Środa, 29 czerwca
Imieniny: Piotra, Pawła
Czytających: 3914
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Listonosz bohater uhonorowany w ratuszu

Wtorek, 29 listopada 2011, 16:57
Aktualizacja: Środa, 30 listopada 2011, 7:54
Autor: Petr
JELENIA  GÓRA: Listonosz bohater uhonorowany w ratuszu
Fot. Petr
Patryk Woźniczak, 20–letni listonosz z Jeleniej Góry nie zawahał się ani przez chwilę, gdy u sąsiadów w budynku przy ul. 1–go Maja wybuchł pożar. Gdyby nie jego interwencja i próba opanowania ognia jeszcze przed przyjazdem straży pożarnej sytuacja mogłaby skończyć się tragicznie.

27 października br. w jednym z mieszkań w budynku przy ul. 1 Maja w Jeleniej Górze doszło do pożaru pomieszczeń kuchennych, w których znajdowały się dwie osoby. Gdyby nie sąsiad poszkodowanych – 20-letni listonosz Patryk Woźniczak, a ściślej – bohaterska postawa, którą wykazał się młody mężczyzna mogłoby dojść do tragedii.

– Feralnego dnia nagle usłyszałem, że w mieszkaniu „za ścianą” coś się dzieje. Sąsiedzi zaczęli głośno krzyczeć: „Gdzie jest telefon”, a potem wzywali pomocy. Poszedłem zobaczyć, co tam się dzieje. Gdy zorientowałem się, że wybuchł pożar, i że osoby w mieszkaniu nie mogą same poradzić sobie z wezwaniem straży pożarnej i opuszczeniem lokum zacząłem działać. Dobrze, że udało mi się choć trochę opanować sytuację za pomocą podręcznej gaśnicy – mówi Patryk Woźniczak.

Na pytanie, czy czuje się bohaterem młody listonosz odpowiedział skromnie: – Ależ skąd. Nie uważam, bym zrobił coś szczególnego. Według mnie każdy na moim miejscu zachowałby się podobnie. No bo jak tu zachować się inaczej, gdy ktoś potrzebuje pomocy.

Innego zdania jest wszakże komendant PSP w Jeleniej Górze: – Winszuję zarówno sobie, jak i nam wszystkim więcej takich zachowań. Dla mnie pan Patryk to bohater, który z zimną krwią, a przy tym w pełni profesjonalnie podszedł do sprawy. Najpierw właściwie ocenił sytuację, a potem przystąpił do czynności, które pomogły w ugaszeniu pożaru. Dobrze mieć takich ludzi za sąsiadów – podsumowuje Jerzy Sładczyk.

Patryk Woźniczak został dziś uhonorowany w ratuszu... nową, podręczną gaśnicą. To jednak nie wszystko. Prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła skieruje też wniosek do Prezydenta RP – Bronisława Komorowskiego o odznaczenie mężczyzny Medalem za Ofiarność i Odwagę, czyli najważniejszym z odznaczeń nadawanych osobom cywilnym, które pomogły innym ludziom z narażeniem własnego życia.

Po uhonorowaniu Patryka Woźniczaka w ratuszu odbyła się konferencja prasowa dotycząca Samorządowego Informatora SMS – jednego z najskuteczniejszych systemów komunikacji w sytuacjach zagrożenia i wczesnego ostrzegania. Więcej informacji: www.sisms.pl.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (34) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group