Środa, 8 lipca
Imieniny: Elżbiety, Eugeniusza
Czytających: 5126
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Lepiej szczepić niż leczyć

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 8 kwietnia 2010, 13:36
Aktualizacja: 13:37
Autor: Martyna
Fot. Angela
Sto dwadzieścia siedem dziewcząt z Jeleniej Góry urodzonych w 1998 roku zostanie w tym roku bezpłatnie zaszczepionych na wirus HPV, powodujący raka szyjki macicy. Kosz jednej szczepionki to 1,5 tys. zł. Akcję sfinansuje magistrat.

Taką informację przekazał wczoraj, w Międzynarodowy Dzień Zdrowia, prezydent miasta Marek Obrębalski.
– W roku 2009 szczepieniami przeciwko rakowi szyjki macicy objęliśmy 251 dziewczynek w wieku 12 lat, co stanowiło ponad 55 procent populacji dziewcząt z Jeleniej Góry w tym wieku. W tym roku także zamierzamy zrealizować kolejne szczepienia dziewczynek. Dla nas jest to bardzo ważne, żeby w odpowiednio wcześnie podjąć działania ochronne w tym zakresie. W minionym roku na szczepienia przeznaczyliśmy 252 tys. zł., a w tym roku na cały program profilaktyki przeznaczamy 450 tys. zł, z czego na szczepienia przeciw HPV przeznaczymy podobną kwotę jak w roku ubiegłym – mówił szef miasta.

Problem raka szyjki macicy był szczegółowo omówiony przez dr Dariusza Dąbrusia na konferencji w ratuszu, w której uczestniczyli przedstawiciele wydziału zdrowia urzędu, władze Jeleniej Góry, lekarze oraz przedstawiciele szkół.

- Z powodu zakażenia wirusem HPV dziennie umiera ok. pięciu kobiet. To większa umieralność niż z powodu zakażenia wirusem HIV. Choć raka szyjki macicy można uniknąć dzięki szczepionce, nie jest ona refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Statystyki pokazują, że w czasie całego swojego życia ok. 80 procent ludzi ma styczność z wirusem – mówił Dariusz Dąbruś

Doktor Dąbruś podkreślał, że szczepienie ma największą skuteczność, jeżeli poda się je kobietom, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia seksualnego. Dlatego grupą docelową są tak młode dziewczęta. Zarazić można się przez kontakt błon śluzowych lub skóry w okolicach intymnych.

- Szczepiąc dzieci, rodzice nie zachęcają ich do aktywnego współżycia płciowego, choć wiele osób wciąż tak uważa. Szczepienie to szansa na dłuższe życie, ponieważ rak szyjki macicy kradnie każdej chorej ok. 26 lat życia. Ci rodzice, którzy troszczą się o swoje córki powinni zgłosić je na bezpłatne szczepienia – mówi lekarz.

