Niedziela, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 5988
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Lanie wody na sesji

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 25 lutego 2009, 7:25
Aktualizacja: 16:58
Autor: Mar
Fot. Mar
Słowo „woda” odmieniano podczas wtorkowej sesji dziesiątki razy przez wszystkie przypadki. Wszystko przez decyzję wojewody dolnośląskiego, którego nadzór prawny unieważnił uchwałę jeleniogórskiej rady w sprawie dopłat do wody sprzedawanej przez spółkę Wodnik.

Prezydent wniósł pod obrady jeden projekt: uchwałę o przedłużeniu obowiązywania stawek ubiegłorocznych oraz o dopłatach do wody. Po burzliwej dyskusji w której po raz kolejny prym wiódł radny Krzysztof Mróz, przyznający się do ojcostwa uchwały o dopłatach, zdecydowano, że powstaną dwie oddzielne uchwały. Jedna o przedłużeniu taryfy, druga o dopłatach.

Za dopłatami głosowali prawie wszyscy radni, tylko jeden głos był przeciw. Natomiast wyniki głosowania za przyjęciem prezydenckiej uchwały o dopłatach zdumiały wszystkich. Za była dwójka radnych, Józef Zabrzański i Zofia Czernow, przeciw był radny Jerzy Lenard, szef klubu PO, natomiast 12 radnych, w tym wszyscy pozostali radni proprezydenckiego PO, wstrzymali się od głosu. To oznacza że uchwała przeszła przewagą jednego głosu.

Co się stało, że drugi raz w ciągu dwóch miesięcy radni musieli decydować o tym samym?
Według nadzoru prawnego Jelenia Góra jest od 20 stycznia bez taryfy opłat za wodę. W takiej sytuacji nie można uchwalać dopłat, jeśli nie podstawy takiej ulgi, czyli taryfy. 30 grudnia ubiegłego roku radni odrzucili w głosowaniu propozycję spółki, żeby do 30 czerwca tego roku wydłużyć obowiązywanie taryfy opłat z roku 2008.
Jednak i ona weszła w życie po jej odrzuceniu przez radę. W takim przypadku, na rok i tak wchodzi w życie taryfa którą radni odrzucili. Jednak za drugim razem odrzucenie przedłużenia taryfy skutkuje jej wygaśnięciem.

To nie oznacza, że nie musimy płacić za wodę. Zgodnie z kodeksem handlowym za dostarczony towar, czyli wodę, należy się zapłata na podstawie umów podpisanych z odbiorcami. Jednak urzędowej taryfy określającej stawki nie ma. Dlatego nie można uchwalać dopłat do nieistniejącego cennika.

Radni naprawili więc swój własny błąd. Ponieważ dokończenie sesji przełożono na następny tydzień, dopiero wówczas uchwały trafią do wojewody. Jeśli nadzór prawny uzna, że nie ma już naruszania konstytucji RP i ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę, uchwały trafią w kwietniu do dziennika urzędowego województwa dolnośląskiego. Po kolejnych 14 dniach zaczną obowiązywać. Wtedy dopiero mieszkańcy Jeleniej Góry odzyskają prawo do dopłat z wstecznym terminem obowiązywania od 21 stycznia.

Spółka Wodnik będzie albo naliczała pełną wartość wody, czyli o 20 procent drożej niż dotychczas, albo będzie naliczać należność tak jakby dopłaty obowiązywały. Jednak wtedy będzie ryzykować, że w przypadku kolejnego unieważnienia uchwały przez wojewodę, poniesie straty i narazi się na zarzut niegospodarności.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (28) Dodaj komentarz

~lol 25-02-2009 7:42
a to ciekawostki : za poparciem uchawły wniesionej przez PO -Zabrzański z PISu, a przeciw uchaly radni - PO
~szuwarek 25-02-2009 7:59
Niegospodarność to w tym Przedsiębiorstwie stawia się na pierwszym miejscu!!!! żeby nie robić SZANOWNYM ODBIORCOM wody z mózgu to tylko podam jeden przykład (a takich jest wiele) to WYDATEK BAGATELA PRAWIE MILION ZŁOTYCH NA ZAKUP AUTA KTÓRE STOI BEZUŻYTECZNE NA TERENIE OCZYSZCZALNI!!!!! co może nieprawda Panie Jastrzębski ??? następny równie ciekawy przykładzik podam Państwu w kolejnym komentarzu nt. wybitnie uzdolnionego Zarządu Spółki "WODNIK"
~<LOOL> 25-02-2009 8:11
za wszystko i tak my płacimy:P trzeba by pozwalniać trochę pasożytów z biura i wtedy woda potanieje!!! z tego co słyszałem to na Oczyszczalni jest więcej umysłowych niż fizoli ..... a My będziemy chodzić kąpać się i swe potzreby fizjologiczne załatwiać pod most na Wiejskiej .
