Piątek, 24 września
Imieniny: Gerarda, Teodora
Czytających: 5250
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Majowy park w Majewie zaprasza

Wtorek, 2 maja 2017, 5:56
Aktualizacja: Środa, 3 maja 2017, 7:19
Autor: TAB
Jelenia Góra: Majowy park w Majewie zaprasza
Fot. TAB
Do bogatego wachlarza atrakcji majówkowych w naszym regionie jeleniogórzanie oraz weekendowi goście powinni dołączyć spacer po zyskującym coraz większą popularność parku w Maciejowej, która tuż po wojnie nazywana była Majewem.

Zachęceni zaproszeniem, zamieszczonym na jednym z portali społecznościowych do odwiedzenia zabytkowego parku w Maciejowej, postanowiliśmy sprawdzić, co zmieniło się w nim od ostatniej wizyty. Przypomnijmy, że to założenie parkowe zyskuje coraz większą popularność poprzez prowadzone w nim roboty remontowe oraz rekultywacyjne. Największy jednak rozgłos zyskało przez prace braci Gromadzkich: Pawła i Janka, którzy z pasją odkrywają i przybliżają historię miejsca oraz poprzez zdjęcia do kręconego ubiegłego lata w jego niesamowitej scenerii horroru.

W pierwszej kolejności kierujemy swoje kroki do mauzoleum Beckerów. Wokół budowli stoją rusztowania, natomiast prace nie są wykonywane ze względu na pogodę. Deszcze, a nawet ostatnie śniegi, nie sprzyjają tego typu robotom. Wędrując na zachód, w kierunku wieży widokowej, nie spotykamy nikogo. Słychać za to śpiew różnych gatunków ptaków. Od razu widać, że prace ekipy remontowej koncentrują się właśnie na tym obiekcie. Można zauważyć położone podłogi na dwóch najniższych kondygnacjach. Wokół panuje porządek, teren jest plantowany, a w ciągu najbliższych dni zostaną mocniej odsłonięte skałki rozrzucone wokół wieży. Dowiadujemy się tego od właściciela parku Adama Filipskiego, którego spotykamy we wschodniej części parku. Pracuje tutaj koparka, która przywraca drodze kształt sprzed kilkudziesięciu lat. Pan Adam w rozmowie zdradza także plany dotyczące stawów: pierwszy z nich, zarazem największy, powinien być „odrestaurowany” na początku lata. Idąc dalej w kierunku wschodnim parku spotykamy pracowników porządkujących teren. Nie sposób tam zauważyć nowych oznaczeń na ścieżkach. Mają one żółte tło i prowadzą do wąwozu. Bracia Gromadzcy postawili je kilka dni temu. Zwrócili przez to uwagę turystów i spacerowiczów na świeżo odsłoniętą oś widokową wzdłuż wąwozu oraz stary brukowany trakt, który wyłonił się spod warstwy zalegających liści i ziemi w trakcie plantowania terenu. Spacerując po parku odnajdujemy liczne gatunki roślin, resztki starych schodów, dziś prowadzących donikąd. Największe wrażenie robią potężne stare drzewa, które sięgają ponad trzydziestu metrów, a w obwodzie mają po około cztery - pięć metrów.

Wybierając się na majówkowy spacer do parku w Maciejowej pamiętajmy, że ścieżki są świeżo odsłonięte, zatem przy deszczowej pogodzie jest na nich dużo błota. Aby do parku wejść, trzeba wysiąść z autobusu MZK nr 2 na przystanku Maciejowa - kościół i przejść około stu metrów dalej, następnie skręcić w prawo w drogę bezpośrednio do niego prowadzącą. Niestety, wczoraj (1 maja) ktoś włamał się do mauzoleum i zdewastował kukłę potwora...

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group