Wtorek, 26 stycznia
Imieniny: Pauliny, Polikarpa
Czytających: 6871
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

KARKONOSZE: Lawiny na obrazkach. Nowe oznakowanie zagrożeń górskich

Poniedziałek, 16 stycznia 2012, 8:28
Aktualizacja: 8:30
Autor: Agrafka
KARKONOSZE: Lawiny na obrazkach. Nowe oznakowanie zagrożeń górskich
Fot. ....
Pod koniec minionego roku wydane zostały przez ministra spraw wewnętrznych trzy rozporządzenia w sprawach bezpieczeństwa w górach. W tej sprawie także dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego opublikował na stronie KPN nowe zarządzenie o udostępnianiu parku narodowego.

Rozporządzenie MSW określa nowe wzory znaków nakazu i zakazu ustawianych na zorganizowanych terenach narciarskich. – Ciekawostką, moim zdaniem dość niefortunną, jest definicja nartostrady zamieszona w ustawie o bezpieczeństwie w górach. Otóż w dotychczasowym rozumieniu nartostrady takie jak Lolobrigyda, Puchatek czy Śnieżynka od tegorocznego sezonu zimowego winny nazywać się „narciarskimi trasami zjazdowymi”. Zaś dzisiejsza nartostrada to: „…teren przeznaczony do uprawiania narciarstwa zjazdowego… o szerokości co najmniej 3 m, służący w szczególności do komunikacji pomiędzy narciarskim trasami zjazdowymi… … stacjami urządzeń transportu linowego… oraz trasy dojazdowe do dróg i parkingów… - podkreśla Andrzej Mateusiak, szef miejscowych struktur Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

Zarówno ustawa o bezpieczeństwie w górach jak i zarządzenie dyrektora KPN nakłada na osoby przebywające w Karkonoszach nowe obowiązki. Turyści powinni, między innymi, dostosować swoje plany i zmierzenia do własnych umiejętności, doświadczenia i aktualnych warunków atmosferycznych oraz komunikatów lawinowych, a także prognoz pogody. Powinni też zadbać o odpowiedni ubiór i sprawny sprzęt, a także powiadamiać Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (tel. 985) o zaistniałym w górach wypadku.

Zorganizowana turystyka piesza i narciarska (działania komercyjne dla grup od 10 osób) w Karkonoskim Parku Narodowym może odbywać się w grupie nie przekraczającej 50 osób, tylko pod kierownictwem uprawnionego przewodnika, przez co rozumie się przewodnika górskiego z uprawnieniami na Sudety lub międzynarodowego przewodnika wysokogórskiego.

Z nowego rozporządzenia wynika, że zagrożenie lawinowe w górach jest opisane symbolami graficznymi i kolorami. Stopni zagrożenia lawinowego jest pięć: od niskiego (zielonego), przez umiarkowany (żółty), znaczny (pomarańczowy) aż do wysokiego (czerwony) i bardzo wysokiego (szachownica czerwono-czarna).
Dla Karkonoszy codzienne komunikaty lawinowe publikowane są na stronie: http://gopr.pl/avalanche/pl/1

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group