~pssyt 25-02-2009 8:40
Zdięcie nr 7 : Tak jak by się facet czegóś bał ! .............noo comentss
~luk 25-02-2009 8:54
Zarząd Wodnika do dymisji. Miasto dopłaca do wody i ścieków zamiast dokładać na sport,stypendia itp to dokłada dla niefrasobliwego Zarządu Spółki przecierz ich trzeba wygnać z tego stołka Panie Nauczycielu !!
~kolega Wojtka 25-02-2009 9:07
No to teraz tylko patzreć jak w czerwcu nam zafundują kolejną .......po gazie i prądzie ..... podwyżkę za wodę i ścieki ! to tylko gra polityczna takiego prezesika że" cena wody będzie bez zmian" wszystkie te obietnice to po to żeby kolejny miesiąc za 10,000 zł popierdzieć w stołek , wziść co mi się należy i pomyśleć jak tu zrobić ( a o to niestety nie trudno ) mojego szefa czyli Pana Prezydenta w ch...... to jeszcz z pół roku mnie potzryma,,,,,,,,,,,a my kurcze za 1.500 zł mamy żyć !!! tylko jak to zrobić !!! Marnie wyglądasz chłopie na tym zdięciu nr 7 , a może czegoś się obowiasz ???
~Sanatoriusz 25-02-2009 10:25
Niech lepiej radni zajma sie rozrzutnościa i marnotrastwem dzialań prezesa wodnika , do dzisiaj udaja że sa dziwnie wszyscy slepi i glusi - nie widza że prezes za ogromne pieniadze wynajmuje lokale uzytkowe a wydatki na najem wbijają w cene odbiorcow wody . Niech jeszcze prezes wynajmie na koszt wodnika hotel tez pod jakims pretekstem, tez stoi równie blisko siedziby wodnika.Co na to radni ? Czy nie jest karygodne i na ile pilne i potrzebne dzialania prezesa? aby zalatwić zaplate za wodę czy inne dokumenty dostarczyć - to wlasnie musi byc drogi salon w poblizu okazalej siedziby wodnika ? O innych marnotrastwach za ktore placa odbiorcy wody bo musza - nie wylicze.A kiedy szanowni Radni podacie program oszczednościowy dla mieszkańców , aby zapobiec drenowaniu ich kieszeni i marnotrastwu, monopolisty Wodnika i rozliczycie zarząd? Czy podacie publicznie - Ile prezes wodnika wpycha oplat za najem lokalu do kieszeni wlaściciela salonu co miesiąc , jednoczesnie wyciagajac te pieniadze z kieszeni mieszkańcow w postaci rachunkow za wodę !
elba 25-02-2009 12:58
kochani, radni wiedzą co robią w maju są wybory do europarlamentu i nie mogą zrobić podwyżki bo kto będzie głosował ale w lipcutak nam dokopią,że się nie pozbieramy
elba 25-02-2009 13:01
jeszcze do wodnika,radni powiedzieli,ze należy brać zapłate od wszystkich z którymi wodnik ma umowe a wodnik nie chce
~Do Sanotoriusza 25-02-2009 13:04
Zgadzam się z Tobą i z opiniami j.w, nawet wiem o innych sprzeniewieżonych pieniążkach przez Prezesa , a mianowicie pytam po jaką cholerę organizował imprezę w Chacie za Wsią dla byłych Dyrektorów i Prezesów Wodociągów ??? a podobno było parę osób !!! pytam po co ?? tak jak ktoś wyżej napisał po to żeby sobie robić sztuczną propagandę . kto za tę imprezkę zapłacił ?? .... oczywiście MY .
