Niedziela, 26 czerwca
Imieniny: Jana, Pawła
Czytających: 9577
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION JELENIOGÓRSKI: Len na rany szansą dla „Orła”

Poniedziałek, 26 grudnia 2011, 8:11
Aktualizacja: 14:45
Autor: Accipiter
REGION JELENIOGÓRSKI: Len na rany szansą dla „Orła”
Fot. Archiwum
Profesor Jan Szopa–Skórkowski, biochemik z Instytutu Biochemii i Biologii Molekularnej Uniwersytetu Wrocławskiego, opracował rewelacyjną metodę leczenia ran opatrunkami z genetycznie modyfikowanego lnu. Dzięki lnianemu wynalazkowi wrocławskiego naukowca jest szansa na reaktywację upadłych Zakładów Lniarskich „Orzeł” w Mysłakowicach.

Badania prof. Jana Szopy-Skórkowskiego, który modyfikowaniem lnu zajmuje się od kilkunastu lat, potwierdziły, że lniane plastry leczą rany pochodzenia żylnego i cukrzycowego, przyspieszają ich gojenie, działają bakteriobójczo, uśmierzają ból oraz zapobiegają obumieraniu i uszkadzaniu komórek.

Twórca genetycznie modyfikowanego lnu prof. Jan Szopa-Skórkowski ma w planie utworzyć Centrum Biotechnologii Lnu. Jego siedziba miałaby powstać na terenie mysłakowickich zakładów lniarskich „Orzeł”, którymi od półtora roku zarządza syndyk. Tu właśnie produkowano by prozdrowotne preparaty. – To wielka szansa dla „Orła” – mówi wójt Mysłakowic Zdzisław Pietrowski.

W latach 60. XX wieku zakład zatrudniał 3 tys. osób. W połowie lat 90. „Orzeł” przekazał gminie wiele obiektów m.in. budynek Gminnego Ośrodka Kultury oraz oczyszczalnię ścieków, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza, zasilająca budżet gminy. Aktualnie, trzykrotnie wystawiany na przetarg, nie znalazł inwestora.

W styczniu 2012 roku zainteresowana pomysłem firma Madex z Malborka ma złożyć wniosek w Ministerstwie Gospodarki w konkursie na tworzenie centrów badawczo-rozwojowych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group