izdebski.

Bilety (15 zł normalny, 10 zł ulgowy) do nabycia w kasie biletowej JCK przy ul. Bankowej 28/30 oraz na www.bilety.jck.pl. Kasa czynna od wtorku do piątku w godzinach od 13.00 do 18.00 oraz na dwie godziny przed wydarzeniem.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group