Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 6152
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

M. Obrębalski o rewitalizacji linii kolejowych i taborze

Wiadomości: Region
Piątek, 12 czerwca 2020, 8:14
Aktualizacja: Niedziela, 14 czerwca 2020, 6:24
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Samorząd Województwa Dolnośląskiego przejął niedawno linie kolejową z Gryfowa Śląskiego do Mirska i dalej do Świeradowa Zdroju. Wkrótce podobny akt notarialny zostanie podpisany w sprawie linii z Jeleniej Góry do Kowar i Karpacza. Mówi się również o linii do Lwówka Śląskiego. Plany i środki na rewitalizacje są, ale równie ważny jest zakup taboru dla Kolei Dolnośląskich. Na te tematy rozmawialiśmy z Markiem Obrębalskim – wiceprzewodniczącym Sejmiku Dolnośląskiego.

Jelonka.com: Urząd Marszałkowski przejął linie, które pozwolą na przywrócenie połączeń kolejowych z Mirska do Świeradowa Zdroju. Wkrótce podobnie będzie z linią do Karpacza i Kowar.

Marek Obrębalski: Akt notarialny zostanie podpisany na przełomie trzeciego i czwartego kwartału 2020 r. Oczywiście są to kosztowne, ale bardzo ważne przedsięwzięcia ze względów komunikacyjnych, ale także obsługę ruchu turystycznego, który na tych liniach się ujawnia bardzo wyraźnie.

Przejęcie linii to jedno, a kolejne kwestie to środki na rewitalizację oraz zakup nowego taboru.

Te linie będą obsługiwane przez spółkę samorządową województwa dolnośląskiego - Koleje Dolnośląskie. Źródła finansowania rewitalizacji, ale również taboru - będą pochodzić nie tylko z budżetu województwa dolnośląskiego, ale także z programu Kolej Plus oraz z nowej perspektywy unijnego programowania. Środki unijne, którymi będziemy dysponować na lata 2021 - 2027 przewidują nie tylko możliwość przeznaczania środków na rewitalizację, ale również na zakup nowego taboru.

Kolej samorządowa na Dolnym Śląsku jest wzorem dla pozostałych województw.

To świetny przykład na renesans połączeń kolejowych. Sieć linii kolejowych jeszcze na początku lat 50. i 60. XX wieku była bardzo rozbudowana. Potem nastąpił proces niedoinwestowania, postępującej dewastacji. Chcemy ten proces odwrócić.

Co z linią do Lwówka Śląskiego?

Ta linia również jest przewidziana w naszym programie. Chodzi o linię z Jeleniej Góry przez Wleń do Lwówka Śląskiego, a dalej do Złotoryi i możliwość połączenia z Legnicą. To bardzo interesujące połączenie i nie mam wątpliwości, że zostanie odpowiednio wykorzystane.

Wracając do Świeradowa Zdroju - tam jest możliwość pociągnięcia linii dalej - do Czech.

Tak. W kończonym studium wykonalności linii z Mirska do Gryfowa i dalej do Świeradowa, rozważana jest możliwość odtworzenia pewnej pętli kolejowej, która wymagałaby rewitalizacji ok. 8 km odcinka z Mirska przez Pobiedną w stronę Czech - do Jindřichovic pod Smrkiem, a dalej do Nowego Miasta, Frydlantu i Liberca, a także wykorzystanie istniejącej linii przez Jablonec nad Nysą do Szklarskiej Poręby i Jeleniej Góry. To by była świetna turystycznie pętla kolejowa.

Czy trwają rozmowy z Czechami w tej sprawie?

Mamy bardzo dobrą współpracę z Krajem Libereckim - to jeden z naszych partnerów. Jest możliwość, że w nowej perspektywie unijnego programowania w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej znajdzie się nie tylko odcinek drogi wojewódzkiej na Okraj, ale także rozważamy rewitalizację tej linii z Mirska przez Pobiedną do Nowego Miasta w Czechach.

Rozmawiał Przemek Kaczałko.

Twoja reakcja na artykuł?

