Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 6160
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Lifting za cztery miliony złotych

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 10 września 2009, 7:45
Aktualizacja: Piątek, 11 września 2009, 8:28
Autor: Angela
Gmach nie był remontowany od 1987 roku.
Fot. TEJO
Nie kompletna przebudowa, ale solidny remont – to skromniejsze założenie niż w odrzuconym zimą projekcie na modernizację gmachu Jeleniogórskiego Centrum Kultury przy ul. Bankowej. Nie będzie pałacu, ale będzie przyzwoicie. Potrzebne są tylko pieniądze: około czterech milionów złotych.

Dziś siedziba JCK to jednocześnie „antywizytówka” instytucji. Brud, kurz, niewygodne i trzeszczące fotele to tylko niektóre spośród niedoskonałości. Gospodarze świecą oczami, kiedy gwiazdy wielkiego formatu występujące przy ul. Bankowej udają, że nie widzą fatalnego stanu placówki. To także wstyd przed publicznością.

Wszystko miało się zmienić za sprawą zakrojonego na szeroką skalę projektu przebudowy gmachu przy ulicy Bankowej. Realizacja wizji architektów z Krakowa miała kosztować 10 milionów złotych. Niestety, z powodów formalnych, nie przyznano dotacji z funduszy unijnych i projekt wzbogacił akta z archiwami.

Obecnie Jeleniogórskie Centrum Kultury przygotowało nowe założenia remontu swojej siedziby. Obejmują modernizację sali widowiskowej i budynku, wymianę foteli, zamontowanie wind dla osób niepełnosprawnych, nowych instalacji i wyposażenia oraz finansowanie szeregu działań z zakresu wymiany kulturalnej – to tylko nieliczne z zadań, jakie mogą zostać zrealizowane jeśli złożony przez JCK projekt zostanie pozytywnie zaakceptowany.

Projekt nazywa się „Od fundamentów po szczyty”. Renowacja, modernizacja i innowacja w obiektach współpracy kulturalnej Jeleniogórskiego Centrum Kultury oraz Steinhaus e. V. Bautzen. Jeleniogórskie Centrum Kultury złożyło go do Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu POWT Polska - Saksonia 2007-2013.

Opiewa na łączną kwotę około czterech milionów złotych, za które miałby zostać zrealizowane nie tylko prace modernizacyjne budynku przy ulicy Bankowej, ale również zapewniłoby to finansowanie działań wymiany kulturalnej. 15 procent wnioskowanej kwoty zostało już zarezerwowane w budżecie miasta.

Jak na razie Jarosław Gromadzki, dyrektor Jeleniogórskiego Centrum Kultury o szczegółach projektu mówić za wiele nie chce. Podkreśla, że działania są w fazie projektu i nie chciałby, by mieszkańcy czuli się rozczarowani, kiedy okaże się, że JCK nie dostanie pieniędzy. Podkreśla jednak, że budynek przy ulicy Bankowej nie był remontowany od niemal trzydziestu lat i wymaga znacznych nakładów finansowych.

O tym, czy jest szansa na zmianę tej sytuacji dowiemy się jeszcze w tym roku. Rozpatrywanie wniosków będzie się odbywało w dwóch terminach, z końcem września i pod koniec listopada.

Gwoli wyjaśnienia: ostatni remont budynku ówczesnego RCK przeprowadzono w latach 1986/87 - a pamiątką jest elewacja nawiązująca malunkiem do prawdziwego wyglądu tego gmachu, zeszpeconego modernizacją z lat 60. XX wieku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~che 10-09-2009 8:12
Na pewno budynek był remontowany przed 20 laty, ponieważ pamiętam owe malowanie tych sztucznych okien na fasadzie - wówczas to robiło wielkie wrażenie. Mogło to być ze 20 lat temu...
~miejscowy 10-09-2009 9:57
"sztuczne" okna były malowane ponad 30 lat temu!
~Franc 10-09-2009 11:14
pewnie umrze to smiercia naturalna za co sie nie wezma to za pare miesiecy -inwestor nawalil,brak projektu,wykonawca nie dotrzymal terminu itd.itp.
~ 10-09-2009 11:41
Lifting to jest potrzebny urzednikom i radnym to moze troche rusza z mysleniem do przodu
~che 10-09-2009 12:35
miejscowy - to niemożliwe - mam 33 lata, więc nie zapamiętałbym tego wydarzenia z wieku 3 lat. Chodziłem wtedy do podstawówki, więc z pewnością ze 20-25 lat temu.
~Paweł1212 10-09-2009 13:00
Widzę, że fotoreporterzy zaczynają się HDRami bawić co widoczne na tym zdjęciu:)
~ 10-09-2009 14:05
I tak nic nie zrobią znając nasze władze to będzie kłopot jak nie z gotówką to z wykonawcą a kiedyś było tam tak fajnie szkoda że tak szybko umknęły te lata !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~@pawel1212 10-09-2009 16:13
HDR -High dynamic range imaging - technika w fotografii polegająca na wykonaniu kilku ekspozycji tego samego kadru, z których część jest niedoświetlona, a pozostała część prześwietlona. Pozwala ona otrzymać obraz sceny charakteryzujący się dużą rozpiętością tonalną. Używając tej techniki najczęściej robi się trzy fotografie (poprawnie naświetloną, niedoświetloną i prześwietloną, z różnicą około 2 EV), a następnie łączy się obrazy w jeden plik. W celu pozyskania źródłowych fotografii stosuje się metodę bracketingu lub wywołuje plik RAW z różnymi parametrami. Złożony obraz HDR poddawany jest mapowaniu luminancji, dzięki czemu kompresji ulega globalny kontrast zdjęcia, ale zachowane są lokalne zmiany w jasności. Technika ta może być używana również do poprawy jakości pojedynczych fotografii, a szum, który w takim przypadku zwykle ulega wzmocnieniu, usuniemy za pomocą filtra bilateralnego.
~KRASCHAN 10-09-2009 16:31
I co teraz? Rzucili się z motyka na słońce? Chcieli wydać pieniądze zarezerwowane w zeszłym budżecie? Nie ma nikogo kto odpowiadał za tą inwestycję z osobiście i BRAŁ PIENIĄDZE ? Jakie wyciągniecie konsekwencje? SMUTNO MI !!!
Cień 10-09-2009 21:36
Z miejscowego taki miejscowy, jak z koziej pupy trąba. Che ma rację.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group