Sobota, 26 listopada
Imieniny: Konrada, Sylwestra
Czytających: 7557
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Magiczna Jelenia Góra – felieton

Niedziela, 3 lutego 2008, 18:22
Aktualizacja: 22:52
Autor: Konrad Przezdzięk
JELENIA GÓRA: Magiczna Jelenia Góra – felieton
Fot. TEJO
Nasze miasto nie jest piękne – to powszechna dość opinia. Piękno to jednak pojęcie bardzo względne. Można się postarać o jego wskrzeszenie stopniowo. Choćby zaczynając od przywrócenia pamięci miejsc magicznych, które wiążą się nie tylko z historią miasta, lecz także z dziejami pokoleń jeleniogórzan: zarówno tych z Hirchbergu jak i Jeleniej Góry.

Ulic i kamienic, których naprawdę nie musimy się jako mieszkańcy wstydzić, mamy niewiele. Pytanie tylko: czy rozsypujące się kamienice muszą być odpychające? Moim zdaniem nie muszą. Wszak – choć porównanie nie na miejscu – Wenecja nie nowoczesnością przyciąga turystów, ale właśnie zawilgoconymi i rozsypującymi się wiekowymi budynkami, w których wciąż drzemie magia dziejów.

Uczynić ze „szpetoty” atut – to spore wyzwanie dla gospodarzy miasta, ale nie tylko. Także i dla mieszkańców, którzy – jak się wielokrotnie można przekonać – o swoje nie dbają. Święte prawo własności stanowi tu usprawiedliwienie zarówno dla samorządowców, którzy pozbywają się ruder i niekoniecznie ich obchodzi, co się z nimi dzieje, jak i dla samych właścicieli. – Moje, to może się rozsypać – ripostują na zwróconą uwagę.

Przy takiej postawie podwójnej bierności nasze piękne miasto za lat kilkadziesiąt może rzeczywiście w proch się obrócić, a zwłaszcza jego część, której już teraz niewiele brakuje do katastrofalnej zapaści. Ostrzegają o tym zresztą odpowiednie napisy, wzbraniające wstępu do będących na granicy agonii czegoś, co kiedyś lśniło pięknem.

Może w jubileuszowym roku spróbować wskrzesić te miejsca, które swoją historią na to zasługują? Których być może już fizycznie nie ma, ale warto ożywić pamięć o nich, lub wręcz zadbać, aby młodsi jeleniogórzanie mogli się o nich dowiedzieć.

Takim miejscem, o którym panują opinie skrajne, był pomnik czerwonoarmisty na placu Bieruta. Jedno i drugie mocno śmierdziało komunizmem, ale ludzie zupełnie na tę otoczkę uwagi nie zwracali, tylko pod „Iwanem” umawiali się na randki, na wódkę, czy po prostu – aby się spotkać. Sowieckiego żołnierza w centrum miasta już nie ma. Nie ma także placu Bieruta. Tam, gdzie kiedyś zakochani panowie wyczekiwali z kwiatkami na swoje wybranki, parkują samochody, a ludzie obserwują kolejki do bankomatu przed pobliskim bankiem, dawnej willi lekarza miejskiego Fedora Rimanna.

Inne miejsce, już bardziej związane z historią Hirschbergu, to kamienica na placu Ratuszowym zwana przez Niemców „Zum goldenes Schwert”, czyli „Pod złotym mieczem”. Najwyższa, najbardziej zdobiona o pięknej rokokowej fasadzie, przez długi czas siedziba jednej z najpopularniejszych gospod w dawnej Jeleniej Górze – „Złotego miecza” właśnie. Była tam też pralnia i duży skład firan. Kamienica – której detale można było podziwiać przez długie minuty – dziś jest zeszpecona rekonstrukcją z przełomu lat 60. i 70 minionego wieku. I mało kto wie, jaka kiedyś była. A wystarczy niewiele: może jakaś tabliczka i „wandaloodporna ikona” obrazująca dzieło ufundowane w XVIII wieku przez Mentzlów: jedną z najbogatszych jeleniogórskich rodzin.

Niedaleko stąd, niemal w prostej linii, przy ulicy Kopernika, gdzie dziś na skwerze załatwiają się psy, a mili panowie pociągają z butelek wino Tur, wznosiła się synagoga. Świątynia żydów jeleniogórskich dotrwała aż do 1938 roku, kiedy naziści zniszczyli ją, a ruiny – jak pisze Ivo Łaborewicz – uchowały się aż do początku lat 70., kiedy to całą zabudowę wspomnianej ulicy skruszyły koparki. Warto zadbać choćby o mały ślad po tym miejscu.

Nieco dalej – popularny wśród młodzieży lokal: klub Atrapa. Urządzono go w zachowanych resztkach jednej z dziewięciu kamieniczek, które niegdyś stanowiły „perełkę” jeleniogórskiej starówki. Na Fortecznej miał swój legendarny lokal Gustaw Beier. Wyszynk zwał się „Seemannsklause” i składał się z kilku sal, gdzie pito, jedzono, spotykano się i plotkowano. To tu miały istnieć legendarne piwnice połączone z ratuszem przejściem podziemnym. Nim właśnie znudzeni obradami rajcy przemykali się na małe jasne. Kto o tym wie?

Takich miejsc, gdzie nieistniejące piękno dziejów można skutecznie „rewitalizować”, jest w Jeleniej Górze więcej. Zapewne znają je Czytelnicy i mogą podpowiedzieć. A władze – jeśli owe słowa przeczytają – być może pomysł chwycą. A jeśli nie, to z pewnością rozbudzi to ich wyobraźnię.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group