Piątek, 3 lipca
Imieniny: Jacka, Tomasza
Czytających: 6036
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Łąki w ogniu

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 4 kwietnia 2007, 0:00
Aktualizacja: Środa, 4 kwietnia 2007, 19:30
Autor: Angela/ TEJO
Fot. PSP
Podpalacze nieużytków zmorą dla mieszkańców, strażaków i środowiska.

W ciągu dwóch tygodni straż pożarna w Jeleniej Górze odnotowała około czterdziestu pożarów łąk i nieużytków.
W nocy z wtorku na środę paliła się łąka niedaleko bloków przy ulicy Spółdzielczej i Osiedla Pomorskiego. W poniedziałek około godziny 14 paliły się nieużytki w rejonie drogi na Zgorzelec. Był to już drugi pożar w tym samym miejscu tego samego dnia. Pierwszy został ugaszony kilka godzin wcześniej.

– Świadczy to o świadomym podpaleniu nieużytków tuż po odjeździe straży – mówi st. asp. Piotr Wincenty z Państwowej Straży Pożarnej. – Paliły się około dwa hektary. W działaniach brały udział cztery sekcje: dwie z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1, Ochotnicza Straż Pożarna z Sobieszowa oraz OSP z ul. Wiejskiej, razem 16 strażaków.

Po ugaszeniu tego pożaru jednostki nie wróciły jednak do bazy bo od razu zostały skierowanie do takiego samego pożaru przy ulicy Podchorążych i tak było do późnego popołudnia.

Pożar oprócz strat ekologicznych zagrażał także ogródkom działkowym z altankami oraz stacji rozdzielczej gazu. Na miejscu, gdzie płonęła łąka, nie było nikogo. Nic w tym dziwnego. Podpalenie łąk jest niezgodne z prawem i podlega karze.
– Jej rodzaj i wysokość zależy od stopnia stworzonego zagrożenia – usłyszeliśmy od policji. Najmniejsza kara to grzywna w wysokości 200 złotych.

W praktyce jednak rzadko udaje się zamknąć podpalacza za kratkami i postawić go przed sądem. Aby udowodnić mu podpalenie, trzeba złapać delikwenta dosłownie na gorącym uczynku. Tymczasem osoby zatrzymane w miejscu zdarzeń wypierają się podpalenia i tłumaczą, że właśnie zabierają się do gaszenia płonącej łąki.

Coroczne apele strażaków o zaprzestanie zwyczaju wypalania łąk w celu ich użyźnienia (takie przekonanie ma bardzo wielu okolicznych rolników) pozostają raczej bez echa. W zeszłym roku pożarów było nieco mniej, bo stosującym tę metodę groziło cofnięcie dotacji z Unii Europejskiej.

Jak zaznaczają pożarnicy, to nie rolnicy, ale zwykli wandale podpalają łąki. Młodzi ludzie, którzy dla zabawy wzniecają ogień i z ukrycia obserwują, jak strażacy walczą z żywiołem.

W niektórych miejscach Kotliny Jeleniogórskiej takie pożary są bardzo niebezpieczne, bo zarzewie ognia może pozostać nieugaszone ze względu na charakter podłoża. Snujące się dymy powodują także bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~adddd 4-04-2007 18:55
od rolników się odczepcie, dopłaty Unijne nie pozwalaja na wypalanie łąk. Które z wymienionych miejsc należało do rolnika ?
~wiem 4-04-2007 22:23
Co roku w tych samych miejscach są pożary nieużytków prawdopodobnie to ci sami ludzie ciągle podpalają ( robią porządki}Czy odpowiednie słuzby Policja lub Straż Miejska są bezradne (leniwe)
~patyczak 5-04-2007 7:25
robia to osoby ,ktore nie zdawaja sobie z tego sprawy co robia
~Wojciech 5-04-2007 8:38
Karajcie właścicieli tych miejsc - w 90% to oni podpalają!
~norka 5-04-2007 9:52
Dość tolerancji dla takich działań . Głupota w narodzie jest przeogromna i tylko ostra reakcja zmusi podpalaczy do zaniechania takich praktyk.
~chrostek z psp 19-04-2007 22:24
jestem strazakiem z psp i takie bezmyslne wypalanie lak powoduje ze powieksza sie dziura ozonowa po drugie tracimy mnostwo paliwa przeciez taki jeden wyjazd na glupie laki kosztuje srednio 500zl

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group