43
83%
Cieszy
3
6%
Hahaha
1
2%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
4%
Złości
3
6%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (50) Dodaj komentarz

~Wer 12-06-2020 9:18
Tak myślałem, ale nie byłem pewien... Pan Obrębalski pamięta z dzieciństwa, że pociągami jeździli ludzie którzy nie mieli samochodów! Tylko czasy się zmieniły, ludzie mają więcej samochodów, autobusy są wygodniejsze i szybsze a przystanki są bliżej ludzi jak dworce... Tylko z racji wieku pan Obrebalski nie potrafi sobie wyobrazić życia bez pociągów i dlatego topi w błocie pieniądze podatnika rewitalizujący nikomu nie potrzebne linie... Bo gdyby były potrzebne, to by ich nikt nie likwidował!
~AntyBus 12-06-2020 10:45
do: ~Wer (9:18)
Jakiś obrońca autobusów się pojawił. Brawo panie Obrębalski za starania, bo to dobry kierunek. Proszę się nie przejmować takim jazgotem. Szacunek
~men 13-06-2020 11:59
do: ~AntyBus (10:45)
On chyba prowadzi autobus Dudabus !!!!!!!!!Całkowicie się z Tobą zgadzam!!!!!!!!!!
~Ździch 20-06-2020 13:09
do: ~men (11:59)
Co do linii do Lwówka, to najpierw musiałyby się zmienić władze na Dolnym Śląsku - z antykolejowych na bardziej prokolejowe. Niestety, obecny Urząd Marszałkowski NIE CHCE wyremontować linii kolejowej do Lwówka Śląskiego. Napisałem "nie chce" bo osobiście zbadałem grunt wysyłając pisma do przeróżnych instytucji w tym także do Ministerstwa Infrastruktury, Urzędu Marszałkowskiego. Drugi z Urzędów wielokrotnie utrzymywał że dąży do wyremontowania linii, jednak Ministerstwo Infrastruktury w piśmie z przed dwóch miesięcy kategorycznie zaprzeczyło jakoby takie plany były intencją UMWD we Wrocławiu. W piśmie jakie otrzymałem z Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa z dnia 07.10.2016 czytamy: "Ze względu na fakt, że linia kolejowa nr 283 ma charakter regionalny, prace inwestycyjne mogą być finansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, np. w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014 2020 (dalej: RPO WD). Jednocześnie należy zaznaczyć, że przedmiotowa linia nie została zarekomendowana przez Urząd Marszałkowski do wsparcia ze środków dostępnych w ramach RPO WD, a także nie została uwzględniona w liście intencyjnym zawartym 26.06.2015r. pomiędzy Województwem Dolnośląskim a PKP PLK SA w sprawie przygotowania i zrealizowania priorytetowych liniowych projektów inwestycyjnych." Chwilę wcześniej (05.08.2016) Urząd Marszałkowski w odpowiedzi na zapytanie dot. Przedmiotowej linii odpisał. "Równolegle nadal trwa analiza projektów kolejowych, możliwych do realizacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) dla Dolneg
~Ździch 20-06-2020 13:10
do: ~Ździch (13:09)
cd. ...w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) dla Dolnego Śląska. Jednym z rozważanych projektów jest rewitalizacja linii z Jeleniej Góry do Lóka Śl. Należy jednak podkreślić, że rewitalizacja taka była by możliwa w ramach RPO pod warunkiem efektywnego wykorzystania przez Polskie Linie Kolejowe SA dostępnych w alokacji środków dla realizacji innych projektów." Jak widać wrocławski magistrat postanowił sprytnie umyć ręce od sprawy stanu technicznego linii 283 uzależniając przyznanie dotacji od alkokacji środków PKP PLK i jednocześnie nie rekomendując remontu tej linii w MIiB w Warszawie.
~Tyle w temacie 12-06-2020 11:19
do: ~Wer (9:18)
Autobusy, owszem, są wygodne, ale na tym się kończy. Jadąc autobusem, postoje wyznaczone są tylko na konkretnych dworcach autobusowych. Jeśli w międzyczasie musisz udać się do toalety musisz zaczekać, aż autobus będzie miał planowany postój. Jeśli już jest postój, to trzeba pędzić do toalety, by zdążyć przed odjazdem autobusu. Wyjątkiem są autokary dalekobieżne z toaletą na pokładzie. W pociągu toaleta jest na miejscu.
