Wtorek, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 11925
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Kurtuazyjna wizyta ambasador Finlandii

Środa, 13 czerwca 2018, 9:30
Aktualizacja: Czwartek, 14 czerwca 2018, 14:42
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Kurtuazyjna wizyta ambasador Finlandii
Fot. Przemek Kaczałko
Ambasador Republiki Finlandii Hanna Lehtinen oraz Małgorzata Węgrzyn–Wysocka – konsul honorowa, spędziły ostatnie dwa dni w Jeleniej Górze i okolicach. Kurtuazyjna wizyta była okazją do rozmów na temat współpracy polsko–fińskiej, z uwzględnieniem naszego miasta.

Hanna Lehtinen pełni swoją funkcję od 2014 r. i w sierpniu zakończy swoją misję w naszym kraju. Jak zapewnia, przez te 4 lata udało jej się pokochać Polskę i z pewnością będzie tu wracać na wakacje. W trakcie wizyty w Jeleniej Górze ambasador zwiedziła nasze miasto wraz posłanką Zofią Czernow i prezydentem Marcinem Zawiłą, była też na Śnieżce.

- Spędziłam już kiedyś urlop na Dolnym Śląsku, ale nigdy wcześniej nie była na Śnieżce – mówiła H. Lehtinen.

Rozmowy z prezydentem Jeleniej Góry dotyczyły zacieśnienia współpracy. Pomóc ma w tym Zofia Czernow, która jest przewodniczącą grupy parlamentarnej przyjaźni polsko-fińskiej.

- Kontakty między Polską a Finlandią są bardzo aktywne. Na terenie Polski jest 200 firm fińskich, które zatrudniają w sumie 30 tys. osób – powiedziała Hanna Lehtinen. Najwięcej firm działa w Gdańsku, Warszawie i Wrocławiu, ale jak zaznacza ambasador, widać potencjał turystyczny oraz w branży IT na naszym terenie. W planach jest też wystawa szkła fińskiego w Muzeum Karkonoskim, co ma uświetnić 100-lecie kontaktów dyplomatycznych pomiędzy Polską a Finlandią.

Po konferencji prasowej w Ratuszu fińska delegacja udała się do strefy przemysłowej, gdzie odwiedziła firmę Zorka.

Jednym z miast partnerskich Jeleniej Góry jest fińskie miasto Valkeakoski, jednak mieszkańcy obu miejscowości nie mają okazji odczuć tego na co dzień. Czy władze miasta mają pomysły na ożywienie współpracy?

- Mam nadzieję, że wizyta pani ambasador pozwoli nam na to, żeby te kontakty były bardziej owocne, niż do tej pory - odpowiedział zastępca prezydenta Jerzy Łużniak, nie przedstawiając żadnych pomysłów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (21)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group