Poniedziałek, 3 października
Imieniny: Teresy, Jana
Czytających: 2597
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Litania Projekt w Kwadracie

Czwartek, 9 kwietnia 2015, 8:21
Aktualizacja: 8:24
Autor: Manu
Jelenia Góra: Litania Projekt w Kwadracie
Fot. Organizator
15 kwietnia (w środę) o godz. 19.00 w jeleniogórskim Klubie Kwadrat (przy ul. Bankowej 28/30) wystąpi kanadyjski trębacz i kompozytor polskiego pochodzenia Jacques Kuba Séguin wraz z zespołem w składzie: Jonathan Cayer – fortepian, Frederic Alarie – kontrabas oraz Martin Auguste – perkusja. Wejściówki w cenie 10 zł.

Litania Projekt jest połączeniem muzyki neoklasycznej z jazzem północnoeuropejskim. W projekcie tym uczestniczą czterej montrealscy muzycy jazzowi oraz zaproszony gość z Polski, pod kierownictwem kompozytora i trębacza, Jacquesa Kuby Seguina. Formacja ta jest wariantem oryginalnego projektu grupy jazzowo-rockowej, którą Seguin stworzył w 2002 roku.

W formacji Litania Projekt , w symbiozie z ekspresywnym kontrabasistą jakim jest Fred Alarie, Jacquesowi udaje się nieustannie odnawiać dźwięk swojej trąbki w sposób swoisty i oryginalny. Dla słuchacza jest to okazja do odkrycia jazzu, który zręcznie oscyluje między współczesnością i tradycją.

Kwartet ten jest owocem spotkania twórczego Kuby Seguina i Frederika Allarie podczas Festiwalu jazzowego w Rimouski (Quebek) w 2010 roku. W czasie trwania jamm session zorganizowanej przez quebeckiego dziennikarza jazzowego Stanleya Peana, Kuba i Frederic, grając razem, dali świadectwo wielkiej wrażliwości muzycznej i wzajemnego zrozumienia, które natychmiast zainspirowały w świadomości Seguina pomysł nowego projektu. Impresjonistyczny liryzm pianisty zespołu, Jonathana Cayer i siła wyrazu perkusji Kevina Warrena znakomicie podtrzymały rodzący się pomysł. Spotkanie z polskim skrzypkiem jazzowym Adamem Bałdychem i jego słowiański liryzm jeszcze bardziej zespolił projekt. Efektem tego amalgamatu osobowości interpretatorskich stała się napisana przez Kubę i nagrana wkrótce płyta.

Jacques Kuba Séguin to zdobywca w 2012 roku nagrody Odkrycie roku kanadyskiego radia i telewizji, kanadyjski trębacz i kompozytor polskiego pochodzenia cieszy się wzrastającą z każdym rokiem popularnością. Jego wielostronne zainteresowania i chętne podejmowanie nowych wyzwań powodują, że pasjonuje go praca nad dźwiękiem w wielu odmianach. Na przykład: ze swoją grupą ODD LOT, sięga on raczej do wschodnio europejskiej ludowej melodyjności, nasączając ją jazzem i muzyką elektroniczną. W formacjii Litania Projekt z kolei, Seguin wiąże neoklasyczny jazz amerykański z pogłosem północnoeuropejskich fascynacji. W Montrealu, w którym się urodził, znany jest jako trębacz łączący liryzm z awangardą. Odwołując się nieustannie do swych polskich korzeni, Jacques odnawia sposób interpretacji jazzowego idiomu. Jego styl miał możność wzbogacić się też, np. poprzez wieloletnią współpracą z Cirque du Soleil, albo poprzez bogaty wachlarz doświadczeń zawodowych od popu do muzyki klasycznej, które z biegiem lat popychały go jeszcze bardziej w kierunku mieszania stylów i mistrzostwa improwizacji.

Frédéric Alarie od chwili pojawienia się na scenie muzycznej jazzu montrealskiego pod koniec lat 80. Był i pozostał muzykiem, który nieustannie wzbogaca i pogłębia swoją znajomość kontrabasu. Ma reputację muzyka, który nieustannie rozkłada na czynniki pierwsze i składa na nowo to, co w jazzie już uznane. Jego gra charakteryzuje się płynnością i wrażliwością, w połączeniu z innowacją i śmiałością.

Johnathan Cayer – dyplomowany w dziedzinie interpretacji jazzowej Uniwersytetu McGill w Montrealu, Johnathan Cayer uczył się gry na fortepianie pod kierunkiem renomowanych pianistów Jamesa Gelfanda, Jeana Beaudet i Steve Amirault. Dwukrotnie nagradzany stypendium za doskonałe wyniki w nauce, zdobywa on także wraz z ODD Jazz Group, grand prix General Motors montrealskiego Festiwalu jazzowego w 2004.

Martin Auguste to perkusista i kompozytor, jest częścią sceny muzycznej w Montrealu od 15 lat. Gra w różnych stylach, w tym jazz, funk, M-Bass, Drum'n Bass, a także z zespołem muzyki cygańskiej Kaba Horo, którego był współpracownikiem przez 4 lata. Martin Auguste grał z Kenny Wheeler, Karen Young, Coral Egan, kwintetem Jefferson / Grant, Steve Amirault, Effendi Jazzlab, zespołami Jay Atwill i Fred Fortin.

Wejściówki na koncert do nabycia w kasie biletowej JCK przy ul. Bankowej 28/30 oraz na www.bilety.jck.pl. Kasa czynna od wtorku do piątku w godzinach od 13.00 do 18.00 oraz na dwie godziny przed wydarzeniem oraz w Osiedlowym Domu Kultury.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group