Piątek, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 5895
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Lepiej pielęgnować niż wycinać

Wiadomości: REGION
Piątek, 13 listopada 2009, 10:02
Aktualizacja: 17:28
Autor: TEJO
Fot. Jacek Jaśko
Drzew między Kopańcem a Wolą Kromnowską wczoraj miało już nie być. Mieszkańcy powstrzymali po raz kolejny wykonanie decyzji o wycince. Drogowcy podkreślają, że usuną tylko zniszczone drzewa, które zagrażają bezpieczeństwu.

Wójt Wojciech Poczynek zdecydował o wycince na polecenie Powiatowego Zarządu Dróg. Jednak protest przeciwników tak radykalnego rozwiązania odniósł skutek. Jak nas poinformował Jacek Jaśko z Kopańca, w przyszłym tygodniu wójt zorganizuje spotkanie w sprawie konserwacji drzew.

– Mamy nadzieję, że uchroni to unikalną aleję przed wycięciem – mówi J. Jaśko. Podstawą do rozmów ma być inwentaryzacja drzew, które jeszcze się ostały, określenie ich stanu oraz przeprowadzenie koniecznych zabiegów pielęgnacyjnych. Wszystko to ma zapewnić bezpieczeństwo na drodze, za co odpowiadają samorządowcy z gminy Stara Kamienica.

Tymczasem - zgodnie z wizją przeprowadzoną przez PZD, drzewa, które wytypowano do wycięcia, są w kiepskim stanie. Zniknąć ma jedynie osiem zniszczonych przez czas i poobijanych klonów, które stanowią bezpośrdnie zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Na odcinku Kopaniec - Wola Kromnowska jest znacznie więcej drzew i na pewno wszystkie nie zostaną wycięte.

Jak koszmarnie wyglądają drogi, przy których wycięto wpisane od lat w miejscowy pejzaż drzewa, mogą się przekonać kierowcy podróżujący po traktach na pograniczu powiatu jeleniogórskiego i ościennych. Wycinka miała zapobiec tragicznym wypadkom, ale okazała się fatalna zarówno dla krajobrazu jak i warunków drogowych: jezdnia pozbawiona została ochrony przed wiatrem i zamiecią śnieżną.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (54) Dodaj komentarz

~nk 13-11-2009 10:18
Jak któregoś z tych obrońców drzew spotka nieszczęście lub jego bliższej rodziny przez te drzewa to wtedy będą szybciutko lecieć by je wycieli !! Niech się założę że to starsze osoby robią taki zamęt.. Teraz idzie zima ślisko na drogach rodzinka się zjedzie na święta a drogi będą śliskie . Wolał bym wjechać w pole niż spotkać się z drzewem!! Trochę wyobraźni!!
~Jacek Jaśko 13-11-2009 10:33
Gwoli ścisłości, ale nie jest dębowa, ale nie mniej przez to wyjatkowa i unikatowa. A co ważniejsze, na pewno jest do uratowania. Wycinka wszystkich przydrożnych drzew, jest łątwa i prosta administracyjnie, zapewniająca natychmiastową skuteczność. W imię tzw. bezpieczeństwa- głównie urzędników, holdingów ubezpieczeniowych itp- zmienia sie bezpowrotnie całe polacie krajobrazu, który jednoczesnie wpisuje sie w programy ochrony tegoz krajobrazu, na listy skarbow Unesco i gdzier tam jeszcze. A gdyby fundusze na dewastacje krajobrazu - przeznaczyc na stała konserwacje dzrewostanu przy drogach, prace przy tym znalazłoby pewnie wielu miejscowych, bezrobotnych fachowców. Wiem, że takie ekipy mozna organizowac we współpracy mieszkańców, gminy, lokalnych strazy pożarnych. To tylko kilka starych pomysłów, sparwdzonych juz wielkorotnie. Na razie ważne jest, że dzrewa wciąż stoją, a wójt gminy, chce rozmawiać o alternatywnych rozwiązaniach!.
~waja 13-11-2009 10:40
Można to zobaczyć np. w Pakoszowie. Masakra!
