Wtorek, 16 sierpnia
Imieniny: Stefana, Emila
Czytających: 7641
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Lech Wałęsa w Jeleniej Górze o Polsce

Piątek, 27 stycznia 2017, 8:31
Aktualizacja: Sobota, 28 stycznia 2017, 16:41
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Lech Wałęsa w Jeleniej Górze o Polsce
Fot. Tomasz Raczyński
Były prezydent Polski, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, legendarny przywódca „Solidarności” Lech Wałęsa gościł wczoraj (26.01) w Jeleniej Górze. Na spotkanie w Zdrojowym Teatrze Animacji przybyło ponad 200 osób, ale jak mówią organizatorzy, drugie tyle również chciało, jednak była ograniczona liczba miejsc.

Pełna mobilizacja w jeleniogórskim Komitecie Obrony Demokracji, który był organizatorem spotkania, wzmożone środki bezpieczeństwa i sala teatru wypełniona głównie osobami, które pamiętają stan wojenny – to okoliczności wizyty wyjątkowego gościa w naszym mieście. W spotkaniu uczestniczyli m.in. prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła, starosta Anna Konieczyńska, lokalni działacze Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, SLD oraz członkowie i sympatycy KOD-u. Była nawet koordynatorka KOD na Nowy Jork (Stany Zjednoczone).

Zanim doszło do spotkania otwartego, podczas krótkiego briefingu prasowego Lech Wałęsa odpowiadał na pytania dziennikarzy. Dotyczyły one przede wszystkim oceny stanu demokracji w Polsce, ale były też nawiązujące do przeszłości.

Jelenia Góra to kolejne miasto, które odwiedza były prezydent RP. Dlaczego to robi? - Na początku chciałem zlustrować – zobaczyć jaki jest stan ducha i zapytać co robimy – czy to, co się dzieje w Polsce podoba nam się, czy nie podoba? - mówił Lech Wałęsa, który chciałby, żeby PiS się „nawrócił” i słuchał narodu. - Jeżeli będą za bardzo szkodzić narodowi, to trzeba będzie zrobić porządek – stwierdził.

Na pytanie o rozliczenie z przeszłością noblista przyznał, że wszyscy w III RP powinni uderzyć się w piersi, zaczynając od niego samego. - Zrobiliśmy masę rzeczy, ale nieprecyzyjnie. Jest prawie wszystko ruszone, ale niedokładnie zrobione. To powoduje główne pytanie – czy wybory upoważniają do wszelkiego typu reform? Jedni uważają, że mają prawo do wszystkiego, a inni, że trzeba zapytać narodu – odpowiedział były prezydent namawiając do dyskusji i zgody. - Musimy się dzielić, ale mądrze. Nie znaleźliśmy rozwiązania na populistów, demagogów – mówił. Lech Wałęsa odniósł się także do wpływu mediów społecznościowych na kryzys. - Jak pierwsze samochody produkowano, to przed samochodem biegł ktoś z dzwonkiem, żeby mógł przejeżdżać, ale samochodów było coraz więcej, więc zabraliśmy wolność wprowadzając ograniczenia – kierunek, szybkość itd. Teraz mamy szaleństwo wolności słowa – robimy tyle głupot, że jutro dojdziemy do wniosku, że wolność wolnością, ale musi być odpowiedzialność – wprowadzimy bariery, ograniczenia, ale będą uczyć odpowiedzialności – powiedział były lider Solidarności.

Na nasze pytanie, czy Mateusz Kijowski powinien być nadal liderem KOD-u Lecha Wałęsa powiedział: - Nie mieszam się w te sprawy, natomiast z mojego punktu widzenia nie jest to uczciwie oceniane. Każdy, kto budował jakąś organizację, to wie, że na początku nie było żadnej intercyzy. Dawaj swoje i nie patrz z której strony kieszeni. Po jakimś czasie, gdy zaczyna to wyglądać na organizację, to należy rozłączyć prywatę od organizacyjnych spraw. Ja, żeby rozłączyć - wprowadziłem w Solidarności mały tekst dla księgowej i wszystkich banków, że „wszystko, co przychodzi na Wałęsę wasze jest”. Ten nie zdążył i stąd ma te problemy, natomiast na początku nie da się zrobić podziału – odpowiedział były związkowiec.

Podczas spotkania z mieszkańcami Jeleniej Góry i regionu oraz innych gości, Lech Wałęsa krótko wypowiedział się tytułem wstępu, a następnie odpowiadał na pytania publiczności. Na zakończenie był czas na prezenty, upominki oraz wyjątkowy tort od jeleniogórskiej cukierni. Wszyscy zgromadzeni mieli okazję na wspólne zdjęcie z Lechem Wałęsą oraz uścisk dłoni.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (211) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group