Wtorek, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 6938
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Likwidacja celibatu wśród księży?

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 23 września 2013, 16:00
Autor: jelonkatv
jelonkatv
Fot. jelonkatv
Papież Franciszek wypowiedział się niedawno na temat celibatu wśród księży, że nie jest dogmatem, a tradycją. Możliwe więc, że w przyszłości nastąpią poważne zmiany w Kościele katolickim.

Czy zdaniem jeleniogórzan papież Franciszek powinien zlikwidować celibat wśród księży, dowiecie się w programie „Maraton subiektywności”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (228) Dodaj komentarz

rymcycymcy 23-09-2013 16:29
Likwidacja celibatu ? ...ministrantom lżej ! ;)
~wow 23-09-2013 18:31
http://swiat.newsweek.pl/p...lska-afera-na-dominikanie-arcybiskup-jozef-wesolowski-reportaz,artykuly,270927,1.html
~obserwator2 23-09-2013 18:58
Przecież w innych kościołach duchowni mają żony i dzieci i jest normalnie
~ 23-09-2013 19:38
Papież Franciszek powinien znieść celibat, bo jest on wbrew naturze ludzkiej. Powinno być tak jak u prawosławnych, protestantów, ewangelików, anglikanów, kalwinów, baptystów, adwentystów dnia siódmego, zielonoświątkowców i wszystkich innych, gdzie duchowni mają żony. Tak byłoby najlepiej dla wszystkich, także dla księży.
~Grom 23-09-2013 20:43
Czy aby na pewno ta sonda odzwierciedla rzeczywisty rozkład opinii mieszkańców? Coś nie chce mi się wierzyć, że tylko jedna osoba sprzeciwiła się propozycji zniesienia celibatu. Gdyby to zrobiono, byłoby dokładnie tak jak "u prawosławnych, protestantów, ewangelików, anglikanów...", czyli opustoszałe kaplice, ewentualnie przerobione na restauracje. Powiedzmy sobie wprost: nie lubimy religii, nie lubimy Kościoła, chcemy oddawać się wszystkim naszym naturalnym skłonnościom, nie krępować się sztucznymi ograniczeniami i nie lubimy, gdy ktoś nawołuje nas do tego, dlatego walczymy z Kościołem. Wtedy przynajmniej będziemy "mówić jak jest", bo teraz takie "pełzające" odwodzenie Kościoła od tradycji poprzez podsuwanie różnych pokus jest zaciemnianiem istoty sprawy.
~tak... 23-09-2013 20:44
Jestem za....majac 58 lat.
~ 23-09-2013 21:52
Jakie odwodzenie Kościoła od tradycji? Wyraź się jaśniej. A jeśli "tradycja" się nie sprawdza w praktyce? Tu nie chodzi o choinkę na święta lecz poważniejszą sprawę. Poza tym za utrzymaniem obecnego stanu opowiedziało się więcej osób niż jedna - 3 starsze panie. Jednak ten problem nie dotyczy tych starszych pań lecz samotnych mężczyzn w Kościele. To w Polsce te pozostałe wyznania być może nie gromadzą wielu ludzi w ich świątyniach, ale jest na to proste wytłumaczenie, wyznawców pozostałych odłamów chrześcijaństwa jest o wiele mniej niż katolików. W krajach protestanckich nie świecą pustkami.
~clear 23-09-2013 21:56
wypowiedzi... tragedia
~Grom 23-09-2013 22:03
Dlaczego właściwie mamy bulwersować się np. tym, że biskup sprowadza sobie na plebanię chłopców w wieku 13-14 lat i ich molestuje w niewybredny sposób? Przecież dokładnie jest to realizacja wszystkich postulatów "ludzi nowoczesnych": zniesienie celibatu, tolerancja dla homoseksualizmu i obniżenie wieku inicjacji seksualnej, a nawet przyuczanie do zachowań seksualnych w podstawówce.
Piipi Jelonkowa 24-09-2013 0:30
.. jestem za NIE ! .. zwierciadło ducha potrzebuje samotnosci,aby swoim ciepłem serce Księdza mogło zobaczyc .. rany bliznich
~do 21:56 24-09-2013 5:05
może specyzujesz dlaczego tragedia ?
~ 24-09-2013 8:45
KK NIGDY nie zniesie celibatu. Ma to jeden jedyny powod: dzielenie dobr i bogactw KrK. Beda zony, beda dzieci. Beda dzieci, beda spadkobiercy. A tego kosciol nie chce. Innych powodow nie ma. Nie ma co dospiewywac duchowej filozofii do materialnego g.....
~ 24-09-2013 9:06
„Celibat w Kościele Rzymskokatolickim wprowadzono w 1139 roku. Miał on zapobiegać przekazywaniu dóbr zmarłych księży ich rodzinom i uczynić Kościół jedynym spadkobiercą majątków duchownych. Celibat w Kościele nie miał nigdy nic wspólnego z seksem. Chodzi tylko o to, żeby ksiądz nie miał żadnych spadkobierców, i żeby nie przekazywał swoim dzieciom majątku kościoła. W kościele jest wielu żonatych ex- księży, i jakoś Watykanowi to nie przeszkadza.” A slowa Piipi sa pezpodstawne. Znam wielu pastorow ewangelickich, ktorzy sa zonaci, maja dzieci a swoja prace w kosciele wykonuja wysmienicie!
~ 24-09-2013 9:09
A wypowiedz Grom z 22:03 jest CHORA. Porownujesz sprawy nieporownywalne: celibat do homoseksualizmu, a ten ostatni do seksualnosci maloletnich. Puknij sie CHORY NAWIEDZONY czlowieku w ciemie......
~ 24-09-2013 9:14
I jeszcze uzupelniajac: koscioly ewangelicke w Niemczech sa pelniusienkie. Polnoc Niemiec jest ewangelicka, koscioly katolickie swieca pustkami. Nie podciagaj calego swiata do sytuacji polskiej! Drogi Gromie- uwielbiam takich pisarzy: nawiedzeni religijnie i przekonani o swojej racji. Niedoinformowani, ale...wiedzacy tak "sami z siebie". Bo kosciol katolicki jest najlepszy, najprawdziwszy i...pozjadal wszystkie rozumy, nieprawdaz?
~ 24-09-2013 9:21
Przeciwnikom celibatu kapłanów sprawa wydaje się prosta. W Biblii nie ma ani jednej wskazówki, ani jednej sugestii dotyczącej konieczności utrzymania „czystości” księży. Przez pierwsze dwa wieki chrześcijaństwa na kapłanów wyświęcano przede wszystkim ludzi żonatych, mających rodziny, których istnienie gwarantowało „stateczność” kandydata. Dzieci mieli papieże, a ich synowie sprawowali ważne urzędy w Kościele. Duchowni zapisywali w spadku swoim dzieciom i żonom nie tylko swój własny majątek, ale i dobra kościelne, którymi zarządzali. Obyczaj ten szybko przejęła cała Europa… Tu już zabrzmiał dzwon alarmowy. Hierarchia kościelna ani myślała godzić się z tym, że część dochodów płynących z podatków nakładanych przez parafie przechodzi w świeckie ręce rodzin duchownych.
~ 24-09-2013 9:34
Tysiące dzieci padło ofiarą molestowania przez księży, co skrzętnie ukrywali dostojnicy kościoła katolickiego. Dopiero w roku 2010 spadła zasłona milczenia. Dzieci molestowane niegdyś w mrocznych zaułkach kościoła są dziś dorosłe. Oskarżają o ten skandal sam Watykan, który stara się zatuszować skandal, lecz sprawą zajęli się najlepsi prawnicy. Byłe ofiary zmusiły papieża do zajęcia stanowiska w tej sprawie. Dla kościoła katolickiego zaczęło się piekło na ziemi... Alain, były ksiądz, wyznaje otwarcie, że molestował dzieci. Powtarzał sobie, że to nic złego, gdyż dzieci się na to godzą. W głębi duszy wiedział, że utrzymywanie kontaktów seksualnych z dziećmi jest złe, nie wiedział jednak, jak z tym skończyć. Gdy o swoich problemach powiedział biskupowi, ten poradził mu tylko zimny prysznic.
~ 24-09-2013 18:37
Niestety, tutaj muszę podpisać się pod wszystkim, co napisała unitymediagroup.de. A pan podpisujący się "Grom" ma betonowe myślenie. Ja boję się takich ludzi jak pan Grom.
~niestety? 24-09-2013 20:43
Stety, czy niestety- KrK musi zmienic oblicze. Ale takie Gromy-betony beda trzymac sie pazurami i zebiskami tradycji. Choc jak wiadomo- tradycja nie jest zawsze dobra. Tak zdaje sie zagorzalym katolikom, ze tradycja to cos wspanialego. A to guzik prawda. Obrzezywanie dziewczynek w Etiopii to tez tradycja. I co? dobra tradycja? KrK jest bardzo bogaty. I za Chiny nie dopuszcza, by majatek przejeli jacys tam potomkowie- spadkobiercy. To utopia, nawet jak sie papiez skicha. Ta cala szopka z " niby postepowym papiezem" to teatr dla glupiego. Ze niby kosciol staje sie "postepowy" Z tego bedzie wielkie gö..... Kto w ta szopke wierzy jest glupi.
~ 24-09-2013 20:47
Szkoda, że używasz brzydkich wyrazów. ........................................................... Co do tradycji... Pigmeje tradycyjnie zjadali ludzi, ale musieli zmienić tradycje.
~ 24-09-2013 21:09
Göwienko??????????brzydkie??????????????????? idz na ulice w jeleniej....posluchaj, jakie tam sa slowa...zaraz po wyjsciu z kosciola!nie przesadzaj kolezanko. Nie lubie takich zagrywek .
~Grom 24-09-2013 22:38
Może to niektórych zdziwi, ale jestem ateistą. Jeszcze 10 lat temu dokładnie tak pisano o mnie, gdy "wojowałem" na forach internetowych przekonując katolików do ateizmu. "Puknij się w głowę", "boję się takich ludzi", "ateizm to bolszewizm" - tego typu "argumentów" pojawiało się bez liku. Ale zauważyłem, że teraz sytuacja się odwróciła. Ateizm, a co najmniej krytyka Kościoła, stają się bardzo popularne. Zaskakuje tylko stopień pewności, że taka walka z tradycją nie doprowadzi do zgubnych konsekwencji. Nie mam wątpliwości, że to dopiero początek i któregoś dnia obudzimy się w świecie, gdzie p...lia, małżeństwa ludzi ze zwierzętami oraz przyuczanie przedszkolaków do seksu oraz zamykanie konserwatystów i katolików w więzieniu będą na porządku dziennym.
rymcycymcy 24-09-2013 22:40
Papież Franciszek uprawia socjotechniczne działania, które sa jakby sprzeczne z ..."naukami" wzorca polskiego społeczeństwa ...JP II ! :) ...to niedopuszczalne ...niesłuszne i niezbawienne ! :)
~sumienie 26-09-2013 7:09
Kupujcie ,czytajcie i oddajcie bliskim tygodnik który obnaża cały "prawdziwy" kościół rzymski w Polsce ---fakty i mity.Teraz ujawni się piipiiifanka JP II,.Amen
~ 26-09-2013 8:38
Do Grom. powtarzam ci czlowkieku: porownujesz cos, czego porownac sie nie da. Jestem przeciwnikiem KrK, bo tam dzieje sie rzeczy bardzo chore (chrzest noworodkow, bo inaczej pojda do piekla, celibat* molestowanie, kult maryjny, swiecidelka, tradycje, dogmaty, spowiedz, magiczne zamienienei oplatka pszennego w cialo Jezusa (kanibalizm od 2000lat) nieomyslosc papieza itp. Lista jest nieskonczona). A ty mi tu ciagle wyjezdzasz o seksie z przedszkolakami i zwierzetami. Przeciez jako ateista nie jestem za tym! czemu robisz chore porownania! umiesz myslec logicznie????
~do Groma 26-09-2013 11:59
" Nie mam wątpliwości, że to dopiero początek i któregoś dnia obudzimy się w świecie, gdzie p...lia, małżeństwa ludzi ze zwierzętami oraz przyuczanie przedszkolaków do seksu oraz zamykanie konserwatystów i katolików w więzieniu będą na porządku dziennym. ". Tak pisze Grom, a to sa bzdety.Ktos, kto twierdzi, ze celibat w KrK jest pomylka, nie opowiada sie za malzenstwem ze zwierzeciem i nie jest za p...lia! Wypowiedz bardzo, bardzo chora. Ja sie boje takich ludzi.Filozofujesz po chlopsku, skad bierzesz takie wywody? Mieszasz celibat do zoofilli, p...lli ; wrzucasz wszystko do jednego kotla, jak jakis narwany wariat.O co ci chodzi?
~Perun 26-09-2013 14:08
Czy nie lepiej by było aby wypowiedział się w tym temacie któryś z księży jak oni to widzą ,przecież napewno czytają te wypowiedzi . Wierni już przestali się wstydzić ,bać mówić ,wydawać opinie na temat patologii w KRK.
~alexpand52 26-09-2013 14:33
Likwidują celibat wśród ksieży bo wprowadzają celibat wśród sedziów i prokuratorów. Uważają się za świętych....
~ 26-09-2013 15:56
Ja znam paru ksiezy. I "walcze" z nimi. A oni jak to ludzie: jeden ma taka opinie, a inny taka...jeden mowi, ze celibat jest dla ksiedza dobry, a drugi gada, ze chcialby miec dzieci i zone. To sa przeciez zwykli mezczyzni, chociaz KrK probuje im nadac duchowej "niezwyklosci". A tej oni faktycznie nie posiadaja. Ksiadz produkuje testosteron, jak kazdy inny facet.I tyle na ten temat.
~Kaja2556 26-09-2013 18:19
Trzeba zlikwidowac ten c..elibat:))na zawsze!
~Grom 26-09-2013 18:48
Określanie komunii świętej jako kanibalizmu - to ma być przejaw logicznego myślenia? Ja niczego nie porównuję, a jedynie wskazuję, że zarówno zniesienie celibatu, jak i legalizacja różnych dewiacji to postulaty, za którymi stoi ta sama motywacja nieustannego poszerzania wolności ludzkiej. Niestety poczucie tej wolności będzie złudne, oznaczać będzie de facto degradację człowieka. Poza tym nie rozumiem, dlaczego najwięcej krzyczą o tym ateiści. Ja jestem ateistą i nie obchodzi mnie, czy jakaś organizacja wprowadza u siebie celibat.
~Grom 26-09-2013 19:17
Jednym z ciekawszych przykładów postępowych absurdów jest usilne narzucanie społeczeństwu stosowania żeńskich końcówek nazw zawodów, jak np. "ministra", "informatyczka", nawet jeśli brzmią one nienaturalnie. Jednak jak ten postulat ma się do innego idee fixe lewicy, czyli mnożenia płci? Bo ostatnio tygodnik "Newsweek" stwierdził, że tak naprawdę to istnieje aż 7 płci, a przecież żadna nie może być dyskryminowana? A poza tym jednocześnie często słyszymy o tym, że uwłaczające i dyskryminujące dla kobiet jest mówienie o nich "per pani", jak też określenia "matka" i "ojciec" należy zastąpić wyrazami "rodzic A" i "rodzic B", żeby geje nie czuli się urażeni. Więc może należałoby być konsekwentnym i stosować do wszystkich tylko rodzaj nijaki?