~amigo 25-02-2009 13:16
hahaha to i ja Wam coś powiem o "oszczędnym" zarządzie WODNIKA: DOKŁADNIE NIE WIEM KIEDY TO BYŁO, ALE NA 100% MIAŁA MIEJSCE TAKA SYTUACJE ŻE PREZES SPÓŁKI ZAPROSIŁ NASZYCH WŁODAŻY Z MIASTA,JAKIŚ PROFESORKÓW I WSZYSTKICH KIEROWNIKÓW Z TEJ FIRMY DO KARPACZA NA DWA DNI IMPREZKI . MIAŁY BYĆ ROZMOWY NA TEMAT PRZYSZŁOŚCI WODNIKA . WIĘC PYTAM PO JASNĄ CHOLERĘ PO CO ?? JAKA PRZYSZŁOŚĆ CZEKA WODNIKA ........... PRZECIEŻ WIADOMO ŻE CZY TO WODNIK CZY SRODNIK TO KTOŚ NAM WODĘ MUSI DOSTARCZAĆ , ALE JAK NIE SWOJE PIENIĄŻKI TO SIĘ CHLA NO BO I TAK NAJWYŻEJ SIĘ PODNIESIE CENĘ WODY A BIEDNYCH LUDZI SIĘ NABIJA W BUTELKĘ !!! wstyd i hańba !!!!
~yachty 25-02-2009 13:49
prywata, kolesiostwo i własny interes - oto caly wodnik i inne spolki tego pokroju. Niestety ci panowie maja we krwi nawyki z czasow PRLu i poki to pokolenie nie poumiera to nic sie nie zmieni...
~płatnik wodny 25-02-2009 13:56
do szuwarka!!A co to za autko za 1 milion złotych stoi bezuzytecznie na oczyszczalni?? jaki typ??/ Pan Prezydent miasta potrzebuje autko sobie kupić, może wystarczy zagospodarować istniejace. Pan Prezes Wodnika powinien odpowiadać za niegospodarność i rozrzutność/imprezka w Chacie za Wsią, w Karpaczu/, ale najpierw musi stwierdzić to komisja rewizyjna Rady Miasta, lub inny organ uprawniony.Panie przewodniczący Rady Miasta PAPAJ proszę włączyć się gdy są takie sygnały.
~emeryt 25-02-2009 14:46
odwołać Prezesa.
~znajoma 25-02-2009 14:53
codzienie widzę jak po Panią Prezes przyjeżdża autko zawozi do pracy no i oczywiście hrabiankę trzeba odwieźć do domciu po zakończonej dniówce , ciekawe czy ta prywata jest również wliczona do taryfy wody ? a moze nieprawda Pani Mariolu ??
~paf 25-02-2009 15:02
pokażny ładunek zjadliwości i prawdopodobnie pisane przez ludzi z wodnika. Az strach pomyslec co z atmosferą w tej firmie. Nie ma to jak calkowita aninomowośc każdy staje się szczery do bólu. No i wyłazi przy okazji kłopot z ortografią.
~bywalec 25-02-2009 15:19
Do Amigo: A co miał robić prezes wodnika, wiedząc,że włodarze lubią bara-bara??
~Plac- Piastowski 25-02-2009 18:13
Jak dowiedziano sie z ksiegowości "wodnik" czyli p. prezes za wynajmowany salon placi wlaścicielce na jej konto co miesiąc ok. 20 tysięcy zlotych ! biznesmenka czesto przebywa ponoć na Teneryfie - Po jakie licho wynajmuje ten lokal od prywatnej osoby tego nikt nie wie, skoro jest to spólka miasta ,nie bylo nawet przetargu! a miasto posiada wiele lokali pustych . czy operatywny prezes nie może w tak trudnych czasach kryzysu wygospodarowac jedno pomieszczenie w swoim budynku jeżeli takowe jest potrzebnae dla obslugi ludzi -odbiorcow wody ?Czy musi prezes takie wysokie niepotrzebne oplaty za lokal wliczać w cenę wody a zarazem wyciągać z kieszeni mieszkańcow, emerytow itd. w postaci coraz wyzszych oplat za wodę aby zaplacic wlaścicielce za najem ? czy się dzielą wplywami - aż się prosi o brygadę antykorupcyjną do zbadania tej sprawy.
