Wtorek, 16 sierpnia
Imieniny: Stefana, Emila
Czytających: 9159
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: "Ludowcy" o ochronie tradycji i zrównoważonym rozwoju

Poniedziałek, 20 października 2014, 8:54
Aktualizacja: 8:57
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: "Ludowcy" o ochronie tradycji i zrównoważonym rozwoju
Fot. Przemo
Kandydaci jeleniogórskiego Polskiego Stronnictwa Ludowego zgodnie twierdzą, że pieniądze z Unii Europejskiej głównie spływają do Wrocławia. Chcą powstrzymać ten trend mając wpływ w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego na podział środków.

Wśród kandydatów ugrupowania spod znaku koniczynki jest bezpartyjna Joanna Dumin, znana z pielęgnacji regionalnych tradycji w Pałacu Łomnica i wielu innych miejsc naszego regionu.

- W Sejmiku chciałabym zająć się ochroną tradycji, dziedzictwa naszego regionu. To jest wielka dziura, jeśli chodzi o Dolny Śląsk. Z jednej strony mamy sytuację wspaniałą, z drugiej trudną, ponieważ większość zespołów reprezentuje tutaj sposób biesiadny swojej tradycji i myśli, że to jest tradycja. Natomiast ja, ze swoim mężem od ponad 30 lat chronię autentyczne tradycje, które ludzie przywieźli tutaj po II wojnie światowej - powiedziała Joanna Dumin. - W Polsce nie ma takiej instytucji, która chroni to, co jest najważniejsze: dokumentowaniem tradycji - alarmuje prezes Fundacji Dominium Łomnica.
Kandydatka nr 7 listy PSL do Sejmiku chce również skupić się na promowaniu zdrowej, regionalnej żywności.

- Jesteśmy zarzuceni w tym globalnym świecie jedzeniem naszprycowanym różnymi "E" i ulepszaczami. Dlaczego starsi ludzie długo żyją? Bo jedli zdrowe, normalne jedzenie - podkreśla Joanna Dumin. - Nie możemy pozwolić, żeby biesiada czy zespoły folkowe zagroziły ochronie tradycji. Pieniądze na ochronę tradycji są na ochronę tradycji, a nie na estradę czy jakieś przedziwne rzeczy. Biesiada niech sobie funkcjonuje, folk niech sobie funkcjonuje, ale tradycja jest czymś, co jest dla nas jako narodu ogromnie ważna. W kontekście 70-lecia przyjazdu Polaków na tzw. ziemie odzyskane, urząd marszałkowski nic nie robi w dziedzinie ochrony dziedzictwa niematerialnego, a to jest nasz olbrzymi potencjał - dodała bezpartyjna kandydatka na liście PSL, dla której jest to polityczny debiut.

Liderem listy jest dyrektor oddziału regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa we Wrocławiu, który chce stawiać na inwestycje drogowe oraz nowe miejsca pracy.

- Uważam, że podstawowym zadaniem dla Dolnego Śląska, Jeleniej Góry jest zmniejszenie bezrobocia, czyli staranie się o nowe inwestycje tworzące miejsca pracy. Kolejną sprawą jest dobre skomunikowanie Jeleniej Góry z Wrocławiem i resztą Polski. Trzeba walczyć o drogę ekspresową łączącą nas z autostradą A4. Będziemy się domagać zrównoważonego rozwoju całego regionu, żeby nie było tak, że pieniądze przychodzą do aglomeracji, a mniejsze miasta traktowane są po macoszemu - powiedział Kazimierz Huk.

Lista kandydatów PSL do Sejmiku:
1. HUK Kazimierz, zam. Jelenia Góra, wiek: 70
2. BAĆKO Sylwester Ryszard, zam. Kamienna Góra, wiek: 53
3. MAJKOWSKI Władysław, zam. Nowa, wiek: 65
4. JASIŃSKI Andrzej, zam. Mirsk, wiek: 49
5. SMOLIŃSKI Wojciech Bartłomiej, zam. Wrocław, wiek: 41
6. OTROCIUK Barbara, zam. Bogatynia, wiek: 46
7. DUMIN Joanna, zam. Jelenia Góra, wiek: 53
8. SZYSZKA Monika Małgorzata, zam. Jeżów Sudecki, wiek: 35
9. GRZELAK Katarzyna Aneta, zam. Zawidów, wiek: 37
10. SITNIK Ondrasz Bogumił, zam. Leśnia, wiek: 30
11. SZEWCZYK Bernadetta Beata, zam. Łupki, wiek: 42
12. DULNIK Jerzy Stanisław, zam. Olszyna, wiek: 64.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group