~ 26-09-2013 20:40
Drogi Panie Gromie- wiesz jaka jest zasadnicza roznica miedzy kosciolem katolickim i ewangelickim? Nie wiesz. Dobrze. To JA ci powiem: ksiadz katolicki mowi: "To jest cialo Chrystusa"". A ewangelicki? po prostu mowi" to jest SYMBOL ciala Chrystusa. SYMBOL: rozumiesz???Bo oni sa dalej. Rozwineli sie i powiedzieli, ze NIEMOZLIWYM jest, ze ksiadz (czesto brudnymi, ktorym macal ministranow) lapami "przemienia" chlebek w cialo Jezusa. Czemu KrK ma miec monopol na prawde? czemu???
~ 26-09-2013 20:49
Tematy z dalszymi plciami, gejami itp. sa jakies dziwne. Jak to sie ma do celibatu? A ja- choc nie jestem w KrK i nie lubie tej chorej organizacji- jestem ZA. A wiesz dlaczego? Gdyby panowal celibat, byloby mniej cierpienia z powodu molestowania. Tysiace istnien cierpi tylko dlatego, ze ksiadz zaspokajal poped seksualny.Czlowiek molestowany seksualnie prawie nigdy nie dojdzie do siebie. I jesli ktos twierdzi, ze to jest "wszystko jedno, czy celibat, czy nie" nie wie, co gada....to tyle.Gromie! Grzmisz glosno, ale tak na prawde twoje wypracowania mijaja sie z tematem.
~korektura 26-09-2013 21:00
Poprawka: "gdyby panowal celibat" - oczywiscie nonsens. "Gdyby nie bylo celibatu" mialo byc....". moim zdaniem ksiadz ma miec kobiete: oficjalnie i wszem i wobec. I -jak chce- ma prowadzic zycie seksualne. Wtedy zostawi dzieci w spokoju. Chyba, ze jest p...lem, to bedzie go ciagnelo do dzieci...Ale to juz inna para kaloszy...nie kazdy ksiadz-molestownik jest p...lem. Wykorzystuja dzieci, bo dzieci latwo zastraszyc.
~Grom 26-09-2013 21:20
To pójdźmy jeszcze dalej: dopuśćmy też kobiety do kapłaństwa, najlepiej lesbijki, które miałyby też możliwość zawarcia małżeństwa z partnerką, zrezygnujmy z doktryny mówiącej o Szatanie, bo dzieci czują przed nim niepotrzebny lęk, zrezygnujmy z dogmatu o niepokalanym poczęciu, bo przecież to ciemnota, wprowadźmy pełną jawność wyboru papieża raz na 4 lata, czyli zdemokratyzujmy Kościół. Można też się zastanowić nad rezygnacją z dogmatu o istnieniu realnego Boga, a jedynie wyznawać pewien "symbol Boga", to będzie istotny krok naprzód, w imię racjonalnego myślenia, nauki itp., oczywiście. Myślę, że osoby o lewicowo-liberalnym nastawieniu chętnie wstąpią do takiego Kościoła. Tylko czy to będzie Kościół Katolicki, czy raczej jego nędzna i pożałowania godna karykatura?
~ 26-09-2013 21:27
Jeśli dorosły mężczyzna, świecki lub duchowny, molestuje dzieci, to należy ich leczyć /o ile to jest możliwe/ lub odizolować. Samo zniesienie celibatu nie zmieni takich zainteresowań. Natomiast księża, którzy chcą się ożenić, mogą opuścić kapłaństwo, jednak to Kościół powinien o tym decydować a nie ludzie świeccy a tym bardziej ateiści. A do 20:40 - proszę poczytać sobie o wydarzeniu w Sokółce Podlaskiej - o Hostii - warte zastanowienia.
~praktykujący 26-09-2013 22:10
Prawie wszyscy piszecie o molestowaniu przez księży,na jakiej podstawie tak piszecie,czy wasze dziecko było molestowane ?,jakim cudem ,z wpisów większość z was jest nie wierząca, nie powtarzajcie czego tak do końca nie wiecie,a celibat zostawcie kościołowi,bo można powiedzieć że w waszych związkach jest zdrada i przemoc,bo też jesteście ludżmi, czyż nie?
Piipi Jelonkowa 26-09-2013 22:40
.. mężczyzni chcą" przypobobac" się Bogu i dlatego .. są wojny ! /.. np.wyprawy krzyżowe,inkwizacja itd/
~ 26-09-2013 23:14
A nikomu nie przyszło do głowy, że CELIBAT W KOŚCIELE może być czynnikiem przyciągającym mężczyzn mających skłonności gejowskie? Nawet Papież Franciszek stwierdził, że w kościele rządzi lobby gejowskie. Może celibat przyciąga właśnie osoby o takich skłonnościach? Czy chcemy, aby mo...lności uczyli nas geje w sutannach, nie mający własnych dzieci? Przykład geja na samej górze - arcybiskup Paetz. Wiele gazet o tym pisało. Jakim sposobem doszedł do tak wysokiej godności? Inne przykłady gejów opisano w ostatnim numerze Newsweeku. Jeden z gejów - nuncjusz papieski w Dominikanie. Też bardzo wysoka godność. Czyje poparcie miał przy dojściu do tak wysokiej godności? I co, czy jego skłonności ujawniły się dopiero w Dominikanie? WCZEŚNIEJ NIKT O NICZYM NIE WIEDZIAŁ?
~ 27-09-2013 8:48
do praktykujacy: ty tez? wiec ty tez jako maly pionek katolicki probujesz zaprzeczac TYSIACOM przypadkow molestowania przez ksiezy? jakie to brudne, perfidne i niemo...lne!
~ 27-09-2013 8:52
Przestępstwa seksualne w Kościele katolickim – przestępstwa i wykroczenia popełnione przez duchownych i podwładnych Kościoła katolickiego, którzy dopuścili się przemocy i wykorzystania seksualnego chłopców, dziewczynek i kobiet.Dotyczyły one na przestrzeni ponad pół wieku tysięcy księży i dziesiątek tysięcy ich ofiar.którym wypłacono odszkodowania warte miliardy USD.Sprawy o dużym zasięgu lub rozgłosie miały miejsce m.in. w Argentynie, Australii,Austrii[Belgii, Brazylii,Chile, na Filipinach, we Francji, w Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Kanadzie, Kenii, na Malcie, w Meksyku, Niemczech,, Stanach Zjednoczonych, Tanzanii, Wielkiej Brytanii i we Włoszech, a wiele pojedynczych przypadków ujawniono także w innych krajach...
~ 27-09-2013 9:04
KrK nie placilby NIGDY zadnych odszkodowan, gdyby nie poczuwal sie do winy. Uwazam za bezczelne i za bardzo perfidne wobec TYSIECY ofiar wszem i wobec napisac: "na jakiej podstawie piszecie o molestowaniu". Jestes panie praktykujacy bezczelny i niedouczony.To po pierwsze. A po drugie- nie kazdy ksiadz-molestor jest p...lem! Dzieci sa latwe do wykorzystania.Dlatego molestuja dziewczynki i chlopcow, bo ich latwo zastraszyc. Tak naprawde sa normalnymi facetami z popedem seksualnym, ktory ma byc zaspokajany w normalnym, legalnym zwiazku.I nie piszcze, ze "celibat to sprawa KrK". to bzdura! to sparwa waszych dzieci, ktore beda moze musialy lizac kolana jakiemus ksiedzu.....
~do 21:21 27-09-2013 9:14
Nie wierze w zadne cuda! Calun turynski tez -okazuje sie- jest zwykla szmatka:"W 2009 roku prof. Luigi Garlaschelli, chemik z Universita degli studi di Pavia, stworzył kopię Całunu Turyńskiego w tydzień przy użyciu technik dostępnych w średniowieczu. Wiele osób wskazało jednak potem znaczące różnice między oryginałem a kopią. Pod uwagę brana jest także możliwość fałszerstwa całunu przy użyciu wydzieliny ślimaka Murex brandaris, będącej barwnikiem znanym już w V wieku naszej ery. „Wyprodukowano go w mieście Tyros lub w jego pobliżu między 1260 a 1291 rokiem. »Modelem« pozującym do tej prymitywnej fotografii mógł być człowiek, który faktycznie został ukrzyżowany. Świadczą o tym ślady na ciele, utrwalone potem na tkaninie. "
~ 27-09-2013 10:05
Do Groma: mi nie chodzi o kobiety w kaplanstwie. Czy lesbijki...to calkiem inne pary kaloszy.Ten problem mnie faktycznie nie interesuje. Nie moja dzialka. Niech sobie jako ksiedza nawet Swietego Tulipana zatrudnia, tudziez Krolewne Sniezke... Galopujesz na przelaj w twoich wypowiedziach, to jest bez sensu. Celibat- a raczej jego zniesienie- to kwestia wszystkich rodzicow, ktorzy dzieci puszczaja na religie czy jako ministrantow. Bo tam moze chyhac niebezpieczenstwo w postaci ksiedza- testosterona.
~ 27-09-2013 10:15
Do praktykujacego 22:10: POCZYTAJ, ZASTANOW SIE, POMODL SIE ZA OFIARY:http://10przykazan.wordpress.com/2013/03/26/p...lia-w-polskim-kosciele-jakie-zapadaja-wyroki-co-sie-dzieje-ze-skazanymi/
~ 27-09-2013 10:57
do unity.de - "Niech sobie jako ksiedza nawet Swietego Tulipana zatrudnia, tudziez Krolewne Sniezke... Galopujesz na przelaj w twoich wypowiedziach,(...)" .................- Niestety, ale Ty też galopujesz. Jeśli protestanci nie zatrudniają takich postaci, to dlaczego KRK ma je zatrudniać? No i kapłaństwo to jest powołanie, a nie zatrudnienie. Tyle, że niektórzy w kościele o tym zapomnieli. Papież Franciszek próbuje im o tym przypomnieć, ale boję się o Niego. Cały czas myślę, i kilka osób mi znanych też, czy nie przytrafi Mu się to samo, co Janowi Pawłowi I (Pierwszemu). Za życie Papieża Franciszka warto się modlić.
~ 27-09-2013 11:04
"Jeśli dorosły mężczyzna, świecki lub duchowny, molestuje dzieci, to należy ich leczyć /o ile to jest możliwe/ lub odizolować." Tak ktos tu napisal- drogi autorze....mam nadzieje, ze post po prostu nieprzemyslany....Oni maja otrzymac surowe kary. Do ciupy z nimi na zwasze.Do 10:57- w kosciele ewangelickim nie ma molestowania, bo tam pastor- jesli chce- bedzie mial zone i dzieci, oraz normalne zycie seksualne.Zastanowiliscie sie nad tym? czemu kosciol ewangelicki nie ma tych problemow?celibat jest wielkim problemem w KrK. Problemem waszych dzieci. Problemem dzieci narodzonych w zwiazkach ksiedza z naloznica. Cicho sza...mamusiu, kto jest moim tatusiem...cicho sza, synku...nie wolno o tym nigdy mowic....
~ 27-09-2013 11:08
"Jeszcze kilka lat temu prof. Baniak szacował, że około 10-15 proc. księży, którzy są w związkach z kobietami, ma też z nimi dzieci. Opracowuje najnowsze statystyki. – Zwłaszcza młoda generacja księży to zupełnie nowe pokolenie, z inną hierarchią wartości. Oni wcale nie zamierzają rezygnować z erotyki, seksu i kontaktów z kobietami. – Z moich badań wynika, że w związki z kobietami angażuje się prawie 60 proc. duchownych. Niektórzy żyją z nimi niemal otwarcie, mają dzieci. Parafianie o tym wiedzą – tłumaczy."
~do 10:57 27-09-2013 12:13
Kaplanstwo to powolanie, powiadasz? kon by sie usmial.....oni sa najbardziej upasieni. Jezdza dobrymi autami. Mieszkaja bardzo dobrze. Maja sluzace (2 lewe rece?) A to ci dopiero powolanie....chyba powolanie do luksusu. No ale mnie to faktycznie nie obchodzi-nie moj cyrk, nie moje malpy. Mi chodzi o celibat. Ze to pomylka, bo wielu z tego powodu cierpi i ucierpialo.Znam osobe, ktora jest corka ksiedza. Dzis to juz bardzo dorosla pani. Cale zycie musiala milczec. To dla niej wielkie obciazenie psychiczne (wiedziala...widziala tatulka przy oltarzu), ktorego ona NIGDY sie nie pozbedzie.Ale wy katolicy bedziecie tej organizacji bronic: na przelaj, bezargumentacyjnie, glupio, niemo...lnie i po prostu: PRYMITYWNIE. A wszystko to w imie Boga?
~ 27-09-2013 13:05
do unity de - dlatego od początku uważam, że potrzebne jest zniesienie celibatu, bo on przyciąga do kościoła nie tych co trzeba; vide: poprzednie komentarze. Znajdź sobie. Celibat przyciąga nie tych, co trzeba. Nie można jednak uogólniać, bo są również dobrzy kapłani. Np. Papież Franciszek. On nikogo nie zatrudnia i nie zatrudniał, jeździł tramwajem jak wszyscy i nie mieszkał w pałacu, gotował sobie sam.
~sumienie 27-09-2013 15:41
Czy pamiętacie takiego człowieka co mówił"niech zstąpi Duch Św. i odmieni..." stał się prawie bogiem dla polaczków a był celebrytąi odgrywał wielkie halo,zamiast zająć się zboczkami!!
~ 27-09-2013 15:50
Zadano księżom pytanie czy znieść celibat, czy nie. Najczęściej udzielaną odpowiedzią z możliwych TAK/NIE była : niech zostanie tak, jak jest :)
~do 13:05 27-09-2013 17:49
a ja widzisz uwazam (nie mam zaufania do tej organizacji...), ze nowy papiez i jego "nowoczesne zagrywki" to szopka dla ludzi, ktorzy sie zawahali co do kosciola. On jest fajny. Nowoczesny. Jezdzi tramwajem. sam sobie gotuje- no to ten kosciol katolicki nie moze byc taki zly-----i p to chodzilo.Zeby ludziom zamydlic oczy... O CHWYT.
~ 27-09-2013 18:06
Zobaczymy, co będzie dalej. Na razie to największy kłopot z Papieżem Franciszkiem mają władze kościelne w Polsce. ;-) Bo on mówi o potrzebie ubogiego kościoła, a tu nasi prałaci jakoś nie chcą pozbywać się swoich drogich samochodów.;-) Jednego nawet jakiś policjant zatrzymał za zbyt szybką jazdę. Może i niejednego, ale tylko o jednym podano to do wiadomości publicznej.
CН.W.D.P. 28-09-2013 11:55
PRZEPRASZAM BARDZO PAŃSTWA, IŻ DZIŚ DOPIERO DOŁANCZAM DO DYSKUSJI... WPISÓW KILKA PRZECZYTAŁEM I STWIERDZAM, IŻ NIKT Z PAŃSTWA NIE DOTKNĄŁ SEDNA PROBLEMU, BOWIEM DO TEGO POTRZEBA ROZUMU, KTÓREGO NIE MA NIKT Z PAŃSTWA... OTÓŻ LIKWIDACJA CELIBATU JEST TYLKO PÓŁŚRODKIEM, KTÓRY NIE ZLIKWIDUJE PROBLEMU, LECZ TYLKO MA ZA ZADANIE ODWRÓCIĆ UWAGĘ OD PROBLEMU. A PROBLEM JEST GDZIE INDZIEJ!! NIE CELIBAT NALEŻY ZLIKWIDOWAĆ, A KSIĘŻY!! A NAJLEPIEJ WSZYSTKICH WYZNAWCÓW RELIGII KATOLICKIEJ... ZAKAZAĆ CZŁONKOWSTWA W TEJ ZORGANIZOWANEJ GRUPIE PRZESTĘPCZEJ!! I PO PROBLEMIE...