~malgonia53 13-11-2009 10:57
Brawo ! dobrze, że są jeszcze myślący ludzie, inaczej wszystko by wycięto i zabetonowano.
~ewel 13-11-2009 10:58
To sie w koncu zdecydujcie co jest wazniejsze .... czy zycie czlowieka czy ladny krajobraz!
~*Balbinka* 13-11-2009 11:48
.. w Polsce drzewa *uwzieły się na pijanych kierowców !
~DO NK I EWEL 13-11-2009 11:57
To zwykła demagogia. Jeżdżę samochodem przeszło 30 lat i drzewa przydrożne zawsze były pożytkiem i w słońcu i zamieci.
~*Balbinka* 13-11-2009 12:00
..drzewa są teraz bezpieczne,bo *fajne łapki Pana Jacka ich obronią !
~*Balbinka* 13-11-2009 12:03
~EWEL,..a ty na pewno należysz do *Clubu ..uciekinierów przed pijanymi drzewami !
~misio 13-11-2009 12:05
Do Jacka J.... nie życzę ci abyś przy śliskiej nawierzchni musiał osobiście przekonywać się jak piękne są te drzewa ani abyśmy wszyscy nie musieli płacić za twoją rehabilitację. Człowieku czy ty bywasz gdzieś poza Kopańcem? Przecież życie człowieka jest znacznie więcej warte niż te drzewa. Bo drzewa można posadzić dalej od drogi a teraz już nie jeździ się jak kiedyś dorożkami aby drzewa cień dawały... I nie mów że ty jeździsz tak że nic się nie stanie bo nie tylko ty korzystasz z dróg i czasem trzeba "uciekać" przed różnymi wariatami a w tym wypadku dokąd? Prosto w drzewo!!!
~Pablo9 13-11-2009 12:51
Spróbujcie sobie zahamować na takiej drodze pokrytej mokrymi liścmi.... To jest równie śliskie jak jazda po lodzie albo jeszcze gorzej!!!!
~ 13-11-2009 13:19
do d...li -zwolennikow wycinania,najlepiej wyciac wszystko co zielone w pien i bedzie cacy,kierowcy ktorym przeszkadzaja drzewa to mam rade noga z GAZU
~korek 13-11-2009 13:20
na prostej drodze bez drzew tez mozna sie zabic
~kubizon 13-11-2009 13:37
Cała prawda...TO DRZEWA SĄ WINNE.Czemu czepiamy sie kierowców,którym ciągle sie spieszy.To nie oni maja przestrzegać przepisów drogowych.A,że czasem coś sobie chlapna na odwage dwa razy do roku: na Sylwestra i z byle jakiej okazji.Nie ma znaczenia - auto ze szrotu na łysych oponach ale kumpel powiedział ,że ta marka to ma ABS,które uratuja ci tyłek ZAWSZE.Wycinajcie drzewa ale ginąc i tak bedziecie szalency.Bóg w tym jednym jest sprawiedliwy.
~ 13-11-2009 13:38
ale kubików dębinki przeszło komuś koło noska ,,haha brawo dla mieszkańców za czujność
~ewel 13-11-2009 13:38
Balbinko zebys tylko nie plakala jak bedziesz spokojnie jechala ze swoim malym dzieckiem i ktos w ciebie wjedzie i zepchnie wlasnie w te drzewo.... Wtedy bedziesz miala napewno duzo do powiedzienia.
