Sobota, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 5422
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Lany poniedziałek głównie w domach?

Poniedziałek, 21 kwietnia 2014, 14:01
Aktualizacja: Wtorek, 22 kwietnia 2014, 9:40
Autor: Przemo
Jelenia Góra: Lany poniedziałek głównie w domach?
Fot. Przemo
Do południa nie sprawdziły się prognozy synoptyków o deszczach i burzach w poniedziałek wielkanocny. Pogoda sprzyjała podtrzymywaniu tradycji śmigusa–dyngusa, ale wygląda na to, że młodzież biegająca z pistoletami na wodę i wiadrami odchodzi w zapomnienie.

Przemierzając centrum Jeleniej Góry i Zabobrze napotkaliśmy jedynie trzy małe grupki dzieci i młodzieży z pistoletami i butelkami wypełnionymi wodą. Wygląda na to, że czasy, kiedy ludzie do godziny 12.00 nie wychodzili z domu w obawie, że wrócą przemoknięci odchodzą w zapomnienie. W dobie telewizji i komputerów dzisiejsza młodzież coraz częściej odchodzi od tradycji, ale są jeszcze tacy, którzy czerpią z niej radość.

- Jest bardzo wesoło, podtrzymujemy tradycję od dziecka. Zaczęło się w domu już o 6.30, dzieci świetnie się bawią - opowiada pan Stanisław, który z wnukiem i dziećmi sąsiadów spacerował po Zabobrzu. - Bardzo lubię lany poniedziałek. Wstałem rano, żeby oblać rodzinę i wyszedłem z dziadkiem, by pobawić się z kolegami i koleżanką - dodał 7-letni wnuk pana Stanisława, Michał.

Śmigus-dyngus to zwyczaj obchodzony początkowo przez Słowian, którzy radowali się z odejścia zimy, witając wiosnę. Uważali też, że oblewanie się wodą miało sprzyjać płodności, dlatego oblewano przede wszystkim panny na wydaniu. Bywało tak, że panie mogły się zrewanżować panom dopiero we wtorek wielkanocny. Dziś wodą oblewają się wszyscy, bez względu na płeć, czy wiek, ale w porównaniu do przełomu wieku XX i XXI, tradycja znika z jeleniogórskich ulic i ma charakter symboliczny w domowym zaciszu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group