• Piątek, 24 stycznia 2020
  • Godz. 2:18
  • Imieniny: Felicji, Franciszka, Rafała
  • Czytających: 4214
  • Zalogowanych: 5
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Lekcja historii z Beatą Dżon w „Mechaniku”

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 23 lutego 2016, 7:57
Aktualizacja: Środa, 24 lutego 2016, 7:44
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Fot. ZST Mechanik
Korzystając z odbywającego się w Jeleniej Górze 19. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ZOOM zbliżenia, Zespół Szkół Technicznych Mechanik postanowił zaprosić na spotkanie autorskie Beatę Dżon, dziennikarkę prowadzącą spotkania z artystami ZOOM–u oraz autorką przekładu książki Krystyny Chiger „Dziewczynka w zielonym sweterku”.

Tytułowa dziewczynka stała się jedną z głównych bohaterek filmu Agnieszki Holland pt. „W ciemności”. Film osiągnął ogromny sukces, był nominowany do Oskara a opowiada o losie dziesięciu Żydów ukrywanych we lwowskich kanałach przez Leopolda Sochę. Beata Dżon odnalazła Krysię (jak o niej mówi tłumaczka) w Ameryce i skontaktowała z Agnieszką Holland. W ten sposób reżyserka mogła osobiście poznać ostatnią z żyjących, uratowanych przez kanalarza Sochę, osób i wraz z nią dokończyć filmowe dzieło.

Spotkanie z Beatą Dżon poprzedził seans filmowy, zorganizowany w szczególności dla klas maturalnych. Następnie zgromadzeni mogli usłyszeć prawdziwie pasjonującą opowieść o losach Krystyny Chigier i jej rodziny, historię powstania filmu, jak i przekładu książki. Uczniowie poznali kolejne losy uratowanych Żydów, które wzruszyły publiczność zgromadzoną w auli szkolnej. – To była świetna lekcja historii i literatury! – podsumowują uczniowie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~ksawercia 23-02-2016 10:34
Brawa dla Szanownej Dyrekcji ZST 'Mechanik"! Takich pozytywnych przykładów z II Wojny Światowej- o których mówiła B.Dżon- nie było zbyt wiele. Lwowski cwaniaczek okazał swe serce i odwagę dla ratowania naszych rodaków , choć wielu z nich było wyznania mojżeszowego. Dzisiaj niestety część młodych golonych karków łazi na manifestacje i wykrzykując nazistowskie hasła pali kukłę Żyda na wrocławskim rynku. Oby młodzi z mechanika brali przykład z Lwowiaka Sochy a nie ONR-u, Młodzieży Wszechpolskiej, czy ks. Międlara - na szczęście wygonionego z Wrocławia do Zakopanego.
~mika111 23-02-2016 11:30
Miłości trzeba się uczyć całe życie. Jeśli ktoś tego nie pojmie będzie nieszczęśliwy !!! Miłość jest trudna ,można przez nią cierpieć , ale dzięki niej można sięgać Nieba !!! Kochać to łatwo powiedzieć , ale naprawdę kochać to wielka sztuka !! Miłość musi być czysta i bez zobowiązań !
~zaboberek 23-02-2016 12:53
Oho,Mika 111, znów jest na fali ze swoim przesłaniem miłości.Do jakiej sekty należysz?
~wtf 23-02-2016 13:04
To z kim w końcu to spotkanie z Beatą czy z Dżonem?
~a czy 23-02-2016 14:03
A historię pana Sochy też poznali? Zginął pod kołami sowieckiego samochodu w Katowicach, gdzie go ruscy przepędzili

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group