Przychodnia „Zabobrze” rozpocznie szczepienia od wtorku. Zarejestrować dziecko można już dziś dzwoniąc pod nr tel. : 643 06 30 lub 643 06 40 po godzinie czternastej. Dokładne informacje o wirusie HPV i zagrożeniach z nim związanych znaleźć można na stronie internetowej : www.hpv.pl.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~jelg. 8-04-2010 14:10
A co z pozostałymi 45% dziewcząt? Ich nie zaszczepiono bo... się nie zgłosiły czy brakło kasy? A może rodzice zbyt dużo zarabiają...
~MAMA 8-04-2010 14:36
a zastanowil sie ktos i dowiedzial ze to szczepienie nie jest nigdzie ewidencjonowane celem dalszego sledzenia tematu no pozniejszych odszkodowan? poczytajcie drogie mamy zanim bedziecie sobie pluły w twarz jak cos przydarzy sie Waszej córce.
~ 8-04-2010 14:40
W Stanach Zjednoczonych kampania lobbingowa prowadzona przez to samo przedsiębiorstwo wprowadziła na rynek masowe szczepienia dziewcząt przeciw HPV rozpoczynając od czerwca ubiegłego roku. Niemal przez rok, szczepionka HPV została powiązana z co najmniej pięcioma przypadkami śmiertelnymi, nie wspominając o tysiącach raportów na temat działań niepożądanych,z których 100 uznano za poważne, a wiele wymagało hospitalizacji. Ja bym moich corek NIGDY nie zaszczepila!!!!!! poczytyjcie w necie o wielu, wielu negatywnych skutkach ubocznych szczepionki HPV z wieloma przypadkami smiertelnymi wlacznie. Bez entuzjazmu. Tytul tej wiadomosci swiadczy o niewiedzy Jelonki na ten temat.
~karo karo 8-04-2010 16:06
dr Dąbruś jest wspaniałym lekarzem z powołaniem, każdą pacjentkę traktuje na równi- czy jest ona na wizycie prywatnej czy na fundusz. Jak dla mnie to najlepszy ginekolog w okolicy!
~do ip: t-ipconnect.de 8-04-2010 17:23
ty kobieto/mężczyzno chyba o czym innym piszesz po szczepionka przeciw HPV jest szczepionką, która nie jest powiązania z zagrożeniem życia. jedyny skutkiem ubocznym po zaszczepieniu może być stan podgorączkowy. sama powinnaś się lepiej poinformować na ten temat. twój komentarz świadczy, o tym że sama nie wiesz o czym mówisz to przez takie osoby jak ty i ich niewiedzę umiera tyle młodych kobiet. wejdź na stronę www.hpv.pl i poczytaj, a nie takie głupoty piszesz po przeczytaniu pism dla kur domowych
~mama2 8-04-2010 17:41
Myślę, że te 45 % po prostu nie chciało zaszczepić swojej pociechy. Uwarzam,że to dobrze , że szczepią bezpłatnie nasze pociechy. Niestety ryzyko powikłań po szczepieniu zawsze istnieje bez względu na rodzaj szczeienia. Proponuję sprawdzić ile rocznie kobiet umiera na raka szyjki macicy, i niemówię tu o złej opiece zdrowotnej, niestety to my same kobiety zaniedbujemy się.
gwiazdeczka 8-04-2010 18:34
W szpitalu w Jeleniej Górze niemal nie ma tygodnia aby kobieta nie zmarła na raka szyjki macicy!! Statystyki tego nowotworu są po prostu olbrzymie!!!
~wrocławski_student 8-04-2010 19:48
więcej chemii w żarciu made in hipermarkety a na pewno będziemy zdrowsi i co gorsze sami promujemy taki trend zwiększając popyt na tanie nisko jakościowe produkty spożywcze
~DINO 8-04-2010 22:59
NO MIŁE ROZCZAROWANIE PRAWIE ZAWSZE PISAŁEM MAŁO ENTUZJASTYCZNIE O PREZYDENCIE A TU AŻ POCHWAŁA GODNA NAŚLADOWANIA WIELKIE BRAWO
~ 9-04-2010 8:54
Do 17:23: moj komentarz to byl cytat, informacja z netu, to nie byly moje slowa, chociaz jesten tak czy siak PRZECIW tej szczepionce. Mieszkam za granica i wiem o czym mowie. Lekarz-ginekolog (bardzo dobry i doswiadczony) odradzil mi szczepienia corek wlasnie z w/w powodow. PS. Nie jestem kura domowa. Pracuje w klinice-wiem, o czym mowie....Zreszta kazdy zrobi, jak zechce.
~ 9-04-2010 8:57
do gwiazdeczki: regularne, okresowe badania wystarcza. Te kobiety , o ktorych piszesz nie chodzily LATAMI do ginekologa, bo...nic im nie dolegalo. Wyzej opisana szczepionka jest jeszcze nie do konca zbadana. Ryzyko nieznane.
rymcycymcy 9-04-2010 9:00
"Z powodu zakażenia wirusem HPV dziennie umiera ok. pięciu kobiet dziennie" ...jeśli to statystyka światowa, to przypuszczam, że więcej umiera od wody święconej :) ...?
~ 9-04-2010 11:31
Do Wroclawskiego Studenta (jak zwykle chrzani farmazony): rak szyjki macicy przenoszony jest droga plciowa poprzez wirus HPV, jesli mezczyzna nie utrzymuje higieny osobistej. Do tej pory wiadomo było, że jeżeli mężczyzna jest nosicielem wirusa HPV i uprawia seks w sposób klasyczny to jego partnerka jest być narażona na rozwój raka szyjki macicy. Obecnie wiadomo, że każdy sposób uprawiania seksu może wiązać się z przeniesieniem zakażenia na partnera.Takte...seks o...lny. Jak ty jestes student, to ja krol Madagaskaru.....
c0librii 11-04-2010 13:59
Dla waszej informacji:rak szyjki macicy jest śmiertelny jeśli nie wykryje się go w porę.A żeby go wykryć w fazie rozwoju możliwej niemalże w 100% do wyleczenia wystarczy co pół roku robić badania cytologiczne. Poza tym wirus HPV jest tylko JEDNYM z powodów raka szyjki macicy.Ja za żadne skarby nie zgodziłabym się na zaszczepienie córki . Zamiast wydawać pieniądze na te szczepionki powinni zainwestować w informowanie dziewcząt ,że ginekolog nie jest zły i zaszczepiać im przyzwyczajenie do regularnych wizyt

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group