~ 28-09-2013 14:39
do Ch.W.D.p - a co z protestantami? ich zostawić?
CН.W.D.P. 28-09-2013 14:45
MYŚLŻE TROCHĘ - TO NIE BOLI... CO MA CELIBAT WSPÓLNEGO Z PROTESTANTAMI??
~ 28-09-2013 14:53
Jak zniesie się celibat w KRK, to czym będzie się on różnił od protestanckiego?
CН.W.D.P. 28-09-2013 18:45
WEŹ... NIE GADAJ DO MNIE, BO MI TO SZKODZI NA SYSTEM NERWOWY I MARIHUANA PRZESTAJE DZIAŁAĆ...
Piipi Jelonkowa 28-09-2013 21:37
~OJEJ ! .. ksiądz z żoną i ..teściową to marna szansa na tajemnicę spowiedzi !
~ 28-09-2013 21:45
Nie słyszałaś, że spowiedź nie musi być douszna? U protestantów tak mają. Mówią w czasie mszy "spowiadam się Bogu Wszechmogącemu" i ogólnie mówią, że zgrzeszyli itd. Może u katolików to też byłoby dobre? Spowiedź wprowadzili wcale nie od razu, dopiero później, a najchętniej spowiadali władców...
Piipi Jelonkowa 28-09-2013 21:59
.. może przekonac swojego zięcia .. do pasterstwa księdza katolickiego ! .. i będzie pomocna do zbierania zagubionych owiec !
~hexe 29-09-2013 9:22
Kosciół się na to nie zgodzi , bo księża ( kosciół ) musieliby wtedy utrzymywać rodziny i płacić alimenty. Za duży koszt.
~ 29-09-2013 10:25
Protestanci i prawosławni jakoś wytrzymują ten koszt. A dlaczego zakładasz, że żony nie będą pracować?
~diabeł wciel 29-09-2013 16:17
W piśmie stało napisane "będziesz żył w celi bracie". Wieki temu kopista przepisał "będziesz żył w celibacie" , a że wiara jest ślepa i daleka od rozumu, więc mamy takie bagno jak dziś. Pierwsza religia powstała gdy pierwszy oszust spotkał pierwszego ....powiedzmy elegancko - że naiwnego. i tak do dzisiaj trwa mać, czy ma trwać, jeden czort. ....... Dwa czorty siedzą przy stole i smakują delicje. Jeden mówi: Niebo w gębie !!! Drugi go strofuje: Nie przeklinaj !! ,,,,,,,,,,,, do 28-09-2013 21:37 | Piipi Jelonkowa | Tajemnica spowiedzi ?????? :DDDDDDDDDDDDDDDDDDD
~ 29-09-2013 16:24
do diabeł wciel - o jakim "piśmie" Waść piszesz? I w jakim miejscu onego pisma tak stało? Co do tajemnicy spowiedzi - ja również mam co do tego poważne wątpliwości.
~Ulumulus 29-09-2013 17:21
Jak by ten Celibat znieśli to może mniej p...lii by było...
~Martaoooo 29-09-2013 17:22
Wtedy dopiero będą wierzących doićk
~Inna 29-09-2013 18:25
Ja to mam pecha! Po co wyjeżdżałam z Jeleniej? Od dziecka byłam związana z jedną z większych parafii w tym mieście(a urodą dobry Bóg obdarzył mnie od urodzenia) moi koledzy ministranci a później lektorzy też niczego sobie byli i co i nic żadnego molestowania! Powiem więcej od ponad dwudziestu lat współpracuję z kapłanami- katechetami i co? i nic żadnego molestowania ! A tak na poważnie wypowiadacie się (większość z Was) o czymś o czym nie macie pojęcia - jeśli ktoś chce uzyskać rzetelną wiedzę na temat celibatu to odsyłam http://www.youtube.com/watch?v=PaipICsA0SM Ale po co ja to piszę , przecież to woda na młyn....a może wóda?
~ 29-09-2013 19:03
do Inna - kobieto, a co ty wiesz na temat celibatu? Jesteś w celibacie?
~ 29-09-2013 20:10
do Inna - Koledzy ministranci nie będą opowiadali o takich rzeczach ładnej koleżance, bo to wstyd. Prędzej powiedzą matce lub ojcu. Nie jesteś kimś, komu chłopcy będą zwierzać się ze wszystkiego. Bo ci nie ufają. Bo wiedzą, że byś im po prostu nie uwierzyła.
~katolik 29-09-2013 20:24
rzetelna wiedza > http://www.youtube.com/watch?v=J47EyUcPkmM
~ 29-09-2013 20:56
do katolik - film nie dotyczy celibatu, a o nim mowa w artykule. Mnie się podoba to, co powiedział Papież Franciszek, ale to jakoś nie może trafić do niektórych polskich katolików. W ogóle bardzo podoba mi się ten nowy papież, bo nie zamiata niczego pod dywan, jak jego poprzednicy. Ile lat trzeba było czekać, aż jeden z nich przyjął do wiadomości sprawki dotyczące arcybiskupa Paetza. I co? i nic. Uczynił świętym Marcial Maciel Degollado. Wygoogluj sobie to nazwisko, to się dowiesz ciekawych rzeczy.
~ 29-09-2013 20:59
"Proceder seksualnego wykorzystywania dzieci (molestowanie seksualne ok. 30 małoletnich członków Legionu, w latach 1940-70) i seminarzystów przez Maciela trwał przez dziesięciolecia. Watykan nie reagował na skargi i zarzuty, kierowane przez ofiary kapłana. W swoim oświadczeniu Watykan przyznał, iż traktowane były one jak kalumnie. " - to próbka tego, co jest w internecie.
~INNA 29-09-2013 21:41
Nie jestem w zakonie,ale bliska mi osoba jest więc , wiem z pewnością więcej niż autor postu z 19:03. Wystarczy,że ktoś napisze coś o kimś w necie i już w to wierzycie? Moi gimnazjaliści nie są tak łatwowierni ,jak Wy. To,że są duchowni,którzy nie powinni nimi być z tym nie będę polemizować, bo jest to oczywiste. Do autora postu z 20:10 z tymi chłopcami łączy mnie przyjaźń, a kilku z Nich piastuje poważne urzędy w Jeleniej i do dziś spotykamy się, więc nie znasz Ich to się nie wypowiadaj. Nie twierdzę ,że wśród księży nie ma wykorzystywania seksualnego,ale nie można wszystkich mówiąc kolokwialnie wrzucać do jednego worka. Polecam w dyskusji o celibacie http://www.youtube.com/watch?v=J47EyUcPkmM
~ 29-09-2013 22:02
Nie wrzucam wszystkich do jednego worka, bardzo mi do tego daleko, jednakże celibat przyciąga również takich, których nie powinien przyciągać. Wśród księży są porządni ludzie. Jednak wielu księży ma kobiety, które mają z nimi dzieci. To nie jest sprawa ostatnich lat. Zawsze tak było. Taki przypadek był również w Jeleniej Górze. Dawno temu. Widziałam w kościele tę kobietę z dzieckiem. Są i geje. Papież Franciszek określa ich jako lobby gejowskie. To ich przyciąga celibat. Inne wyznania jakoś sobie radzą bez celibatu. W kościele katolickim wciąż wpływ mają na to pieniądze i majątek. Poza tym - gdyby zniesiono celibat, a jakiś ksiądz chciał dalej w nim trwać, to na pewno nie miałby przeszkód. Co do chłopców - ministrantów - czy znasz ich WSZYSTKICH? I tych, co byli po twoim wyjeździe?
~ 29-09-2013 22:08
A poza tym - bez obrazy - myślę, że to Papież Franciszek ma rację, a nie ty, skoro wypowiedział się w ten sposób, jak napisano w artykule. I ma większą wiedzę na temat celibatu niż jakakolwiek kobieta z Polski. Nawet taka, co zna wysoko postawionych urzędników, którzy kiedyś byli ministrantami.
rymcycymcy 29-09-2013 23:50
Myślę, że temat może mieć zły wpływ na erektolat ! :) ...temat wyczerpany ...proszę admina o zamknięcie dyskusji ! :)
~sumienie 30-09-2013 7:09
A dlaczego zamknąć?Niewygodny temat? W krk nie tyko występuje molestowanie dzieci ,a uwodzenie mężatek i tragedie z tym związane! Jak się barłożą między sobą to ICH sprawa ,jeszcze trzeba zabrać dopływ pieniądza z budżetu państwa.
~INNA 30-09-2013 8:17
Celibat nie jest wymysłem księży wynika z Nowego Testamentu a konkretnie z nauczania św.Pawła. Dobrze,że nie wrzucasz wszystkich do jednego worka.Znam również księdza z Kościoła Polsko-Narodowego, który ma żonę i dzieci i zapewniam Cię,że takie dyskusje ,jak na tym portalu toczyły się, gdy jedno z 4 Jego dzieci (konkretnie śliczna córka) sprawiało problemy.Co więcej wierni odchodzili od Kościoła tak,jak czynią to inni w Kościele Katolickim ,gdy słyszą jakiekolwiek newsy o niewłaściwym zachowaniu kleru. Problem w tym, że ludzie wierzą w księży, a nie w Boga. Większą wiedzę na poruszany temat ma każdy duchowny nie tylko ja, co wcale innych nie upoważnia do obrzucania błotem KK. Do -sumienie- słusznie zauważyłeś ,że mężatki są na topie, ale zapewniam Cię,że wina jest kobiet!
~ 30-09-2013 8:25
Najlepiej byłoby jak zlikwidowano by hierarchie a księża i ci inni pastorzy czy popi poszli na bezrobotne i stali się tacy jak inni ludzie. Dzis każdy umie czytać i jak ktoś chce wierzyć to może czytać Biblię i to starcza, reszta to nadbudowa dogmatów, potrzebna do utrzymywania różnych systemów.gdzie liczy się przede wszystkim stanowisko i praca, oraz kasa:) Najlepiej od kościołów, stowarzyszeń i innych form masowych trzymać się jak najdalej, zwłaszcza w naszym kraju!!!
~ 30-09-2013 8:37
A co z zakonnicami:) ??? One tez do dziedziczenia majątku kościelnego:) ??? Ale w tym katolicyzmie jest średniowiecze, siedzą za murami ,powstrzymują popędy, których nie można powstrzymac i ludzie im za to jeszcze płacą:) A niech Franciszek wprowadzi jeszcze w Kościele katolickim legalizacje związków gejowskich bo wód księży sodomitów, tyle co nigdzie indziej. Po co komu ten katoliczym to ja tego nie rozumiem, przyzwyczajenie? tresura mózgu? matriks???
~INNA 30-09-2013 8:40
Chyba Cię ktoś bardzo skrzywdził w dzieciństwie- autor postu z 8:25- albo takie wychowanie otrzymałeś. Czytając Pismo św. każdy wie , w jakim celu są wspólnoty ,ale najpierw trzeba czytać , by móc w danej kwestii się wypowiadać.Brak wiedzy jest porażający na temat utrzymywania pastorów , czy Kościoła prawosławnego.
~ 30-09-2013 8:40
Teraz czekać jak Franciszek biednym księżą zacznie rozdawać prezerwatywy:) Celibat średniowiecze, ale teraz będzie dalsze średniowiecze utrzymywanie rodzin księżulków za kasę społeczną :) f...rzy zapłacą, a tam będą się płodzić za całe społeczeństwo:)
~ 30-09-2013 8:46
A co wy myslicie,że u Protestantów czy w Prawosławiu jest lepiej??? Znam to z autopsji jak tam jest byłem i katolikiem i protestantem wiec wiem jak to jest naprawdę. Ludzie instrumentalnie traktują religie i kościoły, a jeśli chodzi o kapłaństwo, to jest tylko jedno powszechne. Wspólnoty mogą być ale bez systemu hierarchicznego, gdzie jeden super bohater zarządza całą masą leniwych ludzi, którzy chcą wszystko dostać na tacy:) Biblię znam bardzo dobrze i nikt mnie nie skrzywdził :) U świadków też jest hierarchia, u zielonoświątkowców, adwentystów, ewangelików itd Inna niz katolicka ale jest, wie proszę nie psica głupot
~ 30-09-2013 8:51
Niektóre kościoły są jak sekty i mafie, w których nic już nie można zmienić czy zreformować, przejdźcie się po wszystkich wspólnotach w tym mieście z umysłem a...litycznym i zobaczycie z czym macie do czynienia...Dla bezpieczeństwa i spokoju najlepiej jest trzymać się z dala od tego wszystkiego, a relacje społeczne budować z normalnymi ludźmi, a nie z masą przebywająca latami w religijnym matriksie
CН.W.D.P. 30-09-2013 9:55
~INNA, JA POPROSZĘ CIEBIE O UDOWODNIENIE MI/NAM, IŻ: "Celibat nie jest wymysłem księży wynika z Nowego Testamentu". BOWIEM JA CHYBA NIE TEN NOWY TESTAMENT CZYTAŁEM, GDYŻ W MOIM ŻADEN PAWEŁ NIE NAKAZYWAŁ, BY KSIĘŻA ŻYLI W CELIBACIE... POPROSZĘ O ŹRÓDŁO TYCH TWOICH REWELACJI...
~ 30-09-2013 13:30
Inna jest inna:) W innym słowa tego znaczeniu:)
~Inna 30-09-2013 14:03
do autora postu z 8:46 rozumiem,że ciągle zmieniając wyznania masz mętlik w głowie i idąc Twoim tokiem rozumowania każda wspólnota to zło.Jak więc wytłumaczysz ,że rodzina także tworzy wspólnotę z hierarchią i ,że część rodzin żyje na koszt państwa (MOPS) masz jakieś rozwiązanie dla tych ludzi? CH.W.D.P podaję :1 List do Koryntian rozdział 7, wersety od 25-35. Także w Mateusza 19,12 - ewangeliczna zachęta do wyboru bezżenności dla królestwa niebieskiego.
CН.W.D.P. 30-09-2013 15:29
~Inna, JAKOŚ NIE UDAŁO CI SIĘ DOWIEŚĆ NA PODSTAWIE PISMA, JAKOBY PAWEŁ NAKAZYWAŁ, BY KSIĘŻA ŻYLI W CELIBACIE... PRÓBUJ DALEJ!!
~INNA 30-09-2013 16:12
CH.W.D.P widzę,że masz problemy z czytaniem ze zrozumieniem "On zaś im odpowiedział:"Nie wszyscy to pojmują, lecz tylko ci, którym jest to dane".Bo są niezdatni do małżeństwa, którzy z łona matki takimi się urodzili;i są niezdatni do małżeństwa, których ludzie takimi uczynili; a są także bezżenni , którzy ze względu na królestwo niebieskie sami zostali bezżenni".Kto może pojąć , niech pojmuje"Mt 19,11-12
~INNA 30-09-2013 16:19
Słowa św. PAWŁA "....."PRAGNĄŁBYM , ABY WSZYSCY BYLI,JAK I JA SAM, LECZ KAŻDY JEST OBDAROWANY PRZEZ BOGA INACZEJ:JEDEN TAK,A DRUGI TAK.TYM ZAŚ, KTÓRZY NIE WSTĄPILI W ZWIĄZKI MAŁŻENSKIE , ORAZ TYM,KTÓRZY OWDOWIELI MÓWIĘ:DOBRZE BĘDZIE , JEŚLI POZOSTANĄ ,JAK I JA, LECZ JEŚLIBY NIE POTRAFILI ZAPANOWAĆ NAD SOBĄ, NIECH WSTĘPUJĄ W ZWIĄZKI MAŁŻEŃSKIE.LEPIEJ JEST BOWIEM ŻYĆ W MAŁŻEŃSTWIE NIŻ PLONĄĆ.