~Marcin Medyk 21-06-2020 14:00
do: ~Tyle w temacie (11:19)
Chyba pan Obrębalski trochę się zagalopował w swoich wizjach. Co do linii do Karpacza i Kowar to zgodzę się, że pociągi powinny tam powrócić (duże kurorty turystyczne). Tak samo warta reaktywacji jest linia do Lwówka o wysokich walorach turystycznych (jedna z najatrakcyjniejszych linii kolejowych w Polsce), która mogłaby być sama w sobie atrakcją turystyczną, przyciągającą mnóstwo turystów z Polski i zagranicy. Ale już przywracanie pociągów do Świeradowa jest mocno wątpliwe i mało sensowne. Świetnie to wykazał kilka dni temu pan Piotr Rachwalski - były prezes Kolei Dolnośląskich, za czasów którego liczba osób korzystających z kolei na Dolnym Śląsku wzrosła kilkakrotnie. Pozwolę sobie zacytować fragment jego analizy z Facebooka: "Analiza sensu ekonomicznego reaktywacji lokalnych linii w obecnym modelu na przykładzie Świeradowa (317/336) - w okresie analizowanym 10 lat Założenia: Długość linii ok. 16,5 km (bez odcinka do Świeradów Nadleśnictwo) Średnia liczba podróży mieszkańca Polski w roku: 12 podroży (z czego w 14 z 16 województw dużo poniżej 10). Liczba mieszkańców miejscowości przy linii kolejowej: 4000 Mirsk 4300 Świeradów 1700 reszta (w tym udział Gryfowa) razem 10 000 mieszkańców; Liczba turystów w Świeradowie: dane oficjalne 46 000 noclegów/rocznie, średni pobyt 5 dni, daje liczbę 9200 turystów- kuracjuszy. Zakładamy (optymistycznie) że aż 1/5 z nich dojedzie koleją co da rocznie 1840 osób x 10 lat = 18 400 pasażerów. Zakładamy że każdy stały mieszkaniec pojedzie średnio raz na miesiąc (optymistycznie - każdy staruszek, dziecko etc) da to 12 podróży
~Marcin Medyk 21-06-2020 14:00
do: ~Marcin Medyk (14:00)
Cd. optymistycznie - każdy staruszek, dziecko etc) da to 12 podróży w roku/mieszkańca (średnia ogólnopolska), czyli 12 000 rocznie = 120 000 podróżnych w ciągu 10 lat Razem z turystami da to 138 400 pasażerów w ciągu 10 lat. Założenia koszty i oferta: Koszt modernizacji linii wg PLK i analiz UMWD ok. 3 mln/km razem 50 mln zł (bez kosztów ew. prac w Gryfowie) Oferta: 12 par kursów (co 2 h przez cały dzień, co godzinę w sz...ie) Pociągi potrzebne do obsługi połączenia: 2 szynobusy dwu członowe (część kursów wydłużona do Jeleniej Góry czy/i Legnicy, potrzebna też rezerwa, stąd 2 pojazdy) Koszt utrzymania P3/P4 szynobusu 3000 zł/dzień/pojazd czyli dla 2 pojazdów 6000zł za dzień x 365 x 10 lat 22 mln zł Koszt 1 pockm 20 zł (dostęp do torów, paliwo, maszynista, konduktor/kierpoć) x 12 par kursów x 16 km x 2 strony = 12 x 32km x 365 x 10lat x 20 zł = 28 032 000zł. W 2015 roku trójczłon Impuls 36WEa kosztował 11 030 000 netto za pojazd, dziś ceny wzrosły a pojazdy spalinowe są droższe niż elektryczne. Koszt 2 x nowy szynobus spalinowy 2 członowy to obecnie minimum 14 mln za skład. Mniejszych, jedno członowych nowych już nie ma w produkcji, a z uwagi na ich małą pojemność i niewielką różnicę w cenie i kosztach utrzymania nie warto brać pod uwagę tak małych pojazdów. Czyli: Pociągi: Zakup pociągów nowych zgodnych z TSI - 28 mln zł netto. Tory: 16,5 km x 3 mln/km modernizacja-naprawa główna + SRK etc 50 mln Koszty utrzymania w ciągu 10 lat /bez P5, tylko P3 i P4 / - 2 szt x 3000zł x 365 dni x 10 lat 22mln. Koszty prowadzenia ruchu (dostęp do torów, pa
~Marcin Medyk 21-06-2020 14:01
do: ~Marcin Medyk (14:00)
