Środa, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 2655
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: List do premiera o refundację leków na cukrzycę

Piątek, 16 maja 2014, 8:12
Aktualizacja: 8:15
Autor: KSON
Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych wystosował pismo do premiera Donalda Tuska z prośbą o wsparcie działań środowiska na rzecz niezwłocznego wprowadzenia na listę leków refundowanych, szczególnie leków z grupy inkretyn, które są szansą na ratowanie życia i uniknięcia kalectwa blisko 6–milionowej społeczności polskich pacjentów cukrzycowych.

- List jest wyrazem determinacji środowiska nie tylko polskich cukrzyków, ale również niepełnosprawnych, dla których cukrzyca jest "matką chorób". Zwracamy się do parlamentarzystów, tj. posłów i senatorów nie tylko ziemi jeleniogórskiej i Dolnego Śląska, ale również instytutów naukowych i innych organizacji pozarządowych, aby wsparły te działania, pobudzając do podobnych inicjatyw osoby wpływowe ze swoich regionów. Jest to zatem rodzaj lobbingu, ale przecież w jak słusznej sprawie - zdrowia i życia Polaków – argumentuje Stanisław Schubert, Prezes Karkonoskiego Sejmiki Osób Niepełnosprawnych.

A oto treść listu:

"Szanowny Panie Premierze,
w imieniu środowiska osób niepełnosprawnych Ziemi Jeleniogórskiej, a także prawie 3 milionowej rzeszy cukrzyków zrzeszonych w Polskim Stowarzyszeniu Diabetyków, zwracamy się z prośbą o wsparcie działań środowiska na rzecz niezwłocznego wprowadzenia na listę leków refundowanych, szczególnie leków z grupy inkretyn, które jak to dowodzą badania są szansą na ratowanie życia i uniknięcia kalectwa blisko 6 milionowej społeczności polskich pacjentów cukrzycowych.

Po raz kolejny, mimo wieloletnich starań środowiska osób niepełnosprawnych, a także świata lekarskiego, w tym autorytetów z zakresu diabetologii, leki inkretynowe nie zostały wprowadzone na listę leków refundowanych z wszystkimi tego negatywnymi dla społeczeństwa skutkami.

Prawie 30 tys. Polaków umiera co roku z powodu cukrzycy i tylko 3 miliony świadomie żyje z tą chorobą. U wielu z nich dochodzi do ciężkich powikłań, które są przyczyną niepełnosprawności. Nadzieją dla pacjentów cierpiących na cukrzycę są właśnie innowacyjne leki inkretynowe, w tym także doustne, które obniżają ryzyko komplikacji u chorych. Od kilku lat leki inkretynowe są stosowane w Stanach Zjednoczonych oraz w większości krajów europejskich. Polska zaś jest jedynym krajem unijnym, który ich nie refunduje.

Cukrzyca jest jedyną niezakaźną chorobą uznaną przez ONZ za epidemię XXI wieku. U wielu chorych pojawiają się również ciężkie powikłania naczyniowe, które są przyczyną niepełnosprawności i mogą zagrażać życiu. Przełomowym wydarzeniem dla pacjentów diabetologicznych stało się właśnie wprowadzenie leków inkretynowych. Są to leki o nieco innym mechanizmie niż dotychczas stosowane i mające zalety, które dla części chorych na cukrzycę są bardzo potrzebne. Powołując się na prof. dr hab. n. med. Edwarda Franka, kierownika Kliniki Chorób Wewnętrznych, Endokrynologii i Diabetologii Szpitala MSWiA w Warszawie, hipoglikemia, czyli nadmierny spadek cukru we krwi, jest efektem przedawkowania doustnych leków przeciwcukrzycowych lub insuliny. Może to doprowadzić m.in. do: drgawek, utraty przytomności, udaru, zaburzeń naczyniowych, a także rozwoju stopy cukrzycowej, co kończy się w wielu przypadkach amputacją kończyn.

Leki inkretynowe stymulują trzustkę do wydzielania insuliny tylko przy podwyższonym stężeniu cukru we krwi, dlatego nie wywołują hipoglikemii. Jest to szczególnie istotne w przypadku pacjentów starszych, z zaburzeniami poznawczymi, którzy mają problemy z zapamiętaniem dawki przyjmowanego leku. Duża część leków inkretynowych zmniejsza łaknienie i pozwala kontrolować masę ciała, co sprzyja leczeniu cukrzycy. Zastosowanie tej metody leczenia w naszym kraju jest bardzo ograniczone ze względu na wysokie koszty. Cena miesięcznej kuracji to kwota przekraczająca 500 złotych. I tylko w Polsce nie podlega refundacji. Nie bierze się także pod uwagę faktu, że leki inkretynowe pozwalają znacznie obniżyć koszty hospitalizacji związanej z występującymi w wyniku hipoglikemii komplikacjami. Polska, co jeszcze raz podkreślamy, jako jedyny kraj Unii Europejskiej nie refunduje leków inkretynowych, mimo wieloletnich protestów środowiska lekarskiego oraz Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Szanowny Panie Premierze z uwagą śledzimy Pańskie wypowiedzi i politykę rządu w zakresie poprawy dostępu obywateli naszego kraju do usług medycznych i nowoczesnej farmakologii. Trudno nie odnotować i w tej dziedzinie umiarkowanego sukcesu. Jednakże polityka resortu Ministra Zdrowia odnośnie stosowania nowoczesnych leków jest nie tylko w opisanym przypadku niezrozumiała. Tym bardziej, że jak wynika z naszych informacji „oszczędności” w grupie leków refundowanych przez NFZ w samym tylko województwie dolnośląskim wynosiły za okres styczeń-luty 2014 r. 11 483,64 tys. zł, co stanowi 12,6% zarezerwowanych środków. Należy się spodziewać, że podobna sytuacja występuje w innych województwach, co mogło by oznaczać, że są poważne oszczędności umożliwiające niezwłoczne wprowadzenie inkretyn na listę leków refundowanych. (…)."

List podpisali: Waldemar Wiśniewski, prezes Stowarzyszenia Diabetyków Sejmiku w Jeleniej Górze i Stanisław Schubert, prezes KSON.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group