~synekurka 13-11-2009 13:42
szok - koniec zdrowego rozsądku - argumenty stron zawsze takie same i wygrywają zawsze ci silniejsi od samochodów i tzw bezpieczeństwa - cóż szkoda że nie ma argumentów do obrony - ochrona ptaszka robaczka czy drzewa w zestawieniu z potencjalnym nieszczęściem w wypadku nie ma sensu - więc co ??? poddać się ??? zawsze będziemy oszołomami którzy blokują rozwój Ten cudowny odcinek drogi ma 1,5 km mozna postawić znaki ograniczające prędkość - można nawet zamknąć tą drogę - nie będzie wypadków a samochodowcy niech sobie pędzą innymi drogami a propos czy wiecie jak wygląda ta droga o którą niby dba powiat odśnieżana w ostatniej kolejności -dzięki temu nie ma wypadków w zimie - a teraz przejazd utrudniony przez zachwaszczone niemiłosiernie pobocza woda nie ma dokąd odpływać bo brzego drogi przesunęły się na asfalt -totalnie zaniedbana a jest jeden argument dla tych od śliskości samochodowców tak się składa że na drogach gdzie wycięto drzewa jest zdecydowanie więcej wypadków bo wszyscy jeżdżą dużo szybciej - można to sprawdzić i wypadki są dużo grożniejsze a w zimie jeżdzi się ostrożniej więc ten argument jest do kitu
~Grendal 13-11-2009 14:08
Nie ma przekonywujących dowodów popartych jakimikolwiek badaniami, że wycinka przydrożnych drzew poprawia bezpieczeństwo na drogach. Podobnie, jak nie poprawia jej całoroczne jeżdżenie z włączonymi światłami. Można nawet zaryzykować twierdzenia, że przydrożne drzewa poprawiają bezpieczeństwo stanowiąc ochronę przed wiatrem, śniegiem i słońcem a nade wszystko przyczyniają się do obniżenia średniej prędkości stanowiąc punkt odniesienia dla kierowców ze skłonnością do zbyt szybkiej jazdy. Uleganie argumentacji sugerującej, że gwarancją bezpieczeństwa kierowców jest otwarta przestrzeń wzdłuż drogi musiałoby prowadzić do dyskusji, jak daleko od drogi powinno rosnąć najbliższe drzewo i wycinki całych połaci lasów. Drogi obsadzone drzewami, to nie tory wyścigowe a przy prędkości 200 km/h rozwiniętej na drodze dopuszczającej 60 można rzeczywiście dolecieć nawet do oddalonego o 20 metrów lasu.
~Grześ 13-11-2009 14:23
Wczytuję sie w wypowiedzi szanownych przedmówców i nie zauważyłem refleksji co potem. Wycięcie drzew i wyrwanie korzeni, oraz wykonanie kolejnych kosztownych operacji w pasie drogi nie rozwiąze problemu bezpieczeństwa nieuwaznych, zbyt szybkich czy też pijanych kierowców. Drogowcy tak jak w innych miejscach po wycince drzew poprawia rowy wzdłuż jezdni pogłębiajac je do wymiaru transzei przeciwczołgowej i biada pechowcom. A latem do cienia wszyscy beda tęsknić. No i straci na pięknie krajobraz. O drzewa przydrożne należy dbać, powinny być przycinane, leczone - i tak jest w innych krajach. U nas powstała swoista moda na wycinanie , a przy okazji ktoś zarobi na łatwym w pozyskaniu drewnie do pieca. A gdzie dbałość o przyszłość? Władzo wstyd.
HankaOdRumcajsa 13-11-2009 15:27
Jak ktoś jeżdzić nie umie to i na prostej nie przeżyje. A co do wyciętych drzew... no na drodze za Małą Kamienicą też powycinali drzewa i zostawili pieńki. Nie chciałabym wjechać ani w drzewo ani w pieniek wystający. Ani w miejsce po usuniętym pieńku. Trzeba po prostu jeździć rozsądnie.
~jas parkowiec 13-11-2009 15:35
wyciąć wszystkie drzew w parkach, tam idiotki matki chodzą z wózkami i niczego nie spodzewającymi się pacholętami a co jak jakaś gałąż spadnie ????????? WYCIĄĆ WSZYSKIE DRZEWA i zrobić parkingi
~Do misio.. 13-11-2009 16:21
misio jest typowym przedstawicielem betonowej myśli,wyciąc,zaorać,spopielić..."zasiać" wszędzie beton;tego samego pokroju są urzędnicy gminni:tylko jakoś nikt nie wpadnie na to,że z wycinki drzew i handlu drewnem ktoś "z głową' zbija wielką kasę.A dla p.Jaśko i jego bractwa słowa uznania,tak trzymać !!!.
