Środa, 1 lutego
Imieniny: Ignacego, Seweryna
Czytających: 3486
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Lifting za cztery miliony złotych

Czwartek, 10 września 2009, 7:45
Aktualizacja: Piątek, 11 września 2009, 8:28
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Lifting za cztery miliony złotych
Gmach nie był remontowany od 1987 roku.
Fot. TEJO
Nie kompletna przebudowa, ale solidny remont – to skromniejsze założenie niż w odrzuconym zimą projekcie na modernizację gmachu Jeleniogórskiego Centrum Kultury przy ul. Bankowej. Nie będzie pałacu, ale będzie przyzwoicie. Potrzebne są tylko pieniądze: około czterech milionów złotych.

Dziś siedziba JCK to jednocześnie „antywizytówka” instytucji. Brud, kurz, niewygodne i trzeszczące fotele to tylko niektóre spośród niedoskonałości. Gospodarze świecą oczami, kiedy gwiazdy wielkiego formatu występujące przy ul. Bankowej udają, że nie widzą fatalnego stanu placówki. To także wstyd przed publicznością.

Wszystko miało się zmienić za sprawą zakrojonego na szeroką skalę projektu przebudowy gmachu przy ulicy Bankowej. Realizacja wizji architektów z Krakowa miała kosztować 10 milionów złotych. Niestety, z powodów formalnych, nie przyznano dotacji z funduszy unijnych i projekt wzbogacił akta z archiwami.

Obecnie Jeleniogórskie Centrum Kultury przygotowało nowe założenia remontu swojej siedziby. Obejmują modernizację sali widowiskowej i budynku, wymianę foteli, zamontowanie wind dla osób niepełnosprawnych, nowych instalacji i wyposażenia oraz finansowanie szeregu działań z zakresu wymiany kulturalnej – to tylko nieliczne z zadań, jakie mogą zostać zrealizowane jeśli złożony przez JCK projekt zostanie pozytywnie zaakceptowany.

Projekt nazywa się „Od fundamentów po szczyty”. Renowacja, modernizacja i innowacja w obiektach współpracy kulturalnej Jeleniogórskiego Centrum Kultury oraz Steinhaus e. V. Bautzen. Jeleniogórskie Centrum Kultury złożyło go do Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu POWT Polska - Saksonia 2007-2013.

Opiewa na łączną kwotę około czterech milionów złotych, za które miałby zostać zrealizowane nie tylko prace modernizacyjne budynku przy ulicy Bankowej, ale również zapewniłoby to finansowanie działań wymiany kulturalnej. 15 procent wnioskowanej kwoty zostało już zarezerwowane w budżecie miasta.

Jak na razie Jarosław Gromadzki, dyrektor Jeleniogórskiego Centrum Kultury o szczegółach projektu mówić za wiele nie chce. Podkreśla, że działania są w fazie projektu i nie chciałby, by mieszkańcy czuli się rozczarowani, kiedy okaże się, że JCK nie dostanie pieniędzy. Podkreśla jednak, że budynek przy ulicy Bankowej nie był remontowany od niemal trzydziestu lat i wymaga znacznych nakładów finansowych.

O tym, czy jest szansa na zmianę tej sytuacji dowiemy się jeszcze w tym roku. Rozpatrywanie wniosków będzie się odbywało w dwóch terminach, z końcem września i pod koniec listopada.

Gwoli wyjaśnienia: ostatni remont budynku ówczesnego RCK przeprowadzono w latach 1986/87 - a pamiątką jest elewacja nawiązująca malunkiem do prawdziwego wyglądu tego gmachu, zeszpeconego modernizacją z lat 60. XX wieku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1034
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group