Wtorek, 17 maja
Imieniny: Weroniki, Sławomira
Czytających: 8024
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Laserowy wykład na początek Święta Matki

Niedziela, 1 czerwca 2008, 8:09
Aktualizacja: 9:38
Autor: Ania
JELENIA GÓRA: Laserowy wykład na początek Święta Matki
Fot. AGA
Mówi się, że w Polsce osiągnięcia nauki nie idą w parze z rozwojem gospodarki. Że tak nie jest udowodnił podczas wykładu w Pałacu Schaffgotschów profesor Sylwester Porowski, jeden z twórców niebieskiego lasera. Uważa, że dzięki nowym technologiom zyskuje nie tylko prywatny inwestor, ale i państwo.

Wielu miłośników nauki w sobotę wysłuchało wykładu fizyka na temat Nauka i rozwój gospodarczy w Polsce. Instytut Wysokich Ciśnień, w którym pracuje profesor działa obecnie w podwarszawskim Celestynowie. Zatrudnieni w nim naukowcy pracują m. in. nad fizyką półprzewodników, strukturami kwantowymi, nanomateriałami, biomateriałami oraz wysokociśnieniowymi metodami eksperymentalnymi.

Instytut prowadzi politykę patentową. Jego wynalazki są w 100 procentach jego własnością, a w przypadku wykorzystania patentu właściciel otrzymuje 50 procent zysków. W ten sposób instytut zapobiega „wyciekaniu” technologii.

Na powstanie niebieskiego lasera miało wpływ bardzo wiele czynników. Nie mniej jednak ogromne problemy wynikały z braku funduszy na prowadzenie badań. Początkowo tworzono wyłącznie kryształy z azotanu galu, co pozwoliło używanie go jako półprzewodnika

– W tej dziedzinie mamy wielkie możliwości chociaż Amerykanie i Japończycy wydali na badania nad niebieskim laserem ogromne pieniądze. W momencie, gdy instytut zdecydował się na wykorzystanie niebieskiego lasera, Japończycy zrobili ogromny krok do przodu, gdyż wyprodukowali błękitną diodę – opowiadał prof. Porowski.

Wykład był częścią sesji naukowej, która w sobotę otworzyła obchody Święta Matki organizowane przez komitet społeczny z parafii przy ul. PCK. Niestety, nie dojechał zapowiadany Krzysztof Zanussi z wykładem o monogamii. Niedzielny program imprezy jest bogaty.

Rozpocznie się uroczystą mszą w intencji matek, ojców i rodzin (godz. 12.30), a po niej, od godz. 14 do 22 organizatorzy zapraszają na wielki festyn z okazji XX-lecia Święta Matki, który odbędzie się na placu przy kościele. W programie przewidziano m.in. drużynowy turniej piłkarski (godz. 14-18), który poprowadzą: Włodzimierz Lubański, Jerzy Gorgoń i Marian Szeja, “Litanię do Najświętszej Panny w Bardzie Śląskim – prapremiera pod dyrekcją Stefana Strahla (godz. 15), koncert uwielbienia dla Matek – Leopold Twardowski (Poznań), piosenki sprzed lat w wykonaniu Piotra Szczepanika (godz. 16), majówkę z Leopoldem Twardowskim (godz. 19) oraz muzykę lekką, łatwą i przyjemną z refleksją – Leon Kołtowski (godz. 20-22).

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group