~ 13-11-2009 18:08
Drzew nie powinno sadzić się przy drogach i przy drogach nie powinno ich być , niech obrońcy idą do lasu gdzie jest miejsce drzew , a tnie się je tysiącami bo to duża kasa , nadleśnictwo póżniej buduje pałace i kupuje samochodziki
~? 13-11-2009 18:10
Drzewa mozna wyciac posadzic dalej -potem poszezyc droge bo kierowcom za wasko i pomimo braku drzew dalej wypadaja z drogi ,Poszeza droge i znow bedzie klopot bo posadzone drzewa dalej znowu stanely na droge kierowcow rajdowcow.Przedewszystkim te drogi to nie tory F1 ani nawet drogi szybkiego ruchu.Te drogi to tak jak rynek w Jelejiej czy innym miescie zabytek urok krajobrazowy,czy waskie drogi gorskie serpentyny w Alpach sa poszezane i prostowane ,NIE. Wrecz przeciwnie ludzie jada specjalnie tam by przejechac sie taka droga W naszym kraju to najlepiej wyciac ;zakazac ;nie budowac -zrobic przerobke . Nie tedy droga ,zeby jezdzic szybko i bezpiecznie to musza byc wybudowane nowe o odpowiednich parametrach drogi ,a wycinanie na tych waskich drozkach drzew nic nie pomoze.Te drogi maja zle wyprofilowane nawieszchnie ,wykonane sa z slabej jakosci asfaltu o niskim ws.przyczepnosci .Takie wycinki to porownywalne sa do wstawienia silnika od corvety do malucha 126P ,wdle powiedzenia dobre auto tylko slaby motor ma.Kierowcy jezdza po tych drogach 50 L a nagle drzewa urosly do problemu rangi SMIERC NA DRODZE .Bespieczenstwo na drodze w 90% spoczywa w kierowcach ,nawet jesli szanowny pan kierowca musi przejechac taki odcinek 10-15 km z predkoscia o 20 km/h wolniej to ile straci czasu 10 min a ile straci srodowisko ile stracimy my ze ludzia przestanie podobac sie w Kotlinie, ze znikna z naszego krajobrazu wlasnie takie drogi ;zasypmy stawy bo na jesieni jest tam bardo slisko i robi sie mgla. Nie poprostu walczmy o nowe drogi szybkiego ruchu -obwodnice trasy srednicowe ,a nie niszczmy naszych pieknych drog o wspanialych estetycznych walorach i newatpliwym uroku.Latwo sie wycina niszczy -na 99% jest to proces nieodwracalny .Poco chodzimy na sterowke w Pradze czy jedziemy do innych pieknych miejsc Nie lepiej to rozwalic postawic takie ZABOBRZE 16 wszedzie do okola drogi zrobic proste szerokie z barierami ,ekranami dzwieko i kurzochlonnymi ,wtedy malkontenci powiedza no wlasnie i co wtedy 1 klaso ,co wtedy miszczowie i fanatycy predkosci kiedy zapragniecie postawic domek w uroczym miejscu z malownicza droga w tle .Nie w tedy bedziecie mieli pod oknami trase szybkiego ruchu,a waszego sasiada dzieciak lub wasz bo ciagle edukacja idzie nie w ta strone bedzie mial za waska droge i 6 pasmowa bedzie za waska.
~*Balbinka* 13-11-2009 18:16
~EWEL ... masz rację ! ~Nie wszystkie drogi są przystosowane do szybkiej jazdy samochodem,.. ALE na takiej drodze jedzie się z ograniczeniem wskazanym przez znak i określonymi przepisami o ruchu drogowym ! *EWELKU .. nie wiedziałeś o tym ?
~ 13-11-2009 18:40
Drzew nie powinno sadzić się przy drogach i przy drogach nie powinno ich być , niech obrońcy idą do lasu gdzie jest miejsce drzew , a tnie się je tysiącami bo to duża kasa , nadleśnictwo póżniej buduje pałace i kupuje samochodziki
~skrapikoko8 13-11-2009 18:40
no
~ 13-11-2009 18:42
Drzew nie powinno sadzić się przy drogach i przy drogach nie powinno ich być , niech obrońcy idą do lasu gdzie jest miejsce drzew , a tnie się je tysiącami bo to duża kasa , nadleśnictwo póżniej buduje pałace i kupuje samochodziki
~skrapikoko8 13-11-2009 18:56
moi drodzy zapamietajcie JACEK JASKO. jesli spadnie na wasze auto konar na tej drodze to do pana JASKO on wyplaci odszkodowanie.jesli konar zabije ci kogos bliskiego to do pana Jasko, pewnie wskrzesi.Panie Jasko ma pan wizje osady XV wieku a jezdzi pan autem i chodzi w adidasach?moze zerwijmy asfalt i polozmy kamienie bo pan Jasko ma wizje XV wieku.Brawa dla Pana Wojta ze wydal zgode na wycinke bo co byloby z Wojtem gdyby cos komus sie stalo przez drzewo na ktore wojt nie wydal zgody na wycinke?kraty!!!