CН.W.D.P. 30-09-2013 17:00
~Inna, TY NAPRAWDĘ JESTEŚ INNA... MUSZĘ PRZYZNAĆ CI RACJĘ, IŻ CZYTANIE ZE ZROZUMIENIEM NIE UDAJE MI SIĘ, GDY CZYTAĆ JEST MI DANE TWE SŁOWA... USIŁUJĄC DOWIEŚĆ, IŻ PAWEŁ NAKAZYWAŁ, BY KSIĘŻA ŻYLI W CELIBACIE, NIEOPATRZNIE ZACYTOWAŁAŚ JEGO SŁOWA, KTÓRE BRZMIĄ: "...JEŚLIBY NIE POTRAFILI ZAPANOWAĆ NAD SOBĄ, NIECH WSTĘPUJĄ W ZWIĄZKI MAŁŻEŃSKIE." NO WIĘC JAK TO BYŁO - PAWEŁ NAKAZYWAŁ KSIĘŻOM ŻYĆ W CELIBACIE, CZY WSTĘPOWAĆ W ZWIĄZKI MAŁŻEŃSKIE??
~ 30-09-2013 17:57
Do Inna - a spróbuj podyskutować z internautką która dała wpis w dniu 24-09-2013 09:06 , a pisze z łącza internetowego oznaczonego jako: *-160.unitymediagroup.de (130.180.*.*), ciekawy jest również jej wpis z dnia 24-09-2013 o godzinie 09:21. Bo jak do tej pory to zwracasz się do ludzi, którzy właściwie nie obrzucają błotem kościoła lecz dywagują na temat obyczajów księży w KRK. Piszesz, że ludzie wierzą w księży, a powinni wierzyć w Boga. Niestety, Ty zachowujesz się dokładnie odwrotnie. I po raz drugi: niestety, ale ludzie już nie wierzą w księży.
~Inna 30-09-2013 18:36
do CH.W.D.P Sw. Paweł żył w celibacie tak ,jak Chrystus.Tak więc celibat jest dobrowolną wolą kandydatów do stanu duchownego.Osoba samotna więcej może dać z siebie innym.Tak,jak Ty wybrałeś samotność bądź życie z drugą osobą - był to Twój osobisty wybór podyktowany jakimiś względami.I nie rozumiem ,jak można nie szanować takiej decyzji księdza. I jeśli osoba duchowna byłaby w 100% taka ,jak być powinna to nie byłoby żadnego problemu, gdyż każdy człowiek ma inne potrzeby seksualne, zwykła przyzwoitość nakazuje ,że jeżeli celibat mi nie odpowiada to rezygnuję ze stanu kapłańskiego. do 17:57 zajrzyj także do wpisu tej internautki z 29 wrzesnia 12:13 aż zieje nienawiścią .Czytając inne wpisy aż wierzyć się nie chce,że piszą to katolicy i tak zapewne nie jest.
~do 17:57 30-09-2013 18:39
Jeśli czujesz się urażona(y)jakąś moją wypowiedzią to zupełnie niesłusznie. Zaznaczałam ,że piszę do osób , które widzą tylko to ,co złe w KK. Szkoda,że tak żywych dyskusji nie ma, gdy misjonarze bądź misjonarki jeżdzą np, do Indii i ratują kobiety zmuszane do prostytucji.
~ 30-09-2013 19:07
do Inna - ona nie jest katoliczką i nigdy nie była, pisała o oficjalnym wystąpieniu z kościoła chyba protestanckiego, bo mieszka w Niemczech od lat osiemdziesiątych, o czym sama wielokrotnie pisała. Jednakże z jej niektórymi argumentami trudno się spierać, jak choćby z tym o wprowadzeniu celibatu przez Kościół dopiero w XI wieku. Został usankcjonowany jako jedyna forma życia duchownego dopiero za czasów papieża Grzegorza VII, w XI wieku, w ramach tzw. reformy gregoriańskiej. Jeśli było to dopiero w XI wieku, to nie jest to reguła wynikająca z Nowego Testamentu. I co Ty na to?
~ 30-09-2013 19:12
do 18:39 - ależ i w Polsce jeżdżą zakonnice i jeden ksiądz po kraju, i rozmawiają z prostytutkami, próbując je odwieźć od uprawiania tego zawodu, pokazywali to w telewizji w jakimś reportażu, nie trzeba szukać przykładów z Indii.
~Inna 30-09-2013 19:21
do autora postu z 19:07 proszę przeczytaj ten artykułhttp://www.deon.pl/religia/w-relacji/rodzina/art,19,celibat-forma-zycia-podwyzszonego-ryzyka.html
~ 30-09-2013 19:32
do Inna - nie każ MI czytać artykułów, odnieś się do wypowiedzi osoby mieszkającej w Niemczech. Proszę o to. Napisz wprost do niej. Mnie nie trzeba naprawiać, bo ja nie napadam na kościół katolicki. Krytyka celibatu nie jest napaścią. To tylko mój głos w sprawie naprawy kościoła, a nie niszczenia go. Mnie się podoba, że Papież Franciszek powołał do swojego grona ośmiu doradców między innymi kardynała Maradiagę, który także widzi konieczność zreformowania kościoła. Ty zwróć się do osoby z Niemiec. Ja Ciebie o to proszę. Zmierz się z tamtymi argumentami.
CН.W.D.P. 30-09-2013 19:35
NO DOBRA... JA ZSTĘPUJĘ JUŻ Z TEGO OTO PANELU DYSKUSYJNEGO, BOWIEM NIE MA Z KIM DYSKUTOWAĆ. NIESTETY, CZYTANIE ZE ZROZUMIENIEM TEGO, CO PISZE ~Inna, PRZEKRACZA MOJE MOŻLIWOŚCI UMYSŁOWE... NO, CHYBA ŻE ZNAJDZIE SIĘ KTOŚ, KTO PRZETŁUMACZY MI NA LUDZKI JĘZYK TO, CO ~Inna PISZE...
~do 19:35 30-09-2013 19:42
Inna pisze jak ksiądz, a nie jak człowiek albo kobieta.
~ 30-09-2013 19:49
Inna cytuje wersety albo powtarza to, co powiedział ksiądz na kazaniu. A forum nie służy do tego celu. Tutaj bardziej liczy się samodzielne myślenie niż powielanie artykułów z prasy katolickiej. Dlatego zwraca się do ludzi, o których myśli, że to jakieś zagubione owieczki, które trzeba zapędzić do stada. Całkiem jak ksiądz. A forum to nie ambona. Szkoda, że nie pisze do osób, które mają poglądy całkowicie różne od katolickich, jak unity.de. Bo tam trzeba stawić czoła.
CН.W.D.P. 30-09-2013 20:20
NOOOO... TE CAŁE unity.de, A PO POLSKU Vikusia z Niemiec, TO TEŻ DOBRE BÓG WIE CO... TAKŻE WYMAGA TŁUMACZA...
~ 30-09-2013 20:24
To może się zrozumieją nawzajem? ;-)
~ 30-09-2013 20:26
unity de to przecież poliglotka
CН.W.D.P. 30-09-2013 20:26
~dora1234 30-09-2013 21:22
jeżeli stosowana by była kastracja,zaraz po święceniach kapłańskich,to celibat dawno by zniesiono,a i nie było by czym molestować nieletnich,ciekawe,jaki wtedy by był procent katolików w polsce?
~Inna 30-09-2013 22:05
Moje argumenty do Was nie trafiają więc polecam te artykuły, które pozwolą chociażby CH.W.D.P zrozumieć skoro to ,co piszę Go jest dla Niego "czarną magią". Do autora postu z 19:32 ,jaki widzisz sens w tłumaczeniu osobie, której jedynym celem jest przekazanie nienawiści wobec KK, MYŚLISZ ,ŻE DO TAKIEJ OSOBY COŚ TRAFI? NIE JESTEM KSIĘDZEM, mam męża, dorosłe już prawie dzieci i przygotowuję młodzież do sakramentu dojrzałości w ramach wolontariatu, kocham Kościół(wspólnotę)nie duchowieństwo, bo czasami dziwne jest to, że są ludźmi wybranymi przez Boga, chociaż zaraz zaprotestujecie!I "boli" mnie krytyka pod adresem wszystkich osób duchownych. Dora1234 myślisz,że najważniejszy jest procent? Życzę Wam wszystkim( i sobie) byście byli "gorący " a nie" letni".
~do 22:05 30-09-2013 22:15
Nie widzisz żadnego sensu w dyskusji? Musisz wszystkich nawracać? Zachowujesz się dokładnie jak ksiądz, który nie dopuszcza do głosu nikogo innego oprócz siebie. Była taka sytuacja kiedyś w EMPIKU w Jeleniej Górze. Przyszli ludzie na jakieś spotkanie ze znaną osobą związaną z kulturą, a potem była dyskusja. I wszyscy dyskutowali czyli rozmawiali ze sobą. Był w tym gronie jeden ksiądz. On nie dyskutował z nikim lecz wstał, wygłosił kazanie i wyszedł. I tyle było "dyskusji" z jego strony. Ty zachowujesz się tak samo. Tobie chodzi o nawrócenie czyli doprowadzenie do tego, aby ktoś inny miał poglądy zgodne z tymi, które sam(a) wyznajesz. Nie o ich wymianę. Tak jak ekumenizm widziany oczami kościoła katolickiego czyli powrót na jego łono wszystkich odłamów chrześcijaństwa.
~ 30-09-2013 22:18
Jeżeli w kościele katolickim nie będzie reform, to nie dojdzie nigdy do ekumenii z odłamami chrześcijaństwa (przynajmniej z wielkimi - protestanckim i prawosławnym). Za dużo różnic.
~INNA 30-09-2013 22:20
do 22:15 Twój atak jest beznadziejny.Nikogo nie mam zamiaru nawracać, co innego gdybyś uczestniczył w moich spotkaniach . Natomiast to , czy wierzysz w Boga jest Twoją osobistą decyzją! Drażni mnie to,że atakujesz wszystkich księży KK.Doprawdy nie musisz mieć takich poglądów, jak moje.Trochę tolerancji!
~ 30-09-2013 22:30
Atak? Nazywasz atakiem próbę przedstawienia mojego punktu widzenia, tego jak ja postrzegam Ciebie? I nie rozmawiamy tutaj o Bogu lecz o sytuacji w Kościele. Oczywiście, że to czy wierzę w Boga, jest moją osobistą sprawą. I nie upraszczaj wszystkiego. Nie atakuję "wszystkich" księży w KK. Nie kłam. W żadnym komentarzu nie ma ataku frontalnego na "wszystkich" księży. Nie dośpiewuj. Wręcz przeciwnie, w moich komentarzach podawane są również przykłady dobrego działania - są dwa takie komentarze. Znajdź sobie. I bez urazy - jestem dorosłym człowiekiem, a nie młodzieżą, którą trzeba nawracać i uczyć wiary. Spróbuj sam(a) odpisać na argument dacie wprowadzenia celibatu. Celibat nie był wprowadzony od początku lecz od XIX wieku. Nie zająknęłaś(eś) się na ten argument żadnym słowem.
~ 30-09-2013 22:33
Poza tym opis sytuacji nie jest atakiem, to tylko opisanie zdarzenia, którego było się osobiście świadkiem. Są również księża, z którymi można dyskutować, ale tych jest mniejszość. Tak się jakoś porobiło. Kiedyś było inaczej.
~Karol 30-09-2013 22:34
Zniosą celibat - nie zobaczą mnie w kościele. Czy ktoś zmusza mężczyzn aby kształcili się na księży? Wystarczy mi płacić na utrzymanie księdza (często rozpuszczonego). A jak dojdzie więcej osób na utrzymaniu - zawsze będzie mało. A ksiądz zamiast na parafian będzie widział głównie rodzinę własną. To będzie normalne zachowanie - ja też głownie patrzę na własną rodzinę i jak im zapewnić byt.
~ 30-09-2013 22:35
Atak jest ze strony unity.de. To naprawdę jest atak, a nie to co ja piszę. Dostrzegam potrzebę istnienia kościoła katolickiego, ale mam prawo do wyrażenia własnego zdania. Nie widzisz różnicy?
~INNA do 22:3 30-09-2013 22:42
Celibat nie był wprowadzony od początku chrześcijaństwa więc o czym ma być dyskusja? To nie dogmat . Celibat wynika z tradycji KOŚCIOŁA OPARTEJ NA NOWYM TESTAMENCIE. Ksiądz to nie tylko misja, powołanie ,ale też zawód. I uwierz mi,że samotność sprzyja przede wszystkim księżom z prawdziwego powołania. Nikt nie każe młodym ludziom być kapłanami ,to ich wybór. Powtórzę nikogo nie mam zamiaru nawracać.
~Inna 30-09-2013 22:45
Karol zgadzam się z Tobą. Ludzie są coraz bardziej chciwi, więc i żona księdza może w tym kierunku iść.
~do 22:35 30-09-2013 22:49
Rozumiem Cię i widzę różnicę , bo po to jest ta "dyskusja", by móc przedstawiać własne argumenty.Żle Cię odebrałam/soryy ,jak mawiają młodzi.
~do jednej z wielu 30-09-2013 22:52
Samotność sprzyja księżom? Z jakimi ty księżmi rozmawiałaś? Myślisz, że byli przed Tobą szczerzy? Nie pochlebiaj sobie.
~INNA 30-09-2013 23:03
SAMOTNOŚĆ rozumiem w sensie sprzyjania pracy na rzecz innych. Samotni księża to tacy, którzy mało angażują się w życie parafii ,a takich jest niestety wielu.Znałam księdza(przygotowywał nasze starsze dziecko do I-szej Komunii)i żalił się,że największym problemem jest samotność.Mimo,że prowadził scholkę to miał takie odczucia.Ludzkie ,ale jak widać nieobce duchowieństwu.Znalazł sposób na zorganizowanie czasu wolnego i wykorzystał swoje umiejętności z "cywila" i ma dziś swietny kontakt z młodzieża ,która dzięki Niemu rozwija własne zdolności.
~do jednej z wielu 30-09-2013 23:39
No właśnie, dlaczego oni wszyscy dbają tak strasznie tylko o kontakt z młodzieżą, a tak okropnie niekiedy traktują starsze osoby. Ty tego nie widzisz, bo jesteś z nimi za pan brat. Zobacz jak to wygląda od strony ludzi nie będących młodzieżą. Wtedy raptem kończy się ta cała ich serdeczność, którą otaczają młodzież i dzieci. Zaczynają się przepychanki o pieniądze. Są dobrzy i uczciwi księża, ale większość z nich z dorosłymi ludźmi rozmawia tylko o finansowych potrzebach kościoła. Jak zechcą z nimi rozmawiać. Na wsiach zdarza się, że nie chcą nawet wyjść z kancelarii, bo nie mają czasu dla wiernego, który chce porozmawiać o pogrzebie członka rodziny. Nie ma mowy o jakimś pocieszeniu, podtrzymaniu na duchu. Tego czasem oczekuje również dorosły. A tutaj tylko formalności ... jak w urzędzie.