Cd. Koszty prowadzenia ruchu (dostęp do torów, paliwo, pracownicze, obsługa finansowa kredytów, P1, P2 , mycie, sprzątanie, ubezpieczenie etc) 20 zł/pockm x 12 par po 32km x 365 x 10lat = 28 mln zł Razem: 28 + 50+22+ 28 = 128 mln z publicznych pieniędzy w ciągu 10 lat (czyli 12,8 mln na rok). By przywrócić kolej do Mirska i Świeradowa i zapewnić ruch na 10 lat trzeba wydać ok. 128 mln zł z publicznych źródeł (różnych). Koszt na pasażera: 128 000 000mln zł : 138 000 pax = 928 zł/pasażera. Uwaga! Nie uwzględniliśmy tu kosztów remontu dworca w Świeradowie (już zrobiony) czy w Mirsku (straszy), nie uwzględniono też P5 ani kosztów kursów za Gryfów po linii 274 i dalej do Jeleniej czy do Legnicy/Wrocławia (obsługa techniczna, mycie, kursy z pasażerami). A te dojazdy/przejazdy także wpłynęłyby (negatywnie) na nasze wyliczenia, powiększając jeszcze koszty kolei. Jaką mamy alternatywę? Dla porównania symulacja kosztów innego rozwiązania tematu zapewnienia transportu między Świeradowem a Gryfowem: TAXI: Kosz TAXI w relacji Świeradów - Gryfów ok. 4 zł/km = 20km x 2 strony = 40 x 4 zł = 160 zł/w tą i z powrotem. Doliczmy 20 zł za czekanie i opłatę początkową 180 zł/pasażera. 928zł (koszty w przeliczeniu na 1 pas kolei) 180 = 748 zł. Zostaje jeszcze 748 zł oszczędności na pasażerze czyli: Koszt taxi: 180zł x 138 000 pas. = 24 840 000zł koszt 10 lat wożenia TAXI wszystkich pasażerów (licząc że każdy pojedzie osobną taksówką, a wielu pojedzie razem, wspólnie) Koszt kolei: 928 zł x 138 000 pax = 128 064 000zł koszt 10 lat wożenia koleją Różnica taxi/kol
~Marcin Medyk 21-06-2020 14:01
do: ~Marcin Medyk (14:01)
Cd. Różnica taxi/kolej: 103 224 000 zł, można przyjąć w zaokrągleniu 100 mln zł oszczędności. AUTO OSOBOWE: Zakładając, że ok. połowa z mieszkańców miejscowości przy torach - potencjalnych klientów kolei jest pełnoletnia i sprawna by mogła jeździć autem (pomijamy tu czy mają uprawnienia) to można by za budżet przeznaczony na reaktywację kupić każdemu dorosłemu (czyli 5000 osób - z wyłączeniem seniorów) używany, ale sprawny samochód osobowy na chodzie w cenie 5600 zł (średnia cena 15 letniego Opel Astra lub Corsa). 128 000 / 5000 = 25 600 zł , 5600 zakup auta + zostałoby jeszcze po 2000 zł na rok przez 10 lat na paliwo (rocznie ok. 450 litrów rocznie, co pozwoliłoby przejechać w tej cenie ok. 7500km na rok, czyli przejechać z Świeradowa do Gryfowa 188 razy na rok w tą i z powrotem, czyli pojechać co drugi dzień). Oczywiście ten model wyklucza turystów i jest bardzo nieekologiczny, gdyż intensyfikuje ruch samochodowy. Jeśli ktoś zarzuci że zakładamy kupno tak starego auta, to w ramach budżetu można kupić i droższy lepszy, nowszy samochód nawet i za 22 tys zł, wtedy na paliwo i tak zostanie tyle, ile wynosi koszt przelicznikowych 12 przejazdów rocznie (ok. 12 x 20km x 2 = 480 km/rok ok. 80 l/na rok, koszt ok 360 zł, czyli 3600 zł na 10 lat. AUTOBUS: A jaki byłby koszt uruchomienia profesjonalnej, o wysokim standardzie komunikacji autobusowej między Świeradowem a Gryfowem przez Mirsk? Zakładając wersję alternatywną atrakcyjną dla podróżnych, z 2 x większą liczbą połączeń w stosunku do kolei (24 pary zamiast 12 par pociągów, w stałym takcie cyklicznie co godzinę
~Marcin Medyk 21-06-2020 14:02
do: ~Marcin Medyk (14:01)
Cd. cyklicznie co godzinę przez cały dzień od 6 do 21,a w szczytach od 6 do 10 i od 13 do 17 co pół godziny) do obsługi potrzeba w szczytach 4 autobusów. Nowoczesny pojazd standardowy, ok.12 m, z klimatyzacją, miejscem na rowery, bagaże, wózek, niska podłoga , wifi etc. Koszt zakupu taboru (zakładamy nowy tabor): 4 x 1 000 000zł /szt. = 4 000 000zł. 14 pary x 20km x 2 = 960km/dzień x 365 = 350 400 km x 10 lat = 3 504 000km x 5zł/wozokm = 17 520 000zł Koszt zakupu taboru i utrzymania przez 10 lat połączenia 24 parami codziennych kursów to 17 520 000 zł. W porównaniu z koleją (128 000 000zł) to 110 480 000zł mniej, przy o 100% lepszej ofercie pod względem częstotliwości (24 pary