~MARIN 13-11-2009 18:59
Dla mnie wielką zagadką są pozostawione pniaki po wycince.Wg mnie jeżeli wypadnę samochodem z drogi jadąc za szybko bądź niedostosowując prędkości do panujących warunków :) na taki pniaczek to jeden c..... grzyb.Niech mi ktoś w końcu powie po co ta wycinka.Fajnie trocinują gałęzie itp ale co z pniakami?
~skrapikoko8 13-11-2009 19:02
a z tego co wiem to na tej drodze jest 150 drzew a do wycinki wytypowano 8 i nie deby tylko jakies stare suche i pognite jawory.i drzewa te nie rosna przy drodze ale w drodze!!!
~Do misio 13-11-2009 19:02
Jak jestes d nie kierowca to Ci wycięcie drzew nic nie da, zawsze sie cos znajdzie w co uderzysz !!!! Na Kapeli w Dziwiszowie tez mieli wyciac tylko chore a potem wycieli wszystko w pien, a wypadków ani kolizji wcale nie jest mniej, wrecz przeciwnie. Masz jeszcze jakies głupie argumenty do wyciecia drzew ????
~ 13-11-2009 19:06
Drzew nie powinno sadzić się przy drogach i przy drogach nie powinno ich być , niech obrońcy idą do lasu gdzie jest miejsce drzew , a tnie się je tysiącami bo to duża kasa , nadleśnictwo póżniej buduje pałace i kupuje samochodziki
~skrapikoko8 13-11-2009 19:10
panie Wojce niech Jasko podpisze panu oswiadczenie ze bierze odpowidzialnosc za szkody wyrzadzone przez te drzewa i niech da kase na konserwacje tych drzew i remont drogi
~skrapikoko8 13-11-2009 19:21
misio! ja nie mam nic przeciwko drzewom ale niech one rosna za droga a nie w drodze.bo jadac po drodze nie wiesz kto bedzie jechal z naprzeciwka i mozesz byc super kierowca ale jak wyskoczy ci tir?a tu tylko drzewa i gdzie uciekasz?
~ 13-11-2009 19:25
Czy w Gminie "Poczynkowo" Kopalnia ma jakieś tereny? Jeśli tak - to szanowni mieszkańcy baczcie uważnie na działania samorządowców. Udrożniona droga to możliwość wjazdu wielotonowych pojazdów. Dobry krok do persepktywicznego uruchomienia kopalni. Minister Ochrony Środowiska wyda decyzję o tzw "spełnieniu warunków zrównoważonego rozwoju". Mieszkańcy Karpnik w Rudawskim Parku Krajobrazowym tę lekcję już przerobili. Zamierzno wyciąć 300-letnie lipy w trosce o zdrowie i życie. Podpisał się pod tym jakiś naukowiec na zlecenie gminy. Dendrolog sprowadzony przez mieszkańców - uratował te wiekowe drzewa. Przy okazji cieplutkie pozdrowienia dla Wójta "aby do emerytury" Gminy Mysłakowice.
