Wtorek, 23 lipca
Imieniny: Bogny, Brygidy
Czytających: 8270
Zalogowanych: 27
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION JELENIOGÓRSKI: Lodowe i śnieżne figury rozświetliły Szklarską Porębę

Środa, 1 lutego 2012, 13:44
Aktualizacja: 13:45
Autor: Agrafka
REGION JELENIOGÓRSKI: Lodowe i śnieżne figury rozświetliły Szklarską Porębę
Fot. UM Szklarska Poręba
W minioną sobotę odbyły się już po raz dziesiąty Śniegolepy czyli Mistrzostwa Polski Amatorów w Rzeźbie ze Śniegu. Nie zabrakło MiniŚniegolepów, w których brali udział najmłodsi rzeźbiarze, a także pokazów świateł i laserów.

W centrum miasta od rana sześć czteroosobowych drużyn rzeźbiło w pryzmach śnieżnych, które miały kształt sześcianu o wymiarach półtora na dwa metry. Tym razem tematem były sporty zimowe. Za pomocą dłuta, ręcznych pił i szpachli wykuwali w śniegowych bryłach swoje wizje.

Po pięciogodzinnej pracy powstała: Łyżwiarka w ekstatycznym tańcu, KarkoNOCH na nartach, z nosem godnym swego imienia, Retrozawodnicy na saniach rogatych, Justyna Kowalczyk z nieodłącznym atrybutem, czyli nartami biegowymi, pełen powagi Snowbordzista , oraz rzeźba, która miała przedstawić but narciarski, ale kojarzyła się raczej z zimowym tronem.

Przez cały dzień pracy zimowych artystów towarzyszyła dobra muzyka ze sceny oraz gry i konkursy zorganizowane przez Centrum Edukacji Ekologicznej. Równolegle odbyły się również MiniŚniegolepy. W mini blokach śnieżnych swych sił próbowali najmłodsi adepci zimowej sztuki. Dzieci miały niezwykłą frajdę tworząc z rodzicami własne rzeźby. Czas im umilały dodatkowo specjalnie dla nich zorganizowane konkursy. Maluchom malowano także buzie w różne zimowe wzory.

Oprócz prac w śniegu powstała również rzeźba w lodzie autorstwa Grzegorza Pawłowskiego. Przechodnie z zainteresowaniem przyglądali się pracy artysty tworzącego za pomocą piły elektrycznej w delikatnej materii lodu. Powstała również twarz kobiety wyłaniająca się z tafli lustra. Wielu, sugerując się tematem tegorocznych Śniegolepów, dopatrywało się podobieństwa do Justyny Kowalczyk.

Jurorzy w składzie: Ludmiła Riabkowa, Małgorzata Warchoł i Bohdan Ginter ogłosili wyniki. Wygrał zespół JAROMIRY z rzeźbą „Łyżwiarka w czasie tańca". Drugie miejsce wywalczyły Kolorowe Łapy pracą „W stylu retro zjazd na saniach rogatych”, trzecią lokatę zajęli Śniegofani rzeźbą „Karkonoch Gnomek”. Czwarte miejsce przypadło Zagryźlakom za pracę „Narciarstwo biegowe – zwycięstwo Justyny Kowalczyk”. Piątą lokatę zajęli Guroholicy za wykonanie „Snowboardzisty”. Tabele zamknęli Harcerze za „But narciarski”.

Podczas Śniegolepów odbyło się również losowanie nagród Magicznego Szlaku Ducha Gór. Gwiazdą wieczoru był znany jeleniogórski satyryk Jacek Ziobro, który rozgrzewał licznie zgromadzoną publiczność. Po jego występie nastąpiło Laserowe Show. Gdy zgasły wszystkie światła na skwerze firma Visual Sensation przeniosła widzów w niezwykły świat wyczarowany przez kolorowe lasery i sztuczne ognie.

Dodatkowo rzeźby powstałe podczas Śniegolepów zostały podświetlone kolorowymi lampami dając niezwykły efekt. Ciekawostką była obecność mediów TV Kijów. Ich wizyta odzwierciedla zainteresowanie mieszkańców Ukrainy naszym regionem. Sponsorami tegorocznej edycji Śniegolepów była Firma Bergson oraz Huta Julia z Piechowic.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz koleją?

Oddanych
głosów
325
Tak, często
12%
Czasami
46%
Nigdy
8%
Nie, wolę autobus
4%
Nie, bo mam samochód
30%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Ile wody powinniśmy pić w ciągu doby?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Turystyka
Z taśmy do kolejki
 
Aktualności
Pograli, pośmiecili i pojechali
 
Aktualności
Śmierć w Staniszowie!
 
Aktualności
W Staniszowie zabawa trwa
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group