zamiast 12) i dostępności (więcej przystanków w miastach, nie tylko dworzec). Podsumowując: Całkowity koszt reaktywacji i utrzymania ruchu kolejowego na analizowanej linii przez 10 lat wynosi 128 mln zł - to kwota, za którą wszystkim dorosłym mieszkańcom miejscowości obsługiwanych przez linię kupić można kilkunastoletnie sprawne auto i jeszcze zostałoby po przeszło 1000 zł rocznie na paliwo. W prostym porównaniu za tą samą kasę możemy wysyłać przez najbliższe 10 lat wszystkich mieszkańców i turystów taksówkami pojedynczo a i tak będzie to prawie 4 razy tańsze niż reaktywacja kolei w takim modeli jaki znamy. Lub możemy kupić wszystkim mieszkańcom używany samochód i dać im na paliwo na 10 lat dojazdów w tej samej cenie. Można też uruchomić 2 x tyle kursów nowoczesnymi autobusami nowymi, z niską podłogą, klimą, wifi, miejscem na rower czy wózek. Z zapewnieniem ruchu przez 10 lat będzie to
~Marcin Medyk 21-06-2020 14:03
do: ~Marcin Medyk (14:02)
Cd. Z zapewnieniem ruchu przez 10 lat będzie to i tak tańsze rozwiązanie o ponad 110 mln zł. Jak widać coś jest nie tak. Kolej bowiem płaci za wszystkie swoje koszty, transport drogowy (niezależnie jaki) jeździ po drogach za darmo. Mimo rzekomego wsparcia i promowania kolei przez UE nadal jest ona dużo droższa i mało konkurencyjna. WNIOSEK: Kolej MOŻE ale nie MUSI być ekonomiczna i ekologiczna. Nie wszędzie kolej się opłaca WPROST, nie wszędzie kolej ma sens. Czasem lepiej powiązać małe ośrodki z węzłem kolejowym czeto kursującym autobusem, np. wjeżdżającym wprost na peron z przesiadka drzwi w drzwi z pociągiem. Na początek, by wyrobić potoki byłoby to pewnie wskazane. Nic gorszego bowiem, jak kilka par pociągu konkurującego i przegrywającego z kilkudziesięcioma busami" Myślę, że ta szczegółowa analiza przeprowadzona przez osobę, która jednak ma jakieś pojęcie o kolei (i to całkiem dobre) nie pozostawia złudzeń odnośnie przywracania pociągów do Świeradowa, które nie miałoby żadnego sensu ekonomicznego ani nawet społecznego (za dużo mniejsze pieniądze można uruchomić o wiele lepszą komunikację). Można ją odnieść zresztą też do innych bocznych linii prowadzące przez słabo zaludnione tereny, np. trasy do Sobótki, przy której znajduje się tylko jedno małe, 3-tysięczne miasteczko (Sobótka) i poza tym same wioski. Tutaj wszelkie kalkulacje wypadają jeszcze bardziej na niekorzyść jeśli chodzi o przywracanie pociągów.
~Jakub Madrjas 21-06-2020 17:42
do: ~Marcin Medyk (14:03)
Bardzo trafna analiza Piotrka Rachwalskiego (jak rzadko kiedy). Troll ze Świeradowa (ten który truje na wszystkich portalach o swojej kulejce i robi też m.in. szambo w komentarzach na Jelonce ilekroć mowa o kolei do Świeradowa, zmieniając punktację komentarzy ze skryptu) prawie się popłakał jak to przeczytał. Fakty na temat kolei do takich dziur jak Świeradów są brutalne i nic nie pomoże spamowanie, trollowanie czy nabijanie plusików ze skryptów.
~ 12-06-2020 12:39
do: ~Wer (9:18)
Stul pysk z tymi swoimi ''mądrościami''
~ 12-06-2020 16:04
do: ~ (12:39)
Po co te emocje? Wiadomo kto jest za pociągami do Świeradowa i Karpacza. Władza licząca na łapówki przy wyborze firmy remontującej tory, firmy remontujące infrastrukturę kolejową i kolejarze, którzy niczego innego nie potrafią w życiu robić a chcą jakoś żyć.. Nikt poza tym!
~Tim 12-06-2020 13:17
do: ~Wer (9:18)
Pociąg to podstawa. Co Pan opowiadasz?
~Wer 12-06-2020 9:20
A co do pociągów, to oczywiście ich potrzebujemy jak każdy kraj, ale nie do Mirska i Kowar zabytkowych ślimaków a pendolino i innych szybko przemierzających kraj. Na miejscu dogodniej możemy jeździć autobusami!
użytkownik facebook 12-06-2020 10:43
No plany niby są....... CIEKAWE co będzie tam śmigać jak brak taboru
