Wtorek, 27 września
Imieniny: Kosmy, Damiana
Czytających: 6955
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Majowy atak zimy

Wtorek, 30 maja 2006, 0:00
Autor: TEJO
Kotlina Jeleniogórska: Majowy atak zimy
Fot. Skirmisch
Pięć centymetrów śniegu spadło w nocy z poniedziałku na wtorek w Karkonoszach. W górach panują fatalne warunki do uprawiania turystyki. Goprowcy apelują o ostrożność.

– Na Śnieżce zanotowano rano minus dwa stopnie Celsjusza. Faktycznie jest jeszcze zimniej, bo odczucie chłodu potęguje silny wiatr – poinformował nas Roman Gąsior, dyżurny ratownik Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Jak nam powiedział R. Gąsior, widoczność w Karkonoszach nie przekracza 20 metrów. Jest gęsta mgła. Poniżej Śnieżki też jest bardzo zimno.

Turystów w górach jednak nie brakuje. Końcówka maja to czas wycieczek szkolnych. Wiele z nich przebywa właśnie w karkonoskich schroniskach. Pogoda zniechęca do wędrówek, ale goprowcy i tak odnotowują interwencje, choć poważniejszych wypadków w górach nie było.

Goprowcy tłumaczą, że opady śniegu i taka aura w górach zdarzają się. – W zeszłym roku końcówka maja była bardzo ciepła. W tym – niestety nie jest. Ale śnieg w Karkonoszach padał nie raz w czerwcu i lipcu – usłyszeliśmy.

Zimna pogoda będzie towarzyszyła górskim turystom co najmniej do końca tygodnia. Ratownicy GOPR proszą, aby turyści nie zapominali o zimowej odzieży: ciepłych kurtkach i odpowiednim obuwiu. Szlaki są mokre i śliskie. Łatwo się potknąć i potłuc.

Zorganizowane wycieczki powinny mieć wykwalifikowanego przewodnika górskiego. Organizatorzy, którzy prowadzą takie grupy bez odpowiedniej opieki, łamią prawo.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group