Niedziela, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 8036
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Łatwiejsza dotacja na wymianę pieca

Niedziela, 17 maja 2020, 11:14
Aktualizacja: Poniedziałek, 18 maja 2020, 9:57
Autor: WAC
Region: Łatwiejsza dotacja na wymianę pieca
Fot. użyczone
Od wczoraj (16.05) obowiązują nowe zasady rządowego programu Czyste Powietrze, w ramach którego można pozyskać pieniądze na wymianę pieca i ocieplenie domu. Dotacje są przyznawane na prostszych zasadach, a czas rozpatrywania wniosków został skrócony.

Przyjazne dla beneficjentów nowości to między innymi uproszczenia w zasadach przyznawania dotacji oraz skrócony czas rozpatrywania wniosków – z 90 do 30 dni. Uproszczony został też wniosek o dotację. Inną nowością jest integracja z programem „Mój Prąd” – beneficjenci mają możliwość uzyskania dotacji na montaż instalacji fotowoltaicznej, bez konieczności składania dwóch osobnych wniosków. Poziomy dotacji zostały powiązane z efektem ekologicznym, bonus będzie przyznawany za niskoemisyjność i odnawialność.

Ważną zmianą jest też możliwość finansowania przedsięwzięć rozpoczętych i nawet zakończonych. To oznacza, że będzie możliwe rozpoczęcie inwestycji do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o dofinansowanie, ale nie wcześniej niż od 15.05.2020 r. Zgodnie z nowymi zapisami, beneficjenci uprawnieni do podstawowego poziomu dofinansowania mogą liczyć na wsparcie do kwoty 20 tys. zł. Jeżeli inwestycja obejmuje bardziej efektywne źródło ogrzewania, czyli pompę ciepła – wtedy można dostać do 25 tys. zł, a jeśli do tego instalowane są panele fotowoltaiczne, to łączna wypłata sięgnie nawet 30 tys. zł. Na tym nie zakończą się zmiany w Czystym Powietrzu.

Aktualne ułatwienia i usprawnienia dotyczą naboru wniosków dla beneficjentów o dochodzie rocznym nieprzekraczającym kwoty 100 tys. zł. Nabór dla mieszkańców, których przeciętny miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza kwoty 1400 zł w gospodarstwie wieloosobowym i 1960 zł w gospodarstwie jednoosobowym zostanie ogłoszony w innym terminie. Do jego uruchomienia niezbędne są zmiany prawne umożliwiające gminom wydawanie zaświadczeń o dochodach.

Punkty Obsługi Klienta, prowadzone przez WFOŚiGW we Wrocławiu, działają: w stolicy Dolnego Śląska, Wałbrzychu, Jeleniej Górze i Legnicy – mówi Bartłomiej Wiązowski, wiceprezes WFOŚiGW we Wrocławiu. - Prowadzi je także 30 samorządów na terenie naszego regionu. Spodziewane jest ich poszerzenie o nowe gminy, a także o banki – dodaje.

Program "Czyste powietrze" cieszy się w naszym regionie sporym zainteresowaniem. Na dolnośląskim portalu beneficjenta zarejestrowało się około 13 tys. osób. Efekty obsługi programu przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu to m.in.: suma dofinansowania o wartości ponad 114 mln zł i ponad 4,1 tys. wniosków po decyzji.

Twoja reakcja na artykuł?

7
37%
Cieszy
2
11%
Hahaha
1
5%
Nudzi
1
5%
Smuci
1
5%
Złości
7
37%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy szkoły chronią przed rówieśniczą przemocą, zapewniając uczniom bezpieczeństwo w tym względzie?

Oddanych
głosów
315
Tak
12%
Nie
83%
Nie wiem
6%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group