~szuwarek 25-02-2009 19:53
Niestety Pan Prezydent takim autkiem się nie będzie poruszał , chyba że poda się do dymisji to może koleś go przyjmie na kierowcę!!! Drodzy forumowicze autko to jest VW Transporter - kamerowóz !!! Tylko jeszcze raz pytam po co w Wodniku drugi kamerowóz ???? poprzedni ma 10 lat i około 40 tys przejechane tak więc zasadność tego pojazdu wychodzi już widoczna po poprzednim który notabene też odpoczywa . Panowie Radni do roboty bo przez obecny Zarząd naprawdę NASZA WSPANIAŁA JELONKA POPŁYNIE Z TĄ I TAK DROGĄ WODĄ !!!!!!
~kloszard 25-02-2009 20:01
ciekawy jestem ile kosztuje utrzymanie Nowego Zakładu Uzdatniania Wody na ul Wróblewskiego ???? warto by było zapytać o takie rzeczy , przecież to nikt inny jak my płacimy za tą niegospodarność . Z tego co mi wiadomo to Wodnik w swoich zasobach posiada bardzo duże puste obiekty za które i tak płaci dzierżawę do miasta przy ul Dębowej , tak więc już wyjaśnia nam wszystko po co wynajmuje się lokalik za bagatela 20,000 zł słownie dwadzieścia tysięcy złotych !!! jestem zrozpaczona takimi informacjami
~hahaha 25-02-2009 20:13
moge podac ta date,ta impreza sie odbyla,bylem w karpaczu wtedy i dowozilem wodke oraz inne potrrzebne im rzeczy,byly nawet 3 zamowienia na prostytutki ale to innym samochodem byly dowiezione te panie,niby to mialo byc specjalne zamowienie tylko dla towarzystwa(tak sie robi w wyzszych sferach) ale przyjechaly zwykle blachary,czestowalem jedna szlugiem nad ranem,mialem mase kursów,zaluje ze nie nagralem rozmowy na dyktafon;/ nie chdozi mi o opinie publiczna bo nic nie mozna zrobic a nie chce sobie robic problemow,Ci ludzie zarabiaja dziennie takie pieniadze ze lepiej nie skakac do nich.
~Joźik z Cieplic 25-02-2009 23:03
Ludziki narzekaja na ulomną dzialalnośc prezesa wodnika - ale to nic nie pomoże , poniewaz on pochodzi z jednego worka politycznego, gdzie swoich ludzi na posady przynosi sie w teczkach czyli są to towarzystwa wzajemnej adoracji a nie ludzie uczciwi fachowcy z konkursu ,jest też przeciez w tej ekipie uczony nieefektywny Obrębalski ,Lużniak, jakis Papas , cichobieżna Zosia i inni - .a kruk krukowi oka nie wykole. Wczesniej prezes Jastrzębski rozlozyl niejedna firme chociażby "lańcychy w Podgórzynie " jest mistrzem od demontażu firm , nieobliczalnych wydatkow nie swioch pieniędzy , jest milośnikiem duzych potrzeb i rozrzutności .Bardzo pasuje na posadę Wodnika , bo jak zabraknie w kasie pieniądzy to odbije sobie w wyższych cenach czyli podwyższonych rachunkach za wode i sciekii ! - co tez ochoczo rada miasta akceptuje , jak wlasnie wynajem kosztownych salonow na pl.kombatantow za bajońskie kwoty - po kiego grzyba ! moze dostaje bokiem dole ? . Musi p.prezes czuć sie pewnie i bezpiecznie , bo widocznie matka partia zawsze jego ochroni - jak za komuny ! i krzywdy jemu nie zrobi, bo prezesunio to swój chlop.
mesjah 26-02-2009 0:01
do hahaha,nic Ci to by i tak nie dało,nagranie,po co Ci,maja prawo do tego,wódka i prostytutki to nie przestepstwo,sprawa powinno zajac sie biuro antykorupcyjne ale sie nie zajmie,coz,za duzo tam ludzi było by pociagnietych do odpowiedzialnosci,wszyscy sie adoruja i kazdy ma cos na sumieniu,kazdy sobie pomaga i kazdy sobie raczki myje,chcesz jednego wsypac to on chce innego zeby sie bronic zatem leci jak domino,a na koncu domina stoja takie klocki ze nie mozna i tyle,wiec nie moze nawet jeden element poleciec z tego domina,wiec domino jest ukladane dalej,taka filozofia,teoria domina sie kłania bo kazdy element domina opiera sie o drugi a nie mozna wszystkich wymienic bo ukladanie nowego domina zajmie lata jesli nie wieki...
