Poniedziałek, 20 września
Imieniny: Eustachego, Filipiny
Czytających: 6949
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Lekcja historii z Beatą Dżon w „Mechaniku”

Wtorek, 23 lutego 2016, 7:57
Aktualizacja: Środa, 24 lutego 2016, 7:44
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Jelenia Góra: Lekcja historii z Beatą Dżon w „Mechaniku”
Fot. ZST Mechanik
Korzystając z odbywającego się w Jeleniej Górze 19. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ZOOM zbliżenia, Zespół Szkół Technicznych Mechanik postanowił zaprosić na spotkanie autorskie Beatę Dżon, dziennikarkę prowadzącą spotkania z artystami ZOOM–u oraz autorką przekładu książki Krystyny Chiger „Dziewczynka w zielonym sweterku”.

Tytułowa dziewczynka stała się jedną z głównych bohaterek filmu Agnieszki Holland pt. „W ciemności”. Film osiągnął ogromny sukces, był nominowany do Oskara a opowiada o losie dziesięciu Żydów ukrywanych we lwowskich kanałach przez Leopolda Sochę. Beata Dżon odnalazła Krysię (jak o niej mówi tłumaczka) w Ameryce i skontaktowała z Agnieszką Holland. W ten sposób reżyserka mogła osobiście poznać ostatnią z żyjących, uratowanych przez kanalarza Sochę, osób i wraz z nią dokończyć filmowe dzieło.

Spotkanie z Beatą Dżon poprzedził seans filmowy, zorganizowany w szczególności dla klas maturalnych. Następnie zgromadzeni mogli usłyszeć prawdziwie pasjonującą opowieść o losach Krystyny Chigier i jej rodziny, historię powstania filmu, jak i przekładu książki. Uczniowie poznali kolejne losy uratowanych Żydów, które wzruszyły publiczność zgromadzoną w auli szkolnej. – To była świetna lekcja historii i literatury! – podsumowują uczniowie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group