Sobota, 4 lutego
Imieniny: Andrzeja, Joanny, Weroniki
Czytających: 7505
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

KOWARY: Ma być bezpiecznie mimo wszystko

Środa, 24 lutego 2010, 8:01
Aktualizacja: Czwartek, 25 lutego 2010, 7:58
Autor: Ania
KOWARY: Ma być bezpiecznie mimo wszystko
Fot. Ania
Powołanie straży miejskiej, czy też wyposażenie policjantów dzielnicowych w telefony, na które będzie można tylko dzwonić (bez połączeń wychodzących) to tylko jedne z pomysłów na poprawę bezpieczeństwa w Kowarach. Rozmawiali o tym wczoraj przedstawiciele mundurowych i samorządowcy.

Do spotkania doszło po licznych głosach krytyki i obaw przed zmianami w funkcjonowaniu komisariatu policji w Kowarach. Debatujący chcieli rozwiać wątpliwości co do planowanych posunięć.
W Kowarach wybuchła bowiem wrzawa dotycząca likwidacji nocnych dyżurów policjantów. Na ten temat ukazało się już wiele artykułów w prasie lokalnej, ale przedstawiciele powiatu i radni Kowar stwierdzili, że nie wszystkie dobrze wyjaśniają zaistniałą sprawę. Dlatego też komendant miejski policji w Jeleniej Górze, Zbigniew Ciosmak oraz jego zastępca, Zbigniew Markowski ponownie wyjaśnili całą sprawę. Tłumaczyli, że wszystkie podejmowane obecnie działania mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców.

– Podejmowane przez nas działania nie mają nic wspólnego z likwidacją komisariatu. Naszym celem jest sprawienie, żeby funkcjonariusze, którzy pracują wewnątrz obiektu wyszli z niego, w ten sposób zwiększając bezpieczeństwo obywateli. Z policyjnych statystyk wynika, że mieszkańcom i turystom zależy przede wszystkim na tym, żeby pomoc była udzielana szybko i skutecznie. Nie interesuje ich to czy policjant przyjedzie z komisariatu czy z patrolu zewnętrznego. Natomiast funkcjonariusze, którzy nie będą pracowali na dyżurach, nie stracą na uposażeniu – tłumaczył insp. Zbigniew Ciosmak.

Funkcja dyżurnego zostanie zastąpiona recepcyjną. Nie będzie jej musiał pełnić funkcjonariusz policji. W zamian za niego za biurkiem stanie osoba cywilna, a policjant będzie pracował w mieście. W ten sposób poprawi się bezpieczeństwo mieszkańców.

Komendanci podkreślili także, że w Kowarach codziennie są przynajmniej dwa patrole nocne, a w weekendy nawet trzy. Warto tutaj podkreślić, że dwa etaty dzielnicowych opłaca gmina Kowary. W trakcie spotkania Z. Ciosmak zaproponował, żeby zainwestować w kupno telefonów komórkowych dla dzielnicowych. Byłyby to urządzenia z zablokowaną funkcją rozmów wychodzących. – Policjanci odbieraliby jedynie telefony od osób, potrzebujących pomocy. Inicjatywa ta spodobała się burmistrzowi Kowar, Mirosławowi Góreckiemu.
Samorządowcy rozważali także powołanie straży miejskiej. Na razie są to jednak tylko luźne spostrzeżenia, bo najpierw chcieliby ustalić, czy bardziej opłacalnym nie byłoby zwiększenia zatrudnienia funkcjonariuszy policji.

Najistotniejsze dla mieszkańców jest to, że Komisariat Policji w Kowarach na pewno pozostanie. Czy planowane zmiany przyczynią się do zapobiegania przestępczości?. Obecnie wdrożono je w Szklarskiej Porębie, gdzie obecnie dochodzi do zdecydowanie mniejszej ilości zdarzeń przestępczych niż w pozostałych miejscowościach powiatu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
14
Coraz lepiej
29%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
29%
Nie najlepiej
14%
Wciąż fatalnie
29%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group