~``````` 12-06-2020 11:17
do: użytkownik facebook (10:43)
O, kolejny ZNAFCAA się odezwał
użytkownik facebook 12-06-2020 21:23
czesi z chęcią wejda ;-)
~SadButTrue 12-06-2020 13:06
Niech ktoś zobaczy jak wygląda chociażby linia kolejowa w Kowarach. Miejscami to jedno wielkie bagno. Stan linii jest katastrofalny. Przywrócenie tej linii będzie długotrwałe i bardzo kosztowne. Do tego dworzec w rozsypce. Lepiej by było na tych liniach zrobić trasy rowerowe, gdyż koszty takiej inwestycji zapewne byłyby dużo niższe niż odbudowywanie dawnych linii kolejowych niemalże od podstaw.
~I 12-06-2020 13:23
do: ~SadButTrue (13:06)
Tak zrobiono wzdłuż Plawnej i kończy się to w polu, a nie w Lubomierzu. I teraz pozamiatane, a nigdy nikt nie wierzył w trasę Gryfów - Świeradów. Ścieżki rowerowe jak najbardziej, ale niekoniecznie akurat śladem kolejowym. Samo utwardzenie i brak konieczności wykupu ziemi takiego szlaku to duża wartość.
Michrou 12-06-2020 19:33
do: ~SadButTrue (13:06)
Jeżeli stan podtorza to "bagno" to nawet próbując zbudować na nim ścieżkę rowerową wciąż trzeba podobnie ustabilizować grunt. Możliwe, że samo wykonanie odwodnienia już załatwi sprawę. Szacowany koszt odbudowy linii to około 100 mln zł. Jak na inwestycję kolejową to nie jest dużo. To gotowe drogie roboty ziemne, wystarczy jak w powyższym przypadku doprowadzić podłoże do odpowiedniego stanu i "tylko" położyć elementy torowiska. Droga rowerowa może mieć mniejsze promienie łuków, wielokrotnie większe pochylenia. W przypadku linii kolejowych o dużym potencjale turystycznym byłaby to zbrodnia. Zdecydowanie większa liczba ludzi skorzysta z linii kolejowej. Tak jak napisał przedmówca, bardziej opłaca się zbudować drogę rowerową po innym śladzie Ja dodałbym, że można ją wytrasować bliżej atrakcji turystycznych i stworzyć coś w rodzaju trasy turystycznej.
~Precz z Wrocławiem i PiS 12-06-2020 16:42
Obrębalski nagle ożył? Brak mi głosów radnych wojewódzkich w sprawie fatalnych dróg do naszej Kotliny. Najważniejsze to droga do S3 i droga do Zgorzelca. Jak pan, panie Obrębalski może udawać, że wszystko jest w porządku. To solidarusze województwo to nie tylko Wrocław i Legnica. To przede wszystkim zaniedbane, przez Urząd Marszałkowski, południe tego województwa. Podejrzewam, że to pańskie wystąpienie spowodowane jest wyborami i tym, że samorządowcy z południa powiadomili UE o polityce Wrocławia. Zrobił się smród?
~AntyPIS 12-06-2020 19:12
do: ~Precz z Wrocławiem i PiS (16:42)
Kolejny nawiedzony i wszechwiedzący chcący nieco publicznie posmrodzić. Obrębalski to solidny radny.
użytkownik facebook 12-06-2020 19:50
Jak byście przez 30 lat nie psuli to pociągi jeździliby do tej pory
użytkownik facebook 12-06-2020 21:47
Już nawet w Czechach podchwycili temat połączeń do Jindrychovice http://www.jablonecan.cz/index.php?name=Clanky&file=detail&id=1402923006
~aaaaaaaa 12-06-2020 22:50
Do Karpacza kolej bezsensowna. Nikt takim połączeniem nie będzie się tłukł 1 godzinę. Najpierw przez Wałbrzych 40km na godzinę a później jeszcze to. I trafi do Karpacza dolnego i a'piać przesiadka . Czy Wy " zwolennicy' umiecie myśleć. Tylko trasa rowerowo-wrotkowo- piesza byłaby najpiękniejsza w Polsce.
~Bbbb 15-06-2020 11:15
do: ~aaaaaaaa (22:50)
Dla wielu ludzi byloby to ulatwienie, bo tak czy siak pociagiem szybciej dojedzie sie z takiej Jeleniej niz autobusem
~JegomoscXD 12-06-2020 23:17
