Wtorek, 24 maja
Imieniny: Joanny, Zuzanny
Czytających: 5788
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Lepsza służba pod sztandarem

Piątek, 5 września 2008, 14:30
Aktualizacja: Sobota, 6 września 2008, 8:03
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Lepsza służba pod sztandarem
Fot. TEJO
– Nie można go kupić, trzeba zasłużyć – mówił insp. Zbigniew Ciosmak podczas dzisiejszych uroczystości wręczenia sztandaru Komendzie Miejskiej Policji na placu Ratuszowym. W podniosłej ceremonii wzięli udział służby mundurowe, ważne osobistości oraz mieszkańcy miasta. Sztandar poświęcił ordynariusz legnicki ks. bp Stefan Cichy.

Najpierw sztandar ufundowany dzięki honorowemu komitetowi, którym kierował prezydent Jeleniej Góry Marek Obrębalski, trafił przed ołtarz kościoła pw. św. Erazma i Pankracego. Podczas uroczystej mszy świętej ks. bp Stefan Cichy, ordynariusz legnicki, homilię poświęcił św. Michałowi, patronowi policjantów. Podkreślił też, jak wiele dobra czynią stróże prawa. – Za rzadko się o tym mówi – dodał hierarcha.

Później kompania reprezentacyjna Komendy Wojewódzkiej Policji wraz z orkiestrą policyjną i pocztami sztandarowymi z zaproszonych jednostek z powiatu jeleniogórskiego i województwa dolnośląskiego, przeszła na plac Ratuszowy, który był areną uroczystości.

Tu komendant główny policji inspektor generalny Andrzej Matejuk odebrał meldunek od dowódcy uroczystości podinsp. Tomasza Szczurowskiego. Oddał honory zgromadzonym pocztom sztandarowym (żołnierzy ze Świętoszowa, weteranów, jeleniogórskich szkół oraz rzemieślników). Marek Obrębalski odczytał list intencyjny, a akt nadania sztandaru – jak i sama chorągiew – zostały wręczone komendantowi miejskiemu policji insp. Zbigniewowi Ciosmakowi.

Wcześniej fundatorzy sztandaru, prezesi najważniejszych firm w mieście i regionie, a także samorządowcy z poszczególnych gmin powiatu jeleniogórskiego dokonali symbolicznego wbicia gwoździ w drzewiec chorągwi. Uczynił to także insp. gen. Matejuk, ks. bp Cichy oraz ks. Jerzy Gniatczyk, kapelan jeleniogórskiej policji.
Po przekazaniu sztandaru pocztowi, wyróżniający się policjanci zostali odznaczeni przez Rafała Jurkowlańca, wojewodę dolnośląskiego, medalami za długoletnią służbę.

- Sztandaru nie można kupić, jest nadawany za odpowiedzialną służbę. To symbol patriotyzmu i oddania ojczyźnie. Obdarowana nim jednostka jest gotowa do jeszcze lepszego służenia narodowi – podkreślił insp. Zbigniew Ciosmak. O potrzebie bezpieczeństwa mówili też inni zaproszeni goście.

Całej uroczystości przypatrywali się emerytowani funkcjonariusze: były komendant miejski Maciej Kocerka, jego zastępca Roman Herezo, Mirosław Fąfrowicz i wielu innych. Ceremonie obserwowały delegacje policjantów z Czech, Niemiec, Litwy oraz Włoch. Capstrzyk zakończył się defiladą kompanii reprezentacyjnych maszerujących w rytm muzyki zagranej przez policyjną orkiestrę.

Tak podniosłej uroczystości dawno Jelenia Góra nie widziała. Przypomniały się czasy, kiedy w mieście funkcjonowała jednostka wojskowa i mundurowy ceremoniał nie był zjawiskiem niecodziennym. Warto docenić dzisiejsze święto nie tylko w kategorii symbolu. Garnizon policji jeleniogórskiej jest jedyną - poza jednostkami Państwowej Straży Pożarnej - formacją mundurową, która pozostała w stolicy Karkonoszy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (23) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group