Sobota, 26 listopada
Imieniny: Konrada, Sylwestra
Czytających: 7449
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Lepiej szczepić niż leczyć

Czwartek, 8 kwietnia 2010, 13:36
Aktualizacja: 13:37
Autor: Martyna
JELENIA GÓRA: Lepiej szczepić niż leczyć
Fot. Angela
Sto dwadzieścia siedem dziewcząt z Jeleniej Góry urodzonych w 1998 roku zostanie w tym roku bezpłatnie zaszczepionych na wirus HPV, powodujący raka szyjki macicy. Kosz jednej szczepionki to 1,5 tys. zł. Akcję sfinansuje magistrat.

Taką informację przekazał wczoraj, w Międzynarodowy Dzień Zdrowia, prezydent miasta Marek Obrębalski.
– W roku 2009 szczepieniami przeciwko rakowi szyjki macicy objęliśmy 251 dziewczynek w wieku 12 lat, co stanowiło ponad 55 procent populacji dziewcząt z Jeleniej Góry w tym wieku. W tym roku także zamierzamy zrealizować kolejne szczepienia dziewczynek. Dla nas jest to bardzo ważne, żeby w odpowiednio wcześnie podjąć działania ochronne w tym zakresie. W minionym roku na szczepienia przeznaczyliśmy 252 tys. zł., a w tym roku na cały program profilaktyki przeznaczamy 450 tys. zł, z czego na szczepienia przeciw HPV przeznaczymy podobną kwotę jak w roku ubiegłym – mówił szef miasta.

Problem raka szyjki macicy był szczegółowo omówiony przez dr Dariusza Dąbrusia na konferencji w ratuszu, w której uczestniczyli przedstawiciele wydziału zdrowia urzędu, władze Jeleniej Góry, lekarze oraz przedstawiciele szkół.

- Z powodu zakażenia wirusem HPV dziennie umiera ok. pięciu kobiet. To większa umieralność niż z powodu zakażenia wirusem HIV. Choć raka szyjki macicy można uniknąć dzięki szczepionce, nie jest ona refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Statystyki pokazują, że w czasie całego swojego życia ok. 80 procent ludzi ma styczność z wirusem – mówił Dariusz Dąbruś

Doktor Dąbruś podkreślał, że szczepienie ma największą skuteczność, jeżeli poda się je kobietom, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia seksualnego. Dlatego grupą docelową są tak młode dziewczęta. Zarazić można się przez kontakt błon śluzowych lub skóry w okolicach intymnych.

- Szczepiąc dzieci, rodzice nie zachęcają ich do aktywnego współżycia płciowego, choć wiele osób wciąż tak uważa. Szczepienie to szansa na dłuższe życie, ponieważ rak szyjki macicy kradnie każdej chorej ok. 26 lat życia. Ci rodzice, którzy troszczą się o swoje córki powinni zgłosić je na bezpłatne szczepienia – mówi lekarz.

Przychodnia „Zabobrze” rozpocznie szczepienia od wtorku. Zarejestrować dziecko można już dziś dzwoniąc pod nr tel. : 643 06 30 lub 643 06 40 po godzinie czternastej. Dokładne informacje o wirusie HPV i zagrożeniach z nim związanych znaleźć można na stronie internetowej : www.hpv.pl.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group