Sobota, 21 maja
Imieniny: Tymoteusza, Wiktora
Czytających: 6066
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Leje, ale powódź już nie grozi

Środa, 29 października 2008, 11:16
Aktualizacja: 11:22
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Leje, ale powódź już nie grozi
Wojsko monitoruje wezbrane wody Bobru w 2004 roku.
Fot. Kaziemierz Piotrowski
Zakończono prace podwyższania wału przeciwpowodziowego na ulicy Wiejskiej, których odbiór przewidziany jest na jutro. To oznacza, że mieszkańcy w końcu będą mogli spać spokojnie. Mimo ciągłych opadów deszczu ryzyka powodzi w regionie nie ma.

Wniosek o modernizację i podwyższenie wału przeciwpowodziowego na ulicy Wiejskiej Centrum Zarządzania Kryzysowego w Jeleniej Górze złożyło dwa lata temu. Stworzono projekt i przystąpiono do jego realizacji. Jutro o godzinie 11.00 nastąpi odbiór tych prac. Kwota, jaką wydano na tą inwestycję to ponad milion złotych.

– Jestem pod ogromnym wrażeniem szybkości działania administratora czyli Dolnośląskiego Zarządu Melioracji Urządzeń Wodnych we Lwówku Śląskim oraz Urzędu Marszałkowskiego – mówi Włodzimierz Belta, naczelnik Centrum Zarządzania Kryzysowego w Jeleniej Górze. – Rzadko bywa, by w tak krótkim czasie udało się zakończyć tak dużą inwestycję.

Do niedawna przy większych opadach deszczu mieszkańcy ulicy Wiejskiej z niepokojem patrzyli na poziom wody na Bobrze, który równał się z wysokością wału. – W 2006 roku brakowało dosłownie 20 cm, by woda przelewała się przez wał, a w jednym miejscu woda sączyła się do tego stopnia, że było to widoczne gołym okiem – mówi Włodzimierz Belta. W związku z tym, że wał położony jest na samej górze ulicy Wiejskiej, bez wykonania tych prac mogłoby dojść do przerwania zapory i zalania całej ulicy.

W okolicy budynków o numerach 105 – 107, przy pętli autobusowej, na odcinku 650 metrów umocniono brzeg Bobru poprzez narzut kamienny i podniesiono koronę wału na około 50 cm. Ziemię na ten cel o wartości około 45 tysięcy złotych przekazał jeleniogórski magistrat.

Jak wynika z dzisiejszych analiz pracowników Centrum Zarządzania Kryzysowego w Jeleniej Górze, poziom wody na pozostałych rzekach jest obecnie stabilny. Na rzece Kamiennej o godzinie 8.00 rano woda sięgała 90 cm. Powodziowy stan wody natomiast zaczyna się od około 160 – 180 cm.
- Biorąc nawet pod uwagę fakt, że cały czas przybywa wody w rzekach, nie ma żadnego zagrożenia wystąpienia wody z koryta rzeki – mówi Włodzimierz Belta.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group