• Czwartek, 5 grudnia 2019
  • Godz. 17:44
  • Imieniny: Krystyny, Sabiny, Saby, Edyty
  • Czytających: 7063
  • Zalogowanych: 16
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Majowy park w Majewie zaprasza

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 2 maja 2017, 5:56
Aktualizacja: Środa, 3 maja 2017, 7:19
Autor: TAB
Fot. TAB
Do bogatego wachlarza atrakcji majówkowych w naszym regionie jeleniogórzanie oraz weekendowi goście powinni dołączyć spacer po zyskującym coraz większą popularność parku w Maciejowej, która tuż po wojnie nazywana była Majewem.

Zachęceni zaproszeniem, zamieszczonym na jednym z portali społecznościowych do odwiedzenia zabytkowego parku w Maciejowej, postanowiliśmy sprawdzić, co zmieniło się w nim od ostatniej wizyty. Przypomnijmy, że to założenie parkowe zyskuje coraz większą popularność poprzez prowadzone w nim roboty remontowe oraz rekultywacyjne. Największy jednak rozgłos zyskało przez prace braci Gromadzkich: Pawła i Janka, którzy z pasją odkrywają i przybliżają historię miejsca oraz poprzez zdjęcia do kręconego ubiegłego lata w jego niesamowitej scenerii horroru.

W pierwszej kolejności kierujemy swoje kroki do mauzoleum Beckerów. Wokół budowli stoją rusztowania, natomiast prace nie są wykonywane ze względu na pogodę. Deszcze, a nawet ostatnie śniegi, nie sprzyjają tego typu robotom. Wędrując na zachód, w kierunku wieży widokowej, nie spotykamy nikogo. Słychać za to śpiew różnych gatunków ptaków. Od razu widać, że prace ekipy remontowej koncentrują się właśnie na tym obiekcie. Można zauważyć położone podłogi na dwóch najniższych kondygnacjach. Wokół panuje porządek, teren jest plantowany, a w ciągu najbliższych dni zostaną mocniej odsłonięte skałki rozrzucone wokół wieży. Dowiadujemy się tego od właściciela parku Adama Filipskiego, którego spotykamy we wschodniej części parku. Pracuje tutaj koparka, która przywraca drodze kształt sprzed kilkudziesięciu lat. Pan Adam w rozmowie zdradza także plany dotyczące stawów: pierwszy z nich, zarazem największy, powinien być „odrestaurowany” na początku lata. Idąc dalej w kierunku wschodnim parku spotykamy pracowników porządkujących teren. Nie sposób tam zauważyć nowych oznaczeń na ścieżkach. Mają one żółte tło i prowadzą do wąwozu. Bracia Gromadzcy postawili je kilka dni temu. Zwrócili przez to uwagę turystów i spacerowiczów na świeżo odsłoniętą oś widokową wzdłuż wąwozu oraz stary brukowany trakt, który wyłonił się spod warstwy zalegających liści i ziemi w trakcie plantowania terenu. Spacerując po parku odnajdujemy liczne gatunki roślin, resztki starych schodów, dziś prowadzących donikąd. Największe wrażenie robią potężne stare drzewa, które sięgają ponad trzydziestu metrów, a w obwodzie mają po około cztery - pięć metrów.

Wybierając się na majówkowy spacer do parku w Maciejowej pamiętajmy, że ścieżki są świeżo odsłonięte, zatem przy deszczowej pogodzie jest na nich dużo błota. Aby do parku wejść, trzeba wysiąść z autobusu MZK nr 2 na przystanku Maciejowa - kościół i przejść około stu metrów dalej, następnie skręcić w prawo w drogę bezpośrednio do niego prowadzącą. Niestety, wczoraj (1 maja) ktoś włamał się do mauzoleum i zdewastował kukłę potwora...

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~ 2-05-2017 9:03
Łooooo Jezu ale wykarczowali ten park
~do 09:03 2-05-2017 9:39
jeśli dla ciebie park, to zarośnięty przez 60 lat samosiejkami teren, to gratuluję. Poszukaj w internecie przedwojennych zdjęć tego parku i zobacz jak tu powinno być
~GOSC123 2-05-2017 11:09
W MACIEJOWEJ a nie majewie kto to pisal
~dj 2-05-2017 11:10
Rozumiem starania lokalnych pasjonatów i życzę powodzenia.Ale póki co to żadna atrakcja,żaden park ,jedynie zakrzaczony lasek z dwoma ruinkami,zaledwie 10% tego co można było podziwiać jeszcze kilka lat po wojnie.Pałac bezpowrotnie został dawno zrównany z ziemią,jedynie resztki mauzoleum i wieży może da się jakoś odrestaurować ,ale droga do tego daleka.
~do 11:10 2-05-2017 11:17
Gdybyś znał choć trochę historię to wiedziałbyś że dawna nazwa wsi to Maiwaldau oznacza w luźnym tłumaczeniu Majowy Las.Przez krótki czas po wojnie były plany żeby wieś nazywała się Majowa,Majewo.Jednak jakiś komunistyczny "geniusz" wymyślił Maciejową ,nazwę zupełnie bez sensu i powiązań z historią.Jak zresztą większość nazw miejscowości na Dolnym Śląsku.
~c.d. 2-05-2017 11:18
sorry miało być do 11:09 czyli gość123
~(67) 2-05-2017 11:45
Czy mógłby ktoś wyjaśnić jak trafić do tego parku? Maciejową znam tylko z trasy Jelenia -Wrocław . Od głównej drogi to na prawo , lewo ????
~do 67 2-05-2017 13:17
na prawo jadac z JG ,najprościej trafić z nawigacji,choćby tej dostępnej w necie na google maps.A jeśli nie ogarniasz i wolisz staroświeckie sposoby to podjedź w okolice biedrony i zapytaj tubylców,z tamtąd to już rzut beretem.
~Lokalny 2-05-2017 14:09
Byłem tam na spacerze w niedzile. Piękne miejsce ale w nocy ktoś włamał kartę i zdewastowal ,potwora, pozostawionego przez ekipę filmową która w ubiegłym roku kręciła horror
~(67) 2-05-2017 22:51
Do 13:17 , dziękuje :-)
~do Lokalny 3-05-2017 12:40
Zapewne kolejne pokolenie tych,którzy w latach 80-tych zjeżdżali na trumnach z mauzoleum po śniegu z górki.Zbydlęcenie jest niestety dziedziczne a bydła po wojnie najechało się tu niestety sporo,widać to na każdym kroku,choćby po stertach śmieci w lasach i rzekach czy demolowanych zabytkach.jedyna rada na takich to pała i wąskie drzwi.
~do 12:40 3-05-2017 14:08
A ty "bydle" skąd się tu znalazłeś???

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group