Sobota, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 7271
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Ludzie nie wiedzą, co czyni władza

Czwartek, 10 lipca 2008, 15:30
Aktualizacja: 15:31
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Ludzie nie wiedzą, co czyni władza
Czyurząd przy ulicy Sudeckiej jest przyjazny dla jeleniogórzan, aby móc go zapamietać tylko z dobrych stron?
Fot. TEJO
Czy mieszkańcy Jeleniej Góry znają radnych i urzędników miasta i co wiedzą o ich pracy? Nie. Włodarze są niedostępni i okryci mrokiem tajemnicy. To wnioski z ankiety przeprowadzonej przez Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych.

O barierze, na którą petent napotyka w wielu urzędach, przekonał się niejeden mieszkaniec stolicy Kotliny Jeleniogórskiej. Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych to jedna z szesnastu organizacji pozarządowych w Polsce, która została powołana do opracowania strategii zmniejszania izolacji informacyjnych, w tym przypadku, w Jeleniej Górze.

Akcja odbyła się w ramach programu „Masz głos, masz wybór”. Jednym z elementów strategii przygotowanej wspólnie z urzędnikami jeleniogórskiego magistratu było przeprowadzenie wśród mieszkańców ankiety. W badaniach wzięło udział niemal trzystu respondentów, którzy byli przedstawicielami różnych grup społecznych.

Wśród nich znaleźli się studenci, przedsiębiorcy, pracownicy, bezrobotni, emeryci i renciści i inni. Pytania dotyczyły komunikowania się samorządu z mieszkańcami. Co wynikło z badań?
– 85 procent ankietowanych napisało, że komunikowanie się samorządu z mieszkańcami jest dalece niewystarczające – mówi Stanisław Szubert, prezes Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych w Jeleniej Górze.
Co to oznacza? Według mieszkańców nie mają oni dostępu do samorządu, nie mogą się z nim kontaktować, nie otrzymują informacji na temat pracy radnych oraz planów jakie szykują oni dla miasta.

Jeleniogórzanie podali też propozycje rozwiązania tych problemów. Wśród nich znalazły się m.in. zwiększenie liczby tablic informacyjnych nie tylko w budynku urzędu miasta, rozsyłanie ulotek do domów mieszkańców oraz lepsze wykorzystanie mediów do celów informacyjnych o pracy samorządu.

Za dwa lata ankieta zostanie przeprowadzona ponownie. Czy do tego czasu władzom miasta i radnym uda się nawiązać kontakt, z tymi, w mieniu których mają zarządzać miastem? Czas pokaże.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group