~ 1-10-2013 9:14
Inna zagarnia całe pola znaczeń, pod swoją katolicką teologię i myśli,że inni mają ten sam paradygmat w głowie. Inna , ty wcale nie jesteś inna, a raczej tak zdogmatyzowana,że nie można z tobą w żaden sposób podzielić argumentów. Jeśli się coś napisze, to zaraz dokładasz od siebie tej katolickiej sieczki. Wcześniej napisałem o a...lizie i hierarchii a ty od razu,że mam problem ze zmianami:) od razu widać ,ze walisz tam gdzie myślisz,że jest słabość:) Ale tak nie jest, ja jestem a...litykiem zajmuje się kulturami, zderzeniami kulturowymi i katolicyzm jest dla mnie istnym jedynie skansenem. Co do św. Pawła, ludzie tu na forum mają rację, nie trzeba byc w celibacie aby być głosicielem Chrystusa, kapłaństwo starotestamentowe zostało zniesione, judaizm przy tym został ,a katolicyzm to powielił
~ 1-10-2013 9:19
a katolicyzm to powielił w kastę rządzącą czystą hierarchię. Twoje zestawianie toksycznej hierarchii "Nie tak ma być między wami, aby się jeden ponad drugiego wynosił" jest dyktowane paradygmatem katolickim, jak można toksyczność zestawiać z normalnymi relacjami w rodzinie, gdzie są dzieci i rodzice, i relacja wynika z braku dorosłości i dorosłości. Zapytam tak jak czują się kobiety gdy są traktowane przez swoich mężów jak inwentarz wedle ustalonej katolickiej doktryny. Wszyscy ludzie mają od Boga równy status, a to,że tak jest w świecie, to już inna sprawa. św.Paweł był w celibacie, ale inni nie byli mieli zony, a nawet i małżeństwo ewangelizowało i prowadziło zbór. A ty katolickie dogmaty podbudowujesz wyjętymi z kontekstu cytatami z św.Pawła, który pisał, to w odniesieniu do zmysłów.
~ 1-10-2013 9:31
Inna zaraz odpowie i uraczy nas katolicką mądrością i swój slad zostawi na końcu, znaczy się zaznaczy teren, bo życie traktuje jak ścieranie, walkę ze złem. My jesteśmy złem a księża chodzący na bok, zerujący na organizmie społecznym nie są mafią, a świętym kościołem. A kto mordował ludzi i palił ich na stosach??? Baranki z Watykanu??? Kiedyś palili ludzi na stosach za to,że myśleli, a dziś gwałcą dzieci, chodzą na panienki do burdeli lub włażą po gejowsku na siebie za murami kościelnymi. I to jest reprezentacja światła na świecie:) Chyba światła lucyferycznego, to tak:) Katolicyzm zawsze był niepostępowy i taki jest obecnie, to zbiór dogmatów i tradycji uszyty na miarę hierarchii dla religijnych leni i fanatyków! Tyle w temacie
CН.W.D.P. 1-10-2013 10:23
NOOO... JA CHCĘ DODAĆ TYLKO, ODNOŚNIE W NAWIĄZANIU DO DZISIEJSZYCH WPISÓW Z jeleniagora.vectranet.pl, IŻ ZAZDROŚĆ MNIE OGARNĘŁA Z POWODU, ŻE KTOŚ TUTAJ MA WIĘCEJ ROZUMU ODE MNIE...
~Inna 1-10-2013 10:57
CH.W .D.P jesteś inteligentną osobą, choć nieco złośliwą. Do autora postów porannych.Nie znasz mnie i nie wiesz ,że w rodzinie mam osoby z różnych wyznań(a najbardziej lubię gorące dyskusje ŚJ, ) i nigdy nie uważałam,że tylko Katolicy będą mieli prawo być zbawionymi.UPRZEJMIE INFORMUJĘ,ŻE PRZYJĘŁAM TWÓJ POGLĄD NA TEMAT KK. Natomiast obarczanie calym złem w KK nas wierzących jest bezcelowe,gdyż każdy stanie przed Bogiem i będzie sądzony z własnego życia . Możesz obejrzeć na youtube Przemysł Muzyczny ILUMINATI i wierzyć także nie musisz,ale myślę,że warto poszerzać swoje horyzonty. Nie wiem skąd Ci przyszło do głowy,że mężowie katoliccy tak traktują swoje drugie połówki.Chyba mówisz o tych katolikach -Katolik BMW -czyli bierny,mierny,ale wierny- tradycji
~hejka 1-10-2013 11:16
Przeczytalam ostatnie wpisy i zadziwia mnie fakt z jaka niechecia, zloscia i arogancja pisze ktos o kaplanach. Przegladam okladki gazet (wprost, newsweek, fakt, agora) a tam dokladnie to samo. Co jest? Wg wyzej wymienionych - ksieza to sami zboczency, p...le, homoseksualisci!!! Hejka! Idac tym tokiem rozumowania to wszystkie matki i ojcowiei sa zwyrodnialcami pragnacymi wykorzystac, zniszczyc swoje dzieci. Hejka!!! Gazety potrzebuja sensacji-nie prawdy. Natomiast osoba piszaca wczesniejsze posty - nie umiem zgadnac czym sie kierowala. Pozdrawiam serdecznie i zycze dobrych ludzi kolo siebie.
CН.W.D.P. 1-10-2013 11:29
~Inna, SPROWOKOWAŁAŚ MNIE JEDNAK DO ZWRÓCENIA SIĘ W TWE STRONĘ... PRIMO: WIEM, ŻE JESTEM INTELIGENTNY, LECZ WSTRĘTEM MNIE NAPAWA MYŚL, IŻ W OGÓLE MUSZĘ TOBIE TŁUMACZYĆ, CO NAPISAŁEM WCZEŚNIEJ, MIANOWICIE IŻ KTOŚ TUTAJ MA WIĘCEJ ROZUMU ODE MNIE... DLATEGO NIE WYTŁUMACZĘ, O CO MI CHODZIŁO. NOTA BENE FAKTYCZNIE MY - JA I TY - POTRZEBUJEMY TŁUMACZA, BY SIEBIE WZAJEMNIE ZROZUMIEĆ. SECUNDO: POWIEDZIAŁAŚ, IŻ każdy stanie przed Bogiem... A JA POWIEM, IŻ MAM TAKĄ WIELKĄ NADZIEJĘ, BOWIEM MAM PANOWI BOGOWI PARĘ UWAG DO PRZEKAZANIA ODNOŚNIE JEGO SKAPCANIAŁEJ ROBOTY, JAKĄ WYKONAŁ W SZEŚĆ DNI, A SIÓDMEGO ODPOCZĄŁ, BOWIEM ZOBACZYŁ, ŻE DOBRE JEST TO, CZEGO DOKONAŁ... A NA KONIEC POWIEM MU, IŻ STRASZNY Z NIEGO MEGALOMAN I WTEDY OKAŻE SIĘ, KTO TAK NAPRAWDĘ BĘDZIE OSĄDZONY. BOWIEM SPÓJRZMY WSZYSCY NA ŚWIAT!!
CН.W.D.P. 1-10-2013 11:31
CZY NAPRAWDĘ DOBRE JEST TO, CZEGO PAN NASZ BÓG WIELKI, POTĘŻNY, NIEOMYLNY I W OGÓLE DEBEŚCIAK DOKONAŁ W SZEŚĆ DNI?? HAHAHAHHAHAHAHHAHAAAAAA.... SPADAM SIĘ POTARZAĆ ZE ŚMIECHU... HAHHAHAHHAHAHAHAHAHAAHHHAHAAAAA....
~do 23:39 1-10-2013 12:47
Trudno mi tłumaczyć kogoś kto tak się zachowuje jak w opisanym przez Ciebie poście.Dużo dziś można na ten temat się dowiedzieć przy pomocy mediów. I jestem całym sercem za opodatkowaniem KK . Popieram działania Papieża Frańciszka, który nakazuje żyć w ubóstwie -większości kapłanom faktycznie to by się przydało.Moje posty są wynikiem braku akceptacji z poglądami jakoby wszyscy duchowni byli takimi, jakimi opisała je hejka,a co niektórzy z internautów chcą dowieść ,że tak jest .
CН.W.D.P. 1-10-2013 13:55
http://kefir2010.wordpress.com/2013/10/01/franciszek-i-nawracanie-nie-ma-sensu-trzeba-szerzyc-wiedze-o-swiecie/
~ 1-10-2013 14:46
celibat czy też nie - oto jest pytanie ! Ja optuję, za zaostrzeniem celibatu. Myślę w tym względzie bardzo ekonomicznie, bowiem zniesienie celibatu przeniesie na zwykłych obywateli ,w tym też przebrzydłych ateuszy,apostatów i tych co tajemnice ich wiary niezgłębione są, obowiązek utrzymywania całej namnożonej familii księżej.A sporoooo tego będzie , oj sporo. A zamiłowanie do wygód i dobrego żarcia -kosztuje. Jeśli kobita biorąc pod , pewnym mo...lnym przymusem, ślub ma zostać przy jednym, to ksiądz biorąc sakrament kapłaństwa też winien nieść ten krzyż Jezusowy,bez skamlania. A żeby ksiądz nie dobierał się do dzieci, proponuję przepędzić kupców ( jak Jezus z Domu Bożego ) z domu katech. przy E i P w JG i tam urządzać l. rel. i mieć kapłana na oku ,aby trzymał ręce przy sobie...
CН.W.D.P. 1-10-2013 15:34
AJAJAJAJAJ... TO O CELIBACIE TU TA DYSKUSJA!! A JA ZAPOMNIAŁEM... DZIĘKI, OWIECZKO, ZA PRZYPOMNIENIE... WIĘC ODNOŚNIE CELIBATU OPOWIEM, IŻ LIKWIDACJA CELIBATU JEST TYLKO PÓŁŚRODKIEM, KTÓRY NIE ZLIKWIDUJE PROBLEMU, LECZ TYLKO MA ZA ZADANIE ODWRÓCIĆ UWAGĘ OD PROBLEMU. A PROBLEM JEST GDZIE INDZIEJ!! NIE CELIBAT NALEŻY ZLIKWIDOWAĆ, A KSIĘŻY!! A NAJLEPIEJ WSZYSTKICH WYZNAWCÓW RELIGII KATOLICKIEJ... ZAKAZAĆ CZŁONKOWSTWA W TEJ ZORGANIZOWANEJ GRUPIE PRZESTĘPCZEJ!! I PO PROBLEMIE...
~do 15:45 1-10-2013 17:08
Materiały pod podanym linkiem zostały spreparowane przez SB w 1983 roku, po nakazie Jurija Andropowa, aby osłabić autorytet Jana Pawła II. Jednak to się nie udało. JEST O TYM TUTAJ: http://www.fakt.pl/Nieudana-prowokacja-SB-wobec-Jana-Pawla-II,artykuly,212350,1.html
~ 1-10-2013 18:16
Do Inna oczywiście,że odróżniam szeregowych katolików od zorganizowanej w Państwo kościelne hierarchii zwanej Kościołem Powszechnym. Jedni to parafianie, a drudzy zorganizowana w struktury mafia i tego poglądu nikt mi nie zmieni, za dużo wiem na temat tej organizacji, a pewnie jeszcze więcej mógłbym się dowiedzieć. Ludzie mają tu rację najlepiej byłoby rozwiązać te organizację podobnie jak NSDAP za zbrodnie i rozmaite wypaczenia. Co ciekawe, to jednak sami Katolicy zadadzą cios swojej religii, ja jestem jedynie obserwatorem tego cyrku nie mój kram nie moje małpy, nie moje zmartwienie, dla mnie ludzie mogą mieć religię w pluszowego misia jeśli są na tyle głupi, to i tak nic im nie zaświta aby wyjść z tego matriksu. Dobrzy Księża:) Jak ktoś jest w organizacji podającej kłam, to jest ok???
~ 1-10-2013 18:21
A księży potrzebujecie bo się przyzwyczailiście do pośredników:) To tak samo jak a...lfabeta potrzebuje kogoś kto za niego coś tam napisze lub załatwi, taka jest wiara katolicka zorientowana na fałszywych pośredników, superkaplłnów od pogrzebów, chrztów, komunii i innych form religijnej dewocji. Religia nie zbawia, księża wam nie wypracują nieba nawet za milion dolarów i tysiąc zdrowasiek, siedzenie w ławkach kościelnych tez nic nie da. osobiście jestem dumny,że nie jestem katolikiem i że dane mi było się z tego Babilonu wydostać na powierzchnie. Dla mnie księża są całkowicie zbędni i nie mają racji bytu nawet w świetle Biblii.
CН.W.D.P. 1-10-2013 18:33
"księża są całkowicie zbędni i nie mają racji bytu nawet w świetle Biblii." ZWŁASZCZA W ŚWIETLE BIBLII...
~ 1-10-2013 18:34
I żeby było jasne w katolicyzm wepchała mnie tradycja nie ja sam, rodzice zadecydowali o mnie wtedy kiedy nie miałem swojej wolnej tożsamości (dzieciństwo -chrzest). Potem cała rodzina odeszła od katolicyzmu i zostawiła księży na pastwę katolickiego losu ich dogmaty nic dla nas nie znaczą! Zerwaliśmy z tym,w odróżnieniu od wielu ludzi, których na to nie stać, a którzy jak masochiści będą trwać w tym do końca swojego życia.
~ 1-10-2013 18:47
CHWDP,zdążyłam przed jelonkową wielką inkwizycją. Kliknęłam, choć nogi ze strachu mi drżały a pot oczy zalewał...Dobre... i co gorsza i ku zgorszeniu 90 proc. obywateli naszego kraju, daję wiarę. No ale to Chrystus dał dwa przykazania miłości. Będziesz miłował bliżniego swego JAK SIEBIE SAMEGO. Lepiej podzielić miłość na dwa. Co księża czynią kochając BliżnieGO a czasem i bliżnią swą.I namiestnik Chrystusa dał temu przykład... I ja im tam nie żałuję jeśli bliżni /a się na to DOBROWOLNIE godzi...Ale,mimo to, dalej jestem za celibatem, bo ,jak żródła podają, zwyczajna ,ziemska, nie duchowa rodzina pappy JP2, z tytułu pokrewieństwa kokosów,nie miała. A jak się to zalegalizuje , to dopiero plecaków przybędzie
~18:34 1-10-2013 18:47
Super,że już się podzieliłeś swoimi zapewne w Twoim mniemaniu racji. Nie zamierzam Cię wyprowadzać z Twego myślenia, choć z wieloma Twoimi osądami bym się zgodziła, ale każda organizacja opiera się na kasie(chociażby wynajem lokalu , utrzymywanie go i opłacanie rachunków) i potrzebuje osób odpowiedzialnych za pilnowanie tych spraw.Tak podejrzewam ,że podzielasz wiarę moich kuzynów stąd taki atak na księży i Katolików, ale więcej nic nie powiem, bo i po co, przecież ty już nas wszystkich osądziłes.......i jak to się ma do powtórnego przyjścia Jezusa na ziemię- Armagedonu?(Apokalipsa św.Jana)Już Bóg nie potrzebny Ty już wiesz..,.,...
CН.W.D.P. 1-10-2013 19:01
OWIECZKO, JA, JAKO ZNANY W PEWNYCH KRĘGACH, INFORMATYK, ZAPEWNIAM CIĘ, IŻ DRGAWKI TWOJE ORAZ STRUGI POTU, NIERACJONALNE SĄ, A NAWET IRRACJONALNE, NICZEM CELIBAT...
