Piątek, 31 marca
Imieniny: Balbiny, Beniamina
Czytających: 11118
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Kukuruźnik nad Jelenią Górą

Wtorek, 1 września 2009, 15:39
Aktualizacja: 16:02
Autor: Ania
Jelenia Góra: Kukuruźnik  nad Jelenią Górą
Fot. Ania
Pierwszy powojenny polski dwupłatowy samolot szkolny i wielozadaniowy przyleciał wczoraj do stolicy Karkonoszy. Wzbudził ogromne zainteresowanie wśród pilotów i przygodnych gapiów.

Samolot, który wczoraj wylądował na lotnisku w Jeleniej Górze wyprodukowano w 1953 roku. Osiem lat temu, wskutek wypadku uległ zniszczeniu. Chwilę po starcie stanął silnik, a dwóch pilotów, którzy nim lecieli cudem uniknęli śmierci. Remont trwał 4 lata. W tej chwili latają nim piloci należący do Aeroklubu Szczecińskiego, ale maszyna jest prywatną własnością Dariusza Pietraszkiewicza.

– Podczas wypadku uszkodzeniu uległy jedynie części drewniane i metalowe. Latanie CSS-13 to dla pilotów ogromna frajda. Dzięki niemu chociaż przez chwilę możemy się poczuć jak pionierzy lotnictwa, którzy na podobnych samolotach latali i szkolili się. Jest to niezwykle ekscytujące. Mam ogromną satysfakcję z remontowania starych samolotów i szybowców. Staram się zrobić wszystko, żeby zamiast do muzeum trafiły na lotnisko. – mówi Dariusz Pietraszkiewicz, członek Aeroklubu.

Prawdziwym szczęściarzem był wczoraj dyrektor Aeroklubu Jeelniogórskiego, Jacek Musiał. Po raz pierwszy w życiu sterował samolotem CSS-13. Były to dla niego wyjątkowe chwile. Po zakończeniu lotu odbyło się także tradycyjne w lotnictwie tzw. laszowanie. Obrządkowi temu podlega każdy pilot, który odbył pierwszy, samodzielny lot danym typem samolotu. Dyrektor dostał więc „klapsy” od pilotów, którzy na CSS-13 latali wielokrotnie. Po krótkim postoju maszyna poleciała do Szczecina.

Samolot został zaprojektowany w 1928 roku w Rosji Sowieckiej, jako U-2. W roku 1944 zmieniono jego nazwę na PO-2 na cześć konstruktora, Nikołaja Polikarpowa. Znany jest także jako Kukuruźnik.
Maszyny te służyły głównie do szkolenia pilotów i w rolnictwie do spryskiwania pól. Najbardziej jednak znany jest jako nocny bombowiec z czasów II Wojny Światowej. Po 1945 roku PO-2 produkowano w Polsce. Został on znacznie zmodyfikowany, a jego nazwę zmieniono na CSS-13.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy pensje prezydentów miast, burmistrzów i wójtów są adekwatne do wykonywanej przez nich pracy?

Oddanych
głosów
379
Tak, to odpowiedzialna praca
15%
Dostają trochę za dużo
21%
Dostają o wiele za dużo
33%
To oburzające ile zarabiają
31%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group