Wtorek, 7 lipca
Imieniny: Cyryla, Metodego
Czytających: 6297
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

"Lato w Teatrze" – odsłona druga

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 7 lipca 2009, 13:20
Aktualizacja: Środa, 8 lipca 2009, 7:49
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Teatr to nie tylko sprawność ciała, lecz także głębia ducha. Kształtowaniu tych cech poświęcony był kolejny dzień warsztatów „Lato w Teatrze”, których pierwszy turnus trwa w Jeleniogórskim Centrum Kultury.

Uczestnicy, czyli około 30 osób w wieku gimnazjalnym, już wczoraj przełamali pierwsze lody. Są coraz bardziej zgrani i zżyci z sobą. A taka jedność myśli i uczuć jest bardzo potrzebna przy pracy nad spektaklem.

Dziś w dalszym ciągu poznawali tajemnice warsztatu aktora. Z Łukaszem Dudą grupy ćwiczyły możliwości wokalne i dykcję. Były też podstawy akrobatyki. Prowadzący pokazywał jak bezpiecznie podnieść partnera, aby nie zrobić sobie, ani jemu krzywdy i przy tym osiągnąć zadowalający efekt.

Kacper Ziemianin rozbudował swoje studio nagrań. Grupa, której zajęcia obserwowaliśmy, nagrywała hit „Perfektu” sprzed lat, piosenkę „Nie płacz, Ewka”. Prowadzący i jedna z uczestniczek akompaniowali na gitarze, a pozostali uczyli się łatwo wpadającego w ucho, choć już nieco zapomnianego, a kiedyś kultowego przeboju.

Śpiewaniu były też poświęcone zajęcia z Danielem Jacewiczem. Uczestnicy „Lata w teatrze” uczyli się przepięknych, choć niezbyt łatwych, pieśni cygańskich w rodzimym języku Romów. Organizatorzy warsztatów pragną jak najwięcej korzystać z potencjału twórczego młodych ludzi. Stąd jeden z uczestników przygrywał na klarnecie, a na gitarze grał sam prowadzący.

Z kolei grupy u Tadeusza Rybickiego skupiły się na nieco „głębszych” ćwiczenia, których celem jest otwarcie duszy przed partnerem. – Chodzi o to – mówił Tadeusz Rybicki – że bardzo łatwo jest wyczuć, kiedy aktor jest nieszczery w tym, co robi. Ćwiczenia prowadzone przez artystę mają pomóc młodzieży w niełatwym zadaniu pozbycia się różnych psychicznych balastów i nieśmiałości.

Uczestnicy dotykali wzajemnie swoje dłonie mając przy tym zamknięte oczy. Później – na podstawie odczuć – starali się nakreślić charakter partnera. Było też sprawdzane „zadanie domowe”. Każdy miał opracować krótką scenkę, w której przedstawi pierwsze wspomnienia z dzieciństwa. Małgorzata opowiedziała o tym, jak to śniło się jej piekło, a Krzysztof zapamiętał najlepiej niezbyt miłe pierwsze chwile w przedszkolu.

Młodzi jeleniogórzanie, którzy uczestniczą w warsztatach „Lato w teatrze” jeszcze tylko jutro będą pracowali w grupach wymiennych. Od czwartku zacznie się już praca nad scenopisem i budowanie poszczególnych scen „Histororyji”, czyli przedstawienia opracowanego w ramach tematu tegorocznego „Lata” – „Pamięć i tożsamość”. Już wiadomo, że oprawę muzyczną młodzież wykona i nagra samodzielnie. Premiera – 19 lipca o godz. 19.

Impreza odbywa się dzięki Instytutowi Teatralnemu im. Raszewskiego w Warszawie przy wsparciu jeleniogórskiego urzędu miasta.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~Wuef 7-07-2009 18:34
Po ilości komentarzy widzę wielkie zainteresowanie tą akcją ;)...
~do Wuef 7-07-2009 19:46
ponieważ tak w JELENIEJ GÓRZE rozwija się kultura
kazimierzp 7-07-2009 20:42
Brakuje komentarzy bo codzienni wyszydzacze i zrzędy nie mają punktów zaczepienia! Ani nie wymieniono nikogo ze znaczących lokalnych polityków czy "animatorów kultury!". Jest pozytywistyczna praca u podstaw z młodymi ludźmi którzy pragną być na scenie! Tak właśnie wychowuje się przyszłych konsumentów kultury którzy nie będą miłośnikami np Dody czy innego badziewia! Takich działań w mieście jest wiele i oby było jeszcze więcej!!!
~Wuef 7-07-2009 21:19
Niestety...
piipi 7-07-2009 22:57
..ludzie teatr CHETNIE omijaja ...bo zeby sie nie nudzic,trzeba zrozumiec co graja ! "Lato z Teatrem" ..to *CUDOWNA szansa dla mlodych ludzi poznania swoistego "alfabetu sztuki teatru",a dla organizatorow jest to duza mozliwosc poznania potrzeb i wrazliwosci mlodego widza !
~Domicela 7-07-2009 23:24
Popieram wypowiedż p.Kazimierza i Piipi.Natomiast Wuefiście polecam słowa z pewnej pieśni:"hartuj ciało i duch"... szczególnie ten "duch".

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group