CН.W.D.P. 1-10-2013 19:03
http://kefir2010.wordpress.com/2013/10/01/zycie-intymne-karola-wojtyly-kulisy-skandalizujacej-demaskacji/#comment-69492
CН.W.D.P. 1-10-2013 19:08
ZNIKŁO... :D
~ 1-10-2013 19:13
18.16-i póżniej, i to jest demokratyczne, podobnie jak śmierć, że każdy MA PRAWO trwać lub wydostawać się ze swego matriksu..."A tyle wiemy o sobie na ile nas sprawdzono". Znam takich, którzy w obliczu śmierci czy ciężkich doświadczeń ,odzyskali \?\wiarę, a także takich mocno wydawałoby się,wierzących, co ją stracili. A także takich, co pomimo wszystko przy niej pozostali.,lub przy jej braku. I każdy ,jak się uczciwie zastanowi, ma takie przyklady.I rzekłabym ,że to zjawisko rozkłada się wg krzywej Gqussa, a więc wszelkie religijne ujadanie ze wszystkich stron jest irracjonalne. I osobiście wkurza mnie to ,że jakaś tam , z jakiś niemiec wciska mi swój ateistyczny pogląd na swiat,jak również jakiś zapiekły katolik swój pogląd.Bo kogo to w końcu obchodzi , czyś ty katolik czy ateista
~ 1-10-2013 19:27
CHWDP, nie wiem, nie wiem, czy z ufnością mogę przyjąć twoje zapewnienia, bowiem dobrze zapamiętałam twoje uprzedzenia o planowanym przez cię zamachu na mój komp...A w sprawie celibatu, nie jest on ani irracjonalny,nieracjonalny a wręcz przeciwnie, jest on ekonomicznie uzasadniony, o czym doskonale wie KK , a Watykan stoi na skarbcu pełnym złota...A zielonoświątkowcy, jehowi, i inni tam żeniący się funkcjonariusze takiej kasy nie mają.I chyba mieć nie będą. A poza tym, kapłan musi być nieomylny,żadna takiemu nie da między rogi, bo rogi mu z definicji,nie urosną.
~ja 1-10-2013 19:44
powinien być zniesiony celibat, bo legalnie mogliby uprawiać s...x a nie chować się po kątach :) gorsza sprawa jednak dotyczy majątku i utrzymania rodziny księdza. Żona obowiązkowo musiałaby pracować, bo ja na pewno bym nie dała na ich utrzymanie
CН.W.D.P. 1-10-2013 19:45
AJ... OWIECZKO...
~ 1-10-2013 20:14
No właśnie, najlepiej dla wszystkich byłoby, gdyby celibat zniesiono, dla księży także. Nie musieli by się ukrywać ani oni, ani ich kobiety, a gejów też by nie ciągnęło do kapłaństwa, bo okazałoby się, że kapłani nie składają się już w dużej części z gejów lecz w większości są heterykami, a odsetek gejów jest wśród nich taki sam jak w całym społeczeństwie. Wychowywaliby swoje dzieci tak jak nakazują w kazaniach, posiadaliby ich dużo, tak jak nakazują w kazaniach;-), nie rozwodziliby się, tak jak tego zabraniają w kazaniach reszcie społeczeństwa ;-), nie używaliby antykoncepcji ani kalendarzyka małżeńskiego, bo to grzech:-)), mieliby w życiu tylko jedną kobietę - tę, której ślubowali ;-)). Do Inna - to nie jest napaść na KRK, to mój punkt widzenia. Myślę, że rozsądny.
~ 1-10-2013 20:30
20.14 -ale słodko, brzmi całkiem rozsądnie,ale...status kapłana od zamierzchłych czasów, był zawsze wysoki.I tu jest szkopuł, bo zapewne jakiś ksiundz wymyśliłby,że jego kobita musi dobrze wychowywać jego i swoje dzieci i nie może wobec tego podejmować pracy. A ksiądz powinien tyle zarobić kasy aby całą ferajnę utrzymać ... a w katolickim kraju , 90 proc. katolików i musi płacić i już. To niech już celibat będzie, niech się księża z klerykami energią kundalini wymieniają a rodzice niech baczą, by ich pociechy zbyt blisko księdza nie chodziły...
~ 1-10-2013 20:54
do 20:30 - dlaczego zakładasz, że żona księdza nie musiałaby pracować? Musiałaby. Może dzieci nie byłoby dużo, bo zachowaliby umiar w pożyciu. Na przykład w okresie postu albo adwentu. Byłaby to namiastka celibatu. A ksiądz miałby wypłatę, tak jak to jest u protestantów. Mogliby korzystać z ulgi podatkowej na dzieci, jak wszyscy. Ksiądz mógłby pisać jakieś mądre książki i z tego też się utrzymywać. Katecheci pracowaliby ponadto w szkole.
~ 1-10-2013 20:59
cd. z 2014 - Papież Franciszek oświadczył dziennikarzom, o czym wszystkie media internetowe pisały, że w kościele rządzi lobby gejowskie. Jak mówi to sam Ojciec Święty, to wie co mówi. Wierzę Ojcu Świętemu i coraz bardziej podoba mi się to, co mówi i co robi. Naprawdę. Wszyscy ludzie wierzący powinni modlić się za jego zdrowie, aby żył jak najdłużej.
~ 1-10-2013 22:12
Nie zakładam , ale nie sądzę ( bo żadne grabie nie grabią od siebie, i żadna woda ,dobrowolnie nie płynie pod górę)aby ten dobrostan w jakim księżulkowie żyją ,miałby się zmienić.Od dawna w sposób świadomy nie skladam ofiar w KK, więc niech sobie żyje , na zdrowie, ale przy takim programie może przydarzyć się to co pappie chyba Pawłowi ? się przydarzyło albo to co Bierutowi w M.A program ww przez cię podany jak najbardziej ,ale potrąca o utopię.Celibat wbrew naturze ? zapewne. Małżeństwo toksyczne, z pijakiem na pewno jest wbrew naturze, a KK uważa,że winna nosić krzyż bo Pan Jezus nióśł. Niech oni też niosą. I tak mają lepiej bo 80 proc. uprawia seksik bez zobowiązań, koleś ksiądz udzieli rozgrzeszenia, bo delikwent wisi mu taką samą przysługę, a kobitka która OSMIELI się odejść od pi
~ 1-10-2013 22:14
od pijaka takiego rozgrzeszenia nie dostanie.Bo trwa w grzechu, a ksiundz wiarołomca w grzechu nie trwa bo co rusz to z inną...
~Kohinor 2-10-2013 1:15
Po co wywoływać absurdalny temat ?Kościół Katolicki ma dogmaty,które są absolutnie nie do podważenia/dzisiaj,jutro..nigdy?\/ między innymi celibat.Papież Franciszek nic nawet nie wspomniał o jego zniesieniu Nie jestem katolikiem ale rozumiem,że są wartości,których należy dochować i nie ulegać lansowanej w mediach nagonki na Kościół-y prowadzonej przez zdegenerowanych tzw."kochających inaczej" Przypomina to praktyki prowadzone za "komuny"A poza tym uważam się za homofoba i jestem z tego dumny
~ 2-10-2013 7:55
Problem jest też taki: Kryzysy kościołów rozmaitych, a to co się poddaje pod dyskusję jest oznaką,że te kościoły szukają nowego "ja" nie dają rady wierzgają chcą się utrzymać na powierzchni, bo są instytucjami i najważniejsze dla nich jest trwać i mieć z tego zyski. Chrystus nie miał problemów z legelizacja kościoła, nie chodził do urzędników czy polityków z prośba oto aby mu kościół zarejestrowali. Ludzie na początku spotykali się zwyczajnie w małych grupach po swoich domach i każdy się angażował na swój sposób. Teraz są zalegalizowane kościoły dalekie od problemów zwykłych ludzi z roszczeniami finansowymi na utrzymanie gmachów kościelnych. Kościoły, to są kule u nogi. Problem jest,że nie są odpowiedzią na czasy obecne, są raczej jak muzea, w których odprawia się odwieczną celebre.
~ 2-10-2013 8:03
Zresztą słowo kościół, nie występuje w Biblii, dopiero potem zostało powołane do życia. Mamy teraz paradoksy, ludzie mówią o tym co jest, a co nie jest kościołem i mielą w miejscu na jałowym biegu, dyskutują o tym co odciąga na bok ich tok myślenia. W Biblii w nowym Testamencie jest mowa o Wspólnocie, o grupach mających dobro drugiego człowieka na uwadze wierzących w Boga, a nie polityka czy kapłana lub gmach kościelny. Rozwiązania są nadal proste, jest to zgłębianie wiedzy, czytanie Biblii i spotykanie się w domach, a nie w kościołach z ludźmi wolnymi, którzy mają na takie spotkania ochotę. Nic na siłę i z tolerancją dla inaczej myślących. a pałace są jak balast, w domu za czynsz i tak trzeba płacić, a co tydzień można iść do kogoś innego, także ciężaru tu nie ma:) A pałac utrzymać, to. .
~ 2-10-2013 8:18
Słowem trzeba było by się zastanowić co jest wspólnota, a co nią nie jest, tylko proszę nie wracajcie znowu do wątku,że kościoły są wspólnotą:) Bo jak jest naprawdę każdy widzi zbiorowisko ludzi obcych, przychodzących na msze lub inne nabożeństwa, często nie znających nawet swoich imion, a co dopiero mówić o charakterach, myślach i życiu. Słowem nie masa jest wykładnia lecz jakość relacji, w molochach nigdy nie uzyska się jakości, nie ma na to czasu, a i forma nie jest do tego dostosowana. Nie człowiek się liczy lecz instytucja i urzędnik kościelny czyli np. ksiądz. Naturalną grupa odniesienia jest rodzina i krąg znajomych (przyjaciele,koleżanki,koledzy)
~ 2-10-2013 11:33
7.55 i póżniej,chyba rozpoznaję ideę śJ.Niby prostota,zaufanie itd. ale taki sam matix a może nawet większy niż w KK i małość ( małostkowość ) taka sama .... I inkwizycja...mała inkwizycja , bo do wielkiej daleko.Nie te możliwości, choć pręgierz mo...lny , o ,jak najbardizej ,jak najbardziej jest.Taka mała historia, pewnego człowieka, który był letni i szukał swego "ja".Na dodatek pożar strawił cały ,prawie, dobytek. Jego matka uratowała tylko ikonkę . Ogólnie ladna rzecz, z "duszą" ,jak to nawet kopie ikon,mają.W ten trudny czas , przykleili się do niego śJ.Pomogli doprowadzić chatę do porządku, skrzyknęli się i przynieśli ( używane,ale czyste )bety, ciuchy itd.Tak, wydawałoby się ,po ludzku.Jednak ten dar serca, nie był czystym LUDZKIM odruchem. To był cyrograf. SJ zerwali ikonkę cd
~ 2-10-2013 11:45
SJ zerwali ikonkę ze ściany, zaczęli ingerować w życie i starowiny, tego pana i jego dorastających córek. Ano zakazano im się makijażować, ubierać się modnie. Pana SJ przekonali, ale resztę rodziny nie.Rodzina stanęła okoniem a nawet ...fiknęła. I wtedy śJ zabrali te wszystkie dary "od serca". Tak po ...ludzku.I wynieśli się z tej piaskownicy.
~hejka 2-10-2013 13:01
Do Kohinor-w koncu jakis glos rozsadku!!! Przybij piatke, mysle podobnie. Wiekszosc wylewa przyslowiowe pomyje na Kosciol Katolicki i tak bardzo zazdroszcza kaplanom. Moze sami zyliby przykladnie i kochali blizniego swego jak siebie samego, formowaliby sie na kaplanow i ten swiat na lepsze zmieniali dajac dobry wzor do nasladowania. Hejka, pozdrowienia dla wszystkich szczesliwych i tych nieszczesliwych.
~ 2-10-2013 18:09
Głoś rozsądku:) Katolicki głos rozsądku:) Większość wylewa pomyje na KK, a nas uczono,że większość w tym kraju to Katolicy??? Sami na siebie wylewacie pomyje mi wasz kościół nie jest do niczego potrzebny, a wasze księżulki to dla mnie są jak dinozaury z epoki średniowiecza:) Katolicyzm zawsze był skansenem celibaty tylko to potwierdzają:)
~ 2-10-2013 18:43
do Hejka - zauważ, że gdy wszyscy zostaną kapłanami, na dodatek żyjącymi w celibacie, to ród ludzki w końcu wyginie.
~ 2-10-2013 18:54
Polska teraz staje się rajem ucieczkowym dla katolickich p...li, powinni tam teraz w kuriach zrobić sale ucieczkowe,żeby księżulki przed wymiarem prawa mogli się chować do piwnic, a nie u mamusi w krakowskim....
~ 2-10-2013 18:58
do Kohinor - zauważ, że wielu tych "kochających inaczej" jest kapłanami, niestety... Należą do nich ludzie wysoko postawieni w kościele katolickim: arcybiskup Paetz (który molestował młodych kleryków, a wiadomości tej sekretarz papieski nie chciał dopuścić do Ś.P. Papieża Jana Pawła II), nuncjusz Wesołowski i ksiądz Gil. No i o jakim lobby powiedział Papież Franciszek, że to ono właśnie rządzi w Kościele?
~ 2-10-2013 19:13
Z celibatem, to jest tak: Jak ktoś jest w odizolowanym środowisku, to wejdzie na zwierze,facet na faceta,na dziecko itd itp. Podobnie jak ktoś mocno głodny gdy nie będzie miał co przełknąć, to zje gazetę, kał, napije się moczu itd. Podobna a...logia czyli p...lia wynika z katolickiego dogamtycznego"samba"!!!
~ala pyta 2-10-2013 20:28
Źle postawiony problem. Należy spytać po co są ksiondze ? Z tego co widzę sa tylko do skubania kasy za chrzty, komunie, bierzmowania, śluby, pogrzeby. Imie boga jest>> >>>KASA
Piipi Jelonkowa 2-10-2013 20:29
.. do - [~Autora postu z godz.19:13] ..~OJEJ ! .. zapomniałeś ..o krokodylu.który może się obyc bez jedzenia nawet rok ! .. takiego miec Przyjaciela nie zje i nawet obroni ! ~Wiesz ? ..sa rowniez ludzie szlachetni /..patrz.ks.M.Kolbe, umarl z glodu .. jak Czlowiek /
~socjalista 3-10-2013 6:48
Piipi,,,jak tam tfuj idol jp2 ? Dzisiaj nie ma kto chronić d...ntów a on otaczał ich opieką. Kolbe? Nie taki krysztalowy jego życiorys! Wiele jest ludzi którzy oddali swe życie ratując INNE,nikt o nich nie pamięta nie zostali nawet odznaczeni nie mowiąc o ołtarzach ,.
~ 3-10-2013 7:17
Ludzie sa zafascynowani kapłanami w sukienkach, i o dziwo najbardziej kobiety:) Potrzeba czego, to jest??? Może któraś Pani tu wyjaśni, bo ja tego nie rozumiem: (idol, superman, święty perfect człowiek, pośrednik, dawca nadziei, miłość platoniczna, ktoś innego formatu etc itd)??? We wszystkich obozach religijnych najwięcej jest kobiet, które wpatrzone są w facetów w rozmaitych sukienkach od dziecka do późnej starości. Narzucono wam patriarchat, a wy same to kochacie i godzicie się na te pokraczne formy z p...lami w roli głównej ...
