Sobota, 16 stycznia
Imieniny: Waldemara, Włodzimierza
Czytających: 10163
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

DOLNY ŚLĄSK: Legenda „Solidarności” na liście PO w wyborach do Senatu

Czwartek, 28 lipca 2011, 7:42
Aktualizacja: Sobota, 30 lipca 2011, 8:38
Autor: Accipiter
DOLNY ŚLĄSK: Legenda „Solidarności” na liście PO w wyborach do Senatu
Fot. wałbrzyszek.com
W Jeleniej Górze kandydatem Platformy Obywatelskiej do Senatu zupełnie nieoczekiwanie został Józef Pinior, legenda podziemnej „Solidarności” i były europoseł Socjaldemokracji Polskiej.

Zarząd krajowy PO zatwierdził już listę kandydatów do parlamentu. Z Jeleniej Góry o mandat senatora w jesiennych wyborach powalczy Józef Pinior, legendarny działacz opozycji w PRL, polityk SdPl i ex-poseł do Parlamentu Europejskiego.

Józef Pinior pochodzi z Rybnika w województwie śląskim. Ten absolwent prawa na Uniwersytecie Wrocławskim, Podyplomowego Studium Etyczno-Religioznawczego i Szkoły Nauk Społecznych, stypendysta w nowojorskim New School University, w 1978 roku podjął pracę jako tłumacz w Wydziale Operacji Zagranicznych dolnośląskiego oddziału Narodowego Banku Polskiego. A od roku 1989 został pracownikiem naukowym Uniwersytetu Wrocławskiego.

Jego działalność polityczną można podzielić na dwa etapy. Od roku 1980 na Dolnym Śląsku należał do „Solidarności”. Organizował liczne akcje protestacyjne przeciw ówczesnym władzom, był wielokrotnie aresztowany i internowany. Po roku 1989 zaangażował się jednak w struktury socjalistyczne. Na początku lat 90-tych był liderem trockistowskiego Socjalistycznego Ośrodka Politycznego. Niedługo potem należał do Unii Pracy jako wiceprzewodniczący (1996-99). Następnie pełnił funkcję pełnomocnika wojewody dolnośląskiego ds. referendum unijnego (2002-2003) oraz ds. europejskich (2003-2004), a w latach 2004-2009 był eurodeputowanym z ramienia centrolewicowej partii - Socjaldemokracji Polskiej.

Ponadto zarząd krajowy PO zatwierdził ostatecznie nazwiska kandydatów do Sejmu. Tak oto z okręgu legnicko-jeleniogórskiego kandydować będą: Ewa Drozd, Grzegorz Schetyna i Norbert Wojnarowski.

Czytaj również

Komentarze (22) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group