~chili 13-11-2009 20:14
z tymi wyciętymi drzewkami to jest jeden wielki wał,kolo co te drzewa wycianł za sprzedane drewno już dom wybudował... co do pniaczków mmm ,ścięcie drzewa zajmuje jakieś 30 min a wyeliminowanie takiego pniaczka cały dzień ,więc odpowiedzcie sobie co jest bardziej opłacale ściecie drzewa w 30 min i w drugie tyle pocięcie go na klocki ,pozostaje załoadunek i dojazd do potencjalnego kupca czy szarpanie się z takim pniaczkiem cały dzień a z tego kasy nie będzie
~? 13-11-2009 22:09
Do Ewel-a jak ktos zepchnie balbinke to napewno nie bedzie to wina drzewa ,jak ktos wypadnie z drogi to tez nie jest wina drzewa .Ale niewatpliwie drzewa ponosza najwieksza wine za to ze za drzewami i rosna w tym miejscu gdzie czlowiek je posadzil .I teraz maja zostac sciete czyli poniesc po raz kolejny kare za glupote ludzi.A droga ta dalej bedzie waska i kreta i dalej nie bedzie mozna po tej drodze ogoloconej z drzew jezdzic szybko .Bo dalej sa rowy melioracyjne ,kiepska nawieszchnia i brak barierek zeby miszczowie nie wypadali z trasy do w/w rowow .Tylko glupota pozostaje ciagle i niezmiennie ta sama.
rymcycymcy 13-11-2009 23:30
Lubię dać rurę w takiej zadrzewionej alei :) Te drzewa dają dodatkową porcję adrenaliny.
~sprytny 14-11-2009 0:46
każdy mówi, że drzewa to śmierć dla kierowców...a przeznaczenie mówi JAK MASZ ZGINĄĆ TO ZGINIESZ NA DRZEWIE...A JEŻELI NIE NA DRZEWIE TO NP W AUTOBUSIE :)...
~utrzymanie dróg 14-11-2009 17:42
nie chodzi tylko o wypadanie autem z drogi w drzewo -bo to najcześciej brawura. Drzewo rosnące przy jezdni, podnosi pobocze oraz jezdnie - robią sie niebezpieczne chopki i pęka asfalt (dodatkowy koszt przy remoncie). Utrudnione są prace z zimowym utzrymaniem poniewaz auto/pług tez omija drzewo szerszym łukiem aby pługu nie urwać, śnieg jest odśnieżany prosto na drzewo i robia sie góry śniegu przy drzewach w konsekwencji przy mocno zadrzewionej drodze w zimie mamy odśnieżony tylko środek drogi jako jeden pas (niebezpiecznie!). Niektore drzewa są przechylone na droge - i wieksze auta takie jak autobus musza brac szerszy łuk wtedy czasem w ostatniej chwili wyjezdzają na srodek drogi - niebezpiecznie! Drzewa rosną czesto tez w rowach i w przepsutach (a system korzeniowy niszczy strukturę odwodnienia). Dochodzi oczywiście tez stan zdrowotny drzew, który przy drogach jest duzo gorszy od innych miejsc (ze względu na spaliny i sól). Drzewa mogły by rosnąć przy drodze w malowniczej okolicy nie mam nic przeciwko,- ale za rowem!! i nie kruche topole!! Dopiero na koncu dochodzi aspekt za szybkiej jazdy i wypadania dziwnego z drogi!!
~utrzymanie dróg 14-11-2009 18:22
nie chodzi tylko o wypadanie autem z drogi w drzewo -bo to najcześciej brawura. Drzewo rosnące przy jezdni, podnosi pobocze oraz jezdnie - robią sie niebezpieczne chopki i pęka asfalt (dodatkowy koszt przy remoncie). Utrudnione są prace z zimowym utzrymaniem poniewaz auto/pług tez omija drzewo szerszym łukiem aby pługu nie urwać, śnieg jest odśnieżany prosto na drzewo i robia sie góry śniegu przy drzewach w konsekwencji przy mocno zadrzewionej drodze w zimie mamy odśnieżony tylko środek drogi jako jeden pas (niebezpiecznie!). Niektore drzewa są przechylone na droge - i wieksze auta takie jak autobus musza brac szerszy łuk wtedy czasem w ostatniej chwili wyjezdzają na srodek drogi - niebezpiecznie! Drzewa rosną czesto tez w rowach i w przepsutach (a system korzeniowy niszczy strukturę odwodnienia). Dochodzi oczywiście tez stan zdrowotny drzew, który przy drogach jest duzo gorszy od innych miejsc (ze względu na spaliny i sól). Drzewa mogły by rosnąć przy drodze w malowniczej okolicy nie mam nic przeciwko,- ale za rowem!! i nie kruche topole!! Dopiero na koncu dochodzi aspekt za szybkiej jazdy i wypadania dziwnego z drogi!!
