Środa, 16 czerwca
Imieniny: Anety, Justyny
Czytających: 5999
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Lato w Teatrze. W pocie czoła przed finałem

Czwartek, 14 lipca 2011, 14:56
Aktualizacja: 15:52
Autor: Organizator LWT
JELENIA GÓRA: Lato w Teatrze. W pocie czoła przed finałem
Fot. Organizatorzy
Niezwykle pracowicie upłynął przedostatni roboczy dzień warsztatów „Lato w Teatrze”, których czwarta edycja trwa na deskach Teatru im. Norwida w Jeleniej Górze. W sobotę i niedzielę – pokazy sztuki „Medioracja”, a na scenie – intensywne przygotowania przed tym wydarzeniem.

– Zapomnijcie o przerwach! – powiedział dziś młodzieży Tadeusz Wnuk, aktor Teatru im. Norwida i koordynator LWT, a zarazem współtwórca koncepcji sztuki „Medioracja”. A na scenie – jak w profesjonalnym teatrze, tyle tylko, że na przyspieszonych obrotach, bo czas nagli. Scena za sceną z dopracowaniem szczegółów, tzw. brudów, które – choć z pozoru mogą wydać się mogą nieistotne – mogą rzutować na całość i zepsuć nawet najlepiej przygotowany spektakl.

Z Tadeuszem Wnukiem pracuje cały zespół: Anna Szopa wspomaga w sprawach ruchu i choreografii, Jarosław Kyrcz zajmuje się realizacją dźwięku, a Mieczysław Oleksy – świateł. „Medioracja” zyskuje więc plastyczność, a charakter warsztatów sprawia, że wiele rozwiązań znajdowanych jest na bieżąco, podczas prób. Praca wre też w pracowniach: Janusz Kijański kończy dopracowanie elementów scenografii: schodów i kartonowych pudeł, sześcianów, których wymowa jest główną osią przekazu sztuki. Dziś pomagała przy tym część adeptów sceny, którzy akurat nie byli potrzebni na scenie.

Jutro będzie podobnie: powtarzanie scen ze zwróceniem uwagi na to, co nie wychodzi najlepiej i w końcu – połącznie poszczególnych sekwencji w całość. To jeden z trudniejszych elementów każdego widowiska, bowiem bez płynnych przejść z jednego epizodu do drugiego, sztuka może stracić na dynamice.

W foyer Teatru im. Norwida zawisły już prace plastyczne związane z warsztatami: to dzieła młodzieży, które powstały podczas rozmaitych faz LWT, które powoli zmierza już do finału. Przypomnijmy: pokazy „Medioracji” w sobotę i niedzielę (16 i 17 lipca) o godz. 18 na dużej scenie Teatru im. Norwida.

Lato w Teatrze jest atrakcyjną ofertą teatralną dla uczniów, którzy z różnych przyczyn spędzą wakacje w swojej miejscowości. Projekt został zainicjowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i jest koordynowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Tegoroczna czwarta już edycja teatralnych półkolonii odbywa się między 4 lipca a 27 sierpnia 2011 roku w kilkunastu miastach Polski. Codziennie przez 14 dni uczestnicy projektu pracują nad spektaklem pod opieką profesjonalnych artystów w sprofilowanych grupach: aktorskiej, scenograficzno-kostiumowej, muzycznej, dokumentacyjno-promocyjnej lub technicznej. Na koniec turnusu przedstawienie prezentowane jest w teatrze bądź innej przestrzeni miejskiej.
Dwa tygodnie spędzone w teatrze są dla dzieci szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie. Profesjonalni artyści mogą podzielić się z doświadczeniem zawodowym i zaprezentować swoje metody pracy, a także poznać potrzeby i wrażliwość młodej widowni. Dzięki realizacji projektu Lato w teatrze teatr staje atrakcyjnym ośrodkiem działań twórczych i edukacyjnych również podczas wakacji, zyskując sobie tym samym nowych widzów, którzy w ciągu sezonu często nie uczestniczą w życiu kulturalnym.

W tegorocznej edycji projektu biorą udział:
Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie, Białostocki Teatr Lalek, Stowarzyszenie Teatr Okno w Białymstoku, Stowarzyszenie Sztuk Wszelakich w Białymstoku, Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne „Teatr Grodzki”, Miejski Dom Kultury w Bielsko-Białej, Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne „Stacja Bukownica” w Bukownicy, Teatr Polski im. H. Konieczki w Bydgoszczy, Stowarzyszenie De-Novo w Dynowie, Stowarzyszenie „In gremio” w Gdyni, Teatr Miejski im. W. Gombrowicza w Gdyni, Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Jantar, Teatr im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze, Bałtycki Teatr Dramatyczny im. J. Słowackiego w Koszalinie, Fundacja im. Ks. Siemaszki w Krakowie, Fundacja Paideia w Krakowie, Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, Stowarzyszenie Teatralne Chorea w Łodzi, Teatr Lalki i Aktora „Pinokio” w Łodzi, Stowarzyszenie Teatralne Teatr Cinema w Michałowicach, Opolski Teatr Lalki i Aktora im. A. Smolki, Miejski Dom Kultury w Radomsku, Miejski Ośrodek Kultury w Tomaszowie Mazowieckim, Teatr „Baj Pomorski” w Toruniu, Wałbrzyski Ośrodek Kultury, Teatr Remus w Warszawie, Klub Kultury Falenica w Warszawie, Stowarzyszenie Praktyków Dramy „Stop-klatka” w Warszawie, Teatr Polski we Wrocławiu, Teatr Nowy w Zabrzu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group