Sobota, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 4537
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Którzy posłowie z regionu przeciw większej kwocie wolnej od podatku?

Sobota, 7 lutego 2015, 10:31
Aktualizacja: 10:33
Autor: Przemek Kaczałko
Polska: Którzy posłowie z regionu przeciw większej kwocie wolnej od podatku?
Fot. Archiwum
Zofia Czernow, Grzegorz Schetyna, Ewa Drozd, Robert Kropiwnicki, Norbert Wojnarowski (wszyscy PO) oraz Henryk Kmiecik (PSL) dołożyli cegiełkę do odrzucenia projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych już w pierwszym czytaniu.

Wczoraj (6.02) głosami posłów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego Sejm odrzucił projekt autorstwa Twojego Ruchu, który zakładał zwiększenie kwoty wolnej od podatku. Obecnie opodatkowaniu nie podlegają dochody do kwoty 3091 zł. (rocznie). Autorzy projektu przekonywali, że 3092 zł to o ponad połowa mniej niż dwunastokrotność minimum egzystencji dla jednej osoby podając, że dane Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych w 2012 r. wskazują, że miesięczne minimum egzystencji dla jednej osoby pracującej to 521,11 zł., co w skali roku przekłada się na 6253,32 zł. To właśnie dane IPiSS miały według projektu rzutować na wysokość kwoty wolnej od podatku.

W głosowaniu wzięło udział 435 posłów. Za odrzuceniem projektu głosowało 232 posłów, przeciw 200, wstrzymało się 3, a 24 osoby nie głosowały.

Przeciwko odrzuceniu projektu w pierwszym czytaniu (a więc za skierowaniem do dalszych prac) byli posłowie Prawa i Sprawiedliwości (125, w tym Adam Lipiński, Marzena Machałek, Elżbieta Witek i Wojciech Zubowski), SLD (31, w tym Ryszard Zbrzyzny i Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska. Co ciekawe w SLD jedynym posłem za odrzuceniem projektu był Leszek Miller). Za zwiększeniem kwoty wolnej od podatku byli również autorzy projektu – posłowie Twojego Ruchu oraz parlamentarzyści pozostałych klubów. Szczegółowe wyniki głosowania dostępne są na stronie www.sejm.gov.pl

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (78)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group