~mim 14-11-2009 20:54
brAwo dla ~utrzymanie dróg. Są jeszcze w Kotlinie rozsądni goście. Najgorzej jest z fundamentalistami- a w Kopańcu jest ich pod dostatkiem. Jesli chodzi o Kapelę to ~ misio nie ma racji. Często jeżdżę tamtędy i pamietam , jak prawie co trzecie drzewo miało przygodę z jakimś pojazdem . Niektóre posiadały kilka miejsc z odartą korą i uszkodzeniami. A za każdą kolizją kryły sie przecież ludzkie dramaty
~ 14-11-2009 23:00
Firma wycinająca drzewa wycina je w zamian za drewno a później sprzedaje za ponad 1 tys za kubik. Jednocześnie nie jest zobowiązana do usunięcia sterczącego pnia co jest dużo kosztowniejsze. Dla bezpieczeństwa nie zmiana się nic. Tyle żę będzie więcej śniegu. Zmienia się za to krajobraz i to znacząco. W.w. aleja należy do nielicznych w naszym regionie i jest bezsprzecznie jedną z atrakcji turystycznych regionu zarówno dla turystów pieszych, rowerzystów i kierowcóq. Jest to część jednej z promowanych tras rowerowych naszego regionu. Kopaniec utrzymuje się głownie z turystyki i tego raczej nie zmieni. Droga dojazdowa do tej miejscowości z samymi pnimi na pewno nie będzie dobrą wizytówką ani nie wpłynie pozytywnie na zadowolenie turystów ceniących Kopaniec za jego krajobraz i naturę.
~skrapikoko8 15-11-2009 1:31
nie odnawiajmy rowow przydroznych!nie czyscmy przepustow!przeciez tam jest caly ekosystem!zyja sobie zabki i rozne stworzonka.zobaczcie co zrobili z droga do karpnik.po co te rowy po obu stronach ulicy!po co te przepusty!w du.ie mam bezpieczenstwo na drodze.jak to teraz wyglada zaden turysta juz nie przyjedzie.wszedzie ten asfalt!po co te dziury łatają ?w czasie deszczu sarenki pija sobie z nich wode!
~dede 15-11-2009 8:28
Nie jestem za wycinką tych drzew, ale znam tą okolicę jak własną kieszeń i dam wszystkim dobrą radę :) nie ma co bić piany. Problem sam rozwżąże się za kilka no może kilkanaście lat , dzięki samej naturze.Po kolejnych kilku czy kilkudzisięciu halnych po większości tych drzew nie będzie śladu. Miejscowi mają okazję co roku okazję oglądać jak przyroda sama sobie radzi z takimi problemami. Owszem , nie chciałbym być na tej drodze w momencie gdy spada na nią stuletni klon, ale jak wieje to siedzę w chałupie :) Pzdr.
~ 15-11-2009 8:40
Wiesz, co skrapikoko? Ludzie w różnym tempie dojrzewają do cywilizacji. Dla Ciebie jest po prostu za wcześnie na samochód więc odstaw swojego wypasionego golfa III i wróć do jeżdżenia taczką. Wtedy droga nie będzie za wąska. Albo przeprowadź się do Poznania, Warszawy, Trójmiasta. mają tam fajne dwupasmówki, będziesz mógł rozwijać zawrotne prędkości i żadne drzewa nie będą Ci przeszkadzały.
~dede 15-11-2009 8:46
Chciałbym jeszcze dodać , że dziwię się wójtowi ,że dał się tak wpuścić w maliny Powiatowemu Zarządowi Dróg. Zdaje się ,że to droga powiatowa , nie gminna.
