Poniedziałek, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 11755
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION JELENIOGÓRSKI: Len na rany szansą dla „Orła”

Poniedziałek, 26 grudnia 2011, 8:11
Aktualizacja: 14:45
Autor: Accipiter
REGION JELENIOGÓRSKI: Len na rany szansą dla „Orła”
Fot. Archiwum
Profesor Jan Szopa–Skórkowski, biochemik z Instytutu Biochemii i Biologii Molekularnej Uniwersytetu Wrocławskiego, opracował rewelacyjną metodę leczenia ran opatrunkami z genetycznie modyfikowanego lnu. Dzięki lnianemu wynalazkowi wrocławskiego naukowca jest szansa na reaktywację upadłych Zakładów Lniarskich „Orzeł” w Mysłakowicach.

Badania prof. Jana Szopy-Skórkowskiego, który modyfikowaniem lnu zajmuje się od kilkunastu lat, potwierdziły, że lniane plastry leczą rany pochodzenia żylnego i cukrzycowego, przyspieszają ich gojenie, działają bakteriobójczo, uśmierzają ból oraz zapobiegają obumieraniu i uszkadzaniu komórek.

Twórca genetycznie modyfikowanego lnu prof. Jan Szopa-Skórkowski ma w planie utworzyć Centrum Biotechnologii Lnu. Jego siedziba miałaby powstać na terenie mysłakowickich zakładów lniarskich „Orzeł”, którymi od półtora roku zarządza syndyk. Tu właśnie produkowano by prozdrowotne preparaty. – To wielka szansa dla „Orła” – mówi wójt Mysłakowic Zdzisław Pietrowski.

W latach 60. XX wieku zakład zatrudniał 3 tys. osób. W połowie lat 90. „Orzeł” przekazał gminie wiele obiektów m.in. budynek Gminnego Ośrodka Kultury oraz oczyszczalnię ścieków, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza, zasilająca budżet gminy. Aktualnie, trzykrotnie wystawiany na przetarg, nie znalazł inwestora.

W styczniu 2012 roku zainteresowana pomysłem firma Madex z Malborka ma złożyć wniosek w Ministerstwie Gospodarki w konkursie na tworzenie centrów badawczo-rozwojowych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
671
Jest nowy
6%
1-5 lat
13%
5-10 lat
18%
10-20 lat
43%
pow. 20 lat
20%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
112
Zmarł po wybuchu
 
Kultura
Rozbójnik w Cieplicach
 
112
Uratowali mu życie
 
112
Policja złapała bandziora (foto, wideo)
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group