~ 3-10-2013 7:31
Cytat o tym jak postrzegano Kobiety w kręgu katolickim: "Przykład: Kobieta jako istota nieczysta.Pogląd bardzo stary i przez wieki utrzymywany m.in. przez "chrześcijaństwo": Fragment manifestu św. Odo, słynnego opata Cluny - "Całe piękno ciała polega na skórze. Gdyby mężczyźni zdawali sobie sprawę, co się pod skórą ukrywa, to sam widok kobiet byłby im wstrętny.Bo cóż mieści się w kobiecych nosach, gardłach, brzuchach...? - Obrzydliwe nieczystości.A my, którzy wzdrygamy tknąć się choćby palcem błota, rzygowin czy gnoju, jakże możemy czuć pożądanie ściskania, w ramionach tych worków ekskrementów!" [Reau op cit t II cz 2 s 39.; Antropologia kultury wsi polskiej XIX. L.Stomma
~ 3-10-2013 7:36
Kapłani zarówno kobiety jak i mężczyzn uznają za motłoch. Kobiety mają być posłusznymi maszynkami do rodzenia nowych katolików, a mężczyźni mają je w tym wspierać i nie protestować w niczym jeśli chodzi o wybór drogi katolickiej. Zwróćcie uwagę,że te apele zawsze są adresowane do masy, bo Katolicyzm ma potrzebę masowości, nie jakości lecz zapchania po brzegi kościołów i przełożenia tego na sukces w postaci roboty, prestiżu i kasy i władzy ponad wszystko. Potem mamy paradoksy,że p...le ludźmi rządzą!
~ 3-10-2013 16:33
Dobrze by bylo zeby ksieza geje mogli brac sluby i ksieza p...le rowniez !?
~eremik 3-10-2013 18:47
A p...le to z kim te śluby mają brać? Z ofiarami ??
Piipi Jelonkowa 3-10-2013 21:29
..do - [~Socjalista] .. teraz jest powód ! .. bo płaczę przez Jana Pawła II
~socjalista 4-10-2013 1:22
Rycz mala rycz i zbieraj łzy może będą święte ,handlarz z Krakowa opyli po przystępnej cenie .Alleluja.
~palipies 4-10-2013 7:18
Ponoć 95% naszego społeczeństwa to katolicy. W podobnej proporcji, tyle, że na niekorzyść facetów w sukienkach, są wszystkie posty - czyżby Polacy byli jedynie katolikami na pokaż ? A co do tematu CELIBAT : kiedyś, podczas tzw. wizyty duszpasterskiej, przyszedł podpruty ksiądz i zaczął mnie nawracać na właściwe,wg niego tory, gdyż zwierzyłem się, że mam duże wątpliwości odnośnie JEGO wiary. Jak już mnie na dobre podkurzył to powiedziałem mu, że jako pleban i pastuszek swego Pana jest dla mnie niewiarygodny. Ma szanse wszystko naprawić poprzez amputację swojego ptaszka wraz z tytką, tak samo postąpić powinni jego kolesie po fachu i dopiero wtedy powrócę do ich stowarzyszenia- Krk.W nagrodę zobaczyłem w nim prawdziwego diabła i do tej pory żaden klecha mnie nie odwiedza, jestem na indeksie.
~ 4-10-2013 7:39
Ale to byłoby dobre niech im amputują:) Najlepiej niech robi to papież i potem muzeum otworzą celibatu z obciętymi świętymi członkami:) Albo niech dają jako relikwie zasuszone członki jakimś starszym babciom w beretach, które to za księdzem w ogień by skoczyły, nawet ten piekielny:)
~ 4-10-2013 7:44
666% Naszego Społeczeństwa to Katolicy:)
~aduś/biduś 4-10-2013 18:34
a niechaj to przejdzie ;) niech i oni w końcu mają żony nad sobą;) jeżeli zyski z tacy będzie trzeba dzielić przez 3 to końcówki im zmiękną ;) jedna trzecia watykan,jedna trzecia biskup i klecha z żonką na podział uuuuu cieno widze agencje....cieno !!!
~aduś/biduś 4-10-2013 18:40
aha a takie dajmy na to siostry sisters czy tam pingwiny to co????czy one też będą mogły wieczorkiem jawnie wyskoczyć do np;staropolskiej na drinka i małe pieszczoty??przecież jest uprawnienie....
Piipi Jelonkowa 4-10-2013 18:56
..do - [~Socjalista] .. moje łzy są nie na sprzedaż ! .. to krople duszy,która idzie na spotakanie z Bogiem ! Wierze ..
~ 9-10-2013 15:46
ha ha ha...macie ten wasz ukochany kosciolek...kto ogladal program z redaktorem Lisem wie- p...lia sie szerzy, kosciol to tuszuje i zamiata pod dywanik. Rzygac sie chce na te wasze milosne wezwania pod adresem KrK. To kupa b...kow.
~INNA 11-10-2013 15:23
Tak się składa,że oglądałam program p.Lisa.Szkoda,że nie zauważyłaś obecności i wypowiedzi księdza w tym programie. I wiesz jest taka sentencja, "Co komu do domu ,jak chałupa nie jego?......Albo jesteś skrzywdzona przez jakiegoś księdza ,więc pora oddać go w ręce sprawiedliwości.I koniecznie udaj się na terapię -nienawiść" zabija". Pamiętając o słowach Pana Jezusa"...cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci najmniejszych, mnieście uczynili....więc nie martw się o zboczeńców- księzy dosięgnie ich prędzej ,czy pózniej sprawiedliowść i to nie taka sądowa.
~ 13-10-2013 21:22
http://www.youtube.com/watch?v=b10YWvmXEn8&feature=player_detailpage
~do INNA 13-10-2013 21:27
te inna...ja juz od dawna widze, ze lubisz ich tak bardzo, ze jestes w stanie nawet zaprzeczyc p...lli w kosciele. To bezczelne i obrzydliwe. Pracuje z ludzmi uzaleznionymi. Wielu z nich bylo molestowanych i aby zapomniec siegneli po narkotyki, alkohol.Bardzo brzydze sie takimi istotami, jak ty. PS wypowiedz ksiedza widzialam. I CO z niej wyniklo??? wielkie g.....Jesli tego nie ogarnelas, jestes dla mnie po prostu chorym moherem.
~do 21:27 13-10-2013 21:46
Nigdy nie napisałam,że nie ma takich księży wśród kleru!Ale tak się składa,że wiem więcej niż ktokolwiek z tego forum z prostej przyczyny,że 1. pracuję w gimnazjum katolickim 2.mam koleżanki zakonnice i 3.osobę z rodziny będącą zakonnikiem.I wiem,że do chwili Papieża Frańciszka tematu w tej kwestii nie było.Ale więcej tłumaczyć nie będę ,bo i tak nie zrozumiesz i ja Ci nie ubliżam.,...ale cóż się dziwić młody jesteś to wszystko tłumaczy.
~do 21:27 13-10-2013 22:14
Jeśli nie ogarniasz tego ,co duchowni mówią na temat p...lii to poczytaj....http://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/komentarze/art,1353,winny-jest-nie-tylko-abp-michalik.htmljest tam wiele artykułów , z których jasno wynika, że nikt nie popiera obrzydliwych zachowań osób w sutannach.
~ 14-10-2013 7:59
Nie mam do nich zaufania.Jesli ksieza twierdza, ze molestowaniu winne sa same dzieci, bo lasza i przymilaja sie do ksiezy, zadne milosci, ktorej nie dostali od rodzicow (=ci tez wspolwinni molestowaniu), to przeciez nie ma o czym gadac.A slyszalas o biskupie niemieckim, ktory za prawie 40 milionow wybudowal sobie rezydencje? Wanne postawil za 15 tysiecy Euro.Taka specjana, gdzie...2 osoby moga sobie wygodnie siedziec. Ciekawe, z kim on tam chce sie pluskac....Dzis wlasnie przebywa u papieza i tlumaczy sie. Nie przekonasz mnie do tej organizacji, bo ona jest coraz bardziej chora i spalona.To bandyci, jakkolwiek zdarzaja sie tam i porzadni ludzie. Ale...jedna jaskolka wiosny nie czyni.
~ 14-10-2013 8:03
"Wiele tych molestowań udałoby się uniknąć, gdyby te relacje między rodzicami były zdrowe. Słyszymy nie raz, że to często wyzwala się ta niewłaściwa postawa, czy nadużycie, kiedy dziecko szuka miłości. Ono lgnie, ono szuka. I zagubi się samo i jeszcze tego drugiego człowieka wciąga" - powiedział abp Michalik pytany o przypadki p...lii w kościele.TA WYPOWIEDZ DYSKFALIFIKUJE TEN BARDZO CHORY KOSCIOL I JESLI ICH BRONISZ-JESTES TAKA SAMA.Brzydze sie wami na calej linii, chore mohery!
~Inna 14-10-2013 10:26
Idąc Twoim tokiem rozumowania znaczy,że kilkanaście przypadków molestowań było także wśród nauczycieli, czy to znaczy ,że nasze środowisko to prawie sami p...le tak? Abp Michalik moim zdaniem to żaden duszpasterz i tyle! I w ogóle część wysoko postawionych hierarchów koscielnych zasługuje na wyrzucenie ich z Kościoła.Ale jako "naczelna " ateistka tego forum nie irytuj się , bo ja będę obstawać przy normalnych duszpasterzach , bo takich jest wbrew Twojej opinii wielu.
~ 14-10-2013 13:03
Brzydze sie wami. A takimi, ktore bronia katolickich p...low bardzo szczegolnie. Moze kiedys to zrozumiesz, za czym tak bardzo obstajesz. Na razie brniesz na oslep.". Albo "wiezo z kosci sloniowej modl sie za nam"i. Pomodl sie do wiezy i do barana. Moze pomoze....
~ 14-10-2013 13:29
"Baranku bozy, ktory gladzisz grzechy swiata, modl sie za nami". Modlisz sie do tego barana? to zrob to bardzo dokladnie. Moze pomoze?
~ 14-10-2013 13:39
Przeczytaj sobie ten artykul- moze pojmiesz wreszcie, dlaczego p...lia w kosciele jest nieporownywalna:http://www.ryszard-matuszewski.com/pl/jan_pawel_2_obronca_ksiezy_p...low,688,,list.html
~ 14-10-2013 15:46
przestępstwa i wykroczenia popełnione przez duchownych i podwładnych Kościoła katolickiego, którzy dopuścili się przemocy i wykorzystania seksualnego chłopców, dziewczynek i kobiet. Dotyczyły one na przestrzeni ponad pół wieku tysięcy księży i dziesiątek tysięcy ich ofiar[, którym wypłacono odszkodowania warte miliardy USD.Sprawy o dużym zasięgu lub rozgłosie miały miejsce m.in. w Argentynie, Australii[, Austrii, Belgii, Brazylii, Chile, na Filipinach, we Francji, w Hiszpanii, Holandii, , Irlandii, Kanadzie, Kenii, , na Malcie, , w Meksyku, , Niemczech, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Tanzanii, Wielkiej Brytanii i we Włoszech, , a wiele pojedynczych przypadków ujawniono także w innych krajach. O tuszowanie skandali seksualnych obarczono winą hierarchów Kościola.
~ 14-10-2013 15:52
Dokumentem, w oparciu o który władze kościelne postępowały w przypadkach oskarżeń duchownych o nadużycia seksualne była instrukcja Crimen sollicitationis z 1962 roku, zgodnie z którą wszystkie osoby zaangażowane w postępowanie wyjaśniające zobowiązane były do zachowania tajemnicy.Obowiązywał on we wszystkich parafiach i był opatrzony nakazem „pieczołowitego przechowywania w tajnym archiwum kurii do użytku wewnętrznego” oraz zakazem publikacji i opatrywania komentarzami.
~ 14-10-2013 16:00
Czyli: sam dokument poświadcza, że przebieg i wynik wewnętrznego śledztwa kościelnego dotyczącego molestowania nie może zostać ujawniony - a jeśli zostanie,to "źródłu" przecieku grozi kara ekskomuniki. słowem jeśli poczciwy ksiądz, powiedzmy Miecio, zgwałci ci syna, a dowie się o tym inny klecha, załóżmy - Zdzisio, to wg. tego dokumentu Miecio zostanie osądzony przez struktury kościelne, a jeśli zostanie skazany (np. przeniesiony do innej parafii celem uniknięcia szumu) i Zdzisio jakimś ludzkim odruchem postanowi jednak zgłosić akt molestowania na prokuraturę, grozi mu (Zdzisiowi) ekskomunika.
~ 14-10-2013 16:06
"Kilkanascie przypadkow molestowac wsrod nauczycieli". Nie osmieszaj sie INNA. W KrK sa ich miliony!Czy myslisz, ze oni placiliby odszkodowania warte miliardy USD, gdyby byli niewinni?Ciagle bronisz molestowania koscielnego, tlumaczysz ich, masz ....znajomego ksiedza (1 sztuka?). Jestes wstertna.Mam ciarki.
~do vicusi 14-10-2013 22:24
Podałam przykład w naszej ojczyźnie ,a nie w skali globalnej, więc daruj sobie złośliwości.A co do P.Matuszewskiego to skoro ma niezbite dowody niech zrobi z nich użytek, bo widzisz ja mam pewność ,że JP2 podjął takie kroki jak: W 2001 roku, czyli jeszcze za pontyfikatu Jana Pawła II, został stworzony dokument zatytułowany "Normae de gravioribus delictis" opisujący normy postępowania wobec najcięższych wykroczeń przeciwko wierze, mo...lności oraz przy sprawowaniu sakramentów. W skład owych wykroczeń weszło też "przestępstwo przeciw szóstemu przykazaniu Dekalogu, popełnione przez duchownego z osobą nieletnią poniżej osiemnastego roku życia". Wytyczne te wraz ze specjalnym listem Kongregacji Nauki zostały rozesłane do episkopatów i przełożonych zakonnych na całym świecie.
~cd. 14-10-2013 22:29
A jeśli o mnie chodzi to od ponad 20 lat pracuję w oświacie i na co dzień spotykam się z kapłanami katechizującymi w szkołach, w których pracuję.Oczerniasz ,bo bronisz swoich racji ,ale tak naprawdę wiesz,że najlepszą obroną jest atak. ŻYCZĘ CI BYŚ W KOŃCU TRAFIŁA NA LUDZI ,KTÓRZY ŻYJĄ NA CO DZIEŃ AUTENTYCZNĄ WIARĄ. I zapewniam ,że będę o Tobie pamietała w modlitwie.
~ 15-10-2013 8:46
No coz...za modlitwe dziekuje, ale nie rob sobie zachodu. Modlisz sie do wiezy z kosci sloniowej? to ty,m bardziej dziekuje. Powiem ci tak: znam rodzicow pewnego chlopaczka. Dzis juz dorosly. Byl molestowany przez 3 lata. Rodzice, a przede wszystkicm jego wuje i ojciec chrzestny wystosowal list do JPII. Nie dostal nigdy zadnej odpowiedzi. Dowodem na to, ze pismo dotarlo byl fakt, ze owego ksiedza-p...la szybciutko i bez szumu przeniesiono do innej parafii.Mydlisz mi i co najgorsze sobie oczy.Autentyczna wiara powiadasz? kon sie smieje na glos.
~ 15-10-2013 8:56
61-letni dziś Budzinski, który od dziecka jest niemową, podczas konferencji prasowej za pośrednictwem córki powiedział dziennikarzom, że najwyższe władze kościelne wiedziały o wykorzystywaniu głuchoniemych chłopców w szkole św. Jana w stanie Wisconsin, w latach 1950-1974. Mimo to duchowni, a wśród nich papież, nie zrobili nic aby stanąć w obronie bezbronnych dzieci i powstrzymać p...la. - Papież o tym wiedział. Powinien za to odpowiedzieć. Ktoś powinien zostać ukarany - mówił Budzinski. Jako 26-letni chłopak w 1974 roku opowiedział biskupowi Wiliamowi E. Cousinowi, jak Murphy przychodził do jego pokoju i dopuszczał się na nim i innych chłopcach lubieżnych czynów. Biskup Cousin udzielił Budzinskiemu reprymendy a sprawa nie została nigdzie przekazana.