~ventura 26-02-2009 20:01
Bardzo mi się spodobała teoria domina wg mesjah:) niestety to smutna prawda, bo nikt z miasta nie chce sobie brudzić rączek (i tak już z resztą nieczystych). Po co mieszać się w sprawy, które ich nie obchodzą. Oni tylko pilnują swoich ciepłych posadek i bamboszków więc dajcie im spokój. A jeszcze lepiej będzie, gdy zbojkotujecie następne wybory. Przynajmniej ja już po tych wyborach mam czkawkę do tej pory:( Skąd u nas biorą się takie ciamajdy bezjajowe??? Słów brak:( Pozdrowienia dla normalnych:)
~ventura 26-02-2009 20:36
Bardzo mi się spodobała teoria domina wg mesjah:) niestety to smutna prawda, bo nikt z miasta nie chce sobie brudzić rączek (i tak już z resztą nieczystych). Po co mieszać się w sprawy, które ich nie obchodzą. Oni tylko pilnują swoich ciepłych posadek i bamboszków więc dajcie im spokój. A jeszcze lepiej będzie, gdy zbojkotujecie następne wybory. Przynajmniej ja już po tych wyborach mam czkawkę do tej pory:( Skąd u nas biorą się takie ciamajdy bezjajowe??? Słów brak:( Pozdrowienia dla normalnych:)
~Zszokowana 27-02-2009 22:34
Widzę, że większość komentujących to prawdopodobnie pracownicy wodnika. Jakby w mojej firmie pracowali tacy ludzie, wylałabym ich na zbity pysk! Jak nie odpowiada Ci praca to się zwolnij i poszukaj nowej. Tylko to może nie być takie proste z waszym wykształceniem. Po podstawówce i zawodówce nie łatwo znaleźć pracę, więc szanujcie ją. Jak można tak obrabiać własnego szefa za plecami (bo domyslam sie, ze w oczy mu tego nie mówice). Czytałam już kilka komentarzy szuwarka i jak dla mnie jesteś żałosny, wyjedź do Irlandii, tutaj takich ludzi Nam nie potrzeba.
mesjah 28-02-2009 0:05
zszokowana,jakbym miał takiego szefa który nie wie o co chodzi to bym sam mu sprostował:D pomyliłas tematy wykształciuchu:D nie szastaj o swoich pracownikach w taki sposób bo najprawdopodobniej wielu z nich jest bardziej wykształconych od Ciebie:D:D:D co bys zrobiła bez ich wykształcenia zawodowego? zatrudniała bys samych filologów i lingwistów w branzy wodniczej?;p siedzisz pewnie za biurkiem "wodnika" wiec sie nie odzywaj,psiz dalej faktiry,siadaj na kolankach swoich przelozonych i udawaj ze Twoje wykształcenie daje Ci przepiekny obraz swojej pracy i wkładu...a jak masz firme o innej branzy to daj podwyzki swoim pracownikom bo widzisz:D oni sobie proadza jakos bez Ciebie ale Ty bez nich mozesz tyle co nic w swojej branzy:D:D:D to są Twoje ręce do pracy,szanuj rączki bo Ci ich moze zabraknac kiedys...aha szok to normalne emocje jakie towarzysza takim jak Ty...na codzien...naucz sie cos robic konkretnie,nie tylko pierdziec w stołek i ogladac laptopa i tipsy...
~Do zszokowana 28-02-2009 14:06
Ty nawet do Irlandii nie możesz wyjechać,bo tam potrzebują konkretnych fachowców,a ty nie reprezentujesz swoją osobą NIC. Gdybyś straciła swoją ciepłą posadkę i musiała zarobić na życie pracą własnych rąk(powtarzam rąk) to skończyłabyś jako kloszardka na dworcu PKP.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group