Temu Panu juz dziekujemy? Za jego pomysly? Dlaczego? A kto sprzedal , cieplownie w Celwiskozie? Ludzie siedza w zimie pod domach marzna bo oszczedzaja!(na Zabobrzu dla przykladu) , zakrecaja kaloryfery a ten Pan ma znow wizje, koleje musie marza! Wiem ze ten Pan byl wykladowca na Akademi Ekonomicznej, ale lepiej by bylo by znal angielski i troszke pouczyl by sie ekonomi i w Tel avivie tj Isreael.. Mysle ze on ogarnienty I rozumie co to jest Klub Bildborg , co to jest socializm korporacyjny anie jakies pi...ly.Znawcy tematu wiedza ze Polska na 370 mld. dolarow USA dlugow. Ja nie mam zadnych kredytow politycy zadluzylimnie mnie bez moje wiedzy na 14 500 dolarow amerykanskich I kazdego z was. Premier Morawiecki dobrze powiedzial ze bedziecie pracowac za ' miske ryzu" jak tylko korporacje, finansiera upomni sie o splate dlugu do rzadu Polskiego po wyborach! I nie wazne kto wygra! Wiec dziekuje Panu Otrebalskiemu za jego" fajne pomysly"
~AntyPIS 12-06-2020 23:59
do: ~JegomoscXD (23:17)
Kolejny niedogrzany i niedouczony ekspert się znalazł. Piec sobie postaw i pal do woli. To przecież taniej i tyle wygody. Obrębalski dobrze zrobił, że miasto pozbyło się PEC. A ile teraz płacimy za wodę i ścieki. Tego nie widzisz jak Wodnik ludzi łupi od lat, a to spółka miasta. Ruszaj w te pędy do Próżniaka
~JegomoscXD 12-06-2020 23:42
Ludzie prosba i rada uczcie sie ekonomii! Bo 90 procent ludzi w Polsce nie ma o tym pojecia! Nawet niewiedza ze rzad nie ma wlasnych pieniedzy! Albo odbiera z waszych podatkow na socia ldla nierobow albo zapozycza sie albo drukuje pieniadze jak NBP . Ale dlugi trzeba splacac albo kolejny raz powtarzam BANKRUTSTWO PANSTWA jak bylo to w GRECJI.
~JegomoscXD 12-06-2020 23:49
Grecja to delikatne ladowanie( nigdy nie splaca swoich dlugow ok 300 procent PKB blizej nam bedzie do Wenezuelii).Mamy wybory i mamy czas na zastanowienie sie- populisci rozdaja pieniadze przed wyborami- czas, to 60 procent PKB Polski , dalej nie mozna sie zadluzac! To dla bezpieczenstwa kraju . Tak ze dziekuje za "pomysly Pana Otrebalskiego"
~ 13-06-2020 15:04
Pan Obrebalski ciągle coś zapowiada ale Bezpartyjni Samorządowcy budują głównie we Wrocławiu Legnicy Bolesławcu a u nas pozostają same zapowiedzi.
~wtajemniczony 14-06-2020 8:41
Co do zakupów nowego taboru dla KD to jak firma dalej będzie prowadzić taką politykę płacową wobec pracowników to będzie ją stać na nowy tabor tylko nie będzie miał go kto obsługiwać chyba że tak zwani najemnicy albo dorabiający sobie emeryci, Tylko czy o to chodzi ?
~wile lat temu 14-06-2020 17:39
Pan Obrębalski to prywatnie spoko gość jednak wszędzie gdzie był coś jakoś nie wychodziło do dziś historia i internet pamięta, i nie pamiętacie już tego że jest bezpartyjnym pisowcem, który sprzedał wasze głosy...
~JegomoscXD 14-06-2020 21:28
Ja chyba mam jakas dwubiegunowosc( schizofremie) ze tak uczepilem sie Pana Otrebalskiego. Czcial bym powiedziec ze jest tak, przed dzialaniami ludzi ida pieniadze! Przeciesz cala infrastruktura kolejowa na trasach omawianych trasach jest do wymiany! Tzn.poczaszwy od torow , podkladow, mostow, przepustow, nawet nie remontow dworcow a postawienie wiat! Tak Niemcy przed 1945 budowali polaczenia kolejowe z kazdym miastem , miasteczkiem, wioska ano po to bo zalezalo im na rozwoju gospodarczym a motoryzacja (transport ciezarowy I samochodowy) byla w powijakach. Wracajac do naszych czasow , komu mialy by sluzyc reaktywacja tych lini? Turysta niedzielnych? Mysle ze obecnie ludzie maja auta I jak beda chcieli dojechac do miejscowosci turystycznych swoimi autami! Ludzie do pracy , maja wlasne auta, a uczniowie dojezdzaja autobusami do szkol lub uczelni.Drugie dno - cel militarny? Tu nie zadziala mentalnosc II wojny swiatowej , jeden nalot lub dzialania speciajne i linie kolejowe wylaczone dla celow wojskowych! Wiec po co te odbudowy lini kolejowych .Nie ma wiekszych potrzeb ( poprawienie stanu sluzby zdrowia , odluzenie szpitala) ect. Wiec czy warto inwestowac aby niezbyt bogatym turysta fundowac atrakcje turystyczne za GRUBY SZMAL w sumie biednym kraju europejskim zwanym Polska?