~ZDP 15-11-2009 20:03
nikt nie dał sie wpuscic w maliny ma byc usuniete na drodze Chromiec Wola Kromnów 8 najbardziej zniszczonych i wchodzących w skrajnie drzew łacznie z wyfrezowaniem pniaków. Autor tematu zmienił jego treść po rozmowie z Zarządem Dróg, ponieważ Pan J.Jaśko-jak w artykule naopowiadał bzdur o jakiejś alei dębowej i udaremnieniu wycinki. Prosze aby ludzie, którzy się wypowiadają nie pisali tylko co myśłą w danej chwili ponieważ widać nie mają kompletnego pojęcia na temat rosnących drzew przy samej jezdni (wyjaśnienie jw. post login: utrzymanie dróg) Prosze tez nie porownywać wycinki drzew do siebie na drodze gminnej, powiatowej, wojewó.., czy krajowej poniewaz na kazdej z tych dróg inny Zarządca zleca i ustala warunki wycinki
~utrzymanie dróg 15-11-2009 20:23
90% osób jest albo w 100% na tak albo na nie, żadnych argumentów tylko jakieś dziwne spostrzeżenia bez doświadczenia, żadnej wiedzy aby pyszczeć, kłócić się. Każdy temat wymaga jakiegoś doświadczenia choćby drzewa przy drodze. Ktoś pisze ze kubik kosztuje 1tys - poprostu rece opadają. Po co wy się wypowiadacie jak nie macie kompletnego pojęcia. Masa Was sama niszczy te drzewa poprzez zderzenia z nimi niszcząc ich korę ochronną w znacznym stopniu, chroniącą przed szkodnikami, solą, mrozem itp. Prosze sie zatrzymac czasem na poboczu i pooglądać jak wyglądają - patykiem mozna w niektorych dziurę wygrzebać. Te usytuowane dalej choćby za rowem już nie są tak zniszczone i tam tematyczny klon wygląda dużo ładniej i może tworzyć krajobraz dla mnie też. pzdr...
~skrapikoko8 15-11-2009 23:39
mieszkam w Gminie St.Kamienica i h.j mnie strzelal jak 2 miechy temu przez 3 dni nie mielismy pradu bo przydrozne drzewa polamaly slupy i pozrywaly linie.jestem za!bo lepiej zapobiegac przed takimi sytuacjami.drzewa lezaly przez kilka dni zanim je usuneli z drog.potezne korzenie powyrywaly asfalt do tej pory sa duze dziury.
~ 16-11-2009 11:03
fact Panowie sprzedają drzewo za 1 tyś za przyczepę (taka cena była jak cieli u nas w gminie) i można nawet wybrać sobie gatunek a zamówienia przyjmują na drodze. ciekawe tylko jak to w ewidencji ściętych drzew wygląda.
~aw 28-11-2009 18:18
to jak jezdzisz 30 lat to zycze ci zeby w 31 roku twojej jazdy zebys sie spotkal z tym drzewem co chroni przed słoncem i sniegiem
~anty- utrzymanie dróg 5-12-2009 22:52
argumenty jakie argumenty do urzędasów nie docierają żadne argumenty-wszyscy którzy mają inne zdanie to przecież fundamentaliści zacofańcy spadochroniarze itp ale ad vocem nie dęby i klony ale w większości jawory - tylko że to nie ma znaczenia chodzi o drzewa więc o wszystkie --- przez lata odkąd jest powiat zarządzający nie zrobił nic na tej drodze na innych zresztą też niewiele - łatają tylko dziury -brak kasy -- teraz można powycinać drzewa --za drewno 100/150zł za metr karczowanie ?? no może a może się uda że nie !!!! a melioracja konary gałęzie pobocza rowy chwasty itp nikogo juz nie interesują - bo zarządca nie ma przecież kasy !!!!!!! po burzach w lipcu żadne drzewo szkody nie wyrządziło po październikowych opadach śniegu połamało się kilka konarów ale akurat w najsilniejszych drzewach te miały dużo liści no i jeszcze drobiazg drzewa liściaste kiedy są puste w srodku nie są chore tylko wten sposób zabezpieczają się na nastepne lata - rura jest lżejsza i dużo trudniejsza do złamania ale o tym trzeba wiedzieć a zarządcy ??? no cóż to ignoranci - a jak z kasą ? trzeba to sprawdzić !!! prokurator na miejscu !!! byle tylko nie ponosić odpowiedzialności panowie zarządcy zmieńcie pracę za duże ryzyko

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group