Niedziela, 26 marca
Imieniny: Larysy, Teodora
Czytających: 8646
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra-Cieplice: Magia bez granic w Zdrojowym Teatrze Animacji

Wtorek, 30 października 2012, 11:11
Aktualizacja: 11:31
Autor: Mea
Jelenia Góra-Cieplice: Magia bez granic w Zdrojowym Teatrze Animacji
Fot. organizator
Już w niedzielę (4 listopada) o godz. 19.00 w Zdrojowym Teatrze Animacji odbędzie się premiera spektaklu „Hagazussa II, czyli magia bez granic tańca i lalki”, w reżyserii i choreografii Steffi Sembdner. Bilet kosztuje 18 zł. Kto nie zdąży na premierę będzie mógł jeszcze obejrzeć spektakl 11 i 18 listopada o godz. 19:00.

„Hagazussa” to polsko-niemiecki projekt kooperacyjny „Sagenhafte Spurensuche - Poszukiwanie Legendarnych Śladów”, który łączy w niepowtarzalny sposób taniec i teatr lalkowy, a z ich spotkania powstaje nowa fascynująca forma sztuki. Görlitzka tancerka Steffi Sembdner stworzyła w ścisłej współpracy z polskim dyrektorem teatru, Bogdanem Nauką, scenariusz i choreografię wspólnego spektaklu „Hagazussa”, którego premiera odbyła się wiosną w Görlitz i w Jeleniej Górze, a który obecnie powraca w nowej odsłonie jako „Hagazussa II”.

Siedem wiosennych przedstawień w Görlitz i w Jeleniej Górze było wyprzedanych prawie do ostatniego miejsca. - Jesteśmy pewni że nowy spektakl będzie się cieszył równie dużym powodzeniem wśród widzów – zapewniają organizatorzy.

„Hagazussa” to spotkanie niemieckiego tańca i polskiego teatru lalkowego. Steffi Sembdner, której choreografie spotkały się z żywym przyjęciem na festiwalu „euroscene” w Lipsku i w ramach projektu „Tancerze dla tancerzy”, jest zachwycona zdolnościami ruchowymi lalkarzy i intensywnością pracy ich ciał. W temacie czarownic fascynujący dla Sembdner jest tradycyjny sposób ich przedstawiania. Silne Kobiety ciągle żyły w niepewności, rozdarte między szacunkiem a strachem, wiarą i przesądem.

Lalkarze Zdrojowego Teatru Animacji i tancerze Tanzcompany Teatru Görlitz biorą na swój estetyczny warsztat pewien rozdział śląskiej historii, który porusza dziś zarówno polskich jak i niemieckich mieszkańców regionu po obu stronach Nysy: czarownice na Śląsku. Ich los, napiętnowany wykluczeniem ze społeczeństwa i prześladowaniami, jest częścią śląskich legend, niepozbawionych prawdy.

Kto już widział spektakl „Hagazussa”, ten może się cieszyć na „Hagazussa II”. W nowej odsłonie nie ma – w odróżnieniu od pierwszej części – elementów językowych. Obsada tancerzy została rozszerzona z czterech do sześciu, zaś sześciu lalkarzy i trzy duże lalki są dobrze znane publiczności. Również muzyka i kostiumy uległy zmianom w nowym opracowaniu.

Kostiumy i scenografię stworzyła Agathe MacQueen, konsultacją artystyczną ds. tańca zajęli się Dan Pelleg oraz Marko E. Weigert. Muzykę skomponował i wybrał Steffen Cieplik. Kierownictwo artystyczne Teatru Lalek: Bogdan Nauka. Lalki skonstruował Levan Mantidze. Ponadto dramaturgia: Sebastian Ritschel, Ronny Scholz, hospitacja dramaturgii: Katharina Schellenberg, asystent choreografa: Maria Zimmermann.

Obsada tancerzy: Nora Hageneier, Laura Keil, Maria Zimmermann, Sebastian Fiedor, Bill, MacQueen, Niko van Harlekin.

Obsada lalkarzy: Dorota Fluder, Dorota Korczycka-Bablińska, Lidia Lisowicz, Sylwester Kuper, Jacek Maksimowicz, Rafał Tadeusz Ksiądzyna.

Koprodukcja Tanzcompany Görlitz i Zdrojowego Teatru Animacji Jelenia Góra, wspierana jest przez fundację Kulturstiftung des Bundes w ramach programu Wanderlust. Spektakl dofinansowano ze środków budżetu Miasta Jeleniej Góry.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ilu powinno być posłów w Sejmie?

Oddanych
głosów
926
maksymalnie 150
82%
od 151 do 459
7%
460 jak obecnie
6%
od 461 do 599
1%
600 i więcej
4%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group