Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 8623
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: „Łysa śpiewaczka” pod Chojnikiem

Wtorek, 16 czerwca 2009, 8:36
Aktualizacja: 9:20
Autor: rylit
JELENIA GÓRA: „Łysa śpiewaczka” pod Chojnikiem
Fot. rylit
Absurdalne wyzwanie postawił sobie teatr "Stop–klatka" działający pod kierownictwem aktorki Agaty Moczulskiej, instruktora Miejskiego Domu Kultury „Muflon”, przedstawiając w premierowym spektaklu adaptację sztuki „Łysa Śpiewaczka” Eugène Ionesco.

Sztuka ta miała swoją premierę w 1950 roku i uważana jest za fundament teatru absurdu. Jest to najczęściej grywany spektakl z tego gatunku teatralnego. Młodzi aktorzy z „Muflona” pokazali adaptację spektaklu pod roboczym tytułem:„Łysa śpiewaczka –próba”.

Na scenie wystąpili: Natalia Lipka, Anna Chodkowska, Iwona Łubocka, Łukasz Kwiliński oraz Michał Łatowski. Musieli sobie poradzić z niełatwym (a może właśnie niekoniecznie) założeniem teatru absurdu, który łamie wszelkie konwencje teatru klasycznego wywodzące się z tradycji teatru greckiego.

Ionesco, francuski dramaturg rumuńskiego pochodzenia, określił swoje dzieło jako anty-sztuka, w której w zasadzie nie ma typowej akcji: są anty- bohaterowie prowadzący anty-dialogi, nie wnoszące niczego a doprowadzające do braku możliwości porozumienia się człowieka z człowiekiem. Ostatnio jednak twórczość Ionesco nie jest „modna” i rzadko wchodzi na afisz. Szkoda.

Czy młodzi twórcy sprostali założeniom autora, można się przekonać w czasie następnych spektakli, na które serdecznie zapraszamy. Informacje o następnych terminach przedstawień można uzyskać w MDK „Muflon”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group