Piątek, 19 lipca
Imieniny: Marcina, Wincentego
Czytających: 10054
Zalogowanych: 68
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Majowy atak zimy

Wtorek, 30 maja 2006, 0:00
Autor: TEJO
Kotlina Jeleniogórska: Majowy atak zimy
Fot. Skirmisch
Pięć centymetrów śniegu spadło w nocy z poniedziałku na wtorek w Karkonoszach. W górach panują fatalne warunki do uprawiania turystyki. Goprowcy apelują o ostrożność.

– Na Śnieżce zanotowano rano minus dwa stopnie Celsjusza. Faktycznie jest jeszcze zimniej, bo odczucie chłodu potęguje silny wiatr – poinformował nas Roman Gąsior, dyżurny ratownik Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Jak nam powiedział R. Gąsior, widoczność w Karkonoszach nie przekracza 20 metrów. Jest gęsta mgła. Poniżej Śnieżki też jest bardzo zimno.

Turystów w górach jednak nie brakuje. Końcówka maja to czas wycieczek szkolnych. Wiele z nich przebywa właśnie w karkonoskich schroniskach. Pogoda zniechęca do wędrówek, ale goprowcy i tak odnotowują interwencje, choć poważniejszych wypadków w górach nie było.

Goprowcy tłumaczą, że opady śniegu i taka aura w górach zdarzają się. – W zeszłym roku końcówka maja była bardzo ciepła. W tym – niestety nie jest. Ale śnieg w Karkonoszach padał nie raz w czerwcu i lipcu – usłyszeliśmy.

Zimna pogoda będzie towarzyszyła górskim turystom co najmniej do końca tygodnia. Ratownicy GOPR proszą, aby turyści nie zapominali o zimowej odzieży: ciepłych kurtkach i odpowiednim obuwiu. Szlaki są mokre i śliskie. Łatwo się potknąć i potłuc.

Zorganizowane wycieczki powinny mieć wykwalifikowanego przewodnika górskiego. Organizatorzy, którzy prowadzą takie grupy bez odpowiedniej opieki, łamią prawo.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy często chodzę w góry?

Oddanych
głosów
391
Często
16%
Czasami
23%
Rzadko
18%
Bardzo rzadko
19%
Wcale
23%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Jak Kościół zdobył swój majątek?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Kryminał
Zderzenie przy wylocie na Zgorzelec
 
112
Wypadek na Mickiewicza
 
Ciekawe miejsca
Legendarny listonosz w Karkonoszach!
 
Kultura
Teatry Uliczne – niedziela, wideorelacja
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group