Sobota, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 4463
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: LWT: Przerwa na reklamę „Marysieńki”

Środa, 29 lipca 2009, 15:24
Aktualizacja: Czwartek, 30 lipca 2009, 7:45
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: LWT: Przerwa na reklamę „Marysieńki”
Fot. TEJO
Pozostawienie uczestnikom warsztatów „Lato w teatrze” pewnej swobody w realizacji zadań aktorskich przynosi świetne efekty. Dzieci, które już 11 dzień pracują nad realizacją przedstawienia „Pluskanie, chlapanie, Cieplic odwiedzanie”, do sztuki włączyły opracowane przez siebie „reklamy”.

To proste, ale bardzo pomysłowe etiudki. – Dzieci same wymyśliły scenopisy. Pomogliśmy im ustawić to aktorsko i opracować muzycznie – mówią Lidia Lisowicz i Bogna von Woedtke, aktorki ZTA i jednocześnie prowadzące warsztaty LWT.

Najmłodsi adepci sceny na tapetę wzięli, co w kontekście sztuki oczywiste, wodę: cieplicką Marysieńkę. W spektaklu cudownie uspokaja złośliwego dinozaura (Weronika Tobolewska) i uzdrawia staruszkę, w którą wcielił się… Mirek Zagulski. Szkoda, że o właściwościach wody na co dzień nie mogą się przekonać miejscowi i turyści: Marysieńka jest tylko w pijalni, nie ma jej w butelkach, w sklepach. Uczestnicy warsztatów popijają wodę innej marki, choć dosłownie chodzą po podskórnych źródłach.

Dziś trwały kolejne próby przed premierą. To najbardziej mozolny element przygotowań. Tu już jest mniej czasu na zabawę. – Normalne próby aktorskie trwają cztery godziny bez przerwy i wszyscy muszą być skoncentrowani – mówi Bogdan Nauka, dyrektor ZTA i reżyser przedstawienia. Dzieci traktuje nieco inaczej, choć na scenie dla nikogo nie ma taryfy ulgowej.

Od jutra warsztatowicze i instruktorzy skupią się nad dopracowywaniem szczegółów „Pluskania, chlapania, Cieplic odwiedzania”, aby widzowie mieli naprawdę powody do oklasków. Już teraz – nie zdradzając wszystkich efektów – zdradzić można, że ta dziecięca „śpiewogra” ma kilka świetnych elementów muzycznych i tanecznych. Swoje możliwości pokazuje też znana z parkietów para: Klaudia Rabenda i Mirek Zagulski. Niemały wpływ na ustawienie choreografii miała Dorota Bąblińska-Korczycka, aktorka ZTA.

Sukces sceniczny też jest ważny, ale znacznie ważniejsze jest „terapeutyczne” działanie „Lata w teatrze”. Dzieci, które na początku turnusy były zamknięte w sobie i bojaźliwe, już o tych cechach zapomniały. Taka pożyteczna lekcja ze sztuką przyda im się w codziennym życiu.

Zdrojowy Teatr Animacji już dziś zaprasza na pokaz przedpremierowy w sobotę, o godz. 15. Premiera odbędzie się w niedzielę, 2 sierpnia, o godz. 16. Wstęp wolny.

Imprezę wspiera Instytut Teatralny im. Raszewskiego w Warszawie oraz Urzęd Miasta w Jeleniej Górze pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzieci codziennie same relacjonują przebieg „LWT”, a można się o tym przekonać odwiedzając blog http://www.teatr.jgora.pl/lwt/

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group