~ 15-10-2013 8:59
"Wieżo z kości słoniowej, módl się za nami! Maryja jest wieżą z kości słoniowej także ze względu na swą niezwykłą białość, którą jaśniała szeroko." JESLI SIE TAK MODLISZ, TO JA DZIEKUJE. SREDNIOWIECZE JUZ (CHYBA?) MINELO......
~Vicusiu 15-10-2013 13:22
Nie wiesz czym są wezwania litanii, a więc tłumaczę(chociaż i tak nie zrozumiesz zapewne)Litanie były znane już w starożytnym Babilonie. W starożytnej liturgii hebrajskiej spotykamy Psalm 136(135), który jest hymnem dziękczynnym w formie litanijnej: Chwalcie Pana, bo dobry, bo Jego łaska na wieki. Refren: bo Jego łaska na wieki powtarza się 26 razy. Podobną litanijną budowę ma Psalm 118(117).W Nowym Testamencie za Jezusem wołało dwóch niewidomych: Zmiłuj się nad nami, Synu Dawida! (Mt 9, 27) i kobieta kananejska: Zmiłuj się nade mną, Panie, Synu Dawida! (Mt 15, 22) oraz dziesięciu trędowatych: Jezusie, Mistrzu, zmiłuj się nad nami! (Łk 17, 13).
~cd 15-10-2013 13:25
W modlitwach kapłańskich wielbi Kościół Niepokalaną jako szczęsną bramę niebios. Jest ona nią o tyle, że święta bojaźń boża przerodziła się w niej w zjednoczenie z Bogiem, które umożliwia rzut oka na Boga i niebo. W szóstym błogosławieństwie Chrystus mówi: "Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą" (Mt 5, Cool. Czystego serca, czyli ci, którzy zachowali serce wolne od nieporządnego przywiązania i rzeczy ziemskich. O tym darze uszczęśliwienia w Bogu mówiliśmy już przy rozważaniu wezwania "Naczynie osobliwego nabożeństwa". Maryja prócz tego jest szczęsną bramą nieba, ponieważ przez nią przyszedł Ten, który nam na nowo otworzył zamknięte podwoje niebios. Ten, który powiedział: "Ja jestem bramą" (J 10, 9). A ponieważ Zbawiciel przyszedł właśnie przez Maryję i tylko przez M
~cd 15-10-2013 13:31
To tylko przykład jednego z wezwań .A tak najprościej wytłumaczyć,gdy ktoś nam bliski zwraca się do nas czyni to także w przeróżny sposób nazywając nas tak,jak mu serce dyktuje. Za Ciebie modlę się ,tak jak nauczył nas Pan Jezus- z Biblii , więc chyba co nie średniowiecze? Apropo's średniowiecza tu Ci się historia Kłania- spójrz na nią i doceń wkład kleru w rozwój naszej ojczyzny.
~ 15-10-2013 14:23
"....znane już w starożytnym Babilonie"...i w tam babilonie zyjecie dalej.Zostaliscie myslowo, rozwojowo i niestety mo...lnie wlasnie w starozytnym swiecie. Mowie, ze sredniowiecze. Mozesz sie nawet modlic do Swietego Tulipana, mnie to nie rusza. Wara i precz od dzieci. Niczego wiecej nie wymagam.
~Vicki 15-10-2013 14:31
Wiesz ,co mi Ciebie żal tak z serca Ci mówię. Wiedziałam,że taka będzie Twoja odpowiedz. Ty widzisz tylko to, co chcesz widzieć. Poczytaj na temat średniowiecza:jaki wpływ miało na kulturę, edukację , czy czynniki polityczne też Ci nic nie mówią?Pamiętaj,że Bóg Cię kocha bez względu na to ,jak daleko od NIEGO jesteś.
~ 15-10-2013 14:53
Gdyby Bog chcial i umial kochac to: nie rodzilyby sie dzieci z ciezkimi chorobami. Nie byloby ciezkich, niezawinionych chorob w ogole.Nie byloby Holocaustu (dzieci!). Matki nie bylyby bite przez synow- alkoholikow. Dzieci nie cierpialyby z powodu molestowania seksualnego (w zachrystii domu bozego! co za ironia losu). Nikt nie przywiazywalby psow do torow a kociakow nie wrzucal do rzeki. i tak dalej.Moge tak do rana. A przeciez bog jest nieskonczenie milosierny, tak samo dobry i ...bog jest miloscia (tak spiewacie). Ja mam taka milosc wiesz, gdzie?Koncze temat, bo jestes sredniowiecznie nawiedzona.Wplyw na edukacvje mialo ono taki, ze palono na stosach domniemane czarownice. GDZIE ty chodzilas do szkoly? KTO dopuszcza cie do pracy w oswiacie?????
~Inna 15-10-2013 15:05
Obarczasz Boga za wszystko, co złe na tym świecie dziwne skoro w Niego nie wierzysz.Gdybyś czytała Biblię nie byłoby takich pytan- Bog winny za każde zło.Najłatwiej zwalić na kogoś kogo się nie zna.Znasz "- Medaliony"- "Ludzie ,ludziom zgotowali ten los". Dzieci rodzą się chore, a dlaczego tak jest znajdz w Pismie Św.A do szkół podstawowej i średniej chodziłam do Jeleniej, natomiast 1 studia skończyłam w Trójmieście a podyplomówki tu w Gorzowie.I powiem więcej, jestem lubianym nauczycielem i nigdy nie traktuję ucznia inaczej tylko dlatego,że ma inne poglądy ode mnie, czy jest ateistą.
~ 15-10-2013 15:54
Ha! mam cie! powiem ci teraz cos: bliblie znam dobrze. Pisalam z religioznawstwa prace dyplomowa. I wiesz co? przeczytalam i po tym wystapilam z KrK.(wiem...w Pl to niemozliwe). Nie znalazlam w biblii nic o : swietych, kulcie maryjnym, swietych obrazkach, spowiedzi,chrzcie noworodkow, dogmatach (nieomylnosc papieza!), niejedzeniu miesa na wigilie,celibacie, komunii swietej, choince...swieceniu pokarmow. Lista jest nieskonczona. Nie powoluj sie na biblie, bo ona jest oscia w oku kazdego ksiedza.Oni maja dozwolone czytac tylko wybrane i dopuszczone wycinki.Wiem to od...ksiedza!
~ 15-10-2013 16:03
. Kościół nazywa papieża „Ojcem Świętym” Biblia: Mateusza 23:9 „Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w niebie.” 2. Modlitwa różańcowa Biblia: Mateusza 6:7 „A modląc się, nie bądźcie wielomówni, jako pogani, abowiem ci oni mniemają, iż będą wysłuchani dla onej swej wielomówności.” 3. Pośrednictwo świętych Biblia: 1 Tymoteusza 2:5 „Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus” 4. Kult obrazów, rzeźb, relikwi (USUNIĘCIE DRUGIEGO PRZYKAZANIA BOŻEGO POPRZEZ KOŚCIÓŁ KATOLICKI) Biblia: Wyjścia 20:4 „Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią!”
~ 15-10-2013 16:10
Rzymian 1:23” I zamienili chwałę niezniszczalnego Boga na podobizny i obrazy śmiertelnego człowieka, ptaków, czworonożnych zwierząt i płazów.” Pragnę tutaj przywołać pewne praktyki kościoła: nawiedzanie obrazu Maryjnego w domach, pomnik w Świebodzinie, całowanie relikwii. 5. Jezus obecny w tabernakulum lub monstrancji Jezus nie mieszka w opłatku, ani w tabernakulum, lecz w sercach tych, którzy poddają swe życie Jego prowadzeniu (1Kor.6:19; Mt.18:20). Pismo Święte mówi, że 'Bóg, który stworzył świat i wszystko na nim, On, który jest Panem nieba i ziemi, nie mieszka w świątyniach zbudowanych ręką ludzką i nie odbiera posługi z rąk ludzkich, jak gdyby czegoś potrzebował" (Dz.17:24-25). 6. Chrzest dzieci Biblia: Mk 16,16 „Kto uwierzy i zostanie ochrzczony, będzie zbawiony”.
~ 15-10-2013 16:13
PS ja boga nie moge obarczac, bo w niego nie wierze. Ja sie tylko pytam: jesli on jest, to gdzie on byl, jak umieralo 2-letnie dziecko na raka kosci?????????????????????? (moj maly, ukochany sasiad).Z twojej strony to nadinterpretacja, albo niezrozumienie mojego tekstu.Dziwie sie, ze w Polsce sa dopuszczani nauczyciele o twoich pogladach. Nie mow, ze uczysz biologii, historii, albo przygotowania do zycia roddzinnego, bio sie zalamie.
~biblia??? 15-10-2013 16:34
Zbawienie: Kościół Rzymskokatolicki naucza, że zbawienie jest przez chrzcielne odrodzenie oraz, że jest ono utrzymywane poprzez katolickie sakramenty jeżeli świadomy grzech, który zrywa stan łaski uświęcającej nie zostanie popełniony. Biblia uczy, że jesteśmy zbawieni przez łaskę, która jest otrzymywana poprzez prostą wiarę (List do Efezjan 2:8-9), oraz, że dobre uczynki są rezultatem przemienionego serca, które doświadczyło zbawienia (List do Efezjan 2:10; 2 List do Koryntian 5:17) oraz owocem nowego życia w Chrystusie (Ewangelia Jana 15). Czytaj więcej: http://www.gotquestions.org/Polski/katolickie-wierzenia-biblijne.html#ixzz2hnjdxVJV
~Vikusiu 15-10-2013 16:53
Mt232:9 rozumując tak ,jak Ty to do rodzonego ojca się też tak nie zwracaj i dzieciom też do swego ojca zakaż tak się zwracać.Jest w Pismie św. werset:i"świętymi bądzcie, bo ja jestem święty.Obrazy? Mam zdjęcia moich bliskich (kolaże)i ,gdy patrzę na Nich zmiłością to ma być bałwochwalstwo? Chrzest jest pierwszym sakramentem, a równie ważny jest s. bierzmowania, który ma być sak. dojrzałości. Spowiedz? "Komu odpuścicie temu będzie odpuszczone,a komu zatrzymacie bedzie zatrzymane".I można tak w nieskończonośc wymieniać prawdy wiary, ale po co przecież Ty i tak lepiej wiesz, jesteś taka oświecona, nie to co ja średniowieczny moher! I żegnam Cię póki co idę z wizytą do koleżanki ze zgromadzenia zielonoświątkowców.
~ 15-10-2013 18:07
KTO odpusci grzech? Kto? ksiadz p...l ma prawo odpuszczenia grzechu? co za zadufanie...jak ty znasz biblie, to ja jestem Swiety Kapelusz.Wyrywkowo moze, jak to katolik....
~ 15-10-2013 21:24
Szkoda,że spowiedż tak nisko upadła... To prawidłowo przeprowadzony akt skruchy jest lekiem( a właściwie miał szanse być lekiem )dla ludzi.Ale zdrowie to ...biznes. Lobby lekarskie nie dopuściłoby aby coś takiego działało.Księża też nie. Wbrew zaleceniom częstej spowiedzi, właśnie oni ją spłycają a nawet budują większe poczucie winy. Tyle kasiory poszłoby na spacer.Nie jest kwestią czy ten w sukmanie jest godny odpus...ć grzechy, istotne jest to , ze winowajca sam sobie odpuszcza...zrzucając winy przy konfesjonale Wiadomo, że ludzie często chorują ,winiąc się za coś, karzą się chorobą za sprawy naprawdę zawinione albo i nie.Na zasadzie spowiedzi działa uzdrawianie kahunów. Kahuna uzdrawiając kogoś, za popełnione czyny, każe wypić wiadro wody. Delikwent ,oczywiście ,nie jest w stan
~ 15-10-2013 21:29
cd.nie jest w stanie wypić tyle wody,ale pije do upadłego. Po czym odchodzi zdrowy. Oczywiście, nie każdy, ale lekarze też nie każdego za każdym razem śmiertce wyrwą. To jest pewien dar, który ktoś może przyjąć i on mu posłuży lub zanegować .WOLNY WYBOR
~do 18:07 15-10-2013 22:06
Następny znawca czyjejś wiary ...... Wyobraź sobie,że u mnie rodzice zawsze czytali Pismo św. i my dzieci także. Gdy byłam w średniej szkole to trafiłam do "Ruchu Światło- Życie'' i tam poznawałam Słowo Boże od tego czasu czytam je codziennie. Wałbrzyszanin- zgadzam się z Tobą, czytałam z czego biorą się rózne choroby, ale to człowiek traktuje spowiedz tak ,jak traktuje..... Wiele czasu i księży mnie spowiadało zanim trafiłam do spowiednika , który bardzo mi odpowiada może dlatego,że to już starszy człowiek? Polecam spowiedz generalną naprawdę warto, chociaż nie jest to łatwe przeżycie,ale po...... jest super.
~Pablos 25-10-2013 22:06
ludzie ktorzy sie wypowiadaja sa jacys nienormalni... zaden nie przytoczyl argumentow dla swojego zdania ;)
~Darek0113 11-11-2013 22:36
Celibat to nic innego jak genialny pomysł na obronę majątku Kościoła katolickiego aby nie popadł w niepowołane ręce. Do niczego innego nie służy, jak można żyć przeciw naturze, jak zdrowy facet ma powstrzymać naturalny popęd seksualny?? Kastracja??
~jr 3-01-2014 17:51
jak papież nie zniesie celibatu to duża część ludzi przestanie chodzić do kościoła i kto da na tacę, mnie ten celibat irytuje, normalny człowiek chce kochać i być kochanym, ksiądz to szeregowy, który musi utrzymać czerwony beret i to cała polityka KK nic więcej jak zajdzie potrzeba bez sentymentu zastanowią się nad kastracją i poprą to odpowiednim cytatem...oni kochają kasę a nie blizniego, to prawda mydlą wszystkim oczy nie zniosą celibatu za skarby tego świata i czy wierzą w skarby tamtego skoro tak postępują?
~ 13-01-2014 9:05
Najlepiej zlikwidowac ksiezy. Kazdy ma internet i wie ze nie ma boga.
~danielosmax 13-01-2014 21:20
zlikwidować księży i cały ten czarny majdan
~ 13-02-2015 10:10
Kościół Katolicki powoli dojrzewa, by w końcu przyjąć do swej praktyki wskazania zawarte w Piśmie Świętym. Zaryzykuję proroctwo – Biskupi będą musieli mieć żony i dzieci,ale wycofanie niektórych chorych dogmatów nie nastąpi wcześniej niż potwierdzony kontakt Papieża z UFO - bo to ludziom po prostu nie przeszkadza. W myśl słów Św. Pawła: ,,Biskup więc POWINIEN BYĆ nienaganny, MĄŻ JEDNEJ ŻONY, trzeźwy, rozsądny, przyzwoity, gościnny, sposobny do nauczania, nie przebierający miary w piciu wina, nieskłonny do bicia, ale opanowany, niekłótliwy, niechciwy na grosz, DOBRZE RZĄDZACY WŁASNYM DOMEM, TRZYMAJĄCY DZIECIW ULEGŁOŚCI, Z CAŁĄ GODNOŚCIĄ. JEŚLI KTOŚ BOWIEM NIE UMIE STANĄĆ NA CZELE WŁASNEGO DOMU, JAKŻEŻ BĘDZIE SIĘ TROSZCZYŁ O KOŚCIÓŁ BOŻY?(1 List do Tymoteusza 3:2-5) DIAKONI...(Tym.3:12)!
~lojalna 14-04-2015 23:35
Ksiądz jak każdy inny człowiek, celibat to głupota prowadzi tylko do tego, że księża stają się p...lami. Celibat powinien być zlikwidowany, księża powinni mieć żony i dawać przykład swoim życiem, wiernością małżeńską

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group