~iras 14-06-2020 22:23
Utrzymać linię do Węglińca węzeł przesiadkowy z pociągiem o 5 rano! reszta jak najbardziej za.
użytkownik facebook 15-06-2020 16:22
Z Jeleniej Góry do Karpacza koleją jest około 20 km. Tyle kilometrów torów trzeba będzie położyć od nowa; tyle kilometrów trzeba będzie zelektryfikować. Pochłonie to około 150 - 200 mln zł. Stacja w Karpaczu znajduje się w dolnej części miasta; zdecydowana większość turystów przyjeżdża zaś do górnej części kurortu. Chcąc więc tam dojechać, tak czy siak będzie musiała przesiąść się do autobusów. Czy przesiądą się w Jeleniej Górze, czy w Karpaczu - nie ma różnicy. Kłopot ten sam. Uważam, że budowa kolei do kurortu miałaby sens tylko wówczas (a i to nie wiem), gdyby pociągnięto linię do Karpacza Górnego. Obecny plan tego nie przewiduje i sądzę, że budowa jest jedynie fanaberią osób, które chcą wydać pieniądze nie ze swojej kieszeni. Zresztą, przekonany jestem, że ta linia nigdy nie powstanie. 200 mln zł można by efektywnie wydać na gruntowną przebudowę drogi z JG do Karpacza.
użytkownik facebook 15-06-2020 17:15
Brawo Zbigniewie.... socjaliści lubią sobie budować pomniki za nieswoje....
~JegomoscXD 15-06-2020 22:34
Jeden dosc z face book mysli rozsadnie ze koleje nigdy sie nie zwroca finansowo! A Pana Otrembalskiego do Isreal do nauki ekonomii.On uczyl sie ekonomii socialistycznej i ma mentalnosc socjalistyczna- tzn panstwo bedzie dokladac z podatkow ludzi.Pierw angielski a poznie studia w jakies University of Financial of Isreael!.
~OK 15-06-2020 22:49
do: ~JegomoscXD (22:34)
Chyba jakaś choroba cię zżera, czy to nie psychiczna dolegliwość? Może zatem do lekarza do Izraela warto się udać. Kiedyś miałam zajęcia z Obrębalskim i facet świetnie zna współczesną ekonomię. A ty głąbie potrafisz jedynie na każdego smarkać
~ 18-06-2020 8:32
do: ~OK (22:49)
"facet świetnie zna współczesną ekonomię." - uśmiałem się.
~też mnie uczył 18-06-2020 8:36
do: ~OK (22:49)
potwierdzam super wiedza teoretyczna w praktyce ten Pan niestety się nie sprawdził, a wystarczyło tylko robić 20% tego co się wykładało, podrzucam temat ład urbanizacyjny miasta
~OK 18-06-2020 11:14
do: ~też mnie uczył (8:36)
Musiałeś być nędznym studentem, bo nie potrafisz zrozumieć ładu urbanistycznego. Piszesz o jakimś ładzie urbanizacyjnym. Co to takiego absolwencie?
~JegomoscXD 16-06-2020 8:37
Panie "OK" czytam ze jestes "produktem" spoleczenstwa polskiego , ktory nie potrafi metorycznie prowadzic polemik, coz nie bede sie do Pana poziomu znizal, zas co do ekonomii polecam szereg wykladow Dr. Zbigniewa Dylewskiego czy aby orietowac sie w spolczesnej ekonomii czy finansach polecam zapoznac sie z opiniami np. Traidera 21, Phila Koniecznego czy Dr.Mentze. Oczywiscie na youtube. Moze Panu cos sie rozjasni I zrozumie o co mi chodzi! Pozdrawiam.
~ 19-06-2020 11:05
do: ~JegomoscXD (8:37)
kowary dworezc glowny niedzynny torwsakia pkp mosty mosty peron konrad ziczsionie torwsakia pkpsa
~ 19-06-2020 11:03
kowary dworezc glowny niedzynny torwsakia pkp peron
~ 17-08-2020 20:28
kowary dworca glowny niedzynny torowsakia pkp sa plk ziczsionie zlym stanie wina kornia wurusia padiemi wina blokuie wystcie przetrargow nie na torwsakia pkp peron mosty mosty konrad peron
~ 17-08-2020 20:32
mysakowcie dworcia glowny piresca podzmnegio niedzynny torwsakia pkp wina kornia wyrusia padenmia kopty 19 zlia blokuie przetrgow remoty nie na torwsakia zlym ziczsionie stanie remoty nie na torwsakia pkp koszty ogrnmie remoty nie na tory pkp peron pozar peron

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group